Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нормальна анатомія


Рауцкіс Повілас Антано. Структурно-функціональна гетерогенність епітелію глоткового мигдалика в нормі і патології : Дис... канд. наук: 14.03.01 - 2008.



Анотація до роботи:

Рауцкіс П.А. Структурно-функціональна гетерогенність епітелію глоткового мигдалика в нормі і патології. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.01 – нормальна анатомія. – Вінницький національний медичний університет ім. М.І. Пирогова МОЗ України, Вінниця, 2008.

Робота присвячена проблемі епітелію глоткового мигдалика в процесах вікової інволюції та при гіперплазії.

Гістологічними дослідженнями 300 препаратів з тканини глоткових мигдаликів, видалених у дітей віком 2-14 років встановлено, що епітелію глоткового мигдалика властива структурно-функціональна гетерогенність. У ранньому віці переважає багаторядний миготливий епітелій, який має властивість метаплазувати в багатошаровий плоский незроговілий чи зроговілий. У старших (8-14 років) частіше трапляється багатошаровий плоский епітелій. Іноді формуються некласифіковані (проміжні) види епітелію з ознаками дистрофії, апоптозу. У глотковому мигдалику виявляються вікові відмінності й ультраструктурної організації епітелію. Так, у дітей віком 2-3 роки він представлений війчастими, мікроворсинчастими, келихоподібними, М-клітинами та лімфоцитами, які розміщені між ними, а у дітей 10-14 років келихоподібні клітини відсутні, війчасті метаплазують у клітини багатошарового плоского епітелію, збільшується кількість М-клітин, у тому числі й таких, які мають ознаки диференціювання у мікроворсинчасті клітини. Морфометричними методами виявлено достовірне зменшення об’ємної щільності лімфоцитів у епітелії глоткового мигдалика у старших дітей віком 8-14 років. При віковій інволюції глоткового мигдалика відбувається зміна співвідношення лімфоїдної та епітеліальної складових тканини органу в бік збільшення епітелію. Глотковий мигдалик має тісні анатомічні зв’язки з прилеглими залозами слизової оболонки глотки завдяки впаданню протоків залоз у крипти глоткового мигдалика. Вміст 5 есенційних мікроелементів (Mg, Fe, Zn, Mn, Cu) у тканині глоткових мигдаликів надзвичайно варіабельний і залежить від віку, статі дітей та різних патологічних чинників. Вперше у 8,0% випадків у глотковому мигдалику виявлена колонізація різними видами грибків.

У дисертаційній роботі наведене теоретичне узагальнення і вирішення науково-практичного завдання, яке полягає у вивченні структурно-функціональних особливостей епітелію глоткового мигдалика в залежності від віку дітей, що дозволило поглибити уявлення про морфологію процесів адаптації.

  1. Структурно-функціональна гетерогенність епітелію глоткового мигдалика є віддзеркаленням компенсаторно-пристосувальних процесів: багаторядний миготливий епітелій характерний для 2-5-річних дітей здатний до метаплазії в багатошаровий плоский незроговілий чи зроговілий епітелій, що частіше спостерігається у дітей другого дитинства та підлітків. В процесі метаплазії формуються перехідні, часто дистрофічно змінені види епітелію.

  2. Глотковому мигдалику властиві вікові відмінності ультраструктурної організації епітелію слизової оболонки. Так, у дітей 2-3 років епітелій глоткового мигдалика представлений війчастими, мікроворсинчастими, келихоподібними, М-клітинами та лімфоцитами, що розміщені між ними. У дітей віком 10-14 років у епітеліальному компоненті відсутні келихоподібні клітини, а війчасті клітини метаплазують в клітини багатошарового плоского епітелію, зростає кількість М-клітин, в тому числі і таких, що мають ознаки диференціювання в мікроворсинчасті клітини.

  3. Морфологічними маркерами вікової інволюції глоткового мигдалика є достовірне зменшення площі лімфоїдних вузликів (від 0,57±0,06 мм2 до 0,19±0,03 мм2), зменшення об’ємної щільності лімфоцитів у епітелії (від 0,36±0,07 ум. од. до 0,09±0,01 ум. од.), утворення чисельних мікрокрипт, сосочків, криброзних структур. Одночасно зменшується просвіт кровоносних судин за рахунок проліферації клітин ендотелію, розвитку склерозу і облітерації.

