Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Кримінальний процес, криміналістика та судова експертиза, оперативно-пошукова діяльність


Качурін Сергій Гурійович. Тактика проведення судово-почеркознавчої експертизи: дис... канд. юрид. наук: 12.00.09 / Одеська національна юридична академія. — О., 2006.



Анотація до роботи:

КачурінС.Г. Тактика проведення судово-почеркознавчої експертизи. – Рукопис.

Дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.09 – кримінальний процес та криміналістика; судова експертиза. – Одеська національна юридична академія, Одеса, 2006.

Дисертація присвячена дослідженню комплексу існуючих теоретичних і практичних проблем з тактики проведення судово-почеркознавчої експертизи та відібрання експериментальних зразків почерку та підписів. У роботі визначені напрямки розвитку почеркознавчої експертизи, як предметної наукової галузі так і виду практичної діяльності. Доведено, що проведення судової експертизи та відібрання зразків почерку є слідчими діями, які потребують розробку відповідних тактичних прийомів проведення. Відокремлені етапи підготовки та призначення експертизи, її провадження, дослідження, оцінка і перевірка висновку експерта. Визначені завдання слідчого, що вирішуються на першому та завершальному етапах проведення судово-почеркознавчої експертизи.

Розроблена розгалужена класифікація зразків для експертного дослідження, які розглядаються самостійною категорією об'єктів кримінального судочинства. У процедурі відібрання зразків виділені технологічний і тактичний рівні та відповідні ним прийми. Особливу увагу приділено ситуації здійснення протидії перевіряємої особи при відібранні від неї експериментальних зразків почерку і підписів. Визначені прийоми протидії перевіряемих осіб відібранню зразків почерку, підписів та розроблені прийоми їх подолання. Зроблені пропозиції, щодо удосконалення законодавства України стосовно процедури відібрання експериментальних зразків для експертного дослідження.

У висновках роботи містяться найбільш важливі теоретичні та практичні результати дисертаційного дослідження щодо тактики проведення судово-почеркознавчої експертизи:

1. Визначено, що розвиток судово-почеркознавчої експертизи як практичної діяльності, пов'язаний із вирішенням процесуальних, теоретичних, методичних, організаційно-управлінських і тактичних задач.

2. Обґрунтовується, що призначення судової експертизи є слідчою дією, проведення якої складається з трьох етапів: а) підготовка і призначення судової експертизи; б) провадження експертного дослідження; в) дослідження, оцінка й перевірка висновку експерта.

3. Наведено етап підготовки матеріалів до проведення почеркознавчої експертизи, що складається із 11 стадій і становить систему процесуальних, організаційних, технічних дій і тактичних прийомів зі збирання необхідних для проведення експертного дослідження об'єктів. Важливим тактичним положенням підготовки матеріалів є постійна взаємодія слідчого зі спеціалістом-почеркознавцем.

4. Сформульовано авторське поняття протидії проведенню судової експертизи, під якої слід розуміти здійснювану до виявлення злочину й після початку його розслідування навмисну діяльність або бездіяльність зацікавлених осіб зі створення перешкод у збиранні об'єктів, що направляються на експертизу, та їх експертного дослідження з метою перешкоджання встановленню істини у кримінальній справі.

Встановлено, що прийомами протидії особи, яка перевіряється: а) при призначенні судово-почеркознавчої експертизи, є: 1) приховання вільних зразків почерку та підписів; 2) ухилення від явки до органу розслідування з метою відмовлення від надання експериментальних зразків почеркового матеріалу; 3) повна або часткова підробка документів; б) під час відібрання від особи експериментальних зразків почерку та підписів: 1) відмова від надання зразків почерку та підписів; 2) навмисне спотворення почерку, підпису; 3) повідомлення неправдивої інформації про незнання транскрипції підпису конкретної людини.

5. Обґрунтовується, що вибір тактичних прийомів одержання зразків почерку та підписів на етапі підготовки судово-почеркознавчої експертизи

ґрунтується на результатах прогнозування слідчої ситуації та поведінки особи, яка перевіряється. Прогноз здійснюється двома способами: безпосереднім – сприйняттям особистісних характеристик особи, яка перевіряється під час проведення попередніх слідчих дій; опосередкованим – шляхом збирання й аналізу інформації, що характеризує особу.

6. Встановлено, що зразки для експертного дослідження є самостійною категорією об'єктів кримінального судочинства, що класифіковані за 11 підставами.

7. Обґрунтовується, що відібрання експериментальних зразків почерку та підписів є змішаною слідчою дією, що включає підготовчий (планування до виклику особи, яка перевіряється, підготовчі заходи на місці відібрання у присутності особи), робочий (ввідна стадія, відібрання зразків, попереднє дослідження зразків, додаткове відібрання зразків) та завершальний (фіксація результатів відібрання зразків) етапи.

