Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Стовба Тетяна Анатоліївна. Система стратегічного управління великим текстильним підприємством: Дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Херсонський держ. технічний ун-т. - О., 2002. - 233арк. - Бібліогр.: арк. 184-198.



Анотація до роботи:

Стовба Т.А. Система стратегічного управління великим текстильним підприємством - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук із спеціальності 08.06.01. – Економіка, організація і управління підприємствами.

Одеський державний економічний університет Міністерства освіти і науки України, Одеса, 2002.

Дисертацію присвячено створенню системи стратегічного управління великим текстильним підприємством. Розроблено концепцію побудови системи стратегічного управління великим текстильним об’єднанням. Вона передбачає, по-перше, для забезпечення виживання текстильних об’єднань необхідно вжити оперативних заходів: розподіл великих підприємств на стратегічні зони господарювання, розробка стратегії використання матеріальних ресурсів і стратегії використання людських ресурсів. По-друге, необхідно забезпечити організаційно-економічну підтримку перетворень. Третя проблема міститься у формуванні ідеалізованого образу підприємства, який забезпечить успіх у майбутньому.

Запропоновано алгоритм виділення СЗГ, за допомогою якого виокремлено стратегічні зони для ВАТ “ХБК” і на підставі оцінки їх привабливості запропоновані заходи щодо скорочення і переорієнтації підприємства.

Розроблено: алгоритм виділення стратегічних зон господарювання; економіко-математичну модель вибору оптимального асортименту, яка ґрунтується на розподілі ресурсів з урахуванням привабливості різних СЗГ; шляхи підвищення ефективності використання матеріальних ресурсів, стратегію використання людських ресурсів. Основні результати роботи знайшли практичне застосування – вони апробовані на текстильному підприємстві ВАТ “ХБК”.

Отримані в рамках дослідження результати дозволяють сформулювати такі основні висновки і рекомендації:

1.Діагностика ситуації у бавовняній промисловості дозволила встановити, що великі текстильні підприємства знаходяться у критичному стані на межі банкрутства. Але з позиції економічної безпеки держави слід зберегти цю галузь.

Аналіз ресурсного забезпечення показав, що бавовняна промисловість опинилась в скрутному становищі насамперед через відсутність сировини, великих витрат теплової і електричної енергії та їх подорожчання. До того ж, спостерігається тимчасовий надлишок кваліфікованої робочої сили. Тому в умовах трансформації економіки країни потрібне збереження кваліфікованих людських ресурсів і ефективне управління їх використанням, яке дозволить знизити плинність кадрів, забезпечити стабільну зайнятість робітників, що визначають конкурентоспроможність, можливості економічного зростання і ефективності організації.

Досліджено, що ринок бавовняної продукції не насичений потенційно. Але для підвищення конкурентоспроможності продукції вітчизняних підприємств-товаровиробників необхідно розробити стратегію, яка дозволить ефективно використати потенційні можливості, задовольнити специфічні потреби різних сегментів ринку.

2.Обґрунтовано необхідність системного підходу до вирішення проблем підприємства, що дозволяє ефективно розподілити обмежені ресурси і скоординувати дії для досягнення цілей організації, вироблених на основі усвідомлення невідповідності між амбіціями керівників і ресурсами.

3.Доведено необхідність побудови системи стратегічного управління великим текстильним підприємством, яка буде передбачати оперативні заходи щодо запобігання банкрутства; здійснення заходів щодо організаційно-економічної підтримки перетворень і стратегії сталого розвитку в умовах жорсткої конкуренції. Для забезпечення керованості основних складових системи необхідний контролінг. Така концепція означає відмову від рефлексивних покрокових реакцій на конкурентні загрози і заснована на випереджувальному формуванні умов для прискореної адаптації підприємства як цілого.

4. В умовах бурхливого і непередбачуваного економічного середовища вочевидь, що функціональні структури управління досить малорухливі зі своїм контролем зверху донизу, багатоповерховою ієрархією. Зявляється потреба в оргструктурах, які складаються з багаточисельних дрібних автономних одиниць, спроможних автоматично адаптуватися до ситуації завдяки постійному припливу інформації знизу до вершини. Запропоновано розподіл великого текстильного підприємства на СЗГ.

