Карпа Марта Іванівна. Система впливу на масову політичну свідомість: державно-управлінський аспект : дис... канд. наук з держ. упр.: 25.00.01 / Львівський регіональний ін-т держ. управління Національної академії держ. управління при Президентові України. — Л., 2006. — 195арк. : рис. — Бібліогр.: арк. 171-183.
Анотація до роботи:
Карпа М. І. Система впливу на масову політичну свідомість: державно-управлінський аспект. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеню кандидата наук з державного управління за спеціальністю 25.00.01 - теорія та історія державного управління. – Львівський регіональний інститут державного управління Національної академії державного управління при Президентові України, Львів, 2006.
Досліджується система впливу на масову політичну свідомість у державно-управлінському аспекті. Систематизовано основні управлінські категорії та поняття системи управління масовою політичною свідомістю; встановлено комплекс внутрішніх та зовнішніх зв’язків (управлінських зв’язків) системи впливу на масову політичну свідомість та проведено їх класифікацію; систематизовано характери владних впливів на масову політичну свідомість; сформовані теоретичні моделі системи впливу на масову політичну свідомість; здійснено поділ системи управління масовою політичною свідомістю на рівні: визначення об’єкта управління, функціональний, елементний, технологічний. Встановлено межу дії системи через способи встановлення компетенції органів державної влади. Виділено основні види впливу на масову політичну свідомість: адміністративний, ідеологічно-психологічний та інформаційний. Запропоновано шляхи підвищення ефективності зворотних зв’язків у питаннях здійснення влади, оптимізації комунікаційних процесів між політичними партіями, органами державного управління та громадськістю.
У дисертаційній роботі розроблені наукові положення та отримані результати, які в сукупності дають можливість отримати теоретико-методологічну основу для вивчення впливів на масову політичну свідомість, їх систематизацію, визначення державно-управлінських зв’язків як формотворчих у моделях системи впливів. Визначена сфера дії системи впливу на масову політичну свідомість окреслює особливості діяльності органів державного управління, їх місце та роль при здійсненні впливів на політичну свідомість населення.
Встановлено, що система впливу на масову політичну свідомість і система управління масовою політичною свідомістю як управлінські цілісні утворення ще не були предметом спеціального вивчення. Теоретично-методологічною основою дослідження впливів на масову політичну свідомість стали праці Г.Лебона, О.Конта, М. Вебера, Б.Рассела, Е.Дюркгайма, К.Юнга, Д.Блюмера, Е.Гоффмана та інших авторів, які проаналізували особливості масової поведінки у громадських місцях, чуток, паніки, механізмів поведінки натовпу і великих груп людей.
Численні дослідження, присвячені вивченню окремих елементів системи впливу на масову політичну свідомість: характеристики масового суб’єкта (Г.Андреєва, Г.Дилигентський, А.Уледов), ідеологічного впливу та маніпулювання свідомістю і формування масової культури (В.Ієрусалимський, М.Мусієнко, П.Яковенко, Є.Голуб, С. ККара-Мурза, Є. Доценко, В.Королько, Г.Почепцов, В.Бебик, Є.Макаренко, В.Васютинський, О.Зернецька та ін.), стали методологічною основою опрацювання категоріального апарату для розкриття сутності й особливостей прояву системи впливу на масову політичну свідомість.
Констатовано, що у сучасних дослідженнях розрізняються теоретичний, ідеологічний, емпіричний і буденний рівні масової політичної свідомості. Саме теоретичний рівень масової політичної свідомості, заснований на сукупності ідей, цінностей і поглядів, сформованих в процесі осмислення політичних відносин і процесів, визначає політичні ідеології, доктрини і концепції, відображені в політичних деклараціях і програмах політичних партій.
Визначено особливості прояву масової політичної свідомості як об’єкта управління. Вона існує поряд з іншими формами масової свідомості – релігійною, правовою, філософською, моральною, естетичною, економічною, екологічною та ін. Постає як найбільш систематизована форма масової свідомості. Її суб’єктом є великі групи людей – основна частина суспільства, що бере участь у політичному житті. Головні функціональні властивості масової політичної свідомості проявляються як вплив на політичні процеси, формування політичних цінностей та ідеалів, вплив на політичну активність суб’єкта, можливість прогнозування і моделювання політичних процесів.
