Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фармацевтичні науки / Технологія ліків та організація фармацевтичної справи


Лопатинська Оксана Іванівна. Сучасний стан та перспективи удосконалення технології, стандартизації та забезпечення населення гомеопатичними засобами: Дис... канд. фармац. наук: 15.00.01 / Львівський держ. медичний ун-т ім. Данила Галицького. - Л., 2002. - 204арк. + дод. 72арк. - Дві кн. одиниці. - Бібліогр.: арк. 181-204.



Анотація до роботи:

Лопатинська О.І. Сучасний стан та перспективи удосконалення технології, стандартизації та забезпечення населення гомеопатичними засобами. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фармацевтичних наук за спеціальністю 15.00.01 – технологія ліків та організація фармацевтичної справи. – Львівський державний медичний університет імені Данила Галицького, Міністерство охорони здоров‘я України, Львів, 2002.

Дисертацію присвячено вивченню питань забезпечення населення гомеопатичними препаратами, підвищенню якості інформаційного потенціалу гомеопатичної практики, організації виробництва якісних, ефективних та економічно вигідних для пацієнтів лікарських засобів із вітчизняної сировини.

Теоретично та експериментально обгрунтовано технологію гомеопатичної настойки та есенції із листя Гінкго дволопатевого, запропоновано оптимальні підходи щодо контролю їх якості. З метою інтенсифікації процесу виробництва гомеопатичних фітопрепаратів із листя Гінкго дволопатевого досліджена можливість використання методу фільтраційної екстракції. Опрацьовано методологічні підходи для розробки складу комплексних гомеопатичних препаратів.

  1. Теоретично обгрунтовано та експериментально апробовано методологічні підходи до аналізу ринку гомеопатичних засобів. Запропоновано сучасні наукові шляхи вирішення проблеми інформаційного забезпечення гомеопатичної практики. Опрацьовано модель створення нових оригінальних гомеопатичних засобів, яка реалізована на прикладі вітчизняної сировини – листя Гінкго дволопатевого.

  2. Вивчено динаміку формування вітчизняного ринку гомеопатичних засобів. Встановлено, що за період 1995–2002 рр. у гомеопатичну практику України впроваджено 135 лікарських засобів різних фармакотерапевтичних груп. Оновлення арсеналу гомеопатичних засобів України відбувається переважно за рахунок реєстрації нових препаратів. Основними виробниками гомеопатичних засобів, представлених на вітчизняному фармацевтичному ринку, є провідні фірми Німеччини, Австрії, США, Росії та України.

  3. Проаналізовано особливості формування асортименту гомеопатичних засобів у Німеччині, Франції, Польщі, Росії. Встановлено, що фармацевтичні ринки Росії, Польщі та України майже повністю контролюються зарубіжними фармацевтичним фірмами (71,71%; 98,09%; 73,43% відповідно), на відміну від фармацевтичних ринків Німеччини та Франції (20,19%; 45,41%). Серед фармакотерапевтичних груп гомеопатичних засобів, представлених на фармацевтичних ринках країн Європи, основу (7,79 – 26,36%) складають препарати, які діють на респіраторну систему, серцево-судинну систему, шлунково-кишковий тракт, нервову систему.

  4. Вперше проведено оцінку вартості лікування хворих алопатичними та гомеопатичними засобами. Встановлено, що при використанні комплексних гомеопатичних засобів (як імпортних, так і вітчизняних) для лікування атеросклерозу судин головного мозку середньоарифметичні витрати на лікування відповідно у 1,2 та 7 разів менші порівняно з аналогічними алопатичними препаратами.

  5. Вивчено стан інформаційного забезпечення гомеопатичної практики. Встановлено, що незважаючи на зростання кількості публікацій у періодичних виданнях за останні 25 років, рівень їх інформативності щодо висвітлення проблем гомеопатії та гомеопатичної фармації є недостатнім. Обгрунтовано необхідність використання комп’ютерної техніки для розширення інформаційного потенціалу гомеопатії та гомеопатичної фармації. Опрацьовано методологічні підходи та алгоритм пошуку інформації у мережі Internet. Розроблено інформаційно-пошукову систему “Гомеопатичні засоби”, використання якої створює умови для підвищення продуктивності роботи працівників фармацевтичної та медичної галузі, покращення рівня забезпечення населення кваліфікованою та ефективною медичною допомогою.

  6. Вивчено арсенал сировинних джерел гомеопатичних засобів. Встановлено, що сучасна номенклатура містить широкий асортимент речовин різного походження – рослинного, тваринного, мінерального, синтетичного, нозодів. При цьому всі вони проявляють специфічну дією на організм і успішно використовуються для профілактики та лікування різноманітних захворювань як у вигляді класичних однокомпонентних, так і у вигляді комплексних гомеопатичних препаратів. Обгрунтовано перспективність використання вітчизняної сировини для виробництва якісних, ефективних та економічно доступних для пацієнтів гомеопатичних засобів (37,56% препаратів мінерального походження можна отримати із природніх мінералів Українських Карпат. 51 вид лікарських рослин тропічних та субтропічних видів, які можуть служити сировиною для виробництва гомеопатичних засобів, культивуються в Україні).