8. Встановлено, що у процедурі відібрання зразків виділяють технологічний (сукупність операцій і правил, технічних засобів) і тактичний (підготовка, організація, планування, подолання протидії особи) рівні та відповідні їм прийоми.

9. Розроблено системи тактичних прийомів подолання протидії особи, яка перевіряється, відібранню експериментальних зразків почерку та підписів, що включають прийоми: а) психологічного впливу та логічного переконання; б) прискорення темпу та тривалості написання; в) надання особі досліджуваного підпису для короткочасного візуального огляду, заснованого на результатах проведеного автором експерименту.

10. Визначено, що процес вирішення ідентифікаційної й діагностичної задачі при дослідженні почерку та підписів підкоряється загальним методичним положенням судово-експертного дослідження і включає загальновизначені етапи: підготовку (огляд об'єктів), їх роздільне дослідження, аналіз й оцінку результатів дослідження і формування висновків. Експертна методика визначає загальну методику дослідження почерку та підписів, окремі методики і методики конкретного експертного дослідження. Усі вони мають однотипну структуру, однак кожна має свої характерні особливості залежно від конструкції почеркового об'єкту, умов і обставин його виконання, а також задач, поставлених перед експертом.

Дисертантом розкрита змістовна сторона процесу судово-почеркознавчого дослідження на прикладі загальної методики дослідження підписів, наведені загальні принципи та правила складання висновку експерта-почеркознавця.

В оцінці висновку експерта-почеркознавця розрізняють: а) цілі; б) стадії (рівні); в) принципи; г) способи; д) зміст; е) суб'єктів оцінки. Формальна (логіко-процесуальна) оцінка висновку експерта-почеркознавця здійснюється

слідчим, змістова (спеціальна) оцінка вимагає спеціальних знань і здійснюється за допомогою фахівця у формі консультації.

11. Сформульовано такі пропозиції щодо внесення змін та доповнень до КПК України. Ст. 199 КПК слід іменувати «Відібрання зразків для експертного дослідження». До відбору зразків доцільно залучати понятих, а відібрання проводити методами, що безпечні для життя і здоров'я людини та такими, що не принижують її честь і гідність. Необхідно передбачити можливість відбору зразків експертом від наданих йому об'єктів.

Публікації автора:

1. Качурін С.Г. Про створення судово-експертної служби при податковій міліції (пропозиції до законодавства) //Актуальні проблеми юридичних наук у дослідженнях учених: Наук. – пр. зб. – К., 2000. – №2. – С.36-38.

2. Качурін С.Г. До питання про розширення переліку випадків обов'язкового призначення експертизи //Актуальні проблеми юридичних наук у дослідженнях учених: Наук.-пр. зб. – Київ, 2001. – №8. – С. 9–14.

3. Качурин С.Г. О рационализации составления заключения эксперта при проведении почерковедческой экспертизы в гражданском судопроизводстве //Теорія та практика судової експертизи і криміналістики: Зб. мат. наук.–пр. конф. – Х.: Право, 2002. – Вип. 2. – С.190-198.

4. Качурин С.Г. Тактика назначения и проведения судебных экспертиз: проблемы в ее осуществлении и пути их решения //Актуальні проблеми права: теорія і практика: Зб. наук. пр. – Луганськ, 2002. – Вип. – №4. – С. 105–110.

5. Качурин С.Г. Некоторые аспекты технологии получения образцов подписей при назначении почерковедческой экспертизы //Сотрудничество без границ: Сб. тр. – Ростов-на-Дону: ИУБиП, 2003. – С.130-136.

6. Качурін С.Г. Тактичні прийоми подолання протидії осіб, що проходять у справі, при доборі в них зразків почерку і підписів //Вісник НУВС. – 2003. – Вип. 22. – С.62-67.

7. Качурин С.Г. Сущность и учет фактора противодействия при подготовке и назначении судебно-почерковедческой экспертизы, приемы его преодоления //Актуальні проблеми права: теорія і практика: Зб. наук. праць. – Луганськ, 2003. – Вип. №5. – С. 233-242с.

8. Качурін С. Одержання зразків для експертного дослідження: проблеми теоретичного ї практичного характеру //Право України. – 2004. – №1. – С.110-113.

9. Качурин С.Г. Судебно-почерковедческая экспертиза на современном этапе судопроизводства Украины // Сотрудничество без границ: Юб. сб. науч. тр. – Ростов-на-Дону: ИУБиП, 2004. – С.223-229.

10. Качурин С.Г. Прогнозирование следователя при подготовке к отбору образцов почерка и подписей //Актуальні проблеми права: теорія і практика: Зб. наук. пр. – Луганськ, 2005. – Вип. № 6. – С. 139-147.

11. Качурин С.Г. Судебно-почерковедческая экспертиза: проблемы теории и практики //Актуальні проблеми права: теорія і практика: Зб. наук. пр. – Луганськ, 2005. – Вип. № 7. – С. 121-127.