Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Селекція рослин


Хоменко Світлана Олегівна. Створення вихідного матеріалу для селекції озимої м'якої пшениці шляхом обробки насіння гібридів мутагенами : дис... канд. с.-г. наук: 06.01.05 / Інститут землеробства УААН. - К., 2006.



Анотація до роботи:

Хоменко С.О. Створення вихідного матеріалу для селекції озимої м’якої пшениці шляхом обробки насіння гібридів мутагенами. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.05 – селекція рослин. Інститут землеробства УААН, Чабани, 2005.

Наведені дані експериментальних досліджень, здійснених в умовах правобережного Лісостепу України, які свідчать, що поєднання гібридизації і мутагенезу для одержання нового вихідного матеріалу є ефективним в селекції озимої пшениці і дозволяє розширити межі мінливості за господарсько-корисними ознаками та одержувати конкурентоспроможні лінії і сорти озимої пшениці.

Проаналізовано вплив обробки мутагенами насіння гібридів першого покоління на польову схожість, перезимівлю, строки колосіння, висоту рослин, елементи продуктивності та загальне виживання рослин F1M1. Доведена можливість прогнозування збільшення частоти мутацій в F2M2 при суттєвому пригніченні певних ознак озимої пшениці в F1M1.

Виявлені відмінності від теоретично очікуваного розщеплення при успадкуванні ознак безостість/остистість, колір колосся та зерна, як у бік збільшення, так і зменшення рецесивних форм, при цьому відхилення було вищим у комбінаціях схрещування, де однією з батьківських форм була червоноколоса.

В F2M2 було виявлено 20-23 типи мутацій залежно від використаного мутагенного чинника. Найбільшою генетичною активністю відзначились -промені. Визначено специфіку дії мутагенів залежно від комбінації схрещування, тобто від генотипу гібриду.

Створено новий вихідний селекційний матеріал гібридно-мутантного походження, який в результаті генетичної рекомбінації та дії мутагенних чинників поєднує ознаки низькорослості, стійкості проти грибних хвороб, високої продуктивності та якості зерна.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення та нове вирішення важливого наукового завдання зі створення перспективного вихідного матеріалу з комплексом цінних ознак та властивостей шляхом застосування в селекції обробки гібридів озимої пшениці мутагенними чинниками. Виявлено, що поєднання гібридизації і мутагенезу для одержання нового вихідного матеріалу є ефективним і дозволяє розширити межі мінливості за господарсько-корисними ознаками та одержувати конкурентоспроможні лінії і сорти озимої пшениці, що має суттєве значення в селекції цієї культури.

1. Встановлено, що помірні дози НМС та НЕС можуть виявляти стимулюючу дію на польову схожість гібридного насіння першого покоління озимої пшениці. НМС підвищувала схожість гібридного насіння в середньому на 5,3% порівняно з контролем. Найбільшу позитивну реакцію на дію мутагенів виявлено в комбінації схрещування Миронівська 33 Миронівська 29 і Крижинка Ферругінеум 31143.

2. Вплив мутагенів на F1 виявлявся у зниженні рівня перезимівлі, подовженні строків колосіння, зниженні рівня загального виживання рослин, особливо при обробці -п 100 Гр. В деяких комбінаціях схрещування виявлено зниження висоти рослин та показників елементів продуктивності порівняно з контролем.

3.Аналіз розщеплення у F2M2 за ознакою безостість/остистість дозволив встановити достовірне відхилення від теоретично очікуваного при моногібридному схрещуванні в бік збільшення рецесивних остистих форм. Виявлено збільшення критерію 2 у комбінаціях, де однією з батьківських форм є червоноколоса (Альбатрос одеський Мільтурум 31217 / -п 100 Гр – 62,537).

4. Аналіз розщеплення у F2M2 за ознаками кольору колосся та зерна виявив відхилення від теоретично очікуваного розщеплення при дигібридному схрещуванні в бік як зменшення, так і збільшення кількості домінантних форм, що залежало від комбінації схрещування і використаного мутагену. Обробка -п 100 Гр спричиняла найбільше відхилень в розщепленні гібридів від теоретично очікуваного.

5. Найбільшою генетичною активністю серед досліджуваних мутагенів виділився варіант з опроміненням -п 100 Гр, де спостерігалося 23 типи мутацій. У варіанті з обробкою насіння НЕС 0,01% виявили 21, з обробкою НМС 0,005% - 20 типів мутацій.

6. Встановлено, що зниження показників висоти рослин, довжини головного колосу, кількості та маси зерна з головного колосу у F1M1 порівняно з F1, може свідчити про виникнення більшої кількості мутацій в F2M2.

7. В F3М3 виявлено розширення меж варіювання за ознакою висота рослин здебільшого в бік її зменшення. У варіанті контролю за всіма комбінаціями схрещування відібрано 0,2% карликових рослин, у варіантах з обробленням мутагенами від – 7,6% (НЕС) до 6,2% (-п).

8. Виявлено розширення меж варіювання за тривалістю періоду сходи- колосіння в F3М3 як у бік подовження, так і у бік його скорочення, що покращує можливості добору за скоростиглістю. Зміни тривалості вегетаційного періоду у рослин F3М3 залежали від комбінації схрещування та від мутагенного чинника. Рослину, що колосилась на 2 дні раніше від Донської напівкарликової – стандарту за ранньостиглістю, було виділено в комбінації схрещування Грекум 30513 Альбатрос одеський (-п 100 Гр).

