Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Теорія та історія держави і права; історія політичних і правових учень


Могил Сергій Костянтинович. Сучасна держава в екстремальних ситуаціях: нормативи, органи, функції: дисертація канд. юрид. наук: 12.00.01 / Одеська національна юридична академія. - О., 2003.



Анотація до роботи:

Могил С. К. Сучасна держава в екстремальних ситуаціях: нормативи, органи, функції. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю: 12.00.01 – теорія та історія держави і права; історія політичних і правових вчень, Одеська національна юридична академія, Одеса, 2003.

Уперше підготовлено комплексне дисертаційне дослідження, в якому розглядаються організація і діяльність сучасної держави в екстремальних ситуаціях із використанням вітчизняного досвіду нормування і функціонування державних органів і органів місцевого самоврядування при введенні надзвичайного стану та виникненні стихійних лих і техногенних катастроф. Новаторські положення дисертації пов’язані: з визначенням поняття й ознак сучасної держави; визначенням необхідності зміни номенклатури функцій держави в сучасних умовах; виділенням особливостей буття держави в епоху постмодерна; виявленням зв’язку глобалізації і діяльності держави в екстремальних умовах; обґрунтуванням формування специфічного правового інституту “надзвичайні стани”; виявленням особливостей правового регулювання діяльності державних органів України й органів місцевого самоврядування в екстремальних ситуаціях.

Сучасна держава дедалі все частіше змушена здійснювати свою діяльність в екстремальних умовах, що вимагає внесення корективів у методи діяльності традиційних державних інститутів і викликає до життя структури, максимально пристосовані до функціонування в цих умовах. Крім того, усе більш визначеними стають формування самостійного правового інституту “надзвичайні стани” і становлення функцій держави із запобігання і подолання аварій і катастроф.

Щоб уникнути втрат при надзвичайних ситуаціях, а також здійснити вихід із них з мінімальними збитками, використовується комплекс законів, які регулюють відносини в цих умовах. Україна, як і інші держави, прийняла законодавчі акти, які регулюють відносини при виникненні екстремальних ситуацій. Відповідно до Конституції, в Україні діє Закон “Про правовий режим надзвичайного стану”, в якому відбитий зміст правового режиму надзвичайного стану, порядок його введення і припинення дії, особливості діяльності органів державної влади й органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій в умовах надзвичайного стану, дотримання прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб і відповідальність за порушення вимог або невиконання вимог і заходів правового режиму надзвичайного стану.

Указом Президента України від 26 жовтня 1996 року на базі Міністерства України у справах захисту населення від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і штабу Цивільної оборони створене Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій і у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, а також затверджене Положення про це Міністерство. Створене в Україні Міністерство є провідним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері цивільної оборони, рятувальних робіт.

Питання ефективності діяльності держави в екстремальних ситуаціях на регіональному рівні передбачають розробку і встановлення правових нормативів, а також організацію системи органів, які беруть участь у запобіганні і подоланні виникаючих надзвичайних ситуацій. В Україні ці питання вирішуються відповідно до постанови Кабінету Міністрів України “Про єдину державну систему запобігання і реагування на надзвичайні ситуації техногенного і природного характеру” від 3 серпня 1998 року № 1198, на підставі якої затверджене, зокрема, Положення про Одеську територіальну підсистему єдиної державної системи запобігання і реагування на надзвичайні ситуації техногенного і природного характеру.

Одеська територіальна підсистема складається з постійно діючих ланок на трьох рівнях: регіональному, місцевому й об’єктному. Питання організації управління територіальною підсистемою пов’язані зі створенням її координаційних органів. На регіональному рівні – це комісія Одеської обласної державної адміністрації з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій. В окремих випадках для ліквідації надзвичайних ситуацій і їхніх наслідків розпорядженням Одеської обласної державної адміністрації можуть створюватися спеціальні територіальні комісії.

На місцевому рівні створено районні комісії та комісії органів рад (сільських, селищних, міських, районних у містах) з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій. На рівні об’єктів – це комісії з питань надзвичайних ситуацій об’єктів. У залежності від рівня надзвичайної ситуації регіональні, місцеві й об’єктні комісії забезпечують державне управління реагування на надзвичайну ситуацію чи загрозу її виникнення.

У залежності від масштабів і особливостей надзвичайної ситуації, яка прогнозується чи виникла, за рішенням обласної державної адміністрації, виконавчого органу місцевих рад у межах конкретної території може існувати один із трьох режимів функціонування територіальної підсистеми: 1) режим повсякденної готовності; 2) режим підвищеної готовності; 3) режим діяльності в надзвичайній ситуації. Діяльність сучасної держави та її органів при виникненні екстремальної ситуації не може бути ефективною без використання можливостей місцевого самоврядування, і відповідно до Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” виконавчим органам місцевих рад делеговані повноваження, які стосуються діяльності в екстремальних ситуаціях.

Публікації автора:

1. Могил С. К. Функции современного государства // Актуальні проблеми держави і права: Зб. наук. пр. – Одеса: Астропринт, 1998. – С. 134-138.

2. Могил С. К. Государство в предупреждении и ликвидации последствий аварий и катастроф // Актуальні проблеми держави і права: Зб. наук. пр. – Одеса: Астропринт, 1999. – Вип. 6. Ч. ІІ. – С. 107-114.

3. Могил С. К. Правове регулювання діяльності державних органів України в надзвичайних ситуаціях // Актуальні проблеми держави і права: Зб. наук. пр. – Одеса: Юрид. літ., 2001. – Вип. 11. – С. 63-66.