Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Писарчук Оксана Володимирівна. Синтез системи управління інноваційним розвитком машинобудівного підприємства : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Писарчук О.В. Синтез системи управління інноваційним розвитком машинобудівного підприємства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Харківський національний економічний університет, Харків, 2008.

Дисертацію присвячено обґрунтуванню теоретичних і методичних підходів, а також розробленню практичних рекомендацій щодо синтезу системи управління інноваційним розвитком машинобудівного підприємства.

На основі узагальнення літературних джерел у роботі уточнено економічну сутність, зміст та основні характеристики процесу інноваційного розвитку підприємства, визначено систему управління інноваційним розвитком підприємства, уточнено її структурну побудову, в тому числі в рамках об’єкта виділено чотири напрямки управлінського впливу. Проаналізовано особливості економічного середовища та узагальнено основні положення синтезу системи управління інноваційним розвитком підприємства. Обґрунтовано процедуру синтезу інновацій на основі сукупності параметрів характеристик інновації, що впроваджується.

Дисертація містить загальний аналіз тенденцій змін середовища, а також впливу факторів на процес розвитку підприємства. Запропоновано процедуру освоєння інновації на різних етапах її готовності, виходячи з особливостей кожного з етапів. Проведено комплексне оцінювання стану підприємства з виявленням ступеня його готовності до розвитку та визначенням можливих напрямків впровадження інновацій. Розроблено методичний підхід до вибору інновацій, орієнтованих на неявні, латентні потреби споживачів. Запропоновано методичний підхід до оцінювання результатів інноваційного розвитку, який передбачає використання багаторівневої моделі на основі апарату нечіткої логіки.

Одержані в ході дослідження результати дозволяють вирішувати важливе науково-практичне завдання – розроблення теоретичних і методичних положень, науково-практичних рекомендацій щодо синтезу системи управління інноваційним розвитком підприємства. Основні висновки та результати дисертаційного дослідження полягають у такому:

1. Узагальнено існуючі підходи до визначення системи управління. У роботі систему управління інноваційним розвитком підприємства визначено як сукупність двох взаємодіючих підсистем, де відбуваються процеси цілеспрямованого впливу через впровадження інноваційних перетворень, спираючись на аналіз та обробку зібраної інформації: управляючої підсистеми – суб’єкта управління на підсистему, якою управляють, – об’єкт управління, а саме: внутрішньо-організаційні, продуктові, технічні та технологічні перетворення з метою забезпечення зростання ступеня організованості, досягнення певного корисного ефекту, одержання нових властивостей системи з урахуванням існуючих обмежень. Подана в роботі структурна побудова системи управління інноваційним розвитком підприємства дозволяє враховувати багатоваріантність можливих альтернатив у процесі синтезу системи.

2. У роботі визначено основні положення щодо синтезу системи управління інноваційним розвитком підприємства з визначенням впливу сучасних економічних умов. Зроблено акцент на ролі інтелектуального капіталу, інформації, специфічних особливостях обмежень системи, інноваційного характеру економіки, безперервності розвитку, місці розвитку в загальній системі управління підприємством.

3. Систематизовано параметри характеристик інновацій за критеріями найбільш значущими для прийняття рішення про впровадження. Індивідуальну комбінацію параметрів характеристик інновацій, які описують глибину змін, їх масштабність, джерело залучення, напрями перетворень, користувача інноваційного продукту, покладено в основу процедури синтезу інновацій у систему управління інноваційним розвитком машинобудівного підприємства. Ця процедура включає послідовність вибору етапу створення та впровадження інновації, що дозволяє визначити етап життєвого циклу інновації, на якому підприємство має можливість брати участь в її розробці, освоєнні, отриманні чи впровадженні.

4. Уточнено етапи життєвого циклу інновації із зазначенням особливостей, що виникають у сучасних умовах української економіки. Виявленні пріоритети та недоліки кожного з етапів життєвого циклу інновації, сукупність параметрів характеристик інновації, що впроваджується, а також обрана модель взаємодії підприємства з науковими організаціями стають підґрунтям для визначення можливості освоєння інновації на різних етапах її готовності.

5. Проведено аналіз тенденцій зовнішнього та внутрішнього середовища підприємства, в результаті якого було виявлено фактори, які впливають безпосередньо на перебіг процесу інноваційного розвитку та фактори, що спричиняють розвиток. Збереження оптимального співвідношення в розподілі ресурсів між функціонуванням і розвитком вимагає виваженого оцінювання готовності підприємства до впровадження інноваційних перетворень. У роботі запропоновано послідовність визначення можливих напрямків інноваційного розвитку, яка передбачає застосування нечітко логічної моделі. Таким чином, оцінювання стану підприємства та ступеню його готовності до впровадження інновацій визначається з урахуванням якісних і кількісних показників, в тому числі факторів, що не входять до фінансово-статистичної звітності, однак мають вагомий вплив на процес розвитку підприємства.

6. Динамічний розвиток суспільства, світові тенденції привели до зміщення пріоритетів цінностей споживачів у бік факторів безпеки. Це зумовило необхідність зміни підходу до впровадження інновацій. Автором розроблено методичний підхід до вибору інновацій для впровадження на підприємстві, реалізація яких дозволяє задовольнити неявні, але суттєві потреби споживачів. Доведено доцільність залучення наукових знань, результатів досліджень, інновацій, первинне використання яких відбулось в інших галузях і видах економічної діяльності.

