Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Маліков Антон Валерійович. Синтез системи управління витратами промислового підприємства : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2007.



Анотація до роботи:

Маліков А.В. Синтез системи управління витратами промислового підприємства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами. Донецький національний університет Міністерства освіти і науки України, Донецьк, 2007 р.

Дисертацію присвячено розробці механізмів управління витратами на промисловому підприємстві.

Запропоновано концепцію синтезу системи управління витратами промислового підприємства, яка заснована на використанні процесного способу відображення систем та виділенні стратегічного, тактичного і оперативного рівнів управління та дозволяє планувати і контролювати заплановані показники витрат на кожному рівні.

Для забезпечення оперативного контролю за процесом реалізації стратегічних цілей запропоновано механізм управління витратами за ключовими показниками.

Розроблено інфологічну модель управління витратами на основі системи бюджетування, яка забезпечує підвищення точності й об’єктивності процесу визначення повної собівартості продукції та заснована на виділенні «центрів виникнення витрат» та відповідних їм «координаційних центрів».

На прикладі ВАТ «Дружківський завод металевих виробів» запропоновано структуру інформаційної системи управління витратами, яка забезпечує ефективну інформаційну підтримку процесів управління витратами за рахунок використання вдосконалених методів агрегації первинних показників та модель управління витратами, що враховує договірну діяльність і інтегрується в діючу інформаційну систему.

У дисертаційній роботі на теоретичному і методологічному рівнях запропоновано вирішення задачі управління витратами на промисловому підприємстві. При цьому отримано такі результати.

1. Встановлено, що в сучасних умовах найбільш поширеними методами, що використовуються вітчизняними підприємствами для управління витратами, є насамперед витратні методи та методи класифікації витрат.

2. Суть витратних методів для цілей планування витрат полягає в якомога повному обліку всіх можливих типів витрат, що виникають або можуть виникнути у виробничій та адміністративній діяльності.

3. Найбільш поширеними з точки зору планування собівартості та управління витратами є методи «Стандарт-кост», «Директ-кост», метод АВС-аналізу, система обліку витрат по місцях виникнення, JIT-система.

4. За результатами проведеного аналізу встановлено що основні проблеми, які виникають при спробах впровадження цих методів на промисловому виробництві, пов’язані з відсутністю стандартів та норм витрат на усіх етапах виробництва продукції, невідповідністю вітчизняного бухгалтерського та податкового обліку основним принципам систем «Стандарт-кост» і «Директ-кост», відсутністю належної інформаційної бази, спроможної забезпечити належний рівень оперативності при фіксації витрат, відсутністю розвиненої інфраструктури та логістичної системи.

5. Зроблено висновок про необхідність пошуку нових рішень щодо питання оптимізації управління витратами на промислових підприємствах.

6. Запропоновано концепцію синтезу системи управління витратами промислового підприємства, яка заснована на використанні процесного способу відображення систем та виділенні трьох рівнів управління: стратегічного, тактичного і оперативного, що забезпечує ефективність системи управління витратами на довгострокову і середньострокову перспективу та дозволяє планувати і контролювати заплановані показники витрат на кожному рівні управління.

7. Для забезпечення оперативного контролю за процесом реалізації стратегічних цілей запропоновано механізм управління витратами за ключовими показниками, який по суті представляє собою комплексну систему фінансових і не фінансових показників підприємства, які адекватно описують стан і динаміку розвитку підприємства.

8. Для вдосконалення системи обліку витрат та підвищення точності й об’єктивності процесу визначення повної собівартості продукції виділено «центри виникнення витрат» та «координаційні центри» на підставі чого розроблено інфологічну модель управління витратами на основі системи бюджетування.

9. На підставі комплексного аналізу існуючих витратних механізмів та діючої інформаційної системи підприємства на прикладі ВАТ «Дружківський завод металевих виробів» запропоновано структуру інформаційної системи управління витратами промислового підприємства, яка забезпечує ефективну інформаційну підтримку процесів управління витратами за рахунок використання вдосконалених методів агрегації первинних показників.

10. В рамках запропонованої системи бюджетування синтезовано модель управління витратами ВАТ «Дружківський завод металевих виробів», що враховує договірну діяльність підприємства, яка інтегрується в діючу інформаційну систему.

Публікації автора:


у фахових виданнях:

1. Маликов А.В. Современные подходы к управлению затратами на промышленном предприятии // Модели управления в рыночной экономике (Сб. науч. тр.). Под ред. Лысенко Ю.Г. – Донецк: ДонНУ, 2005 – Вып. 8. – С. 142–147.

2. Руденский Р.А., Маликов А.В. Модель управления затратами промышленного предприятия на основе системы бюджетирования // Міжнародний науковий журнал «Економічна кібернетика». – ДонНУ. – 2007. –№ 1–2.– С. 73–79. (Особистий внесок здобувача: запропоновано структуру системи бюджетування, зокрема виділено «центри виникнення витрат» та «координаційні центри»).

3. Руденский Р.А., Маликов А.В. Концепция синтеза системы управления затратами промышленного предприятия / Міжнародний науковий журнал «Економічна кібернетика». – ДонНУ. – 2007. – №3–4. – С. 69–78. (Особистий внесок здобувача: визначено перелік задач та інструментів для кожного рівня системи управління витратами).

4. Маликов А.В. Механизм обеспечения функций контроля системы управления затратами на промышленном предприятии.// Новое в экономической кибернетике / Финансовое моделирование. – Донецк: ДонНУ, 2007 – №2. – С. 22–28.

5. Маликов А.В. Модель планирования распределения финансовых ресурсов промышленного предприятия по центрам ответственности с учетом договорной деятельности // Новое в экономической кибернетике / Инновации, инвестиции, кредитование: методы, модели, механизмы – Донецк: ДонНУ, 2007 – №3. – С. 16–21.

за матеріалами конференцій:

6. Маликов А.В. Перспективы построения информационной системы управления затратами промышленного предприятия // Тези доповідей Х науково-методичної конференції „Проблеми економічної кібернетики” 15-17 вересня 2005 р. м.Київ. – Донецьк: ТОВ «Апекс», 2005. – С. 143-144.

7. Руденский Р.А. Маликов А.В. Система показателей комплексного анализа предприятия // Тези доповідей ХІ науково-методичної конференції „Проблеми економічної кібернетики” 2–4 жовтня 2006 р. м. Алушта, смт. Партеніт. – Донецьк: ТОВ «Юго-Восток, Лтд», 2006. – С. 239-241. (Особистий внесок здобувача: запропоновано структуру комплексу показників для аналізу підприємства).