Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Хірургія


154. Герасимчук Петро Олександрович. Синдром стопи діабетика. Клініка, діагностика, лікування: дис... д-ра мед. наук: 14.01.03 / Вінницький національний медичний ун-т ім. М.І.Пирогова. - Вінниця, 2004.



Анотація до роботи:

Герасимчук П.О. Синдром стопи діабетика. Клініка, діагностика, лікування.- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.03 – хірургія.- Вінницький національний медичний університет ім. М.І.Пирогова МОЗ України, Вінниця, 2004.

Дисертація присв’ячена проблемі покращення результатів хірургічного лікування хворих на синдром стопи діабетика шляхом розробки комплексних патогенетичних диференційованих схем та алгоритмів багатокомпонентної терапії вищеозначеної патології.

Детально описані особливості клінічного перебігу ССД в залежності від патогенетичної форми та глибини ураження. Вивчені варіанти порушень магістрального та локального кровобігу нижніх кінцівок, рентгенологічні та денситометричні критерії діабетичних остеоартропатій, морфологічні зміни тканин, особливості мікробіоценозів шкіри та ранових дефектів у хворих на синдром стопи діабетика. На основі отриманих результатів розроблені комплексні патогенетичні схеми та алгоритми лікування, запропонована оригінальна методика трансметатарзальної ампутації стопи, обгрунтовано доцільність використання еубіотиків (А-бактерину), лімфостимулюючої терапії, керованого абактеріального середовища в лікуванні вищевизначеної патології. Розроблені показання та техніка ранньої аутодермопластики в лікуванні ранових дефектів стоп. Запропонована власна хірургічна класифікація синдрому стопи діабетика.

Дисертаційна робота містить новий підхід до розв’язання наукової проблеми, що передбачає покращення результатів хірургічного лікування хворих з синдромом стопи діабетика, шляхом розробки комплексних схем диференційованого патогенетичного лікування та створення лікувально-діагностичних алгоритмів, які сприяють зменшенню кількості інвалідизуючих високих ампутацій нижніх кінцівок та покращують безпосередні та віддалені результати лікування вищеозначених хворих.

1. Проведені дослідження дозволили сформулювати патогенетичне визначення синдрому стопи діабетика. Останній являє собою специфічний симптомокомплекс ураження стоп як цілісної анатомо-функціональної структури на тлі цукрового діабету, в основі патогенезу якого лежать діабетичні мікро-, макроангіопатії, периферична нейропатія та остеоартропатія нижніх кінцівок, що розвиваються паралельно, взаємообтяжуючи одне одного, з приєднанням гнійно-некротичних процесів різного ступеня розповсюдженості, які характеризуються особливим складом мікрофлори і перебігають на тлі метаболічної імуносупресії.

2. Невідповідність змін зі сторони осьового скелету та кісткової системи стоп у хворих на ЦД обумовлене наявністю периферичної нейропатії та мікро-, макроангіопатії, які є основними патогенетичними факторами формування остеоартропатії нижніх кінцівок, та порушення репаративних процесів кісткової тканини.

3. Репаративні процеси кісткової тканини у хворих на ССД не приводять до відбудови архітектоніки кісток. Відбувається формування безструктурної кісткової тканини, екзостозів, які являють собою суть процесу. Тому в ході оперативного лікування гнійної остеоартропатії змінена кісткова тканина підлягає радикальному видаленню разом з зміненими м’якими тканинами.

4. Ступінь важкості поширення гнійно-некротичних процесів в значній мірі залежить від декомпенсації гемо- і лімфомікроциркуляторного русла, які найбільше виражені при анаеробній неклостридіальній інфекції. Це проявляється тотальним васкулітом, руйнацією більшої частини лімфатичних капілярів та наростанням лімфоциркуляторної недостатності.

5. Видовий спектр мікроорганізмів в різних топодемах стопи діабетика представлений значною кількістю аеробних мікроорганізмів (1140 штамів), серед яких домінують стафілококи, стрептококи, мікрококи, коринебактерії, ентеробактерії і псевдомонади.

6. У 86,6 %. хворих в вогнищах гнійно-запального ураження спостерігається асоціація аеробних та анаеробних неклостридіальних мікроорганізмів Наявність анаеробної неклостридіальної інфекції в рані обумовлює характерні особливості клінічного перебігу ураження та потребує побудови відповідних алгоритмів тактики як консервативного, так і хірургічного лікування.

