Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фізичне виховання та спорт / Олімпійський і професійний спорт


Горчанюк Юрій Андрійович. Технічна підготовка спортсменів у пляжному волейболі на основі біомеханічних моделей стрибків та переміщень : Дис... канд. наук: 24.00.01 - 2004.



Анотація до роботи:

Горчанюк Юрій Андрійович. Технічна підготовка спортсменів у пляжному волейболі на основі біомеханічних моделей стрибків та переміщень. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з фізичного виховання і спорту за спеціальністю 24.00.01 – “Олімпійський та професійний спорт”. Харківська державна академія фізичної культури, м. Харків, 2004.

Захищаються методологія та засоби удосконалювання технічної підготовки спортсменів у пляжному волейболі, які ґрунтуються на модельних біомеханічних показниках і закономірностях побудування переміщень та стрибків по піщаному майданчику. На основі узагальнення результатів власних досліджень біомеханічних характеристик переміщень та стрибків спортсменів у пляжному волейболі, автором розроблені та втілені у практику спортивного тренування методичні рекомендації по удосконаленню технічної майстерності гравців.

1. Узагальнення й аналіз літературних джерел показав, що проблеми удосконалювання техніки переміщень і стрибків спортсмена по піщаних майданчиках і біомеханічні параметри техніки рухів у пляжному волейболі недостатньо вивчені. Моделювання технічних дій спортсменів у класичному волейболі представлено незначною кількістю публікацій. З пляжного волейболу подібних робіт не виявлено. Публікації закордонних авторів присвячені викладанню особистого досвіду підготовки ведучих спортсменів без належної наукової аргументації.

2. Розроблена класифікація переміщень і стрибків дозволила систематизувати технічні прийоми за однорідними ознаками і узагальнити розрізнені дані і уявлення стосовно технічних прийоми пляжного волейболу.

3. Представлення біокінематичних ланок як фізичних маятників дозволяє установити центри ваги їхніх мас, що дає можливість за допомогою експериментального методу зважування визначити самі маси. На підставі отриманих даних стробофотограми можливо побудувати траєкторії руху ЗЦВ як для окремих біокінематичних ланцюгів, так і для всього тіла.

4. Значення ЗЦВ біокінематичних ланок і їхніх мас дозволяють побудувати біокінематичні характеристики оптимальних режимів пересування і стрибків, що істотно сприяє удосконалюванню техніки руху спортсменів високої кваліфікації, а також можуть бути використані при оцінюванні варіативності рухових можливостей спортсменів при формуванні динамічних стереотипів техніки ігрової діяльності.

5. Взаємообумовлюючий рух повного ланцюга біокінематичних ланок тіла спортсмена забезпечує переміщення ЗЦВ по циклоїдальній траєкторії. Індивідуальні особливості конституції тіла спортсмена визначають діапазон утворюючих циклоїдальних траєкторій, що обумовлюють варіативність доступної техніки рухів для даного виду спорту. Ці характеристики використовуються при оцінюванні перспективності індивіда до занять конкретним видом спорту.

6. Рівень спортивної кваліфікації волейболістів характеризується співвідношенням початкових кутів розміщення біокінематичних ланок ніг і часом зміни кутів у період опорної фази стрибка, коли відбувається переведення горизонтальної складової швидкості руху ЗЦВ у вертикальну складову. При цьому кут у колінному суглобі складає 148 -92, а час зміни складає t=0,18 c.

7. Встановлено, що спортсмени нижчої кваліфікації при виконанні переміщень нерівномірно розподіляють свої зусилля, що приводить до більш тривалої затримки на місці обробки м’яча, що позначається на ефективності технічних дій у цілому. Встановлено модельні значення часу переміщення в тестах 2х4 м і 2х8 м відповідно 2,8-2,97 с і 5,6-5,8 с. Коли на початку експерименту спортсмени контрольної групи показували відповідно 3,74±0,14 с і 6,58±0,22 с, а експериментальної - відповідно 3,73±0,13 с і 6,45±0,23 с (p<0,05).

8. Встановлено, що при стрибках з розбігу зміна кута в колінному суглобі в спортсменів високої кваліфікації від моменту торкання і до моменту відриву від майданчику складає 148 -92, а в спортсменів нижчої кваліфікації - 105-95. Великі значення зміни кута в колінному суглобі дозволяють утримувати максимальну висоту стрибків. Аналіз даних показує, що взаємодія спортсмена з майданчиком при відштовхуванні відбувається протягом 0,24 с. Встановлено, що при стрибках з місця на блок діапазон зміни кута в колінному суглобі у спортсменів високої кваліфікації складає 92 -180 при часі контакту з опорою 0,18 c, а у спортсменів нижчої кваліфікації відповідно від 78-95 і до 180 при часі контакту з опорою 0,22-0,24 c (p<0,05).