9. Використання обробки мутагенами гібридного насіння озимої пшениці дозволило отримати гібридно-мутантні форми з підвищеною стійкістю проти ураження септоріозром листя. Найбільш ефективним з досліджуваних мутагенів виявився НЕС 0,01%, з використанням якого в F3M3 отримано 6,75% родин, стійких до цього патогена.

10. Добором з гібридно-мутантних популяцій створено нові лінії озимої пшениці, що мають комплекс господарсько-цінних ознак і властивостей: з високою продуктивністю (Еритроспермум 35533, Лютесценс 35527, Лютесценс 35528, Лютесценс 35534, Лютесценс 35537, Ферругінеум 35531), з більшою, ніж у стандарту, масою 1000 зерен (Лютесценс 35527), високою стійкістю проти збудників листкових хвороб (Лютесценс 35527, Еритроспермум 35533, Еритроспермум 35540), ранньостиглу (Еритроспермум 35532), з високими показниками якості зерна (Лютесценс 35527, Лютесценс 35528, Лютесценс 35530, Лютесценс 35539), а також карликові гібридно-мутантні форми.

11. Використовуючи обробку насіння F1 (Київська 7 Альбатрос одеський) мутагенним чинником ДАБ 0,1% створено і передано на ДСВ сорт озимої пшениці Калинова, який характеризується високою продуктивністю, комплексною стійкістю проти ураження грибними листковими хворобами і показниками якості зерна на рівні „цінної” пшениці.

Публікації автора:

1. Голик Л.М., Кириленко В.В., Хоменко С.О., Харченко М.В. Вивчення колекційних сортозразків як вихідного матеріалу в селекції озимої пшениці // Науково-технічний бюлетень МІП ім. В.М. Ремесла, – К.: Аграрна наука, 2002. – Вип.2. – С.81-87.

2. Власенко В.А., Хоменко С.О., Маринка С.Н. Результаты сочетания комбинативной и мутационной изменчивости в селекции озимой пшеницы // Зерновые и кормовые культуры России: Сб. научных трудов / ВНИИСЗК. – Зерноград, 2002. – С. 57-60.

3. Маринка С.М., Хоменко С.О., Шелепов В.В., Власенко В.А. / Польова схожість та довжина вегетаційного періоду F1M1 озимої пшениці // Наук.-техн. бюл. МІП ім. В.М.Ремесла. – К.: Аграрна наука, 2002. – Вип.2. – С. 54-63.

4. Хоменко С.О., Чугункова Т.В. Успадкування маркерних ознак у гібридно-мутантних популяцій F2M2 озимої м’якої пшениці / Наук.-техн. бюл. МІП ім. В.М.Ремесла. – К.: Аграрна наука, 2004. – Вип. 3. – С. 49-55.

5. Хоменко С.О. Створення стійкого до борошнистої роси вихідного матеріалу озимої м’якої пшениці шляхом експериментального мутагенезу / Зб. наук. праць ІЗ УААН, спецвипуск. – К.: Екмо, 2004. – С. 86-90.

6. Власенко В.А., Хоменко С.О., Маринка С.М. Результативність поєднання комбінаційної та мутаційної мінливості в селекції озимої пшениці // Зб. наук. праць Інституту цукрових буряків. – К. – 2004. – Вип. 7. – С. 39-47.

7. Дубовий В.І., Хоменко С.О., Чугункова Т.В. Мутаційна мінливість та успадкування маркерних ознак у гібридно-мутантних популяцій F2M2 озимої м’якої пшениці // Цитология и генетика. – К. – 2004. – Т.38. – №6. – С. 13-18.

8. Власенко В.А., Шелепов В.В., Животков Л.О., Маринка С.М., Хоменко С.О. Напрямки та результати селекційної роботи по озимій пшениці при використанні гібридно-мутантної мінливості // Вчимося господарювати: Матеріали наук.-практ. семінару молодих вчених та спеціалістів 22-23 листопада 1999 року, Київ-Чабани. – К.: Нора-Прінт, 1999. – Ч. ІІ. – С. 44-45.

9. Власенко В.А., Хоменко С.О. Селекційна робота по озимій пшениці при дії мутагенних факторів на гібридне насіння озимої пшениці / Современные проблемы генетики, биотехнологии и селекции растений: Сб. тез. междунар. конф. молодых ученых (2-7 июля 2001 г.).– Харьков: ИР им. В.Я.Юрьева, 2001. – С.156.

10. Хоменко С.О. Формообразовательный процесс у гибридно-мутантных популяций озимой пшеницы // Генетика в ХХI веке: современное состояние и перспективы развития, 6-12 июня 2004 г., Москва. – М.: 000 „Альматрейд”, 2004. – Т.1. – С.307.

11. Хоменко С.О. Селекція озимої пшениці на стійкість до септоріозу (S. Tritici) із застосуванням мутагенних чинників // Міжнар. наук.-практ. конф. „Генетичні ресурси для адаптивного рослинництва: мобілізація, інвентаризація, збереження, використання”. – Оброшино (29 червня – 1 липня), Інститут землеробства і тваринництва західного регіону УААН. – Оброшино: ІЗТЗР, 2005. – С. 236-237.