Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Кримінальний процес, криміналістика та судова експертиза, оперативно-пошукова діяльність


Ковтуненко Лариса Петрівна. Ситуаційна зумовленість тактики слідчих дій. : Дис... канд. наук: 12.00.09 - 2008.



Анотація до роботи:

Ковтуненко Л.П. Ситуаційна зумовленість тактики слідчих дій. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.09 – кримінальний процес та криміналістика; судова експертиза. – Національна юридична академія України імені Ярослава Мудрого. – Харків, 2008.

Дисертація присвячена розробленню наукової концепції ситуації слідчої дії та наданню рекомендацій, спрямованих на вдосконалення тактичних засобів провадження окремих слідчих дій. У роботі з’ясовані місце та значення ситуації слідчої дії в системі ситуацій, що складаються в ході розслідування злочинів, запропоновано її поняття, надано і розкрито внутрішню структуру, визначено її елементний склад і докладно проаналізовано кожний із цих елементів. Особливу увагу приділено виокремленню та впорядкуванню чинників, які впливають на формування ситуацій слідчих дій, розкрито їх зміст і значення для обрання тактики проведення окремих слідчих дій. Запропоновано універсальні підстави здійснення класифікації ситуацій слідчих дій. З урахуванням останніх визначено ситуації огляду місця події, допиту, очної ставки, обшуку, слідчого експерименту, перевірки показань на місці, пред’явлення для впізнання та тактичні засоби впливу на них.

У дисертації наведені теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання, що проявляється в розробленні наукової концепції ситуації слідчої дії, що базується на сучасних положеннях загальної теорії криміналістики й узагальнення слідчої практики та надання рекомендацій працівникам слідчих органів щодо ефективного застосування одержаних результатів у ході провадження окремих слідчих дій. Головними теоретичними і прикладними результатами проведеної роботи є наступні висновки:

1. Ситуаційний підхід є одним з ключових напрямків у науці криміналістики, який забезпечує реалізацію її пізнавальної функції та можливість ієрархічної побудови ситуацій таких рівнів: кримінальна ситуація – слідча ситуація – ситуація слідчої дії – ситуація тактичної комбінації (іноді тактичного прийому).

2. Ситуація слідчої дії – це сукупність умов та обставин, що створюють відповідну обстановку, положення в ході провадження конкретної слідчої дії, які зумовлені характером самої слідчої дії, часом і місцем її проведення, позицією і поведінкою її учасників, наявністю доказової інформації, результатами діяльності слідчого та впливають на тактику цієї слідчої дії.

3. Ситуація слідчої дії співвідноситься зі слідчою ситуацією як частина і ціле, і їй притаманні такі риси, як динамізм, індивідуальність та зумовленість. Разом з тим їй властива й типовість, що є ключем до її діагностування та дослідження.

4. Структура ситуації слідчої дії являє собою складне, системне, динамічне утворення, що виступає як єдність взаємопов’язаних елементів кримінально-процесуального, тактичного, психологічного, інформаційно-логічного, матеріального та організаційно-технічного характеру. Елементи структури в їх сполученні та взаємозв’язку створюють певні умови та впливають на обстановку, в якій провадиться конкретна слідча дія.

5. Всі чинники, що впливають на формування ситуацій слідчих дій, за їх характером і специфікою прояву доцільно поділяти на об’єктивні та суб’єктивні. Перші зумовлені насамперед метою, завданням, специфікою самої слідчої дії, обсягом та характером інформації, що є у розпорядженні слідчого; другі, з одного боку – властивостями слідчого, рівнем його професійної підготовки, а з другого – поведінкою і позицією учасників кримінального процесу. Виділення чинників, що впливають на формування ситуацій слідчих дій, сприяє поглибленому теоретичному дослідженню сутності самої слідчої дії, її більш результативному проведенню, оскільки в подальшому це полегшує вибір і застосування тих чи інших тактичних прийомів або їх систем.

6. Серед підстав класифікації ситуацій слідчих дій доцільно виділяти такі: ступінь інформаційної визначеності; ступінь збігу цілей в учасників слідчої дії; ступінь складності вирішення організаційно-тактичних питань; характер поведінки і позиції учасників слідчої дії; кількість елементів, що визначають характер ситуації слідчої дії та ступінь значущості ситуації слідчої дії для організації процесу розслідування в цілому. Запропоновані підстави слід розглядати як універсальні, що можуть застосовуватися для здійснення класифікації щодо окремих слідчих дій за умови враховування специфіки кожної з них.