  1. Узагальнено наукову інформацію про особливості використання Гінкго дволопатевого (Ginkgo biloba), родини – Гінкгові (Ginkgoaceae) у сучасній медичній практиці. Опрацьовано технологію матричних гомеопатичних препаратів із свіжої та сухої рослинної сировини. Визначено технологічні параметри сировини: ступінь та спосіб подрібнення, вологість сировини, вміст екстрактивних речовин, вміст соку (для свіжої сировини), вміст сухого залишку у соці (для свіжої сировини). Оскільки вміст соку у свіжій сировині складає 55,09±0,13%, запропоновано готувати есенцію за параграфом 3 і настойку із сухої сировини за параграфом 4 посібника В.Швабе “Гомеопатические лекарственные средства”.

  2. Опрацьовано методи контролю якості гомеопатичних фітопрепаратів із листя Гінкго дволопатевого з урахуванням вимог, наведених у посібнику В. Швабе “Гомеопатические лекарственные средства” та сучасної фітофармації. Розроблено методики якісного визначення біологічно активних речовин у гомеопатичних фітопрепаратах із листя Гінкго дволопатевого з використання фітохімічного, хроматографічного (хроматографія на папері) та УФ-спектрофотометрич-ного аналізу. Результати експериментальних досліджень підтверджують дані літератури про наявність у досліджуваних препаратах флавоноїдів, терпеноїдів, цукрів. Методом УФ-спектрофотометрії визначено кількісний вміст флавоноїдів у досліджуваних фітопрепаратах: в есенції – 0,86±0,02%, у настойці – 1,34±0,04%,

  3. Вперше проведено дослідження щодо можливості використання методу фільтраційної екстракції для виробництва гомеопатичної матричної настойки із листя Гінкго дволопатевого. Визначено та проаналізовано технологічні параметри сировини: спосіб подрібнення, ступінь подрібнення, вологість сировини, вміст загальної золи, вміст екстрактивних речовин, питому та об‘ємну густину, насипну масу, пористість, порозність, сипкість, спиртопоглинання. Встановлено, що для оптимальною екстрагування біологічно активних речовин методом фільтраційної екстракції із сухого листя Гінкго дволопатевого доцільним є використання спирту етилового 70% (за об‘ємом), співвідношення сировини та екстрагенту – 1:5. Дослідження показали, що використання методу фільтраційної екстракції є економічно вигідним для виробництва лікарських засобів, дає можливість інтенсифікувати процес технології гомеопатичних засобів, збільшити кількість екстрагованих біологічно активних речовин (флавоноїдів) із 1,34±0,04% до 1,81±0,04% і вихід готового продукту із 37,77% до 57,19%.

  4. Опрацьовано технологію гомеопатичного препарату “Ginkgo biloba C12” у вигляді гранул, обгрунтовано вибір ступеня гомеопатичного розведення та лікарської форми. Проведено контроль якості одержаного препарату згідно вимог, наведених у посібнику В.Швабе “Гомеопатические лекарственные средства” та Державної фармакопеї України. Опрацьовано методологічні підходи та обгрунтовано склад комплексних гомеопатичних засобів для лікування атеросклерозу судин головного мозку.

  5. На основі результатів дослідження опрацьовано технологічні інструкції та технологічні регламенти на виробництво гомеопатичної матричної настойки, есенції із листя Гінкго дволопатевого та гомеопатичних гранул в умовах аптеки та промислового виробництва.

Публікації автора:

  1. Лопатинська О.І., Каленюк Т.Г. Характеристика стану гомеопатичної фармації в Україні // Фармацевтичний журнал. – 1996. - №4. – С.106-110. Особистий внесок автора: узагальнення інформації про стан гомеопатії в Україні.

  2. Створення комп‘ютерної бази даних для гомеопатичних лікарських засобів // О.І.Лопатинська, Т.Г.Каленюк, В.С.Комар, Р.Є.Дармограй // Фармацевтичний журнал. – 1996. - №3. – С.105-108. Особистий внесок автора: розробка структури комп‘ютерної бази даних.

  3. Розвиток гомеопатії у Сполучених Штатах Америки та Канаді // О.І.Лопатинська, О.М.Гриценко, Т.Г.Каленюк, О.П.Мощич // Фармацевтичний журнал. – 1997. - №5. – С.35-39. Особистий внесок автора: узагальнення даних літератури про розвиток гомеопатії у США та Канаді.