Уточнено методику виділення СЗГ на великих текстильних підприємствах з врахуванням особливостей технології та асортименту виробництва бавовняних тканин, що дозволяє дослідити потреби споживача і задовольнити їх шляхом раціонального використання існуючих обмежених ресурсів з метою відновлення і пожвавлення функціонування великих текстильних підприємств.

Побудовано алгоритм для виділення стратегічних зон господарювання для підприємств текстильної промисловості України і на його засадах визначені СЗГ для ВАТ “ХБК”.

5.Для досягнення переваг у конкурентній боротьбі і з метою виживання необхідно як мінімум розробити стратегію і тактику боротьби за лідерство, визначити напрямки роботи, сконцентрувавши зусилля і ресурси на розвитку найбільш перспективних СЗГ. Обґрунтовано методику і проведено оцінку привабливості СЗГ текстильних об’єднань з врахуванням короткострокової і довгострокової перспективи.

6.На підставі одержаних оцінок привабливості СЗГ розроблено комплекс заходів щодо скорочення і переорієнтації ВАТ “ХБК”.

7.Визначені шляхи підвищення ефективності використання людських ресурсів текстильних підприємств. Розроблено стратегію використання людських ресурсів, яка є втіленням ставлення до робітників як основи підприємства, її головної цінності і джерела благополуччя, дозволяє зняти соціальну напругу – не скорочувати персонал, зберегти кваліфіковані кадри.

8.Узгоджено ресурсну та товарну стратегії текстильного підприємства. При цьому запропоновано в умовах обмеженого доступу до ресурсів при розробці стратегій на короткостроковий період для текстильних підприємств планування вести методом від витрат до випуску, що дозволить ефективно використовувати дефіцитні ресурси.

9.В умовах трансформації економіки вкрай обмеженими стали бавовна, пара, електрична енергія. Побудовано економіко-математичну модель оптимального вибору асортименту, яка дозволяє одержати максимальну віддачу з одиниці дефіцитного ресурсу з урахуванням привабливості різних СЗГ.

10.Розроблено систему стратегічного управління великим текстильним підприємством, яка заснована на поступовому зміщенні пріоритетів від розробки стратегій виживання до сталого розвитку і їх органічного поєднання. Вона складається з підсистеми продуктових об’єктів та обслуговуючих господарств, підсистеми підтримки перетворень і підсистеми перспективного розвитку підприємства.

11. Реалізація запропонованих заходів дозволить вивести текстильні підприємства з скрутного становища і закласти фундамент подальшого розвитку.

Розроблені в роботі підходи поєднують в собі наукові та практичні аспекти, ґрунтуються на реальних даних підприємств бавовняної галузі та підтверджені результатами апробації в умовах текстильного виробництва.

Публікації автора:

У фахових виданнях:

  1. Стовба Т.А. Выделение стратегических зон хозяйствования – путь к повышению инвестиционной привлекательности текстильных предприятий.// Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. Сборник научных трудов. – Донецк: Донеччина, 1999. – С.341-344.

  2. Стовба Т.А. Управління персоналом на текстильних підприємствах в умовах нестабільності.// Проблеми та перспективи розвитку економіки України в умовах ринкової трансформації: Сб.: Економічний вісник національної гірничої академії України, т.1- Дніпропетровськ: РИК НГА України, 1999.- С.194-197.

  3. Стовба Т.А. Цільове управління на текстильних підприємствах// Экономические инновации. Выпуск 4: Международное и межрегиональное экономическое сотрудничество в Черноморском бассейне. Сборник научных работ. – Одесса: Институт проблем рынка и экономико-экологических исследований НАН Украины, 1999. – С.211-214.

  4. Стовба Т.А. Система стратегічного управління текстильним підприємством.// Вісник Донецького університету. Серія В. Економіка і право.-№4,-1999.- С.86-91.

  5. Стовба Т.А. Стратегічні аспекти підвищення інвестиційної привабливості текстильних підприємств.// Вісник Тернопільської академії народного господарства. Випуск 8. – Тернопіль: Економічна думка, 2000. – С.46 – 49.

Додаткові публікації:

  1. Миколайчук Н.С., Попова В.В., Стовба Т.А. Стратегия использования материальных ресурсов хлопчатобумажных объединений.// Сборник научных трудов “Ресурсосберегающие и энергосберегающие технологии”. – Херсон: Херс. индустриальный институт, 1996. – С. 28 – 30.

