Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Кримінальний процес, криміналістика та судова експертиза, оперативно-пошукова діяльність


Головецький Михайло Олексійович. Тактика узнавання і впізнання під час досудового слідства: Дис... канд. юрид. наук: 12.00.09 / Національний ун-т внутрішніх справ. - Х., 2002. - 195арк. - Бібліогр.: арк. 170-183.



Анотація до роботи:

Головецький М.О. Тактика узнавання і впізнання під час досудового слідства. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.09 - кримінальний процес і криміналістика; судова експертиза. - Університет внутрішніх справ МВС України. - Харків, 2002.

Дисертацію присвячено дослідженню проблем психофізіологічної сутності узнавання і його використання під час проведення слідчих дій та оперативно-розшукових заходів. Дається поняття і характеристика узнавання і впізнання з точки зору психології, фізіології та криміналістики. Висвітлюється розроблена тактика узнавання на початковому та подальшому етапах розслідування, вказується на способи фіксації і використання результатів узнавання під час розкриття та розслідування злочинів. Аналізуються психологічні, тактичні та процесуальні аспекти впізнання, запропоновано тактику пред’явлення для впізнання людини за ходою. У дисертації сформульовані концептуальні положення, обгрунтовані пропозиції і висновки щодо вдосконалення тактики провадження узнавання і впізнання на попередньому слідстві.

У висновках узагальнюються основні результати дослідження, вносяться конкретні пропозиції щодо вдосконалення правового регулювання пред'явлення для впізнання та оперативного узнавання. Серед висновків необхідно виділити такі положення:

1. Вперше в криміналістичній літературі на монографічному рівні розкрита психофізіологічна і криміналістична сутність поняття “узнавання”, яке слід інтепретувати як іманентну властивість людини і (друге значення поняття) як оперативно-тактичний прийом, котрий використовується з метою ототожнення під час оперативних заходів і слідчих дій. Впізнання - це процесуальна процедура, котра дозволяє результати звичайного психофізіологічного узнавання визнавати джерелами доказової інформації.

2. Парадоксальність ситуації полягає в тому, що факт узнавання, зафіксований у протоколі слідчої дії, оцінюється як доказ, а той, що мав місце в рамках оперативно-розшукового заходу і зафіксований в оперативному документі, таким не є. Тому вважаємо за доцільне зафіксований факт узнавання у протоколі оперативного узнавання оцінювати як доказ, а сам протокол - джерелом доказів. У цьому зв'язку необхідно статтю 65 чинного КПК (і відповідну статтю нового КПК) доповнити фразою - “протокол оперативного узнавання”.

3. Оскільки у чинному Кримінально-процесуальному кодексі України виявлено ряд неточностей щодо організації і тактики проведення пред’явлення для впізнання, зокрема, видів і кількості об’єктів, які пред’являються, іманентних властивостей особи, котра впізнає, видів впізнання за функціональними ознаками тощо. З метою усунення названих прогалин пропонуємо викласти частину 2 статті 174 у такій редакції:

“Об’єктами пред’явлення для впізнання можуть бути люди, трупи, предмети, тварини та птахи, будівлі, приміщення, ділянки відкритої місцевості. У разі неможливості пред’явлення для впізнання зазначених об’єктів у натуральному вигляді, слід пред’являти їх зображення на відповідних носіях”.

4. Кількість осіб, серед яких пред’являється впізнаваний, слід уточнити, а відповідну норму сформулювати в такій редакції:

“Особа пред’являється для впізнання серед двох інших, які не мають значних відмінностей у зовнішності та одязі”.

5. З метою підвищення ефективності результатів слідчої дії пропонується проводити впізнання не тільки за ознаками зовнішності (статичними), а також за функціональними (динамічними) ознаками, для чого частину 3 статті 174 слід доповнити такою нормою:

“Людина може бути впізнана за ознаками зовнішності, голосу, ходи, міміки, жестикуляції. Під час попереднього допиту впізнаючого слід вияснити, які ознаки він запам’ятав і чи зможе за ними впізнати підозрюваного”.

