Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Політичні науки / Теорія політики, історія та методологія політичної науки


Зелена Оксана Ярославівна. Суспільно-політичні погляди та державотворчі ідеали Осипа Назарука. : Дис... канд. наук: 23.00.01 - 2008.



Анотація до роботи:

Зелена О.Я. Суспільно-політичні погляди та державотворчі ідеали Осипа Назарука. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата політичних наук за спеціальністю 23.00.01 – теорія та історія політичної науки. – Львівський національний університет імені Івана Франка. – Львів, 2008.

У дисертації на основі першоджерел досліджується концепція відродження та шляхи розбудови української державності О.Назарука. Проаналізовано науково-теоретичну спадщину вченого, ідеї якої зіставляються з його практичною політичною діяльністю. У роботі розкриваються погляди вченого на державотворчі процеси в Україні. Конкретизовано основні аспекти його теорії державного будівництва – верховна влада, нація, збройні сили, двопартійна система, особливий статус церкви в політичній структурі, зовнішньополітичний імідж. Водночас проаналізовано зміст монархічної концепції О.Назарука. Досліджено його ідеї щодо нормалізації україно-польських відносин у міжвоєнний період.

З’ясовано, що суспільно-політичні погляди О.Назарука не втратили своєї актуальності. Вони можуть бути використані політичними лідерами, партійними і громадськими організаціями у процесі розбудови самостійної незалежної України, становлення демократично-правового суспільства.

Головна мета дисертаційного дослідження полягала у дослідженні концепції відродження та шляхів розбудови української державності у теоретичній спадщині О. Назарука. Відповідно до сформульованої мети, а також завдань дослідження, які конкретизують шлях її досягнення, встановлено, що О. Назарук – один з представників українського консервативного напряму. Його монархічно-клерикальна концепція формувалася у період українського національного відродження початку XX ст. і стала важливим елементом тогочасної ідейної еволюції частини українською соціуму, вивчення якої, сподіваємось, зможе надати процесу сучасного українського державотворення традиціоналістських рис.

До найбільш важливих результатів дисертаційного дослідження можна віднести такі:

1. Систематизовано за тематичною спрямованістю науково-теоретичну спадщину О.Назарука у такі блоки: 1) відновлення Української держави у формі спадкової монархії; 2) значення партій у політичній структурі; 3) роль церкви як властивого творця модерної української нації; 4) формування геополітичного статусу України в Центрально-Східній Європі.

2. Висвітлено основні етапи громадсько-політичної діяльності О.Назарука, який залишив помітний слід у практичному державотворенні як діяч Радикальної партії (1904), голова пресової служби Легіону УСС (1914–1918), а також співробітник “Вісника” СВУ, член Української національної ради ЗУНР (жовтень 1918), керівник управління преси і пропаганди в уряді УНР Директорії, міністр преси і пропаганди в екзильному уряді ЗУНР у Відні, співорганізатор і теоретик УКНП, а потім УНО (1930–1933), представник від УНО у Контактному комітеті (1937–1939) та ін.

3. Систематизовано погляди вченого на державу, що розкривають його розуміння проблеми організації влади, функціонування управлінського апарату, значення місцевого самоврядування, роль лідерів у державницько-політичному житті.

4. З’ясовано роль політичних партій у державотворчому процесі. Акцент зроблено на проблемі, актуальній і сьогодні – співпраця політичних сил західної і східної частини України.

5. Розкрито погляди О. Назарука на роль церкви і релігії в українському суспільстві, і визначено їх провідне місце у державотворчій концепції вченого.

6. Досліджено складний процес утворення нації, біля витоків якої стояв етнос, що постійно проходив певні стадії розвитку, культурного і політичного дозрівання: від згуртування споріднених племен у ширші етнокультурні об’єднання і аж до перетворення цих об’єднань на самосвідомі спільноти, що творять або прагнуть утворити держави. До основних чинників формування нації вчений відносить народну традицію, мову, спільну територію.

