У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення проблеми вдосконалення систематизації та узагальнення знань і вмінь учнів з алгебри як засобу активізації їх пізнавальної діяльності за рахунок виділення орієнтовних основ діяльності та врахування внутрішньопредметних зв’язків курсу алгебри. В сучасних умовах існує протиріччя між цілями і завданнями математичної освіти, спрямованими на формування системних знань, на інтелектуальний розвиток учнів, на активізацію їх пізнавальної діяльності, та недостатнім методичним забезпеченням, необхідним для розв’язування цих завдань. Це обумовлює необхідність удосконалення методики систематизації та узагальнення знань і вмінь учнів, бо систематизація та узагальнення забезпечують активну і самостійну теоретичну та практичну діяльність школярів в усіх ланках навчального процесу. Систематизація та узагальнення знань і вмінь учнів з алгебри можуть виконувати функції засобів активізації пізнавальної діяльності при дотриманні визначених психолого-педагогічних та методичних передумов. Зокрема, для активізації піз-навальної діяльності доцільно систематично формувати в учнів прийоми розумової діяльності і навчальної роботи, для чого потрібно забезпечувати усвідомлення та засвоєння ними орієнтовних основ різних видів їх навчальної діяльності. Теоретичне і практичне розв’язання поставленої проблеми вимагає удосконалення методики систематизації та узагальнення знань і вмінь учнів з алгебри, основою якого є виділення орієнтовних основ діяльності та врахування внутрішньопредметних зв’язків курсу алгебри. Таке удосконалення повинно проводитися з урахуванням виділених психолого-педагогічних та методичних вимог. Пізнавальна діяльність учнів активізується, якщо:
навчання алгебри забезпечує формування відповідних орієнтовних основ діяльності; форма, в якій виділяються і фіксуються орієнтовні основи враховує особливості навчальної діяльності учнів; навчальні плани з алгебри передбачають формування узагальнених прийомів діяльності учнів. Діюча методична система навчання алгебри не досить ефективно активізує пізнавальну діяльність учнів у процесі засвоєння знань і формування вмінь з тотожних перетворень виразів та розв’язування рівнянь і нерівностей. Рекомендується доповнити цю систему методичними прийомами і засобами навчання, спрямованими на активізацію пізнавальної діяльності учнів.
Для активізації пізнавальної діяльності учнів при вивченні тотожних перетворень доцільно організувати систематизацію та узагальнення знань і вмінь учнів, які стосуються перш за все саме їх суті безвідносно конкретної теми, виділяючи для учнів загальні орієнтовні основи відповідних дій та узагальнити деякі формули, наведені в підручнику. Активізація пізнавальної діяльності учнів покращується, якщо при вивченні рівнянь та нерівностей організувати систематизацію та узагальнення знань і вмінь учнів, які стосуються суті виконання перетворень для одержання рівнянь-наслідків або рівносильних рівнянь, і виділити для учнів схему розв’язування нерівностей загальним методом інтервалів та основні випадки застосування властивостей функцій до розв’язування рівнянь.
Доцільно виділяти два рівні орієнтовних основ діяльності: перший – для пошуку плану розв’язування та для розв’язування будь-яких рівнянь та нерівностей (методами, які вказано вище), а другий – для роботи з рівняннями і нерівностями з конкретної теми . В розробленій методиці навчання алгебри узагальнення та систематизація служать основою виділення орієнтовних основ дій, використання яких дозволяє активізувати пізнавальну діяльність учнів і вдосконалити діючу методику.
Перебудована методика дозволяє: за рахунок безпосереднього виділення орієнтовних основ діяльності по розв’язуванню алгебраїчних завдань пояснити учням, як працювати з такими завданнями; організувати власну роботу учнів з цим матеріалом таким чином, щоб можна було судити про цю роботу не тільки за кінцевим результатом, а й мати можливість контролювати (самому учню чи вчителю) кожен її крок. Це дозволяє суттєво змінити методику формування знань і вмінь учнів з алгебри, переорієнтовуючи діяльність учнів на уроці з розгляду зразків розв’язань завдань на виділення та засвоєння загальних схем діяльності по пошуку плану розв’язування цих завдань та по їх розв’язуванню. Для активізації пізнавальної діяльності учнів доцільне використання комп’ютер-них технологій на етапі пошуку планів розв’язування завдань та для організації роботи з спеціальними програмами, які сприяють впровадженню в навчальний процес розробленої системи тестових завдань для тематичного оцінювання навчальних досягнень учнів з алгебри. Розроблені теоретичні положення можуть бути використані при організації систематизації та узагальнення знань і вмінь учнів не тільки при вивченні рівнянь та нерівностей і тотожних перетворень, а й при вивченні іншого алгебраїчного, а також геометричного матеріалу. Розроблена методика сприяє активізації пізнавальної діяльності учнів при її використанні як у масовій школі, так і в школах та класах з поглибленим вивченням математики. Результати дослідження можуть бути використані при розробці підручників з алгебри, методичних і навчальних посібників для вчителів та учнів, у лекціях для вчителів математики і студентів математичних факультетів педагогічних вузів.
|