6. У результаті проведеного нами опитування понад 200 слідчих у різних регіонах України 74% респондентів відповіли, що в деяких випадках доцільно і необхідно проводити повторне пред’явлення для впізнання. Така точка зору висловлюється і вченими криміналістами. Виходячи з наведеного, пропонуємо доповнити Кримінально-процесуальний кодекс статтею 174-1 з вичерпним переліком випадків повторного впізнання, яку слід сформулювати таким чином:

“Пред’явлення для впізнання повинно відбуватися в умовах, які були б адекватними тим, за яких особа, котра впізнає, сприймала підозрюваного за обставин, що цікавлять слідство. Повторне пред’явлення для впізнання можливе лише у випадках, якщо:

- дана слідча дія проводилася в момент, коли особа, котра впізнає, знаходилася в стані тимчасового розладу психіки, зору, слуху, відволікаючої дії болю, що викликана подією злочину чи іншими обставинами, у зв’язку з чим вона не могла правильно сприймати те, що відбувалося;

- пред’явлення для впізнання проводилося в умовах, які є гіршими для сприйняття, ніж ті, за яких особа, котра впізнає, сприймала об’єкт вперше;

- у зв’язку з розшуком або хворобою особи впізнання проводилося за фотографіями, а потім появилася можливість безпосередньо пред’явити її для впізнання”.

7. З метою забезпечення безпеки свідків (потерпілих) пропонуємо доповнити статтю 174 частиною 5 такого змісту:

“За клопотанням особи, котра впізнає, пред’явлення для впізнання необхідно проводити в спеціально обладнаному приміщенні в умовах, за яких особа, котру впізнають, не може бачити того, хто її впізнає. Вона може бути ознайомлена з результатами слідчої дії відразу після її завершення”.

8. Необхідно впровадити у слідчу практику розроблену тактику пред’явлення для впізнання людини за ознаками зовнішності без понятих, а роль останніх покласти на осіб, серед яких пред’являється впізнаваний. У зв’язку з цим пропонуємо частину 6 статті 174 викласти у такій редакції:

“Під час впізнання людини за ознаками зовнішності участь понятих не є обов’язковою, окрім випадку, зазначеного у ч.5 цієї статті. Особи, серед яких буде пред’являтися пізнаваний, зобов'язані засвідчити своїми підписами відповідність записів у протоколі виконаним діям".

Публікації автора:

  1. Салтевский М.В., Головецкий М.А. Тактика опознания человека по походке. Криминалистика и судебная экспертиза. - К.: КНИИСЭ, 1993. - Вып. 46. - С.57-62. (У співавт., 30% і 70% відповідно).

  2. Головецький М.О. Деякі питання пред’явлення для впізнання. //Актуал. пробл. сучасн. науки в досл. молод. учених. Вип.1.: Мат. наук. конф. молод. учених Універ. внутр. справ. - Харків: Ун-т внутр. справ, 1996. - С.84-86.

  3. Головецький М.О. Узнавання як прийом слідчої тактики. //Актуал. пробл. сучасн. науки в досл. молод. учених. Вип.2. - Харків: Ун-т внутр. справ, 1997. - С.65-69.

  4. Головецький М.О. Психологічна суть пред’явлення для впізнання. //Актуал. пробл. сучасн. науки в досл. молод. вчених: Зб. наук. праць. Вип.3-4 (Ч.2). - Харків: Ун-т внутр. справ, 1997. - С.427-429.

  5. Головецький М.О. Використання узнавання в оперативно-розшуковій і слідчій діяльності органів внутрішніх справ. Вісник Університету внутрішніх справ.- 1999. - Спецвипуск № 1. – С. 75-83.

  6. Головецкий М. Современные проблемы предъявления для опознания. - Харьков: Бизнес информ, 1999. - № 13-14. - С. 32-34.

  7. Головецький М.О. Тактичні прийоми узнавання на попередньому слідстві. Вісник Університету внутрішніх справ. - 1999 – Вип.9. – С. 185-189.

8.Головецький М.О. Шляхи підвищення ефективності пред’явлення для впізнання. Вісник Національного університету внутрішніх справ. - 2001. - Спецвипуск. – С.35-39.