  4. Лопатинська О.І., Калинюк Т.Г., Гриценко О.М. Стан та розвиток гомеопатичного методу лікування у країнах Східної Європи //Фармацевтичний журнал. – 1998. - №5. – С.79-83. Особистий внесок автора: характеристика та аналіз особливостей розвитку гомеопатії в країнах Східної Європи.

  5. Лопатинська О.І., Каленюк Т.Г. Інформаційне забезпечення дослідження та практичної діяльності у клінічній фармації // Клінічна фармація. - 1998.- №1. - С.59-60. Особистий внесок автора: обгрунтування можливих шляхів удосконалення інформаційного забезпечення у клінічній фармації, зокрема у гомеопатії.

  6. Лопатинська О.І., Калинюк Т.Г. Гомеопатична фармація: досягнення, проблеми та перспективи // Вісник фармації. – 1999. - №2. – С.179-182. Особистий внесок автора: вивчення проблеми, аналіз та узагальнення даних про можливі шляхи вирішення.

  7. Лопатинська О.І., Калинюк Т.Г. Фармацевтична опіка хворих як складова частина ефективної гомеотерапії // Клінічна фармація. – 2000. - №5. – С.109. Особистий внесок автора: опрацювання та обгрунтування моделі фармацевтичної опіки хворих, які вживають гомеопатичні препарати.

  8. Порівняльне маркетингове дослідження фармацевтичних ринків гомеопатичних препаратів Польщі та України // С.І.Терещук, Н.П.Цвеюк, Д.Моска, О.І.Лопатинська, Т.О.Терещук // Фармацевтичний журнал. – 2000. - №6. - С.9-13. Особистий внесок автора: розробка методики порівняльного аналізу арсеналу гомеопатичних препаратів в Україні та Польщі.

  9. Лопатинська О.І. Особливості інформаційного забезпечення гомеопатичної практики // Вісник наукових досліджень. – 1998. - №1-2. – С.36-37.

  10. Лопатинська О.І. Сучасний стан та перспективи використання гомеопатичних засобів в Україні // Аптека галицька. – 1999. - №5. – С.6-7.

  11. Комплексные гомеопатические средства для лечения и профилактики гриппа в ассортименте аптек г. Львова // Н.Проць, О.Лопатинская, С.Терещук, И.Господарский, Х.Господарская // Провизор. – 2000. - №21. – С.9-12. Особистий внесок автора: аналіз асортименту гомеопатичних препаратів, характеристика особливостей їх використання.

  12. Лопатинська О.І., Калинюк Т.Г. Загальні підходи до підготовки спеціалістів у галузі гомеопатії та гомеопатичної фармації за кордоном // Український гомеопатичний щорічник. – Т.4. -2001.–С.29-32.Особистий внесок автора: вивчення проблеми, узагальнення даних літератури.

  13. Кашеба О.В., Лопатинська О.І. Особливості використання гомеопатичних препаратів хворими на цукровий діабет // Український гомеопатичний щорічник. – Т.4. - 2001. – С.102-104. Особистий внесок автора: обгрунтування принципів раціонального використання гомеопатичних препаратів хворими на цукровий діабет.

  14. Лопатинська О.І., Калинюк Т.Г. Фармакоекономічні аспекти гомеопатичної практики // Український гомеопатичний щорічник. – Т.5. - 2002. – С. 160-163. Особистий внесок автора: розробка моделі фармакоекономічних досліджень у гомеопатії.

  15. Лопатинська О.І., Каленюк Т.Г., Дармограй Р.Є. Аналіз гомеопатичної рецептури аптек міста Львова // Сучасні проблеми фармації: тези доповідей республіканської науково-практичної конференції. – Харків, 1994. – С.369-369. Особистий внесок автора: характеристика екстемпоральних гомеопатичних засобів, які реалізуються аптеками м. Львова, аналіз, узагальнення отриманих результатів.

  16. Лопатинська О., Каленюк Т., Дармограй Р. До аналізу гомеопатичних лікарських засобів // Тези І конгресу Світової федерації українських фармацевтичних товариств. – Львів, 1994. – С.393-394. Особистий внесок автора: класифікація сировинних джерел гомеопатичних засобів, інтерпретація результатів.

  17. Lopatynska O., Kalenyuk T., Darmogray R. The using of methods of chromatography for standardization of homeopathic remedies // 4th Conference on application of chromatographic methods in phytochemical & biomedical analysis. – Poland, Lublin, 1995. – P.10. Особистий внесок автора: обгрунтування доцільності використання хроматографічних методів для контролю якості гомеопатичних фітопрепаратів.

