Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Кримінальний процес, криміналістика та судова експертиза, оперативно-пошукова діяльність


Гловюк Ірина Василівна. Судова діяльність у досудовому провадженні. : Дис... канд. наук: 12.00.09 - 2009.



Анотація до роботи:

Гловюк І.В. Судова діяльність у досудовому провадженні. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.09 - кримінальний процес та криміналістика; судова експертиза. - Одеська національна юридична академія, Одеса, 2008.

Дисертація присвячена розробці системної концепції судової діяльності у досудовому провадженні, визначенню шляхів удосконалення механізму


реалізації судової діяльності у досудовому провадженні.

Досліджено правову природу судової діяльності у досудовому провадженні; відокремлено функції суду в досудовому провадженні; визначено мету, об'єкт, предмет та межі судової діяльності у досудовому провадженні; розкрито правові й організаційні засади судової діяльності із застосування заходів кримінально-процесуального примусу, при наданні дозволів на провадження процесуальних та оперативно-розшукових дій, щодо розгляду скарг на дії, бездіяльність і рішення владних суб'єктів кримінального процесу.

Розглянуто проблеми нормативної регламентації та реалізації дозвільної функції, судового контролю, функції застосування заходів кримінально-процесуального примусу у досудовому провадженні.

У дослідженні наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання, що полягає у розробці системної концепції судової діяльності у досудовому провадженні, визначенні шляхів удосконалення механізму реалізації судової діяльності у досудовому провадженні. До найбільш вагомих наукових результатів роботи належать такі:

1. До напрямів судової діяльності у кримінальному процесі, які одночасно є функціями судової влади у кримінальному процесі, відносяться: правосуддя; судовий контроль; дозвільна функція; застосування заходів кримінально-


процесуального примусу; організаційна функція; кримінальне переслідування; закінчення кримінального переслідування; вирішення питань виконання вироку.

2. Судова діяльність у досудовому провадженні - це упорядкована система дій, здійснюваних судом (суддею) у кримінально-процесуальній формі з метою охорони та захисту прав, свобод та законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави у досудовому провадженні шляхом розгляду та вирішення подань про надання дозволів на провадження процесуальних та оперативно-розшукових дій, про застосування заходів кримінально-процесуального примусу, скарг на дії, бездіяльність, рішення владних суб'єктів кримінального процесу.

3. Судова діяльність у досудовому провадженні, по-перше, не має тих ознак, які дозволяли б віднести її до правосуддя, по-друге, має специфічні ознаки, іманентні лише їй, а саме: при її здійсненні не вирішується справа по суті; ініціаційний характер судової діяльності у досудовому провадженні; особливий об'єкт та предмет; наявність окремих, які відрізняються за правовою природою, сутністю та метою, напрямів судової діяльності, що є функціями суду: дозвільна функція, функція застосування заходів кримінально-процесуального примусу, судовий контроль; особливий характер повноважень суду (судді); особлива процедура розгляду матеріалів; визначене коло суб'єктів судової діяльності у досудовому провадженні; особливий порядок звернення до виконання постанов; особливий порядок оскарження постанов.

4. Суб'єктом реалізації судової діяльності у досудовому провадженні має бути слідчий суддя, який має призначатися та обиратися на цю посаду у місцевий суд і має являти собою суддю, який одноособово розглядає справу і діє від імені суду.

5. Судову діяльність у досудовому провадженні не можна ототожнювати із судовим контролем, який є різновидом процесуального контролю.

6. Співвідношення судової діяльності та прокурорського нагляду у досудовому провадженні проявляється у їх єдності, відмінностях та взаємодії. Взаємодія судової діяльності у досудовому провадженні та прокурорського нагляду повинна являти собою двоступеневий порядок обмеження найважливіших прав та свобод фізичних та юридичних осіб. При цьому судова діяльність не може підміняти собою прокурорський нагляд.

