Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна теорія


67. Білик Олександр Петрович. Суперечності економіки перехідного періоду та шляхи їх розв'язання: дис... канд. екон. наук: 08.01.01 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Білик О.П. Суперечності економіки перехідного періоду та шляхи їх розв’язання. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.01.01. Економічна теорія. Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2004.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню суперечностей трансформаційної економіки та шляхів їх розв’язання. Розкривається природа економічних суперечностей як системи, їх сутність, основні причини виникнення в умовах переходу до ринкової моделі господарювання, обґрунтовується класифікаційна модель. Доведено необхідність зміни функцій держави, поведінки суб’єктів господарської діяльності шляхом розробки адекватного законодавства і спрямування вироблених нормативних документів, системи пріоритетів суспільства у господарський механізм для розв’язання економічних суперечностей. В роботі обґрунтовано, що розв’язання суперечностей трансформаційної економіки повинне здійснюватися на основі інноваційного типу розвитку, який обумовлює високий рівень інвестицій у людський капітал, у галузі, що сприятимуть структурно-технологічній модернізації народного господарства та зростанню добробуту населення.

У дисертації здійснено системне дослідження теоретичних і методологічних основ сутності економічних суперечностей, шляхів їх розв’язання у перехідній економіці України. Проведене дослідження дає змогу зробити наступні висновки, які мають теоретичне і практичне значення для забезпечення поєднання інтересів суб’єктів господарської діяльності і економічного зростання у транзитивній економіці.

  1. Економічні суперечності, будучи явищем і процесом економіки, є формою зв'язків і відносин між протилежними сторонами (їх елементами, властивостями, тенденціями) всієї економічної системи та кожного явища або процесу зокрема, відбивають реальні процеси єдності і боротьби у взаємодії суб’єктів господарювання один з одним у господарській практиці. Отже, економічна суперечність виражає взаємозаперечення, взаємопроникнення конкретних економічних потреб, інтересів і цілей у процесі виробництва, обміну, розподілу, споживання матеріальних і духовних благ в умовах обмеженості ресурсів.

  2. Системоутворюючі суперечності можна поділити на загальні (характерні для всіх типів економічних систем) і специфічні (найбільш характерні для певних типів економічних систем). Зв'язок між ними може виявлятися як зв'язок між формою і змістом. До загальних слід віднести суперечності між інституціональним і технологічним розвитком, суперечності відносин власності, зокрема: а) пов'язані з відокремленням по суб'єктах господарської діяльності функцій володіння, розпорядження, користування і виникаючим унаслідок цього дисбалансом реалізації цих функцій; б) пов'язані з мірою втручання держави і управлінням державною власністю; в) між різними функціонуючими в національній економіці моделями менеджменту; г) суперечності, що виявляються в дисбалансі інтересів між власниками і менеджерами. Системоутворюючими суперечностями трансформаційної економіки, на наш погляд, можна вважати: суперечності, що виникають через невідповідність між складовими інституціональної системи і ведуть до відокремлення елементів економічної системи; між власністю і владою; між грошовими і негрошовими інститутами; суперечності між економічною і соціальною ефективністю реального сектора; між структурним потенціалом і структурою потреб, яка змінюється; суперечності, викликані відносно низьким рівнем розвитку фінансового сектора (наприклад, суперечності між надлишком фінансових засобів в одних галузях і їхнім дефіцитом в інших); між логікою розвитку реального сектора і логікою розвитку фінансового сектора; між кількісними і якісними характеристиками економічного зростання; між адміністративними і вільними ринками. Системоутверджуючими суперечностями перехідної економіки є суперечності реформування продуктивних сил: структурної трансформації на макро-, мезо- та мікрорівнях, інноваційного розвитку, розв’язання яких сформує умови незворотності трансформаційного процесу і власну матеріальну базу функціонування ринкової системи. До системовідтворюючих суперечностей перехідної економіки можна віднести суперечності зростання рівня та якості життя населення, зміцнення позицій на світовому ринку, розв’язання яких забезпечить необхідні й достатні умови для саморозвитку ринкової системи, утвердження національної економіки у світовому економічному просторі.