7. Розкрито концептуальні засади теорії походження суспільства та його соціальної структури, за О. Назаруком. Світоглядне уявлення вченого було побудоване на теологічному підході до виникнення соціуму. Основою функціонального суспільства визначено різнорівневі соціальні зв’язки, найвищий рівень яких представляли держава та церква.

8. Конкретизовано ідеї політика стосовно зовнішньополітичних орієнтирів Української держави міжвоєнного періоду, в яких переважав проєвропейський курс. Охарактеризовано перші кроки українських дипломатів, спрямовані на утвердження України як суб’єкта міжнародної політики.

9. На основі аналізу отримано оцінку політика взаємовідносин Східної Галичини та Наддніпрянської України в період національно-визвольних змагань (1917–1920), обґрунтовано ідею галицького “П’ємонту”, що передбачала відокремлення Галичини з метою повного опанування Великою Україною.

10. Розкрито позицію О.Назарука щодо розв’язання українського питання у політиці Польської держави міжвоєнного періоду. Його пропозиції зводилися до утворення української автономії у складі Польщі.

Публікації автора:

  1. Зелена О. Суспільно-політична діяльність Осипа Назарука у 1905–1927 рр. // Українська національна ідея: реалії та перспективи розвитку: Зб. наук. праць. – Львів: Інститут народознавства НАН України, Інститут українознавства НАН України, 2005. – Вип.16. – С. 109–113.

  2. Зелена О. Осип Назарук про місце та роль церкви у державотворчих процесах в Україні // Наукові праці: Науково-методичний журнал. Т. 47. Вип.34. Політичні науки. – Миколаїв: Вид-во МДГУ ім. П.Могили, 2006. – С. 58–62

  3. Зелена О. Осип Назарук про особливості становлення і розвитку суспільно-політичних організацій України кінця ХІХ – початку ХХ ст. // Українська національна ідея: реалії та перспективи розвитку: Зб. наук. праць. – Львів: Інститут народознавства НАН України, Інститут українознавства НАН України, 2005. – Вип.17. – С. 130–135.

  4. Зелена О. Осип Назарук про особливості становлення ЗУНР як суб’єкта міжнародних відносин у 1918–1920 рр. // Українська національна ідея: реалії та перспективи розвитку: Зб. наук. праць. – Львів: Інститут народознавства НАН України, Інститут українознавства НАН України, 2007. – Вип. 19. – С. 20–25.

  5. Зелена О. Соціальна структура суспільства та політична соціалізація за Осипом Назаруком // Буковинський журнал. – Чернівці, 2007. – № 2–3. – С. 113–118.

  6. Зелена О. Суспільно-політичні погляди Осипа Назарука періоду національно-визвольних змагань українського народу // Проблеми та перспективи викладання політології у вищій школі: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції. – Львів: Національний університет “Львівська політехніка”, 2004. – Ч.1. – С.103–108.

  1. Зелена О. Ідея національного виховання молоді у працях Осипа Назарука // Молодіжна політика: проблеми та перспективи. Збірник матеріалів ІІ Міжнародної науково-практичної конференції (Дрогобич, 20-21 травня 2005 р.). – Дрогобич–Львів: Вимір, 2005. – С. 157–161.

  2. Зелена О. Осип Назарук про роль Збройних сил у відновленні української державності періоду національно-визвольних змагань (1917–1922 рр.). // Україна на рубежі ХХІ ст.: суспільно-політичні трансформації та геополітичні виклики сучасності: Матеріали міжвузівської науково-практичної конференції, присвяченої 14-річчю незалежності України. Львів, 8 жовтня 2005. – Львів: Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”, 2005. – С. 35–37.

  3. Зелена О. Осип Назарук у нових політичних умовах (вересень–жовтень 1939 р.) // Матеріали міжвузівської науково-практичної конференції, присвяченої 100-річчю О.Ольжича. Львів, 14 червня 2007 р. – Львів: видавництво Національного університету “Львівська політехніка”. – С. 43-53.