7. Об'єктом судової діяльності у досудовому провадженні є найважливіші права фізичних та юридичних осіб; права фізичних осіб при здійсненні службової або іншої діяльності; права та законні інтереси фізичних та юридичних осіб, інтереси держави у зв'язку з існуванням інформації, яка належить до передбачених законодавством таємниць, що можуть бути порушені або обмежені у кримінально-процесуальній діяльності (змістом якої є процесуальні дії та процесуальні рішення) та бездіяльності суб'єктів, які ведуть кримінальний процес, та оперативно-розшуковій діяльності підрозділів, які здійснюють оперативно-розшукову діяльність. Предметом же судової діяльності у досудовому провадженні є те, що безпосередньо забезпечується або перевіряється у процесі судової діяльності - їх дотримання у кримінально-


процесуальній діяльності та бездіяльності суб'єктів, які ведуть кримінальний процес, та оперативно-розшуковій діяльності підрозділів, які здійснюють оперативно-розшукову діяльність.

8. Об'єктом судової діяльності у досудовому провадженні, відповідно до концепції обмеженої судової діяльності у досудовому провадженні, мають бути такі найважливіші права фізичних та юридичних осіб: право на свободу та особисту недоторканність, право на безпеку, право на недоторканність житла чи іншого володіння особи, право на повагу особистого життя, право на таємницю листування, телефонних розмов, телеграфної та іншої кореспонденції, право на захист, право на володіння, користування та розпорядження своєю власністю, право на працю, право на доступ до правосуддя.

9. Суд (суддя) повинен надавати дозволи на провадження процесуальних та оперативно-розшукових дій, які пов'язані з обмеженням найважливіших прав фізичних та юридичних осіб, та тільки суд (суддя) може застосувати заходи кримінально-процесуального примусу, якими обмежуються ці права, а скарги на порушення цих прав мають бути вирішені в порядку окремого провадження.

10. Доцільність нормативно закріпити здійснення невідкладного судового контролю порушення тільки тих найважливіших прав фізичних та юридичних осіб, які не охороняються при здійсненні інших функцій суду у досудовому провадженні: право на свободу та особисту недоторканність (при процесуальному затриманні особи, незвільненні її після закінчення строку затримання чи тримання під вартою), право на безпеку (при відмові у застосуванні або скасуванні заходів безпеки), право на захист (при відмові у допуску захисника, ненаданні або обмеженні зустрічей із захисником), право на доступ до правосуддя.

11. Межі судової діяльності у досудовому провадженні - це границі кримінально-процесуальної діяльності суду у досудовому провадженні, які визначаються такими критеріями: 1) сфера судової діяльності у досудовому провадженні; 2) дії, на провадження яких суд (суддя) може дати дозвіл; 3) заходи кримінально-процесуального примусу, які може застосувати суд (суддя) за поданнями органів та осіб, які ведуть процес; 4) особи, дії, бездіяльність, рішення яких можуть бути оскаржені в порядку окремого провадження; 5) дії, бездіяльність, рішення, які можуть бути оскаржені в порядку окремого провадження; 6) повноваження суду (судді) у досудовому провадженні; 7) предмет судового дослідження у досудовому провадженні.

12. Змістом дозвільної функції суду є надання судом (суддею) дозволу органу дізнання, слідчому, прокурору, керівнику або заступнику керівника оперативного підрозділу на проведення певної процесуальної або оперативно-розшукової дії.

13. Судовий контроль у досудовому провадженні є здійснюваною у встановленому кримінально-процесуальним законом порядку діяльністю суду (судді) з розгляду та вирішення по суті скарг на дії, бездіяльність,


рішення органу дізнання, дізнавача, слідчого, начальника слідчого відділу, прокурора та інших владних суб'єктів кримінального процесу. Його ознаками є: процесуальний порядок здійснення; ініціаційний характер з боку учасників кримінального процесу та осіб, які сприяють веденню кримінального провадження; скарга як привід здійснення; спрямованість на вирішення по суті кримінально-процесуального конфлікту; перевірочний характер; специфічний предмет дослідження (законність та обґрунтованість дій, бездіяльності, рішень органу дізнання, дізнавача, слідчого, начальника слідчого відділу, прокурора та інших владних суб'єктів кримінального процесу).

14. Судовий контроль у кримінальному процесі має кримінально-процесуальну природу, і тому дії, рішення, бездіяльність владних суб'єктів процесу можуть бути оскаржені лише в кримінально-процесуальному порядку.