  3. У країнах з перехідною економікою, у тому числі і в Україні, залишається нерозв’язаною низка системоутворюючих суперечностей і ключових проблем реформування економіки. Найбільш актуальними серед них є: затримка з проведенням структурних та інституційних перетворень, що перешкоджають перетоку капіталів до конкурентоспроможних виробників; брак стабільних і рівних податкових умов для підприємницької діяльності та складні процедури податкового адміністрування; непрозорість процесів приватизації та умов для залучення стратегічного інвестора; затримка із впровадженням процедур банкрутства; неефективна політика підтримки рівноваги на валютному та кредитному ринках, що також перешкоджає залученню інвестицій у країну. Без розв’язання цих суперечностей економічне зростання не матиме якісного довгострокового характеру.

  4. У перехідний період суперечність між сформованим техніко-економічним базисом і новим техніко-економічним укладом, який зароджується в його надрах, перебуває у фазі протистояння і потребує невідкладного розв’язання. Специфіка цієї суперечності зумовлена технологічною неоднорідністю виробництв. Для розв’язання останньої необхідно подолати рудиментарні відносини, нееквівалентний обмін між промисловістю і сільським господарством, позаекономічний примус і деякі інші анахронізми, що не відповідають сучасним тенденціям економічного розвитку розвинених країн. Низька норма нагромадження, у загальному обсязі якої частка засобів на розвиток найбільш перспективних напрямків є мізерно малою, спричиняє подальше загострення цієї суперечності. Надання адекватних форм прямування цієї суперечності – єдиний шанс для усієї вітчизняної економіки не залишитися в ранзі слабкорозвинених країн.

  5. Особливістю трансформаційних процесів, які сьогодні відбуваються в Україні є невиконання державою ролі каталізатора структурних зрушень в економіці та формування нових інноваційних пріоритетів. З метою модернізації виробничого потенціалу на основі технологічного оновлення, запровадження ресурсозбереження, підвищення частки продукції високого ступеня переробки, подолання тенденції деградації науково-виробничого потенціалу необхідно змінити пріоритети і методологію структурної політики держави. Остання має грунтуватися на знанні закономірностей глобального науково-технічного та економічного розвитку, чіткому виявленні власних конкурентоспроможних переваг і напрямків «прориву». Саме стимулюючи такі напрямки, можна у стислі строки вивести народне господарство на передовий технологічний рівень, забезпечити конкурентоспроможність багатьох видів вітчизняної продукції на світовому ринку.

  1. Теоретичні розробки в дисертації дали змогу запропонувати практичні рекомендації щодо шляхів розв'язання деяких економічних суперечностей перехідного періоду:

у сфері реформування відносин власності: застосування комплексного підходу до роздержавлення стратегічно важливих підприємств, посилення прозорості приватизації, забезпечення її інвестиційної спрямованості та спрямування коштів, отриманих від приватизації державного майна, на інноваційне оновлення і модернізацію підприємств, підвищення ролі держави в управлінні природними монополіями; надання всебічної підтримки утворенню промислово-фінансових груп із наступним спрямуванням їхніх ресурсів на реалізацію довгострокових інвестиційних проектів, удосконалення постприватизаційного процесу;

у сфері грошово-кредитної політики: зниження номінальних і реальних процентних ставок, підвищення рівня монетизації економіки у поєднанні з жорсткою дисципліною у платіжних відносинах усіх суб’єктів кредитно-фінансової системи; розширення цільового банківського кредитування галузей, визначених як пріоритетні, а також підприємств, які мають перспективи швидкого обороту капіталу та гарантованого збуту продукції; надання податкових та інших пільг комерційним банкам, які здійснюють інвестиційне кредитування реального сектора, посилення контролю за дотриманням правил конкуренції на ринку банківських кредитів;

