Закалюжний Віктор Миколайович. Техніко-технологічний компонент змісту курсу фізики старшої школи як засіб формування пізнавальної мотивації учнів : дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / Чернігівський держ. педагогічний ун-т ім. Т.Г.Шевченка. — Чернігів, 2006. — 214арк. : табл. — Бібліогр.: арк. 173-194.
Анотація до роботи:
Закалюжний В.М. Техніко-технологічний компонент змісту курсу фізики старшої школи як засіб формування пізнавальної мотивації учнів. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук із спеціальності 13.00.02 – теорія і методика навчання фізики. Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова, Київ, 2006.
Робота присвячена проблемі використання техніко-технологічного за змістом навчального матеріалу в навчальному процесі з фізики з метою формування пізнавальної мотивації учнів. Проведено аналіз особливостей мотивації учіння учнів старшої школи в сучасних умовах, установлено зростаючу роль соціальних мотивів учіння, обґрунтовано доцільність мотиваційного використання техніко-технологічного за змістом навчального матеріалу та розроблено методику його впровадження в навчальний процес на різних його етапах. Експериментальним шляхом установлено, що запропонована методика використання техніко-технологічного змісту навчального матеріалу в навчальному процесі з фізики з мотиваційною метою сприяє формуванню пізнавальної мотивації та підвищенню рівня знань учнів.
Проблема формування та розвитку позитивної мотивації учіння фізики в сучасних умовах вимагає застосування різноманітних методів та засобів впливу на мотиваційну сферу учнів.
Проведені нами дослідження показали, що одним з ефективних шляхів її розв’язання є широке використання в навчальному процесі мотиваційного впливу техніко-технологічного змісту навчального матеріалу. Техніка та технології за своєю природою є втіленням фізичних теорій у практику суспільного буття, тому техніко-технологічний зміст навчального матеріалу, відображаючи цей зв’язок, забезпечує підґрунтя для усвідомлення учнями соціальної та особистісної важливості фізичної освіти, а, отже, і для формування мотивів учіння.
Результати аналізу теорії та практики організації навчального процесу з фізики в середній школі дають підстави вважати, що мотиваційний потенціал техніко-технологічного змісту навчального матеріалу не завжди реалізується належним чином, а тому необхідно вдосконалювати як відповідний зміст навчального матеріалу, так і шляхи його впровадження в навчальний процес. Із цією метою нами було здійснено такий обсяг досліджень:
З’ясовано психолого-педагогічні основи мотивації учіння фізики, зокрема: досліджено роль різних видів мотивів у спонуканні та стимуляції учіння школярів; обґрунтовано мотиваційну роль змісту навчального матеріалу та методів навчання.
Визначено особливості мотивації учіння фізики в сучасних умовах, зокрема: показана зростаюча роль соціальних мотивів у формуванні мотиваційної сфери учнів; доведена необхідність урахування соціальних мотивів під час організації навчального процесу як основи для формування пізнавальної мотивації учнів.
Проведено аналіз сучасного етапу розвитку політехнізму та ролі техніко-технологічного за змістом навчального матеріалу у формуванні світогляду та самосвідомості учнів.
Обґрунтовано суттєву роль техніко-технологічного компонента змісту навчального матеріалу у формуванні пізнавальної мотивації учнів.
На основі системного аналізу доведено, що мотиваційне використання техніко-технологічного компонента змісту навчального матеріалу не суперечить основним принципам навчання і сприяє їх реалізації в навчальному процесі з фізики. На цій підставі вироблено критерії відбору техніко-технологічного компонента змісту навчального матеріалу з урахуванням його мотиваційної функції.
Розроблено методику використання мотиваційного впливу техніко-технологічного змісту навчального матеріалу на різних етапах навчального процесу з фізики, а саме: під час вивчення нового навчального матеріалу; під час вироблення практичних умінь та навичок і їх застосування; у ході узагальнення і систематизації знань учнів; під час контролю та корекції знань, умінь та навичок учнів.
З метою перевірки ефективності використання в навчальному процесі запропонованої нами методики нами зроблено:
Вироблено систему рівнів для з’ясування стану мотивації учнів, виділено критерії визначення рівнів мотивації та розроблено методику їх використання в ході педагогічного експерименту.
