Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіко-математичне моделювання


821. Снитюк Оксана Іванівна. Синтетичні моделі та методи оптимізації структури сільськогосподарського виробництва: дис... канд. екон. наук: 08.03.02 / НАН України; Міжнародний науково-навчальний центр інформаційних технологій та систем. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Снитюк О.І. Синтетичні моделі та методи оптимізації структури сільськогосподарського виробництва. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.03.02 – економіко-математичне моделювання. – Міжнародний науково-навчальний центр інформаційних технологій та систем НАН України і Міносвіти і науки України, Київ, 2004.

Дисертація присвячена проблемі оптимізації сільськогосподарського виробництва в умовах обмеженості апріорної інформації та невизначеності. У роботі проведено аналіз сучасних методів структурної та параметричної ідентифікації виробничої функції та методів її оптимізації.

Виконана формалізація задачі визначення структури виробництва, що відповідатиме його максимальній ефективності. Встановлено, що композиція моделей штучних нейронних мереж та генетичного алгоритму дає можливість розв’язання задачі ідентифікації і подальшої оптимізації виробничої функції.

Запропонована процедура збільшення інформативності вихідних даних з використанням технології box-counting та методу головних компонент. Досліджені прогнозні якості комплексу оптимізованих нейромережевих моделей: прямозв’язної із алгоритмом оберненого поширення похибки, мережі зустрічного поширення та радіально-базисної мережі. Розроблена технологія процесу надання консультативних послуг сільгоспвиробникам виробникам: від збору інформації та прогнозування до практичних рекомендацій по визначенню оптимальних розмірів посівних площ і обсягів витрат.

В дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення і нове розв’язання наукової задачі оптимізації структури сільськогосподарського виробництва, що, відповідно до мети і задач дослідження, відображено в наукових результатах:

1. Виявлено особливості існуючих моделей виробничих функцій, порівняні теоретичні та інструментальні розробки вітчизняних та зарубіжних вчених, вказано на їх переваги та недоліки.

2. Виконано системний аналіз сільського господарства як складної цілеорієнтованої системи; формалізовано структуру рослинництва як її підсистеми, визначені особливості функціонування в антагоністичних та неантагоністичних умовах.

3. Запропоновано формалізовану постановку задачі оптимізації структури виробництва з використанням виробничої функції та обмежень, показано, що її розв’язання традиційними регресійними методами і методами самоорганізації моделей має низьку точність і здатність до узагальнення.

4. Розроблено метод структурної та параметричної ідентифікації виробничої функції як залежності між валовим збором продукції рослинництва, витратами та прибутком від реалізації за допомогою моделей нейронних мереж. Ідентифікована функція є синтетичною, оскільки не має аналітичного представлення, а існує у вигляді сукупності значень вагових коефіцієнтів мережі і параметрів і дозволяє виконувати апроксимацію невідомої залежності.

5. Враховуючи трудомісткість обробки даних нейронними мережами, запропоновано задачу оптимізації їх параметрів розв’язувати за допомогою генетичного алгоритму, для чого виконана попередня формалізація та підготовка даних. Визначено особливості розв’язання інтерполяційної та екстраполяційної задач із використанням критерію зовнішнього доповнення для трьох типів штучних нейронних мереж: із алгоритмом оберненого поширення похибки, із радіально-базисними функціями активації та мережі зустрічного поширення.

6. Запропоновано метод оптимізації синтетичних моделей за допомогою генетичного алгоритму із врахуванням “короткості” початкової вибірки. Розроблена процедура, яка включає збільшення інформативності даних за рахунок визначення факторів, що найбільше впливають на величину прибутку за технологією box-counting та використання композиції методу “вибілювання” входів і методу головних компонент для вирівнювання їх розподілу.