15. Пропонується внесення змін та доповнень для вдосконалення чинного кримінально-процесуального законодавства, законодавства про судоустрій, про оперативно-розшукову діяльність, проектів КПК України, а саме: щодо статусу слідчого судді; судового порядку отримання дозволу на провадження процесуальних та оперативно-розшукових дій; порядку розгляду скарг на рішення про порушення провадження у кримінальній справі, відмову в порушенні провадження в кримінальній справі чи закриття провадження в кримінальній справі; порядку обрання запобіжного заходу у вигляді взяття під варту та продовження строків тримання під вартою; поміщення обвинуваченого до медичної установи для проведення судово-медичної або судово-психіатричної експертизи; поміщення малолітнього у приймальник — розподільник для дітей; усунення захисника від участі у справі.

У Додатках наведено проекти змін та доповнень до Законів України «Про судоустрій», «Про оперативно-розшукову діяльність» та проектів КПК (№ 3456д, № 1233).

Публікації автора:

1. Гловюк І.В. Оскарження постанови про порушення кримінальної справи до суду на стадії досудового слідства /І.В. Гловюк //Актуальні проблеми держави та права : зб. наук, праць. - Вип. 27 /Редкол.: С.В. Ківалов (голов, ред.) та ін.; відп. за вип. Ю.М. Оборотов. - О. : Юрид. л-ра, 2006. - С. 70-74.

2. Гловюк І.В. Право на доступ до правосуддя та оскарження до суду процесуальних рішень органу дізнання, слідчого, прокурора на досудових стадіях кримінального процесу /І.В. Гловюк //Боротьба зі злочинністю та права людини : зб. наук, статей /За ред. М.П. Орзіха, В.М. Дрьоміна. -Б-ка журн. «Юридичний вісник». - О. : Фенікс, 2006. - С. 105-108.

3. Гловюк І. Дозвіл суду на здійснення процесуальних дій, пов'язаних з інформацією, яка містить банківську таємницю /І. Гловюк //Юридична


Україна. - 2006. - № 10. - С. 71-74.

4. Гловюк І.В. Судовий контроль проведення окремих слідчих дій /І.В. Гловюк //Актуальні проблеми держави та права : зб. наук, праць. -Вип. 32 /Редкол.: С.В. Ківалов (голов. ред.) та ін.; відп. за вип. Ю.М. Оборотов. - О.: Юрид. л-ра, 2007. - С. 386-390.

5. Гловюк І. Виїмка документа виконавчого провадження. Аналіз новел законодавства /І. Гловюк //Вісник прокуратури. - 2007. - № 6. - С. 96-99.

6. Гловюк І.В. Слідчий суддя як суб'єкт судової діяльності у досудовому провадженні /І.В. Гловюк //Актуальні проблеми політики : зб. наук. праць /Голов. ред. С.В. Ківалов; відп. за вип. Л.І. Кормич. - О. : Фенікс, 2008. - Вип. 33. - С. 184-190.

7. Гловюк І. Об'єкт і предмет судової діяльності у досудовому провадженні (концептуальний аспект) /І. Гловюк //Підприємництво, господарство і право. - 2008. - № 7. - С. 127-130.

8. Гловюк І.В. Процесуальний контроль у кримінальному процесі /І.В. Гловюк //Південноукраїнський правничий часопис. - 2008. - № 1. - С. 143-145.

9. Гловюк І.В. Розгляд судом подань про застосування запобіжного заходу у вигляді взяття під варту /І.В. Гловюк //Регіональний науковий юридичний альманах «Українська державність та право на рубежі сторіч» /За заг. ред. проф., д-ра. юрид. наук, Ю.М. Оборотова - 2006. - Вип. 1. - С. 78-81.

10. Гловюк І.В. Судова діяльність та її напрями у кримінальному процесі України /І.В. Гловюк //Наукові записки Міжнародного гуманітарного університету: зб. - О. : Міжнар. гуманітар. ун-т, 2007. - Вип. 7. - С. 296-298.