7. Ефективним в місцевому лікуванні ранових дефектів у хворих з ССД є застосування препарату групи еубіотиків А-бактерину, який активно зменшує кількість колонізації та частоти зустрічання стафілококів, знищує представників родин Enterobacteriaceae і Streptococcaceae, значно зменшує число мікроорганізмів здатних виділяти екзо- та ендотоксини, в першу чергу ентеробактерій і псевдомонад.

8. Використання лімфостимулюючої терапії в комплексному патогенетичному лікуванні ССД дозволяє покращити локальний кровоплин та дренажну функцію судинного русла, що сприятливо впливає на перебіг гнійно-запальних процесів на стопі. Це скорочуює перебіг першої фази ранового процесу в середньому на 5 днів, та покращує результати хірургічного лікування.

9. Ефективним методом лікування ранових дефектів які утворилися після оперативних втручань у хворих на синдром стопи діабетика є ведення рани за індивідуальними режимами в умовах керованого абактеріального середовища, що дозволяє скоротити перебіг І та ІІ фази ранового процесу на 6-8 днів і закрити рану одним із пластичних методів.

10. Методом вибору знеболення у хворих на ССД повинен бути один із видів провідникової анестезії, що дозволяє покращити умови кровопостачання та мікролімфоциркуляції в кінцівці і попередити розвиток фантомного больового синдрому, з покращенням остаточних результатів хірургічного лікування.

11. Об’єктивними критеріями можливості виконання хірургічних обробок та малих ампутацій є показники регіонарної та локальної гемодинаміки, які слід вважати кардинальними факторами вибору об’єму та прогнозування ефективності хірургічних втручань.

12. Основним моментом в комплексному лікуванні гнійно-некротичних уражень у хворих на синдром стопи діабетика повинно бути адекватне, по можливості радикальне, оперативне втручання. Останнє слід виконувати з урахуванням патогенетичної форми, ступеня поширеності патологічного процесу, характеру мікрофлори та показників локальної гемодинаміки.

13. Рання аутодермопластика ранових дефектів після хірургічних обробок та малих ампутацій стопи (24-72 години післяопераційного періоду) за розробленими критеріями, дозволяє попередити вторинне інфікування рани, досягнути швидкої епітелізації та скоротити терміни стаціонарного лікування хворих на 15-17 днів.

14. Використання диференційованих, комплексних, патогенетичних схем та алгоритмів лікування хворих на ССД дозволило збільшити кількість первинно-радикальних хірургічних втручань, зменшити загальне число високих ампутацій з 17,7 % до 9,9 % та післяопераційну летальність з 4,4 % до 2,9 %, і скоротити терміни стаціонарного лікування хворих з (31,1±6,2) до (23,1±4,3) ліжко дні.

Публікації автора:

1. Ляпіс М.О., Герасимчук П.О. Синдром стопи діабетика.- Тернопіль.: Укрмедкнига, 2001.- 276 с. (Автор самостійно написав 5, 6, 8 розділи монографії, провів підготовку роботи до друку).

2. Ляпіс М.О., Герасимчук П.О. Діабетична остеоартропатія // В кн.: “Проблеми остеопорозу” за ред. проф. Ковальчука Л.Я., Тернопіль, Укрмедкнига, 2002.- С. 243-254. (Автору належить збір і аналіз клінічного матеріалу, підготовка до друку).

3. Синдром стопи діабетика. Клініка, діагностика, лікування, профілактика / Шідловський В.О., Ляпіс М.О., Чонка І.І., Гераисмчук П.О., Прокопчук А.І., Гулька Н.Я., Мацюк Ю.О. // (Методичні рекомендації).- Тернопіль, Укрмедкнига, 1999.- 15 с. (Автору належить збір і аналіз клінічного матеріалу).

4. Морфологічні критерії стану гемо- та лімфомікроциркуляторного русла при гнійних ускладненнях цукрового діабету / Ляпіс М.О., Герасимчук П.О., Вікалюк Ю.Ф., Федонюк Л.Я., Ляпіс В.М. // Вісник Вінницького державного мед. уіверситету.- 1998.- № 1.- С. 162-163. (Автору належить збір і аналіз клінічного матеріалу, підготовка до друку). (Автору належить збір і аналіз клінічного матеріалу, підготовка до друку).

5. Ляпіс М.О., Герасимчук П.О. Синдром “стопи діабетика”. Медико-соціальні аспекти // Вісник наукових досліджень.- 1999.- № 3.- С. 11-13. (Автору належить збір і аналіз клінічного матеріалу, підготовка до друку).