7. Виконано експериментальне моделювання і проведено порівняльний аналіз вищевказаних методів збільшення інформативності вихідних даних в композиції з різними синтетичними моделями. Визначено, що найбільш ефективним з позиції точності результату та швидкості збіжності методу є функціонування прямозв’язної мережі із алгоритмом оберненого поширення похибки, оптимізованої генетичним алгоритмом із одноточковим кроссовером, методом вибору батьків – аутбридінгом, механізмом відбору нащадків – із витісненням, що використовує композиційні дані.

8. Розроблено технологію супроводження процесу розв’язання задачі синтетичного моделювання для визначення оптимальної структури посівних площ та витрат: від збору та підготовки даних – до інтерпретації одержаних результатів і видачі рекомендацій сільгосптоваровиробникам.

Публікації автора:

- статті у наукових фахових виданнях:

  1. Снитюк О.І. Двокритеріальний підхід до економіко-математичного моделювання виробничих функцій // Збірник наук. праць Черкаського держ. технол. університету. Серія: Економічні науки. – 2002. - №1. – С. 47-50.

  2. Снитюк О.І. Особливості макроекономічної оптимізації сільськогоспо-дарського виробництва // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2002. - Вип. 156. – С. 168-172.

  3. Снитюк О.І. Оптимізація структури посівних площ і матеріальних витрат на виробництво продукції рослинництва // Економіка АПК. – 2003. - №7. – С. 44-50.

  4. Снитюк В.Є., Снитюк О.І. Програмно-алгоритмічна система підтримки прийняття рішень на початкових етапах розв’язку проблем // Експрес-новини: наука, техніка, виробництво. – 1997. - №17-18. – С. 10-11. (особистий внесок – структура автоматизованої системи).

  5. Ляшенко І.М., Снитюк О.І. Синтетична оптимізація структури виробництва на прикладі агропромислового комплексу Черкаської області // Економічна кібернетика. – 2002. - №3-4. – С. 67-73. (особистий внесок - постановка задачі, моделі, метод).

  6. Ляшенко І.М., Снитюк О.І. Прогнозування динаміки сільськогосподарсь-кого виробництва на базі “коротких” вибірок // Статистика України. – 2003. - №3. – С. 11-16. (особистий внесок – модель, аналіз результатів моделювання).

- стаття у матеріалах конференції:

  1. Снитюк О. Моделювання структурної динаміки виробництва в умовах глобалізації // Матеріали XIII Міжн. наук.-практ. конф. “Україна в глобальному середовищі: нові алгоритми управління економікою”. – Чернівці: Рута. – 2000. – С. 112-116.

- тези доповідей:

  1. Снитюк О.І. Двокритеріальний підхід до економіко-математичного моделювання неперервних процесів // Матеріали 2 Всеукр. наук.-практ. конф. “Теорія і практика перебудови економіки”. – Черкаси: ЧДТУ. - 2001. – С. 53-55.

  2. Снитюк О.І. Віртуально-суб’єктивні аспекти формування виробничої функції та її оптимізація // Праці 3 Міжнар. конф. “Інформаційні технології в науці, освіті і техніці”. – Черкаси: ЧДУ. – 2002. – С. 200-201.

  1. Снитюк О.І. Еволюційні методи аналізу та прогнозування оптимальної структури виробництва // Праці 4 Міжнар. наук.-практ. конф. “Системний аналіз та інформаційні технології”. – Київ: ІПСА. – 2002. - С. 67.

  2. Снитюк О.И. Биокибернетическая концепция экономико-математического моделирования процессов в АПК Украины // Збірник доп. і тез 1-го Мол. форуму “Інформаційні технології в XXI ст.”. – Дніпропетровськ: УГХТУ. – 2003. – С.184-185.

  3. Снитюк О.І. Технологія ефективної підготовки даних для прогнозування економічних показників // Матеріали 4 Всеукр. наук.-практ. конф. “Теорія і практика перебудови економіки”. – Черкаси: ЧДТУ. - 2003. – С.213-216.