Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Хімічні науки / Органічна хімія


Василюк Софія Володимирівна. Синтез та властивості алкілових, алкілфункціоналізованих та нітрогенвмісних гетероциклічних тіосульфоестерів : Дис... канд. наук: 02.00.03 - 2008.



Анотація до роботи:

Василюк С.В. Синтез та властивості алкілових, алкілфункціоналізо-ваних та нітрогенвмісних гетероциклічних тіосульфоестерів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата хімічних наук за спеціальністю 02.00.03 – органічна хімія. – Національний університет “Львівська політехніка”, Львів, 2008.

Дисертаційна робота присвячена синтезу та розробці препаративних методик одержання нових практично корисних естерів тіосульфокислот похідних хіноксаліну, бензо-2,1,3-тіадіазолу, хінолінхінону, сим-триазину алкілуванням нітрогеновмісних гетероциклічних тіосульфокислот та їх солей алкілгалогенідами, хлорацетонітрилом, епіхлоргідрином, бромоцтовою кислотою, нуклеофільним заміщенням атомів галогену відповідних гетероциклічних сполук солями тіосульфокислот різної будови, ацилюванням аміногрупи алкілових S-естерів 4-амінобензентіосульфокислоти ціанурхлоридом та ангідридом трифлуорооцтової кислоти, приєднанням тіосульфокислот до С=О зв`язку ароматичних альдегідів.

Розроблено новий спосіб отримання алкілтіосульфанілатів деацилюванням S-естерів 4-ацетиламінобензентіосульфокислоти розчином сульфатної кислоти.

Серед синтезованих тіосульфоестерів знайдено сполуки, які проявляють антимікробну, високу рістрегулюючу активності та визначено пріоритетні шляхи експериментальних біологічних досліджень синтезованих тіосульфонатів на основі прогнозованого скринінгу їх біологічної активності за системою PASS .

  1. Запропоновано шляхи мультистадійного синтезу раніше неописаних алкілових, алкілфункціоналізованих та нітрогеновмісних гетероциклічних тіосульфоестерів.

  2. Розроблено препаративні методики одержання гетероциклічних сульфохлоридів та досі невідомих солей гетероциклічних тіосульфокислот для спрямованого синтезу алкілових, алкілфункціоналізованих і карбоциклічних S-естерів тіосульфокислот, а саме, 2,3-діоксо-1,2,3,4-тетрагідрохіноксалін-6- та бензо-2,1,3-тіадіазол-4-тіосульфокислот. Вперше одержано 2,3-діоксо-1,2,3,4-тетрагідрохіноксалін-6- та бензо-2,1,3-тіадіазол-4-тіосульфокислоти, які стабільні у кислому середовищі при помірному нагріванні.

  3. Вперше встановлена можливість використання циклічних естерів карбонових та сульфокислот для алкілювання тіосульфокислот та їх солей. Розроблено препаративні методики одержання карбоксиалкілових та сульфоалкілових S-естерів тіосульфокислот.

  4. Вперше запропоновано підхід до синтезу нітрогеновмісних гетероциклічних тіосульфоестерів, що базується на заміщенні атомів галогенів в 2,3-дихлорхіноксаліні, 6,7-дихлоро-5,8-хінолінхіноні та ціанурхлориді дією солей лужних металів тіосульфокислот. Досліджено заміщення хлору в 2-амінопохідних-3-хлорхіноксалінах, 6-аміно-7-хлоро-5,8-хінолінхіноні та 2-гідрокси-3-хлоро-1,4-нафтохіноні. Встановлено, що залежно від умов взаємодії 2,3-дихлорхіноксаліну, 6,7-дихлоро-5,8-хінолінхінону з солями лужних металів тіосульфокислот продуктами реакції є S-естери тіосульфокислот або гетероциклічні сполуки – результат взаємодії цільових тіосульфоестерів з вихідними солями тіосульфокислот.

  1. Розроблено препаративні методики синтезу тіосульфоестерів ацилюванням алкілових S-естерів 4-амінобензентіосульфокислоти ціанурхлоридом та ангідри-дом трифлюорооцтової кислоти. Показано, що перебіг реакції ацилювання алкілових S-естерів 4-амінобензентіосульфокислоти ціанурхлоридом у присутності органічних основ залежить від природи розчинника; використання протонного розчинника на відміну від апротонного полярного дозволяє легко одержати продукт заміщення трьох атомів хлору ціанурхлориду. Дія ціанурхлориду на біфункціональну сіль тіосульфанілової кислоти за відсутності органічних основ відбувається селективно за тіосульфонатною групою.

  2. Вперше запропоновано метод синтезу гідроксиарилметилових S-естерів тіосуль-фокислот приєднанням тіосульфокислот до С=О зв`язку ароматичних альдегідів.

  3. Розроблено новий спосіб отримання практично цінних алкілових S-естерів 4-амінобензентіосульфокислоти деацилюванням алкілових S-естерів 4-ацетиламінобензентіосульфокислоти розчином сульфатної кислоти.

  4. Синтезовано близько 140 нових тіосульфосполук, встановлено їх структуру сучасними фізико-хімічними методами аналізу, а у деяких випадках синтезом їх альтернативними шляхами. На основі даних віртуального фармакологічного скринінгу (PASS) синтезованих сполук виявлено перспективні напрямки їх експериментальних біологічних досліджень з метою пошуку нових проти-пухлинних, антидіабетичних, антивірусних, обезболюючих, антиастматичних, антипротозойних, антифунгальних, антигельмінтних, антиалкогольних субстанцій та речовин, які сприяють відтворенню потомства і лікуванню захворювань центральної нервової та серцевосудинної систем.

  5. Результати проведених експериментальних досліджень частини синтезованих сполук свідчать, що вони є ефективними бактерицидами, фунгіцидами, деякі з яких характеризуються вибірковістю дії, а також рістстимуляторами, ефективнішими за відомі рістстимулюючі засоби.