Стверджено, що система впливу на масову політичну свідомість є складовою соціальної та політичної інженерії, передбачає використання певного інструментарію як поділ системи на елементи, аналіз їх динаміки і взаємозв’язків, визначення ознак, цілей та функцій системи, вивчення її поведінки. Дослідження системи впливу на масову політичну свідомість проводиться на основі принципів системності, еволюційності, цілісності, структурування, декомпозиції. Систему впливу на масову політичну свідомість можна окреслити як складну взаємодію керуючої та керованої підсистем з використанням свідомого впливу задля досягнення певних результатів таких як зміна політичних стереотипів, установок і орієнтацій, утвердження політичних ідеалів і цінностей.
Встановлено, що функціонування системи впливу на масову політичну свідомість відбувається в умовах регулювання процесів соціальної взаємодії, зворотного зв’язку між управлінською структурою і об’єктом управління, проведення постійного аналізу масової політичної поведінки. Державно-управлінський аспект системи впливу на масову політичну свідомість визначається функціями держави, формами та методами їх здійснення. Основні сфери дії системи впливу на масову політичну свідомість – це регулювання політичних відносин, реалізація політики держави, прогнозування та контроль розвитку політичної ситуації.
Констатовано, що дія владного впливу на масову політичну свідомість у сфері державного управління має такі особливості: дотримання повноважень (прав та обов’язків), вирішення відомчих проблем, юридична та соціально-політична відповідальність. Межа дії системи визначається способами встановлення компетенції органів державної влади, зокрема: нормативне закріплення відомчих питань, прав і обов’язків; централізація і децентралізація, розподіл функцій управління, узгоджена взаємна передача повноважень та субсидіарність як взаємодоповняльна діяльність різних гілок влади та управління.
Виділено основні види впливу на масову політичну свідомість та їх особливості. Адміністративний вплив розглянуто в сукупності його позитивних та негативних складових, вказано, що при використанні цього впливу важливе підпорядкування діяльності владних структур жорсткому громадському контролю. Головна вимога такої діяльності - це реалізація політичної стратегії держави, що визначена народом як джерелом влади. Ідеологічно-психологічний вплив на масову політичну свідомість здійснюється різними суб’єктами з метою корегування політичної поведінки, цінностей та ідеалів, зміни політичних установок і стереотипів. З цим пов’язаний маніпулятивний вплив, де використовуються новітні технології дезінформації, замовчування, специфічний підбір міфів, чуток, пліток, приховане й вибіркове подання інформації.
Наголошено, що позитивним результатом здійснення ідеологічно-психологічного впливу на масову політичну свідомість може бути формування певних моральних норм, політичних цінностей, які корегують процес сприйняття різних інформацій, їх засвоєння і осмислення. Влада може використовувати не тільки адміністративний, а й морально-психологічний вплив на масову політичну свідомість для створення відповідного морально-етичного середовища і законодавчого захисту від маніпуляції. Здійснення інформаційного впливу на масову політичну свідомість пов’язане не лише з інтересами суб’єктів політичного процесу, а й з інтересами національної безпеки.
Запропонована схема складної структури управлінських зв’язків з врахуванням усіх структурних елементів підсистем таких як горизонтальні, вертикальні, змішані, їх класифікація та структурний аналіз згідно форми, змістового та функціонального навантаження. Опрацьована схема управлінських зв’язків та їх видів як цілісна система для вирішення конкретного завдання „Збільшення прихильників політичної партії” в рамках типової обласної парторганізації.
Розглянуті різні моделі підвищення ефективності системи управлінських зв’язків, методологія яких передбачає пошук і розкриття нових управлінських механізмів, реалізацію управлінських технологій, досягнення системою управлінських якісних характеристик. Проаналізовані основні моделі, які сприяють формуванню нових способів комунікацій в суспільстві, нових засобів мотивацій, розробки і сприйняття управлінських рішень. Серед основних типів моделей – теоретична, ідеальна, аналогова, синергетична, інформаційна, модель стабільності і комп’ютерно-інформаційна або математична моделі – виділено останню як найбільш придатну для практичного використання при прогнозуванні політичних процесів. Популярність такої моделі пов’язана з переважанням технократичного підходу до формування новітніх методів управління.
