Самбурський Сергій Едуардович. Синтез та властивості кеталей 5-заміщених аценафтенхінонів : Дис... канд. наук: 02.00.03 - 2006.
Анотація до роботи:
Самбурський С.Е. Синтез та властивості кеталей 5-заміщених аценафтенхінонів. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата хімічних наук за спеціальністю 02.00.03 - органічна хімія. – Фізико-хімічний інститут ім. О.В. Богатського НАН України, Одеса, 2005.
Дисертація присвячена розробці зручних методів селективного захисту карбонільних груп 5-галогенозаміщених аценафтенхінонів, виявленню відмінних ознак, які притаманні ізомерним сполукам та вивченню їх хімічної поведінки у основних середовищах. Синтезований набір синтонів 5-заміщених аценафтенхінону. На прикладі реакції метоксидегалогенування проілюстрована можливість їх використання як субстратів для нуклеофільного ароматичного заміщення. Проведені експерименти з дослідження арилування 1-оксо-6-бромомонокеталю 5-бромоаценафтенхінону та біскеталю 5-хлороаценафтенхінону.
Набір продуктів ацеталізації 5-бромо- і 5-хлороаценафтенхінонів залежить від будови використовуємої дигідроксисполуки. У випадку 2,2-диметилпропан-1,3-діолу утворюються ізомерні монокеталі 1,3-діоксанового типу, а з етиленгліколем - біскеталі 1,4-діоксанового типу.
Встановлено, що деструкції п’ятичленого циклу аценафтенхінону і його заміщених при проведенні реакції з лугами і алкоксидами лужних металів можна уникнути після ацетального захисту однієї з двох карбонільних груп.
На прикладі реакції з метоксидом натрію у метанолі встановлено, що монокеталі 5-бромо- і 5-хлороаценафтенхінонів 1,3-діоксанового типу виявляються більш реакційноздатними, ніж біскеталі 1,4-діоксанового типу.
Показано, що у реакції ізомерних монокеталей 5-бромо- і 5-хлороаценафтенхінонів з метоксидом натрію у метанолі процес метоксидегалогенування конкурує із процесом відновлення карбонільної групи. Хемоселективність реакції ізомерних монокеталей з метоксидом натрію залежить від положення замісника в ароматичному ядрі молекул. З 1-оксо-5-галогенокеталей утворюються вторинні спирти, 1-оксо-6-галогенокеталі піддаються метоксидебромуванню.
Виявлено, що монокетали 5-бромоаценафтенхінону 1,3-діоксанового типу і біскеталь 5-хлороаценафтенхінону 1,4-діоксанового типу перетерплюють суть різні перетворення у системах метоксид калію-бензол-дициклогексано-18-краун-6 і трет-бутоксид калію-бензол-дициклогексано-18-краун-6. Переважним процесом у випадку трет-бутоксиду калію є фенілдегалогенування.
Комплексом фізико-хімічних і синтетичних методів доведено справжню будову продукту нітрування 3,5-дибромоаценафтенхінону, як 3,5-дибромо-4,7-динітроаценафтенхінону (Т.пл. 284-285С).
Основні результати досліджень викладені у наступних роботах:
Аникин В.Ф., Самбурский С.Э., Мазепа А.В.1,2-Производные аценафтилена. XIV. Синтез и метоксидегалогенирование ацеталей 5-галогено-1,2-аценафтендионов // Журн. орган. химии. – 1998. – Т. 34, вып. 2. – С. 261-265. (Виконання синтетичного експерименту, аналіз і трактування отриманих результатів).
Самбурский С.Э., Аникин В.Ф., Шапиро Ю.Е., Мазепа А.В1,2-Производные аценафтилена. XVI. Восстановление ацеталей 5-галогеноаценафтилен-1,2-дионов метоксидом натрия // Журн. орган. химии. – 1999. – Т. 35, вып. 1. – С. 92-97. (Виконання синтетичного експерименту, аналіз і трактування отриманих результатів).
Аникин В.Ф., Самбурский С.Э..Состав и строение продуктов нитрования 3,5- и 5,6-дибромаценафтилендионов-1,2 // Вісник Одеського національного університету. Сер. Хімія. – 2004.- Т. 9, вип. 6. - С. 62-66. (Виконання синтетичного експерименту, аналіз і трактування отриманих результатів).
Аникин В.Ф., Самбурский С.Э. Строение продуктов нитрования 3,5-дибром- и 5,6-дибромаценафтилендионов-1,2 // Тез. доп. XVI Української конф. з органічної хімії. – Тернопіль, 1992. – С. 198.
Самбурський С.Е., Шапіро Ю.Е., Анікін В.Ф. Склад та будова продуктів метоксидебромування спіро[(5-хлороаценафтен-1-он)-2,2’-(5’,5’-диметил-1’,3’-діоксану)] // Тез. доп. XVII Української конф. з органічної хімії. – Харків, 1995. – С. 140.
Самбурський С.Е, Анікін В.Ф., Мазепа О.В. Шляхи синтезу О-вмісних синтонів із аценафтилен-1,2-діону та його похідних // Тез. доп. XVII Української конф. з органічної хімії. – Харків, 1995. – С. 203.
Анікін В.Ф., Самбурський С.Е. Синтез моно- і біс-кеталей аценафтилен-1,2-діону та його 5-галогенозаміщених // Тез. доп. XVII Української конф. з органічної хімії. – Харків, 1995. – С. 204.
Самбурский С.Э., Аникин В.Ф. Фенилирование кеталей 5-галогенозамещенных аценафтенхинона в системе DC-18-C-6-t-BuOK-C6H6 // Тез. доп. XVII Української конф. з органічної хімії. – Одеса, 2004. – С. 326.