  4. Між глотковим мигдаликом і прилеглими залозами слизової оболонки носової частини глотки існують тісні структурно-функціональні відносини: протоки залоз, впадаючи в крипти глоткового мигдалика, служать анатомічним підґрунтям для розповсюдження інфекції і розвитку запалення в залозах, що в подальшому приводить до їх склерозу, атрофії, розвитку ретенційних кіст.

  5. Вміст мікроелементів (Mg, Fe, Zn, Mn, Cu) у тканині глоткового мигдалика варіабельний і залежить від віку, статі і різних патологічних процесів. Максимальний вміст припадає на 4-6-річний вік, а зі збільшенням віку він прогресивно зменшується.

  6. При наявності грибкової мікрофлори в глотковому мигдалику, яка проявляється у вигляді адгезії елементів грибків до епітелію слизової оболонки, або проникнення їх у підлеглу лімфоїдну тканину спостерігається дистрофія і невроз епітеліоцитів, місцями з розвитком ерозій та виразок.

Публікації автора:

1. Біктіміров В.В., Рауцкіс П.А. Аденоїди – місце депонування грибків // Вісник морфології.– 2004.– № 10 (1).– С. 157-159. (Дисертантом особисто зібрано матеріал, проведено морфологічне дослідження, описано отримані результати та підготовлено матеріали до друку).

2. Біктіміров В.В., Антонів В.Ф., Рауцкіс П.А. Структурно-функціональна гетерогенність епітелію глоткового мигдалика – як система адаптації // Вісник морфології.– 2004.– № 10 (2).– С. 231-235. (Дисертантом особисто опрацьовані літературні джерела з даної проблеми, зібрано матеріал та проведено морфологічне дослідження, аналіз результатів, підготовлено матеріали до друку).

3. Антонів В.Ф., Біктіміров В.В., Рауцкіс П.А. Грибкові аденоїдити //Журн. вушних, носових і горлових хвороб.– 2004.– № 3-С.– С. 5-6. (Дисертантом особисто зібрано матеріал та проведено морфологічне дослідження, аналіз та описання результатів, підготовлено матеріали до друку).

4. Рауцкіс П.А., Біктіміров В.В. Вплив патологічних процесів в глотковому мигдалику на структуру прилеглих залоз слизової оболонки // Журн. вушних, носових і горлових хвороб.– 2005.– № 3.– С. 22-25. (Дисертантом особисто зібрано матеріал та проведено морфологічне дослідження, описано результати, підготовлено матеріали до друку).

5. Біктіміров В.В., Рауцкіс П.А. Морфофункціональні маркери вікової інволюції глоткового мигдалика // Biomedical and Biosocial Anthropology.– 2005.– № 4.– Р. 31-34. (Дисертантом особисто зібрано матеріал та проведено морфологічне дослідження, описання результатів, підготовлено матеріали до друку).

6. Рауцкіс П.А., Стеченко Л.А., Біктіміров В.В. Вікові особливості ультраструктурної організації епітелію слизової оболонки аденоїдів у дітей // Вісник морфології.– 2005.– № 11 (1).– С. 64-66. (Дисертантом зібрано матеріал, проведено аналіз і узагальнення результатів, підготовлено матеріали до друку).

7. Біктіміров В.В., Рауцкіс П.А., Кулик Я.М. Вплив деяких загальних та місцевих факторів на динаміку вмісту мікроелементів у тканині аденоїдів //Biomedical and Biosocial Anthropology.– 2006.– № 2.– Р. 109-114. (Дисертантом особисто зібрано матеріал для дослідження, проведена статистична обробка і узагальнення отриманих результатів).

8. Рауцкіс П.А. Вікові відмінності структурної організації глоткового мигдалика у дітей // Клінічна анатомія та оперативна хірургія.– 2007.– № 4.– С. 67-70.

9. Рауцкіс П.А. Морфофункціональні маркери вікової інволюції глоткового мигдалика // Мат. ХІ універ. (ХХХХІ вузівської) наук.-практ. конф. молодих вчених та фахівців, 18 травня 2005 року.– Вінниця, 2005.– С. 64-65.

10. Рауцкіс П.А., Біктіміров В.В. Аденоїди чи аденоїдна хвороба? // Мат. Х з’їзду оториноларингологів України.– Судак, 22-25 травня 2005 року.– С. 141-142. (Дисертантом зібрано матеріал і проведено морфологічне дослідження, описано результати).