у бюджетно-податковій сфері: податкове стимулювання інвестиційних процесів за рахунок забезпечення їхньої прозорості; надання допомоги в одержанні належних пільг та відстрочок; звільнення від оподаткування прибутків за умови їхнього використання на повернення кредиту, що сприятиме скороченню терміну повернення кредитів, прискоренню окупності інвестиційних проектів, оптимізацію планування інвестиційної діяльності і дасть змогу банкам знизити кредитні ставки у відповідь на зменшення ризику кредитування, запровадження суворого контролю за обсягом та результатами використання інвестиційних податкових пільг; удосконалення механізмів сплати податків;

у сфері структурно-інвестиційної політики: стимулювання інноваційного процесу з метою технологічного оновлення, зниження енерго- та матеріалоємності, підвищення ефективності вітчизняного виробництва, розвиток внутрішнього ринку з підвищенням конкурентоспроможності вітчизняних товаровиробників, що сприятиме зменшенню зовнішньої залежності національної економіки та підвищить економічну безпеку держави, підвищення інноваційної активності на мікрорівні, випереджальний розвиток високотехнологічних виробництв, сприяння процесам інтеграції і створення великих ефективних та конкурентоспроможних компаній, всебічної підтримки малого і середнього бізнесу; забезпечення більшої прозорості функціонування природних монополій, формування та реалізація державних і галузевих цільових програм розвитку промисловості, аграрного сектора, транспорту, сучасних систем зв'язку;

у сфері інноваційної політики: створення системи економічної мотивації та інституційного середовища для стимулювання ефективного використання новітніх знань у всіх секторах економіки, надання можливостей та підтримки економічним та соціальним трансформаціям, яких вимагає сучасний етап науково-технічної революції; створення динамічної інформаційної інфраструктури, конкурентного та інноваційного інформаційного сектора в економіці, який має прискорювати розповсюдження ефективної та конкурентоспроможної інформації; регулювання регіональних аспектів інноваційної діяльності.

Публікації автора:

Основні положення й висновки проведеного дослідження опубліковано:

у фахових наукових виданнях:

  1. Білик О.П. Суперечності інвестиційної сфери економіки України та шляхи їх вирішення // Збірник наукових праць ЧДТУ. Серія “Економічні науки”. – Вип. 4. – 2002. – С. 19– 22;

  2. Білик О.П. Суперечності в сучасному економічному просторі та їх класифікація // Вісник Академії праці і соціальних відносин. – 2002. – № 6 – С. 42–48;

  3. Білик О.П. Україна в умовах світової глобалізації: проблеми та протиріччя // Вісник Київського Національного університету імені Тараса Шевченка. – Серія “Економіка”. – Вип. 63. – 2002. – С. 55–57;

  4. Білик О.П. Суперечливість змісту економічних інтересів // Економіка: проблеми теорії та практики. – Вип. 183. – 2003. – С. 401– 410;

  5. Білик О.П. Механізм розв’язання суперечностей у період реформування економіки // Збірник наукових праць "Формування ринкових відносин в Україні" НДЕІ Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України. – 2004. – № 1. – С.3–8.

  6. Білик О.П. Мотиваційні аспекти трансформації економіки України: суперечності та шляхи їх розв’язання // Україна: аспекти праці. – 2004. – № 3. – С. 46– 49.

в збірках матеріалів науково-практичних конференцій:

  1. Білик О.П. Макроекономічне регулювання підприємницької діяльності: проблеми та протиріччя / Матеріали І Всеукраїнської науково-практичної конференції “Облік, контроль і аналіз в управлінні підприємницькою діяльністю”. – Черкаси. – 2002. – С. 128– 130;

  2. Білик О.П. Інвестиційна сфера економіки України: поточні проблеми і перспективи розвитку / Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції молодих вчених “Україна у світовій економічній спільноті”. – Дніпропетровськ. – 2003. – С. 42 – 44;

  3. Білик О.П. Мотиваційний механізм трудової діяльності в умовах перехідної економіки / Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції “Україна наукова 2003”. – Серія “Економіка підприємства”. – Том 16. – Дніпропетровськ-Запоріжжя. – 2003. – С. 7–9.

  4. Білик О.П. Макроекономічна динаміка: суперечливість виявів зростання // Матеріали VII Міжнародної науково-практичної конференції “Наука і освіта 2004”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – Том 10. Економіка. – С. 7– 9.