51. Козлов Артем Юрійович. Системи стибію з d-металами (Ti, Zr, Y) та Силіцієм і Германієм та деякі споріднені: дис... канд. хім. наук: 02.00.01 / Львівський національний ун-т ім. Івана Франка. - Л., 2004.
Анотація до роботи:
Козлов А.Ю. Системи Стибію з d-металами (Ti, Zr, Y) та Силіцієм і Германієм та деякі споріднені. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата хімічних наук за спеціальністю 02.00.01 - неорганічна хімія. - Львівський національний університет імені Івана Франка, Львів, 2004.
На основі рентгенофазового, рентгеноструктурного та, в окремих випадках, мікроструктурного аналізів побудовано ізотермічні перерізи (670 K) діаграм стану систем {Ti, Zr, Y}–{Si, Ge}–Sb та Ti–{Si, Ge}–Bi у повному концентраційному інтервалі. В цих та споріднених системах підтверджено існування трьох сполук (для однієї з яких вперше уточнено структурні параметри) та cинтезовано 24 нові тернарні та 2 тетрарні інтерметаліди. Для всіх нових інтерметалідів встановлено кристалічні структури. Розшифровано і описано новий структурний тип Tm5Si2Sb2 – представник гомологічної серії структур з загальною формулою R(m+3n+l)X2mX`2n, побудованих з фрагментів простіших типів a-Po, CuAl2 та U3Si2. Синтезовані тернарні інтерметаліди кристалізуються в семи структурних типах і утворюють чотири ряди ізоструктурних сполук наступних СТ: W5Si3, Nb5SiSn2, b-K2UF6 та Tm5Si2Sb2.
Скорочення міжатомних віддалей, в порівнянні з сумами атомних радіусів, спостерігається до ~12 % для зв’язків M–Sb, R–Sb та Sb–Sb, що може свідчити про наявність у них певної частки ковалентного зв’язку поруч з металічним.
Для деяких тернарних антимонідів визначено температури плавлення. Дослідження магнітних властивостей антимонідів зі структурою типу W5Si3 та Nb5SiSn2 показали, що дані сполуки – парамагнетики Паулі.
Методами рентгенофазового, рентгеноструктурного та частково мікроструктурного аналізів вперше досліджено взаємодію компонентів у потрійних системах {Ti, Zr, Y}–{Si, Ge}–Sb i Ti–{Si, Ge}–Bi та побудовано ізотермічні перерізи їхніх діаграм стану при 670 K в повному концентраційному інтервалі. Ще 18 систем досліджено на предмет існування сполук окремих складів.
Вперше уточнено структурні параметри для бінарної фази Ti2,5Sb (структурний тип Ti2Bi, просторова група I4/mmm, символ Пірсона tI12-0,75, а = 0,3948(1), c = 1,4589(3) нм), підтверджено існування трьох тернарних сполук (для однієї з них вперше уточнено структурні параметри) та встановлено існування 24 тернарних і 2 тетрарних антимонідів. Для всіх синтезованих сполук визначено кристалічні структури. Встановлено межі твердих розчинів заміщення та включення на основі бінарних фаз зі структурою типу Mn5Si3. Для деяких тернарних сполук визначено температури плавлення.
Синтезовані тернарні антимоніди кристалізуються в семи структурних типах і утворюють чотири ряди ізоструктурних сполук. Встановлено види спорідненості структур нових тернарних антимонідів із відомими структурними типами. Структури сполук характеризуються тетрагонально-антипризматичною, тригонально-призматичною або октаедричною координацією менших за розміром атомів.
На основі кристалохімічного аналізу встановлено, що новий структурний тип Tm5Si2Sb2 (просторова група Cmce, символ Пірсона oS36, a = 1,4768, b = 0,7723, c = 0,7741 нм) є представником лінійної неоднорідної гомологічної серії структур, побудованих з фрагментів простіших структурних типів a-Po, CuAl2 та U3Si2. Для усіх можливих структур, які базуються на цих типах, виведено загальну формулу гомологічного ряду R(m+3n+l)X2mX`2n.
Досліджені залежності магнітної сприйнятливості сполук Ti5XSb2 (структурний тип W5Si3) та Zr5X0,8Sb2,2 (структурний тип Nb5SiSn2, Х – Si, Ge, Al, Ga) від магнітного поля вказують на те, що вони є парамагнетиками Паулі.
На основі аналізу ізотермічних перерізів діаграм стану потрійних систем {Ti, Zr, Y}–{Si, Ge}–Sb i Ti–{Si, Ge}–Bi при 670 K виявлено, що характер взаємодії компонентів спрощується при переході від Sb до Bi. При заміні Ti на Zr спостерігається збільшення кількості тернарних сполук, а при заміні Zr на Y – її зменшення. Проведено порівняльний аналіз систем із дослідженими раніше системами за участю рідкісноземельних металів церієвої підгрупи, а також із спорідненими за участю Al, Ga, In та Sn. Встановлено, що досліджені нами системи є подібними до систем типу М–{Al, Ga, Si, Ge}–Sb (М – d-елемент).
У більшості структур антимонідів значення міжатомних віддалей R–R,М–М, R–Х близькі до сум радіусів відповідних атомів, а M–Sb, R–Sb і Sb–Sb скорочені до 12% порівняно з сумами атомних радіусів, що може свідчити про наявність у них певної частки ковалентного зв’язку.