  18. Лопатинська О.І., Каленюк Т.Г., Дармограй Р.Є. До перспектив використання вітчизняної рослинної сировини для виробництва гомеопатичних лікарських засобів // Проблеми лікарського рослинництва: тези доповідей Міжнародної науково-практичної конференції з нагоди 80-річчя інституту лікарських рослин УААН. – Лубни, 1996. – С.269-270. Особистий внесок автора: характеристика лікарських рослин, які проростають на території України і служать джерелом для виробництва гомеопатичних засобів.

  19. Лопатинська О.І., Каленюк Т.Г. Технологічний підхід до нарахування “Taxa laborum” гомеопатичних лікарських форм // Досягнення сучасної фармації – в медичну практику: матеріали науково-практичної конференції, присвяченої 75-річчю Української фармацевтичної академії.–Харків,1996.–С.110-111. Особистий внесок автора: пропозиції щодо визначення вартості екстемпоральних гомеопатичних засобів з врахуванням основних технологічних операцій.

  20. Лопатинська О.І., Калинюк Т.Г. Використання мережі Internet для пошуку інформації з гомеопатії // Інформаційні технології у науці та освіті: тези доповідей Всеукраїнської конференції молодих науковців. – Черкаси, 1997. – С.169. Особистий внесок автора: опрацювання алгоритму пошуку інформації з гомеопатії.

  21. Лопатинська О.І., Каленюк Т.Г. Використання комп‘ютерної мережі Internet для інформаційного забезпечення навчального процесу з гомеопатичної фармації // Проблеми підготовки медичних та фармацевтичних кадрів України: тези доповідей Української науково-методичної конференції. – Одеса, 1997. - С.251. Особистий внесок автора: рекомендації щодо використання мережі Internet у навчальному процесі.

  22. Lopatynska O., Kaleniuk T. Saps of herbs as a source for preparing homeopathic remedies // 1st International conference of PhD students. – Hungary, Miskolc, 1997. – P.36-39. Особистий внесок автора: узагальнення інформації про особливості виробництва гомеопатичних препаратів із свіжої рослинної сировини.

  23. Lopatynska O., KalyniukT. The pharmaceutical market of homeopathic drugs // 4th European Congress of pharmaceutical sciences. – Italy, Milan, 1998. – Abs.404. Особистий внесок автора: моніторинг вітчизняного ринку гомеопатичних засобів, узагальнення результатів.

  1. Lopatynska O., Kalenyuk T. The peculiarity using of homeopathic drugs in pediatric practice // 1st European Conference on Mother and Child health. – Hungary, Budapest, 1998. – P.83. Особистий внесок автора: визначення ролі гомеопатичних препаратів у педіатрії.

  2. Лопатинська О.І., Калинюк Т.Г. Лікарські форми у гомеопатії // Досягнення сучасної фармації та перспективи її розвитку у новому тисячолітті: матеріали V Національного з‘їзду фармацевтів України. – Харків, 1999. – С.354-355. Особистий внесок автора: класифікація лікарських форм, які використовуються у гомеопатії.

  3. Tsveyuk N., Lopatynska O., Rybak O. The investigation of phytopreparations with immunology modified activity from native medicinal plants in homeopathy // 2nd International conference of PhD students. – Hungary, Miskolc, 1999. – P.77-79. Особистий внесок автора: аналіз асортименту гомеопатичних препаратів рослинного походження, які володіють імуностимулюючою дією, особливостей їх технології.

  4. Lopatynska O., Kalyniuk T. The pharmacoeconomical aspects of homeopathy // World Congress of Pharmacy and Pharmaceutical Sciences. – Spain, Barcelona, 1999. – P.66. Особистий внесок автора: порівняльна оцінка вартості лікування хворих алопатичними та гомеопатичним засобами, інтерпретація результатів.

  5. Lopatynska O., Kalynyuk T. The prospective use of medicinal plants in homeopathy // World Congress of Pharmacy and Pharmaceutical Sciences. – Spain, Barcelona, 1999. – P.92. Особистий внесок автора: узагальнення інформації про особливості технології гомеопатичних фітопрепаратів.

  6. Лопатинская О.И., Калинюк Т.Г. Исследование гомеопатических препаратов из Гинкго двулопастного // Актуальные проблемы создания новых лекарственных препаратов природного происхождения: материалы 6-ого Международного съезда. – Россия, Санкт-Петербург, 2002. – С.625-629. Особистий внесок автора: опрацювання технології та методів контролю якості гомеопатичних препаратів із свіжої та сухої сировини.

  7. Лейбенко Н.М., Лопатинская О.И. Разработка комплексных гомеопатических препаратов из Гинкго билоба // Актуальные проблемы создания новых лекарственных препаратов природного происхождения: материалы 6-ого Международного съезда. – Россия, Санкт-Петербург, 2002. – С.623-625. Особистий внесок автора: обгрунтування складу комплексних гомеопатичних препаратів.