7. Управлінські дії, в тому числі впровадження змін, перетворень, потребують оцінки ефективності такої діяльності, що, відповідно, виступає одним з етапів синтезу системи управління інноваційним розвитком підприємства. Запропонований у роботі методичний підхід до оцінювання результатів інноваційного розвитку передбачає використання багаторівневої моделі на основі використання апарату нечіткої логіки. Оцінювання спирається на визначення ступеня зміни якісних і кількісних активів, що забезпечують розвиток, а саме матеріально-фінансових, технологічних, стратегічних, репутаційних, людських, організаційних. Зміна вартості цих активів свідчить про їх зміну і про результати від впровадження інноваційних перетворень. Таким чином, у роботі представлена можливість визначення результатів розвитку за кожним видом активу, наведено відповідний аналіз та економічне тлумачення результатів на різних етапах моделі оцінювання.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

1. Писарчук О.В. Послідовність розроблення інновацій в стратегії інноваційного розвитку // Вісник економіки транспорту і промисловості: Зб. наук. ст. –Х.: УкрДАЗТу, 2006. – № 13. – С. 97–102.

2. Писарчук О.В. Формування послідовності впровадження інновацій // Управління розвитком: Зб. наук. ст. – Х.: ХНЕУ, 2006. – № 3. – С. 39–40.

3. Писарчук О.В. Визначення можливості впровадження інновації на різних етапах її створення // Вісник економіки транспорту і промисловості. Спеціальний випуск. – Х.: УкрДАЗТу, 2006. – № 14. – С. 106–107.

4. Писарчук О.В. Визначення ролі фінансового забезпечення в системі управління інноваційним розвитком підприємства // Управління розвитком: Зб. наук. ст. – Х.: ХНЕУ, 2005. – № 3. – С. 109–110.

5. Писарчук О.В. Особливості формування інформаційного забезпечення системи управління розвитком підприємства // Вестник НТУ «ХПИ»: Зб. наук. пр. Тематичний випуск: Розвиток обліку та аудиту як основи інформаційно-аналітичної системи підприємства. – Х.: НТУ «ХПІ», 2005. – № 58. Т. 2. – С. 159–162.

6. Писарчук О.В. Визначення особливостей формування системи управління розвитком підприємства // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. В 4-х т. Т. 1. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – № 208. – С. 268–275.

7. Писарчук О.В. Особливості розробки та впровадження нововведень в концепції управління розвитком підприємства // Коммунальное хозяйство городов. Научн.-техн. сб. Вып. 65. Сер. «Экономические науки». – К.: Техніка, 2005. – С. 300–308.

8. Писарчук О.В. Визначення структурної основи процесу розвитку підприємства // Вісник Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна. Економічна серія. – Х.: ХНУ, 2003. – № 608. – С. 70–73.

Матеріали і тези наукових конференцій

9. Писарчук О.В. Визначення можливості інноваційного розвитку підприємств Харківського регіону методами нечіткої логіки // Розвиток системи обліку, аналізу та аудиту в Україні: традиції, проблеми, перспективи: Матеріали V міжвузівської наукової конференції – К.: ІВЦ Держкомстату України, 2007. – С. 220–223.

10. Писарчук О.В. Особливості оцінки результатів інноваційного розвитку // Перспективные инновации в науке, образовании, производстве и транспорте ‘2007: Сборник научных трудов по материалам научно-практической. конференции Т. 5: «Экономика». – Одесса: Черноморье, 2007. – С. 77–79.

11. Писарчук О.В. Взаємоузгодження підсистем забезпечення системи управління інноваційним розвитком підприємства // Физические и компьютерные технологии: Труды 13-й Международной научно-технической конференции. – Х.: ХНПК «ФЭД», 2007. – С. 271–273.

12. Писарчук О.В. Визначення можливості розвитку підприємства з застосуванням елементів теорії нечіткої логіки // Дослідження та оптимізація економічних процесів «Оптимум – 2006»: Труди V Міжнародної науково-практичної конференції (23–24 листопада 2006 р.). – Х.: НТУ «ХПІ», 2006. – С. 56–57.

13. Чечетов М.В., Писарчук О.В. Визначення об’єкту управління в системі управління розвитком підприємства // Сб. научн. трудов по материалам научно-практич. конф. «Современные проблемы и пути их решения в науке, транспорте, производстве и образовании». Том 5 Экономика. – Одесса: Черноморье, 2005. – С. 3–5.

14. Писарчук О.В. Стратегії впровадження нововведень в діяльність підприємства // Теорія і практика сучасної економіки: Матеріали VI Міжнародної науково-практичної конференції (28–30 вересня 2005 р.). – Черкаси: ЧДТУ, 2005 . – С. 341–344.

15. Писарчук О.В. Особливості функціонування підсистеми інформаційного забезпечення в системі управління розвитком підприємства // Развитие учета и аудита как основы информационно-аналитической системы предприятия: Труды международной научно-практической конференции (17–18 декабря 2005г.). – Х.: НТУ «ХПІ», 2005. – С. 137–138.

16. Писарчук О.В. Оцінка вартості підприємства в системі управління його розвитком // Физические и компьютерные технологии: Труды 10-й Международной научно-технической конференции. – Х.: ХНПК «ФЭД», 2004. – С. 271–273.

17. Писарчук О.В. Определение целей управления развитием предприятия // Физические и компьютерные технологии в народном хозяйстве: Труды 7-й Международной научно-технической конференции. – Х.: ХНПК «ФЭД», 2003. – С. 192–193.

18. Писарчук О.В. Вплив іноземних інвестицій на розвиток підприємств // Физические и компьютерные технологии в народном хозяйстве: Труды 6-й Международной научно-технической конференции. – Х.: ХНПК «ФЭД», 2002. – С. 256–257.