6. Ляпіс М.О., Герасимчук П.О., Мазур П.А. Варіанти імунної відповіді у хворих гнійною інфекцією при цукровому діабеті // Галицький лікарський вісник.- 1999.- Т. 6. № 3.- С. 27. (Автору належить збір і аналіз клінічного матеріалу, підготовка до друку).

7. Герасимчук П.О. Ураження кісткової системи стопи при цукровому діабеті (діабетична остеоартропатія) // Шпитальна хірургія.- 1999.- № 2.- С. 130-136.

8. Герасимчук П.О. Роль остеопорозу в патогенезі синдрому діабетичної стопи // Ендокринологія.- 2001.- Т. 6 (додаток).- С. 57.

9. Ляпіс М.О., Герасимчук П.О. Економічні та медико-соціальні аспекти в лікуванні синдрому діабетичної стопи // Ендокринологія.- 2001.- Т. 6 (додаток).- С. 179. (Автору належить збір і аналіз клінічного матеріалу, підготовка до друку).

10. Ляпіс М.О., Герасимчук П.О. Гнійні ураження м’яких тканин на фоні цукрового діабету, як проблема невідкладної хірургії // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія: Медицина, 2001.- Вип. 14.- С. 212-215. (Автору належить збір і аналіз клінічного матеріалу, підготовка до друку).

11. Варіанти закриття ран після хірургічного оброблення діабетичної стопи / Ляпіс М.О., Герасимчук П.О., Кушнір Р.Я., Герасимець Ю.М. // Одеський мед. журнал.- 2001.- № 4 (66).- С. 65-67. (Автору належить збір і аналіз клінічного матеріалу, підготовка до друку).

12. Зміни кісткової тканини при різних формах синдрому стопи діабетика / Ляпіс М.О., Герасимчук П.О., Полоус Ю.М., Лойко І.К., Мазур П.А., Кушнір Р.Я., Герасимець Ю.М. // Вісник наукових досліджень.- 2001.- № 2.- С. 49-51. (Автору належить збір і аналіз клінічного матеріалу, підготовка до друку).

13. Ляпіс М.О., Герасимчук П.О. Синдром стопи діабетика. Чи можна виконати умови Сент-Вінсенської декларації в Україні? // Шпитальна хірургія.- 2001.- № 3 (додаток).- С. 117-199. (Автору належить збір і аналіз клінічного матеріалу, підготовка до друку).

14. Диференційований підхід до хірургічного лікування синдрому діабетичної стопи / Ляпіс М.О., Герасимчук П.О., Кушнір Р.Я., Герасимець Ю.М. // Клін. хірургія.- 2001.- № 7.- С. 40-42. (Автору належить збір і аналіз клінічного матеріалу, підготовка до друку).

15. Ляпіс М.О., Герасимчук П.О. Обгрунтування раннього застосування аутодермопластики в лікуванні ран у хворих з синдромом діабетичної стопи // Клін. хірургія.- 2001.- № 8.- С. 30-32. (Автору належить збір і аналіз клінічного матеріалу, підготовка до друку).

16. Герасимчук П.О. Шляхи покращення результатів хірургічного лікування синдрому стопи діабетика // Шпитальна хірургія.- 2002.- № 1.- С. 21-23.

17. Герасимчук П.О. Можливості запобігання високої ампутації при нейропатично-інфікованій формі синдрому стопи діабетика // Шпитальна хірургія.- 2002.- № 2.- С. 38-40.

18. Ляпіс М.О., Герасимчук П.О. Застосування еубіотиків в комплексному лікуванні синдрому стопи діабетика // Галицький лікарський вісник.- 2002.- № 3.- С. 186-187. (Автору належить збір і аналіз клінічного матеріалу, підготовка до друку).

19. Зміни мікробіоценозів шкіри стоп під впливом А-бактерину в хворих на цукровий діабет / Климнюк С.І., Бойчак О.В., Ляпіс М.О., Герасимчук П.О., Кременчуцький Г.М. // Вісник наукових досліджень.- 2002.- № 4.- С. 127-130. (Автору належить збір і аналіз клінічного матеріалу, підготовка до друку).

20. Чутливість до антибіотиків окремих аеробних представників мікробіоценозів шкіри у хворих на цукровий діабет / Климнюк С.І., Ляпіс М.О., Бойчак О.В., Герасимчук П.О. // Буковинський мед. вісник.- 2002.- Т. 6, № 4.- С. 178-182. (Автору належить збір і аналіз клінічного матеріалу, підготовка до друку).