11. Гловюк І. Судовий дозвіл щодо накладення арешту на кореспонденцію (в аспекті Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Волохи проти України») /І. Гловюк //Актуальні проблеми європейської інтеграції : зб. статей з питань європейської інтеграції та права /За ред. Д.В. Ягунова. - Вип. 4. - О.: Фенікс, 2008. - С. 267-273.

12. Научно-практический комментарий к главам 21, 22 //Уголовно-процессуальный кодекс Украины: Научно-практический комментарий /[Аленин Ю.П., Аракелян М.Р., Гидулянова Е.Н., Гловюк И.В. и др.]; под общ. ред. В.Т. Маляренко, Ю.П. Аленина. - [3-е изд.]. - X. : Одиссей, 2007. -С. 531-566.

13. Гловюк И.В. Судебное рассмотрение жалобы на постановление о прекращении уголовного дела /И.В. Гловюк //Право XXI століття: становлення та перспективи розвитку: зб. наук. праць міжнар. наук.-практ. конфер. «Другі Прибузькі юридичні читання» /За ред. В.І. Терентьєва, О.В. Козаченка. - Миколаїв, 2006. - С. 479-481.

14. Гловюк І.В. Розгляд судом постанов про поміщення неповнолітнього до приймальника — розподільника /І.В. Гловюк //Верховенство права у правозастосовчій діяльності : матеріали Регіон. наук.-практ. конфер., присвяченої 15-й річниці Юридичного інституту (м. Івано-Франківськ,


12-13 жовтня 2007 p.). - Івано-Франківськ, 2007. - С. 314-317.

15. Гловюк І.В. Оскарження постанови про порушення кримінальної справи /І.В. Гловюк //Правове життя: сучасний стан та перспективи розвитку : зб. тез наук. доповідей IV Міжнар. наук.-практ. конфер. молодих вчених, м. Луцьк, 14-15 березня 2008 р. - Луцьк : П.П. Іванюк В.П., 2008. - С. 249-251.

16. Гловюк И.В. Обжалование в суд постановления о возбуждении уголовного дела в досудебных стадиях уголовного процесса по Уголовно-процессуальному кодексу Украины /И.В. Гловюк //Материалы докл. XV Междунар. конфер. студентов, аспирантов и молодых ученых «Ломоносов» /Отв. ред. И.А. Алешковский, П.Н. Костылев, А.И. Андреев [Электронный ресурс] — М.: Изд-во МГУ; СП МЫСЛЬ, 2008. — 1 электрон, опт. диск (CD-ROM); 12 см. [Адрес ресурса в сети интернет: .]

17. Гловюк I.B. Окремі питання прокурорського нагляду при внесенні до суду подання про обрання запобіжного заходу у вигляді взяття під варту /І.В. Гловюк //Матеріали Всеукр. наук.-практ. конфер. «Формування правової держави в Україні: проблеми і перспективи». - Тернопіль : ТзОВ «Терно-граф», 2008. - С. 511-514.

18. Гловюк І.В. Щодо питання про засіб визначення меж судового контролю у досудовому провадженні /І.В. Гловюк //Перспективи розвитку юридичної науки очима молоді : зб. наук. праць /За ред. В.І. Терентьєва, О.В. Козаченка. - Миколаїв: МНЦ ОНЮА, 2008. - С. 38-42.

19. Гловюк І.В. Судовий порядок отримання дозволу на провадження слідчих дій: аналіз проекту Кримінально-процесуального кодексу України № 1233 /І.В. Гловюк //Процесуальні, тактичні та психологічні проблеми, тенденції і перспективи вдосконалення досудового слідства : матеріали міжнар. наук.-практ. конфер. (ЗО травня 2008 р.). - О., 2008. - С. 72-75.

20. Гловюк І.В. Право на захист та розгляд суддею подань про усунення захисника від участі у справі /І.В. Гловюк //Національні та міжнародні механізми захисту прав людини : матеріали міжнар. наук.-практ. конфер. (м. Харків, 19-20 вересня 2008 р.) /За ред. проф. А.Т. Комзюка. - X. : Вид-во Харк. нац. ун-ту внутр. справ, 2008. - С. 194-198.