Розроблена інтегративна модель системи впливу на масову політичну свідомість (базові характеристики) та апробовано основні її положення. Загальну схему системи впливу, а також аспекти методологічного забезпечення управлінських, інформаційних та психологічних впливів на свідомість населення було впроваджено в розробці теми з питань політичного лідерства для молодих кандидатів у депутати всіх рівнів центру молодіжної політики та центру соціально-психологічного аналізу Державного інституту проблем сім’ї та молоді.
Публікації автора:
Статті у наукових фахових виданнях
Карпа М.І. Ідеологічно-психологічний фактор впливу у системі управління масовою політичною свідомістю: теоретичний аспект // Актуальні проблеми державного управління: Збірник наукових праць Одеського регіонального інституту державного управління. - Вип.2(26). – Одеса: ОРІДУ НАДУ, 2006. – С.64 – 75.
Карпа М.І. Методологічні принципи дослідження системи управління масовою політичною свідомістю // Актуальні проблеми державного управління: Збірник наукових праць. – Х.: Вид-во ХарРІ НАДУ „Магістр”, 2006. - №2/28: У 2 ч. – Ч. 1. – С.360 - 371.
Карпа М.І. Система управління масовою політичною свідомістю: теоретичний аспект // Ефективність державного управління: Збірник наукових праць Львівського регіонального інституту державного управління Національної академії державного управління при президентові України / За заг.ред. А.О. Чемериса. – Львів: ЛРІДУ НАДУ, 2005. - Вип.9. – С.35 - 42.
Тези доповідей конференцій
Карпа М.І. Вивчення громадської думки як внесок в побудову громадянського суспільства // Громадянське суспільство і політика органів місцевого самоврядування: Матеріали українсько-польської міжнародної конференції (4-5 березня 2002р., Львів). – Львів: Фонд ім.Князя Осмомисла, 2002. – С.75 - 77.
Карпа М.І. До питання про роль політичних та суспільних об’єднань у становленні громадянського суспільства // Ефективність державного управління у контексті становлення громадянського суспільства: Матеріали науково-практичної конференції ЛРІДУ НАДУ при Президентові України (22 січня 2002 року): У 2 ч. – Львів: ЛРІДУ НАДУ, 2002. – Ч.1. – С.156 - 158.
Карпа М.І. Особливості здійснення органами державного управління політичного впливу // Ефективність державного управління в контексті європейської інтеграції: Матеріали науково-практичної конференції ЛРІДУ НАДУ при Президентові України (23 січня 2004 року) / За заг.ред. А.О.Чемериса.– Львів: ЛРІДУ НАДУ, 2004. – Ч.2. – С.183 - 186.
Карпа М.І. Інформація: благо чи зброя? // Менеджмент у ХХІ столітті: розвиток організацій та управління персоналом: Матеріали науково-практичної конференції ЛРІДУ НАДУ при Президентові України (16 квітня 2004 року): У 2 ч. – Львів: ЛРІДУ НАДУ, 2004. – Ч.1. – С.209 - 211.
Карпа М.І. Передумови адміністрування системи управління масовою політичною свідомістю // Внутрішня політика держави: сутність, принципи, методологія: Матеріали науково-практичної конференції ЛРІДУ НАДУ при Президентові України (27 січня 2005 року): За заг.ред. А.О. Чемериса: У 2 ч. – Львів: ЛРІДУ НАДУ, 2005. – Ч.2. – С.4 - 6.
Карпа М.І. Система управління масовою політичною свідомістю: методологічні принципи дослідження // Актуальні проблеми реформування державного управління в Україні: Матеріали науково-практичної конференції ЛРІДУ НАДУ при Президентові України (20 січня 2006 року): За заг.ред. А.О. Чемериса: У 2 ч. – Львів: ЛРІДУ НАДУ, 2006. – Ч.1. – С.127 - 130.
Карпа М.І. Масова політична свідомість: формотворчий та управлінський аспекти // Регіональне і місцеве самоврядування в нових умовах: партійна публічна адміністрація і безпосередня демократія: Матеріали ІІІ українсько-польської міжнародної конференції (2-4 березня 2006р., Львів). – Львів: Фонд ім.Князя Осмомисла, 2006. – С.221 - 224.
Karpa M. Nowy program rzadu Ukrainy: prognoza 2000 // Partner na wschodzie. – Warszawa: Fundacja Instytut Studiow Wschodnich. - №6 (77), czerwiec 2000. – 35 - 37.