21. Ляпіс М.О., Герасимчук П.О. Обгрунтування раннього застосування аутодермопластики в лікуванні ран при синдромі діабетичної стопи // Клін. хірургія.- 2002.- № 4.- С. 61-62. (Автору належить збір і аналіз клінічного матеріалу, підготовка до друку).

22. Застосування актовегіну в комплексному лікуванні синдрому стопи діабетика / Ляпіс М.О., Герасимчук П.О., Лойко І.К., Герасимець Ю.М., Кушнір Р.Я. // Вісник наукових досліджень.- 2002.- № 4.- С. 73-75. (Автору належить збір і аналіз клінічного матеріалу, підготовка до друку).

23. Герасимчук П.О. Результати хірургічного лікування ішемічно-гангренозної форми синдрому стопи діабетика // Клін. хірургія.- 2002.- № 9.- С. 44-46.

24. Місцеве лікування гнійної рани за допомогою еубіотиків / Ляпіс М.О., Климнюк С.І., Герасимчук П.О., Цицюра Р.І. // Вісник Вінницького національного медичного університету.- 2004.- № 8 (1).- С. 134-135. (Автору належить збір і аналіз клінічного матеріалу, підготовка до друку).

25. Дермато-мікробіологічна характеристика синдрому стопи діабетика / Герасимчук П.О., Цицюра Р.І., Климнюк С.І., Ляпіс М.О. // Шпитальна хірургія.- 2004.- № 1.- С. 48-51. (Автору належить збір і аналіз клінічного матеріалу, підготовка до друку).

26. Герасимчук П.О. Оцінка ефективності алгоритмів диференційованого хірургічного лікування синдрому стопи діабетика // Шпитальна хірургія.- 2004.- № 3.- С. 46-49.

27. Патент № 39393 А, Україна, 7 А611317/00. Спосіб ампутації стопи / Герасимчук П.О., Ляпіс М.О. Заявлено 05.07.2000; Опубл. 15.06.2001 // Бюл. № 5. (Автору належить ідея способу, теоретичне обгрунтування).

28. Ляпіс М.О., Герасимчук П.О. Методика застосування А-бактерину в комплексному лікуванні синдрому стопи діабетика // Реєстр галузевих нововведень, 2002.- Вип. № 16-17.- реєстр. Номер 118/16/02. (Автору належить збір і аналіз клінічного матеріалу,теоретичне обгрунтування).

29. Застосування нетрадиційних методів у лікуванні стопи діабетика / Кушнір Р.Я., Полоус Ю.М., Герасимчук П.О., Войтюк М.М., Мазур П.А. // Збірник матеріалів І науково-практичної конференції “Актуальні питання гнійної хірургії”.- Львів: ІП “”СТІП”, 1998.- с. 45. (Автору належить збір і аналіз клінічного матеріалу, підготовка до друку).

30. Типові помилки в лікуванні хворих із синдромом “діабетичної стопи” / Ляпіс М.О., Герасимчук П.О., Кушнір Р.Я., Лойко І.К. // Збірник матеріалів І науково-практичної конференції “Актуальні питання гнійної хірургії”.- Львів: ІП “”СТІП”, 1998.- с. 49. (Автору належить збір і аналіз клінічного матеріалу, підготовка до друку).

31. Ляпис М.А., Герасимчук П.А. Особенности клиники и выбора вариантов тактики лечения стопы диабетика в зависимости от типа сахарного диабета / “Раны и раневая инфекция”. Мат. международной конференции, Москва, 1998.- С. 120-122. (Автору належить збір і аналіз клінічного матеріалу, підготовка до друку).

32. Ляпіс М.О., Герасимчук П.О. Оптимізація підходів до хірургічного лікування анаеробної неклостридіальної інфекції на тлі цукрового діабету / “Здобутки клінічної та експериментальної медицини”, Збірник наукових праць, Тернопіль, Укрмедкнига, 1999.- Вип. 4.- С. 254-257. (Автору належить збір і аналіз клінічного матеріалу, підготовка до друку).

33. Ляпіс М.О., Герасимчук П.О. Критерії диференційованого підходу до лікуання синдрому стопи діабетика // Матеріали ХІХ з’їзду хірургів України, Харків, 2000.- С. 283-284. (Автору належить збір і аналіз клінічного матеріалу, підготовка до друку).