9. Встановлено, що обов’язковою умовою ефективного виконання стрибка є правильне відштовхування від опори (піщаного майданчику). Положення стоп спортсмена в цьому випадку є паралельним до опори, що припускає рівномірний розподіл тиску на майданчик. Глибина занурення стоп спортсмена в пісок залежить від щільності піску і тиску на опорну поверхню, створюваного спортсменом. Глибина занурення стоп спортсмена в пісок складає 5-10 см. У динамічних характеристиках взаємодії спортсмена з опорою існує тісний взаємозв’язок між вагою тіла спортсмена і тиском на опору. Встановлено, що відстань між місцем відштовхування і приземлення на майданчик складає у спортсменів високої кваліфікації 10-15 см у напрямку розбігу, а в спортсменів нижчої кваліфікації до 40 см і в непередбачених напрямках. Висота стрибка на початку експерименту склала у спортсменів контрольної групи з розбігу 63,7±3 см і з місця 54,1±2 см, а в експериментальної групи відповідно 60,8±3 см і 52,2±3 см (p<0,05).

10. Встановлено, що застосування в тренувальному процесі технічних засобів навчання, модернізованих для дослідження, які відрізняються від традиційних, підвищило ефективність технічної підготовки спортсменів.

11. В результаті проведених досліджень розроблена методика удосконалювання переміщень і стрибків спортсменів по піщаних майданчиках, в основу якої покладене раціональне сполучення модельних біомеханічних параметрів взаємодії з опорою і технічні засоби навчання. Порівняння результатів тестування спортсменів контрольної й експериментальної груп до і після експерименту показало, що приріст значень величин, що характеризують переміщення і стрибок наприкінці експерименту склав для спортсменів контрольної й експериментальної групи відповідно (при p<0,05):

- стрибок з розбігу - 4 см і 9 см;

- стрибок з місця - 3 см і 8 см;

- час виконання тесту на переміщення 2х4 м - 0,2±0,01 с і 0,47±0,01 с;

- час виконання тесту на переміщення 2х8 м - 0,26±0,01 с і 0,71±0,01 с.

Результати експерименту вірогідно свідчать про більш високу ефективність розроблених засобів і методів тренування у порівнянні з існуючими.

12. Розроблена методика визначення індивідуальних характеристик біокінематичних ланок тіла спортсмена забезпечує одержання паспортних характеристик його рухових можливостей і може бути широко використана для оцінки рухової обдарованості щодо занять відповідними видами спорту, що відкриває перспективний напрямок використання отриманих даних у практиці спорту високих досягнень.

Публікації автора:

1. Горчанюк Ю.А., Федоров Е.М. Особенности местных природно-климатических условий в планировании подготовки высококвалифицированных спортсменов в пляжном волейболе /Физическое воспитание студентов творческих специальностей: сб. научн.тр. - Харьков: ХГАДИ (ХХПИ), 1999. - №10. – С. 12-17.

2. Гура А.Н., Попова А.В., Полищук С.Б., Горчанюк Ю.А. Определение оптимального расстояния до цели при начальном обучении нижней прямой подаче в волейболе //Физическое воспитание студентов творческих специальностей: сб. научн. тр. – Харьков, ХХПИ. – 2000. - №5. – С. 15-19. /.

3. Грінченко І.Б., Поярков Ю.М., Горчанюк Ю.А. Основні методи фізичної підготовки юних волейболістів //Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: зб. наук. пр. - Харків, ХХПІ. - 2000. - №23. – С. 8-12.

4. Адашевский В.М., Горчанюк Ю.А. Комплексные исследования некоторых механических характеристик биомеханических систем //Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту /зб.наук.пр.– Харків, ХХПІ. - 2001. - №29. – С. 12-20.

5. Горчанюк Ю. Перемещения в пляжном волейболе //Физическое воспитание студентов творческих специальностей: сб. научн.тр. - Харьков: ХГАДИ (ХХПИ), 2003. - №5. – С. - 28-33.