Особистий внесок автора пов’язаний з розробкою моделі використання матеріальних ресурсів текстильних підприємств.

  1. Миколайчук Н.С., Стовба Т.А. Розробка асортиментної стратегії на текстильних підприємствах. // Технологія, автоматизація та економіка в переробній галузі: Збірник наукових праць – К.: УЗМН, 1998. – С. 106 – 108.

Особистий внесок автора – сформульовані пропозиції щодо вибору асортименту підприємства, який забезпечить найбільш ефективне використання обмежених наявних ресурсів.

  1. Миколайчук Н.С., Стовба Т.А. Управління використанням матеріальних ресурсів на текстильних підприємствах. // Технологія, автоматизація та економіка в переробній галузі: Збірник наукових праць – К.: УЗМН, 1998. – С. 114 – 115.

Особисто автором запропонований механізм управління використанням обмежених матеріальних ресурсів.

  1. Миколайчук Н.С., Стовба Т.А. Управління використанням трудових ресурсів в умовах спаду виробництва. // Технологія, автоматизація та економіка в переробній галузі: Збірник наукових праць – К.: УЗМН, 1998. – С. 117 – 118.

Особистий внесок автора полягає у розробці шляхів створення додаткових робочих місць в умовах несприятливої кон’юнктури з метою збереження персоналу.

  1. Попова В.В., Стовба Т.А. Можливості використання клястерного аналізу при виборі та обґрунтуванні стратегічних зон господарювання в текстильній промисловості. // Технологія, автоматизація та економіка в переробній галузі: Збірник наукових праць – К.: УЗМН, 1998. – С. 127 - 128.

Особистий внесок автора міститься у розробці моделі оцінки СЗГ.

  1. Полонский В.Г., Стовба Т.А., Половцев О.В. Маркетинг.- Херсон, ХГТУ, 1999. – 118 с.

Особисто авторові належать розділи 2,3, 6-8,12.

  1. Стовба Т.А. Использование стратегического планирования для решения проблем текстильных предприятий// Менеджер. – 1999. -№1. –С. 84-89.

  2. Стовба Т.А. Організація: від минулого до майбутнього //Вісник ХДТУ. – 1999. - №2 (6). – С. 59 – 63.

  3. Стовба Т.А. Асортиментна стратегія текстильних підприємств. //Вісник ХДТУ. – 1999. - №3 (6). – С. 71 – 73.

  4. Стовба Т.А. Использование реинжиниринга в процессе стратегического управления текстильными предприятиями // Вестник СевГТУ. Экономика и финансы. -№21,- 1999.-С.6-8.

  5. Стовба Т.А. Вивчення споживчого попиту на текстильні товари// Проблемы легкой и текстильной промышленности Украины. Межвузовский журнал. – 1999. – №2. – С.32-35.

  6. Стовба Т.А. Текстильні об’єднання: тернистий шлях до ринку.// Проблемы текстильной и легкой промышленности Украины. Межвузовский журнал. –2000. - №4. – С.6-9.

  7. Миколайчук Н.С., Стовба Т.А. Виділення СЗГ – найважливіша умова ефективного управління обмеженими ресурсами. // Наук. конфер. “Розвиток економічної науки та викладання економічних дисциплін”. – Херсон: ХІІ, 1996. – С. 37.

Особистий внесок автора полягає у формулюванні принципів виокремлення СЗГ.

  1. Миколайчук Н.С., Стовба Т.А. Проблеми використання трудових ресурсів на текстильних підприємствах.// Наук. конфер. “Розвиток економічної науки та викладання економічних дисциплін”. – Херсон: ХІІ, 1996. – С. 45.

Особистий внесок автора міститься у визначенні шляхів використання трудових ресурсів.

  1. Миколайчук Н.С., Стовба Т.А Проблеми виживання та розвитку великих текстильних обєднань у сучасних умовах.// Науково-практична конфер. “Проблеми розвитку підприємств та регіонів України в умовах переходу до ринкової економіки. – Херсон: ХЕПІ, 1997. – С. 37-41.

Особистий внесок автора міститься у визначенні кола проблем, пов’язаних з розвитком текстильних об’єднань.