Організовано та проведено педагогічний експеримент, який підтвердив, що цілеспрямоване використання мотиваційного впливу техніко-технологічного компоненту змісту навчального матеріалу в навчальному процесі з фізики сприяє розвитку пізнавальної мотивації та зміцненню знань учнів.
Отримані в даному дослідженні результати можуть бути використані для розробки приватної методики навчання шкільного курсу фізики.
Дальший розвиток проблеми використання техніко-технологічного компоненту змісту навчального матеріалу з метою мотивації учіння фізики ми бачимо в розв’язанні наступних завдань:
Розробка методики використання мотиваційного впливу техніко-технологічного змісту навчального матеріалу під час організації навчальних занять різного типу.
Вивчення можливостей широкого впровадження навчального матеріалу техніко-технологічного змісту в шкільний фізичний експеримент.
Розробка методики формування пізнавальної мотивації учнів на основі використання техніко-технологічного аспекту позакласної та позаурочної роботи.
Пошук шляхів покращення техніко-технологічної освіти студентів педагогічних навчальних закладів.
Публікації автора:
Закалюжний В.М. Техніка та технології в системі фізичної освіти загальноосвітньої школи України // Вісник Чернігівського державного педагогічного університету. Випуск 3. – Чернігів: Редакційно-видавничий відділ ЧДПУ, 2000. – С. 276-277.
Закалюжний В.М. Гуманістичні засади мотивації учіння фізики // Вісник Чернігівського державного педагогічного університету. Випуск 9. – Чернігів: Редакційно-видавничий відділ ЧДПУ, 2001. – С. 97-98.
Закалюжний В.М. Критерії відбору техніко-технологічного наповнення мотиваційного компоненту навчального процесу з фізики // Вісник Чернігівського державного педагогічного університету. Випуск 13. – Чернігів: Редакційно-видавничий відділ ЧДПУ, 2002. – С. 54-55.
Закалюжний В.М., Савченко В.Ф. Використання мотиваційного впливу техніко-технологічного матеріалу для узагальнення і систематизації знань учнів з фізики // Вісник Чернігівського державного педагогічного університету. Випуск 23. – Чернігів: Редакційно-видавничий відділ ЧДПУ, 2004. – С. 53-57. (Автором підготовлено початковий варіант статті, співавтору належить загальне її редагування).
Закалюжний В.М. Мотивація учіння шкільного курсу фізики на основі використання техніко-технологічного матеріалу. – Ніжин: Вид. НДПУ ім. М. Гоголя, 2004. – 30 с.
Закалюжний В.М. Техніка та технології в мотиваційному компоненті навчального процесу з фізики (на прикладі теми „Електричний струм у різних середовищах”). – Ніжин: НДПУ ім. М. Гоголя, 2004. – 57 с.
Закалюжний В.М. Використання мотиваційного впливу техніко-технологічного матеріалу під час розвязування фізичних задач // Збірник наукових праць. – К.: Науковий світ, 2005. – С. 99-104.
Закалюжний В.М., Савченко В.Ф. Комбінований урок з теми “Енергія електричного поля. Густина енергії” на основі використання техніко-технологічного матеріалу // Фізика і астрономія в школі. – 2005. – № 5. – С. 4-8. (Автором підготовлено початковий варіант статті, співавтору належить загальне її редагування).
Закалюжний В.М. Роль прикладного змісту навчального матеріалу у формуванні мотивації учіння фізики // Наукові записки. Психолого-пед. науки. – № 1. – Ніжин, 2005. – С. 54-56.
Закалюжний В.М., Савченко В.Ф. Мотивація навчальної діяльності учнів у процесі формування практичних умінь і навичок шляхом використання техніко-технологічного матеріалу // Вісник Чернігівського державного університету. Випуск 30. – Чернігів, 2005. – С. 101-104. (Автором підготовлено початковий варіант статті, співавтору належить загальне її редагування).
Закалюжний В.М. Зміст та методи навчання як фактори мотивації учіння // Наукові записки. Психолого-пед. науки. – № 4.– Ніжин, 2005. – С. 42-46.
Закалюжний В.М. Техніко-технологічний зміст навчального матеріалу на прикладі конспекту уроку // Фізика і астрономія в школі. – 2006. – № 1. – С. 22-25.