6. Горчанюк Ю. Теоретическое обоснование и проверка эффективности моделей перемещений и прыжков спортсменов в пляжном волейболе //Физическое воспитание студентов творческих специальностей: сб. научн.тр. - Харьков: ХГАДИ (ХХПИ), 2003. - №6. – С. - 72-87.

7. Горчанюк Ю.А. Методические особенности технической подготовки спортсменов в пляжном волейболе //Физическое воспитание студентов творческих специальностей: сб. научн.тр. - Харьков: ХГАДИ (ХХПИ), 2003. - №7. – С. – 66-73.

8. Андрющенко В., Горчанюк Ю. Как проводить спортивный отбор: метод. рекомендации. Харьков, ХаГИФК. – 1999. – 20 с.

9. Крюков Ю.Г., Скок А.М., Горчанюк Ю.А. Уроки з волейболу в 5-му класі з використанням тренажерних пристроїв: навч. посібник. Київ, НУФВСУ. - 1999. – 76 с.

10. Горчанюк Ю.А. Биомеханические предпосылки совершенствования техники прыжков в пляжном волейболе //Матеріали II Всеукраїнської науково-практичної конференції для студентів і аспірантів фізкультурних навчальних закладів “Фізична культура, спорт та здоров’я” . – Харків: ХаДІФК, 2000. - С. 46-47.

11. Горчанюк Ю.А. Структура подготовки спортсменов в пляжном волейболе //Матеріали III Всеукраїнської науково-практичної конференції для студентів і аспірантів фізкультурних навчальних закладів “Фізична культура, спорт та здоров’я”. – Харків: ХаДІФК, 2001. - С. 87.

12. Горчанюк Ю.А. Призовые фонды в турнирах по пляжному волейболу //Новые технологии и комплексные решения: наука, образование, производство: материалы Всероссийской научно-практической конференции (19 октября 2001 г., Анжеро-Судженск). Ч. III: (Физическая культура и спорт. Экология. Валеология). – КемГу, 2001. - С. 14-15.

13. Горчанюк Ю.А. Рейтинговые соревнования в пляжном волейболе с участием спортсменов Греции //Проблемы физической культуры в спорта в высших учебных заведениях: материалы второй межрегиональной (международной) научно-методической конференции. - Воронеж, 30 октября - 1 ноября 2001г. - ВГАУ. - 2001. - С. 139-141.

14. Горчанюк Ю.А. Анализ отдельных компонентов соревновательной деятельности в пляжном волейболе на примере турнира MEN’S SPAIN OPEN 2001 //матеріали науково-методичної конференції “Фізичне виховання студентів творчих спеціальностей”, присвяченої 80-річчю Харківської художньої школи. 31 жовтня - 2 листопада 2001 р. /Вісник Харківської державної академії дизайну і мистецтв. - Харків, ХДАДМ. - 2001. – N5. - С. 193-196.

15. Горчанюк Ю.А. Пляжный волейбол на олимпийских играх 2000 года в Сиднее // Физическая культура в системе образования: сборник статей научно-практической конференции /Красноярский государственный ун-т. - Красноярск, КГУ. - 2001. - С. 26-30.

16. Горчанюк Ю.А. Соревновательные нагрузки в пляжном волейболе //Современные технологии и оздоровительные программы педагогического процесса по физической культуре и спорту в учебных заведениях /материалы международной научно-методической конференции 27-28 февраля 2002 года. - Белгород: изд-во БелГТАСМ, 2002. – С. 143-145.

17. Горчанюк Ю.А. История становления и развития пляжного волейбола в Харькове //матеріали міжнародної науково-методичної конференції ”Фізичне виховання студентської молоді”, 25-27 березня 2002р., ХДАДМ, м. Харків. /Вісник Харківської державної академії дизайну і мистецтв. - Харків, ХДАДМ. - 2002. - №.6 - С. 344-346.

18. Горчанюк Ю.А. Электронная база данных научных работ по проблемам физического воспитания студентов //Научно-методические и практические аспекты подготовки специалистов в современном техническом вузе: сб.научн.тр. Международной научн.-методич.конф. Направление 4. Научно-методическое обеспечение физической культуры и спорта в учебном процессе. Белгород: Изд-во БелГТАСМ, 2003. – Ч.1. - С. 57-59.

19. Горчанюк Ю., Коробко С. Предпосылки выбора моделей, методов и критериев моделирования в исследовании техники движений в спорте.// Физическая культура и спорт в системе образования: сборник статей научно-практической конференции /Красноярский государственный ун-т. - Красноярск, КГУ. - 2003. - С. 28-30.