Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Хімічні науки / Неорганічна хімія


Ткаченко Катерина Юріївна. Синтез та будова поліядерних макробіциклічних трис-діоксиматних комплексів заліза (II) : Дис... канд. наук: 02.00.01 - 2002.



Анотація до роботи:

Ткаченко К.Ю. Синтез та будова поліядерних макробіциклічних трис- діоксиматних комплексів заліза (II). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата хімічних наук за спеціальністю 02.00.01- неорганічна хімія. –Інститут загальної та неорганічної хімії ім. В.І. Вернадського НАН України, Київ, 2002.

Дисертацію присвячено синтезу та дослідженню будови та структурних особливостей поліядерних макробіциклічних трис-азиндіоксиматів заліза (II) – представників раніш невідомого класу жорстких бінуклеюючих макробіциклічних систем. Розроблено методи синтезу біядерних клатрохелатних комплексів заліза (II) темплатною реакцією ряду гомологічних азиндіоксиматних лігандів з застосуванням бор-, олово- і германій-вмісних капсулюючих агентів. Синтезовано 12 біядерних комплексів. Вперше отримано моноядерний комплекс, який містить вільну порожнину в бінуклеюючому макробіциклічному ліганді. У роботі проаналізовані особливості синтезу, будови і спектральної поведінки отриманих біядерних комплексів та їх моноядерних аналогів. Встановлено закономірності впливу апікальних фрагментів і природи замісників в макробіциклічному хелатуючому ліганді на будову та спектральні характеристики комплексів.

1. Вперше розроблено методи синтезу біядерних клатрохелатних комплексів заліза (II) темплатною реакцією ряду гомологічних азиндіоксиматних лігандів з застосуванням бор-, олово- і германій-вмісних капсулюючих агентів.

2. Синтезовано ряд біядерних макробіцикличних комплексів заліза (II), що є представниками раніш не описаної макроциклічної системи поліядерних клатрохелатів з двома металоцентрами, інкапсульованими в порожнині жорсткого макробіциклічного ліганда. Синтезовано 12 нових комплексів.

3.Одержано моноядерний комплекс, який містить вільну порожнину в бінуклеюючому макробіциклічному ліганді, дуже перспективний для отримання гетерополіядерних макробіциклічних комплексів.

4.З використанням Месбауеровської спектроскопії показано, що отримані біядерні сполуки так само, як і їх моноядерні трис-діоксиматні аналоги, є комплексами низькоспинового заліза (II). Встановлено, що для бор-вмісних біядерних клатрохелатних комплексів реалізується тригонально-призматичне оточення центрального іону, в той час, як олово- та германій-вмісні комплекси мають тригонально-антипризматичну геометрію.

5. Методом ЦВА виявлено наявність двох хвиль окислення, що дозволяє припустити взаємодію між металоцентрами через систему супряжених зв'язків і утворення змішановалентного комплексу при одноелектронному окисленні.

6. Для дослідження комплексів методом мас-спектрометрії БША (бомбардування швидкими атомами) запропоновано ряд нових матриць. Знайдено ефективну матрицю (ТСЕР - 1,2,3-трис-(2’-ціанетокси)пропан), що має значні переваги над традиційно застосовуваними, з використанням якої стало можливим отримання мас-спектрів ряду комплексних сполук з мінімальною фрагментацією молекулярного іона і високим співвідношенням сигнал : шум. Виявлено зміну характеру фрагментації клатрохелатних сполук при переході від моноядерних комплексів до біядерних.

7. З використанням методу EXAFS визначені основні міжатомні відстані в отриманих біядерних азиндіоксиматних макробіциклічних комплексах.