7. Тактичний прийом є найбільш ефективним засобом впливу на ситуацію слідчої дії, що сприяє ефективному збиранню та використанню інформації, оптимізації розв’язання інших завдань при підготовці і проведенні слідчої дії.

8. Найбільш придатним є визначення тактичного прийому як адекватного ситуації засобу вербального і нонвербвального впливу на об’єкт (фрагмент об’єктивної дійсності, документ, предмет, людину), що сприяє ефективному збиранню та використанню інформації, оптимізації розв’язання інших завдань при підготовці і проведенні слідчої дії.

9. За рахунок реалізації регулятивної, пізнавальної, комунікативної функцій тактичного прийому відбувається вплив на ситуацію в потрібному напрямку, одержання необхідної доказової інформації, встановлення психологічного контакту, зміни позиції та поведінки учасника кримінального процесу, вирішення інших завдань, що стоять перед слідчим.

10. Тактичні прийоми найбільш ефективно впливають на ситуації слідчих дій за умов їх комплексного застосування, тобто як певної сукупності взаємопов’язаних і взаємозумовлених прийомів, яким притаманні цільова спрямованість і вибірковість у процесі реалізації. Саме системи тактичних прийомів є найбільш упорядкованою формою і виступають підґрунтям для впровадження алгоритмів організації та проведення окремих слідчих дій.

Публікації автора:

1. Ковтуненко Л.П. Ситуація як детермінанта проведення слідчих дій / Л.П. Ковтуненко // Проблеми законності: Респ. міжвідом. наук. зб. / Відп. ред. В.Я. Тацій; М-во освіти і науки України; Нац. юрид. акад. України. – Х., 2005. – Вип. 72. – С. 180-183.

2. Ковтуненко Л.П. Структура та зміст ситуації слідчої дії / Л.П. Ковтуненко // Теорія і практика судової експертизи і криміналістики: Зб. наук.-практ. матер. / Ред. кол.: М.Л. Цимбал, В.Ю. Шепітько, Л.М. Головченко та ін.; М-во юстиції України; Харк. наук.-дослід. ін-т суд. експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса; Акад. правових наук України; Нац. юрид. акад. України імені Ярослава Мудрого. – Х.: Право, 2005. – Вип. 5. – С. 105-108.

3. Ковтуненко Л.П. Конфліктні ситуації допиту: причини виникнення і процес розвитку / Л.П. Ковтуненко // Проблеми законності: Респ. міжвідом. наук. зб. / Відп. ред. В.Я. Тацій; М-во освіти і науки України; Нац. юрид. акад. України. – Х., 2006. – Вип. 80. – С. 154-160.

4. Ковтуненко Л.П. Проблеми алгоритмізації діяльності слідчого в ситуаціях, що виникають у ході проведення окремої слідчої дії / Л.П. Ковтуненко // Проблеми боротьби зі злочинністю: Зб. наук. праць. / Ред. кол.: Ю. В. Баулін (гол. ред.) та ін. – Х.: Кроссроуд, 2007. – Вип. 14. – С. 209-213.

5. Ковтуненко Л.П. Чинники, що впливають на формування ситуацій слідчих дій / Л.П. Ковтуненко // Теорія і практика судової експертизи і криміналістики: Зб. наук.-практ. матеріалів. / Ред. кол.: М.Л. Цимбал, В.Ю. Шепітько, Л.М. Головченко та ін.; М-во юстиції України, Харк. наук.-дослід. ін-т суд. експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса; Акад. правових наук України; Нац. юрид. акад. України імені Ярослава Мудрого. – Х.: Право, 2007. – Вип. 7. – С. 80-88.

6. Ковтуненко Л.П. Щодо ситуаційного підходу в криміналістиці / Л.П. Ковтуненко // Кримінально-правова охорона життя та здоров’я особи: Матер. наук.-практ. конф. [Харків] 22-23 квітн. 2004 р. / Ред. кол.: Сташис В.В. (гол. ред.) та ін. – К., Х.: Юрінком Інтер, 2004. – С. 249-251.

7. Ковтуненко Л.П. Ситуації допиту осіб, що вчинили злочини у сфері господарської діяльності / Л.П. Ковтуненко // Відповідальність за злочини у сфері господарської діяльності: Матер. наук.-практ. конф. / Ред. кол.: Сташис В.В. (гол. ред.) та ін. – Х.: Кроссроуд, 2006. – С. 196-198.