Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Хімічні науки / Органічна хімія


Широка Тетяна Іванівна. Синтез похідних 1,2-поліметилен-1,3-діазагет- ероциклів і поліметинових барвників на їх основі : Дис... канд. наук: 02.00.03 - 2004.



Анотація до роботи:

Широка Т.І. Синтез похідних 1,2-поліметилен-1,3-діазагетероциклів і поліметинових барвників на їх основі. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата хімічних наук за спеціальністю 02.00.03 – органічна хімія. Інститут органічної хімії НАН України, Київ, 2004.

Запропоновано зручний загальний спосіб синтезу деяких 1,2-поліметилен-1,3-діазагетероциклів – 1,2-поліметилен-4-хіназолонів, 3,4-поліметилен-1,2,4-бензотіадіазиндіоксидів-1,1 та 1,2-поліметиленбензімідазолів на основі лактимних етерів. Оптимізовано умови проведення реакції.

З метою подальшого синтезу ціанінових барвників досліджено алкілювання і формілювання одержаних сполук. Встановлена залежність продуктів реакції формілювання від будови вихідних 1,2-поліметилен-4-хіназолонів. Проведено алкілювання одержаних диметиламіновінільних та формільних похідних з отриманням різних продуктів в залежності від умов реакції.

На основі одержаних четвертинних солей 1,2-поліметилен-4-хіназолонів та їх диметиламіновінільних похідних синтезовано ряд симетричних та несиметричних барвників.

На основі N-фенацилієвих солей 1,2-поліметиленбензімідазолів за реакцією Чичібабіна одержані похідні нової гетероциклічної системи 3,4,5,6-тетрагідро-6а,10b-діазабензо[a]циклопента[cd]азулену та досліджена їх взаємодія з різними електрофільними реагентами. Її солі та формілпохідні дозволяють синтезувати ряд симетричних та несиметричних барвників.

1. Розроблено препаративний метод синтезу 1,2-поліметилен-4-хіназолонів на основі реакції лактимних етерів з орто-галогенозаміщеними бензамідами. Зясовані закономірності перебігу реакції в залежності від розміру насиченого циклу, характеру групи, що відходить, і природи замісників в бензольному кільці.

2. Показано, що даний метод може бути поширений на синтез 3,4-поліметилен-1,2,4-бензотіадіазиндіоксидів-1,1 з лактимних етерів та орто-галогенозаміщених бензолсульфамідів.

3. З метою одержання ціанінових барвників досліджені реакції алкілювання і формілювання 1,2-поліметилен-4-хіназолонів та 3,4-поліметилен-1,2,4-бензотіадіазиндіоксидів-1,1. В результаті одержані четвертинні солі і формільні похідні 1,2-поліметилен-4-хіназолонів.

4. Вперше синтезовані ціанінові барвники з ядрами хіназолону. На основі максимумів поглинання поліметинових барвників оцінені електронодонорності їх гетерозалишків. Показано, що введення карбонільної групи значно знижує електронодонорність системи у порівнянні з бензімідазольним ядром. Знайдено, що електроноакцепторні замісники в ядрах барвників зміщують їх максимуми поглинання в довгохвильову область.

5. Запропоновано нові препаративні методи синтезу 1,2-пентаметиленбензімідазолів з використанням лактимних етерів та імідоїлхлоридів.

6. Одержана нова гетероциклічна система – 3,4,5,6-тетрагідро-6а,10b-діазабензо[a]циклопента[cd]азулену. Показано, що для неї характерні реакції електрофільного заміщення по положенню 1. На основі її солей і формільних похідних синтезовані перші ціанінові барвники. Зясовано, що електронодонорність даної гетероциклічної системи нижча, ніж ядра бензотіазолу.