34. Монотерапія Тієнамом в комплексному лікуванні “критичних форм” стопи діабетика / Герасимчук П.О., Герасимець Ю.М., Лойко І.К., Кушнір Р.Я. // Матеріали ХІХ з’їзду хірургів України, Харків, 2000.- С. 185-186. (Автору належить збір і аналіз клінічного матеріалу, підготовка до друку).

35. Критерії вибору хірургічної тактики в лікуванні нейропатично-інфікованої форми синдрому стопи діабетика / Ляпіс М.О., Герасимчук П.О., Полоус Ю.М., Лойко І.К., Мазу П.А., Кушнір Р.Я., Герасимець Ю.М., Салайда М.О. // “Здобутки клінічної та експериментальної медицини”. Тернопіль, Укрмедкнига, 2000.- Вип. 5.- С. 237-244. (Автору належить збір і аналіз клінічного матеріалу, підготовка до друку).

36. Синдром стопи діабетика. Діагностика, клініка, лікування / Ляпіс М.О., Климнюк С.І., Герасимчук П.О., Полоус Ю.М., Бойчак О.В., Ситник І.О., Лойко І.К., Герасимець Ю.М., Кушнір Р.Я., Мазур П.А., Творко М.С., Кованова Е.М., Ткачук Н.І., Малярчук А.Р. // “Здобутки клінічної та експериментальної медицини”. Тернопіль, Укрмедкнига, 2001.- Вип. 6.- С. 10-16. (Автору належить збір і аналіз клінічного матеріалу, підготовка до друку).

37. Герасимчук П.А. Медико-социальные проблемы в лечении синдрома стопы диабетика // “Стандарты диагностики и лечения в гнойной хирургии”. Мат. научно-практической конференции. Москва, 2001.- С. 105-107.

38. Ляпис М.А., Герасимчук П.А. Обоснование стандартов комплексного лечения синдрома стопы диабетика // “Стандарты диагностики и лечения в гнойной хирургии”. Мат. научно-практической конференции. Москва, 2001.- 140-147. (Автору належить збір і аналіз клінічного матеріалу, підготовка до друку).

39. Еубіотики в місцевому лікуванні синдрому стопи діабетика / Герасимчук П.О., Климнюк С.І., Ляпіс М.О., Бойчак О.В. // “Здобутки клінічної та експериментальної медицини”. Тернопіль, Укрмедкнига, 2002.- Вип. 7.- С. 69. (Автору належить збір і аналіз клінічного матеріалу, підготовка до друку).

40. Тактичні варіанти лікування різних форм стопи діабетика / Ляпіс М.О., Герасимчук П.О., Кушнір Р.Я., Коваль В.І. // Матеріали ХХ з’їзду хірургів України. Тернопіль, Укрмедкнига, 2002.- Т. 2.- С. 429-431. (Автору належить збір і аналіз клінічного матеріалу, підготовка до друку).

41. Морфологічні зміни тканин у хворих із синдромом стопи діабетика / Герасимчук П.О., Боднар Я.Я., Ляпіс М.О., Герасимець Ю.М. // Матеріали ХХ з’їзду хірургів України. Тернопіль, Укрмедкнига, 2002.- Т. 2.- С. 431-432. (Автору належить збір і аналіз клінічного матеріалу, підготовка до друку).

42. Ляпіс М.О., Герасимчук П.О., Цицюра Р.І. Вплив еубіотиків на мікрофлору гнійних ран // “Актуальні питання фармацевтичної та медичної науки та практики”.- Запоріжжя, 2003.- Вип. ІХ.- С. 131-133. (Автору належить збір і аналіз клінічного матеріалу, підготовка до друку).

43. Ляпис М.А., Герасимчук П.А. Медико-социальные проблемы в лечении синдрома стопы диабетика // “Здоровье семьи – ХХІ век”. Мат. VII Международной научной конференции.- Россия-Мальта, 2003.- С. 111-112. (Автору належить збір і аналіз клінічного матеріалу, підготовка до друку).

44. Застосування А-бактерину в гнійно-септичній хірургії / Ляпіс М.О., Герасимчук П.О., Іващук Л.Ю., Цицюра Р.І., Чепесюк В.О. // ”Пробіотики – ХХІ століття. Біологія. Медицина. Практика”. Мат. міжнародної науково-практ. конференції. Тернопіль. Укрмедкнига, 2004.- С. 109-113. (Автору належить збір і аналіз клінічного матеріалу, підготовка до друку).