Жигайло Оксана Омелянівна. Структурно-динамічні особливості розвитку Я-концепції молодшого школяра. : Дис... канд. наук: 19.00.07 - 2009.
Анотація до роботи:
Жигайло О. О. Структурно-динамічні особливості розвитку Я-концепції молодшого школяра. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.07 – педагогічна та вікова психологія. – Інститут психології ім. Г. С. Костюка АПН України, Київ, 2009.
Дисертацію присвячено вивченню структурно-динамічних особливостей розвитку Я-концепції молодшого школяра.
Здійснено теоретичне узагальнення і нове вирішення проблеми, що полягає у визначенні сенситивних періодів структурних компонентів Я-концепції молодшого школяра відповідно до вікових особливостей та розробці програми розвитку Я-концепції молодших школярів і особливостях її реалізації.
Експериментально вивчено зв’язок між рівнем сформованості когнітивних новоутворень молодшого шкільного віку, суб’єктністю навчання та особливостями Я- концепції молодших школярів.
Проведено дослідження вікових особливостей становлення структурних трьох взаємопов’язаних компонентів Я-концепції: когнітивного, емоційного і поведінково-мотиваційного.
Отримані емпіричні дані дозволили побудувати модель новоутворень Я-концепції молодших школярів, розробити та реалізувати програму розвитку Я-концепції молодшого школяра.
В результаті впровадження програми розвитку в досліджуваних стабілізувалася самооцінка, зросла амбівалентність, що є проявом формування «Я ідеального» та є важливим новоутворенням даного віку. Зменшились прояви негативної Я-концепції та знизився рівень тривожності.
Програма вплинула на розвиток саме тих компонентів Я-концепції, які перебували у сенситивному періоді розвитку відповідно до віку дітей.
Основні результати впроваджено в навчальний процес вищих педагогічних навчальних закладів і загальноосвітніх шкіл.
У висновках підведено підсумки проведеного дослідження, намічено перспективу подальшої розробки проблеми. На основі теоретичного аналізу і результатів емпіричного дослідження зроблено такі висновки:
Здійснений теоретичний аналіз наукової літератури дозволяє зробити висновок, що Я-концепція – це багатовекторне когнітивне й емоційно-ціннісне ставлення до себе, сформоване на підставі результатів самоосмислення, самоаналізу й самооцінки, яке є своєрідним смисловим центром, що, концентруючи в собі процес і мету розвитку особистості, скеровує її до індивідуальної репрезентації світу.
Я-концепція у дітей молодшого шкільного віку має специфіку, яка виявляється в особливостях усвідомлення та переживання себе як суб’єкта навчальної діяльності.
Структура Я-концепції суб’єкта навчальної діяльності в молодшому шкільному віці складається із трьох взаємопов’язаних компонентів: когнітивного, емоційного і поведінково-мотиваційного. Когнітивний компонент включає знання атрибутивної і змістовної сторони навчальної діяльності, вольових і особистісних якостей, які проявляються в учінні, особливостей взаємовідношень між учасниками навчального процесу, особливості навчальної мотивації. Емоційний компонент включає ставлення до себе як до учня, оцінку своїх здібностей, моральних і вольових властивостей, своїх взаємин з учителем і однокласниками як учасниками навчального процесу, інтерес до навчання. Поведінково-мотиваційний компонент, пов’язаний з включенням в навчальну діяльність, присвоєнням позиції учня, є визначальним щодо розвитку самосвідомості особистості молодшого школяра.
Аналіз отриманих показників показників дозволив створити емпірично підтверджену модель новоутворень Я-концепції молодших школярів.
Сенситивним періодом у першому класі є період розвитку когнітивного компонента, а саме – усвідомлення статусу школяра, перехід з імені на прізвище.
У другому класі сенситивного розвитку набуваєемоційний компонент, який проявляється в диференціації самооцінки, довільній рефлексії та саморегуляції емоцій, орієнтації не лише на вчителя, а й порівняння себе з референтною групою однолітків. Характерною на цьому етапі є поява стійких проявів шкільної тривожності.
Поведінково-мотиваційний компонент більш яскраво проявляється в третьому класі становленням стабільної мотивації навчання, чітко проявляються в поведінці явища компенсації та гіперкомпенсації, усвідомлення свого статусного становища у групі однолітків. Усвідомлені дії спрямовані якраз на підвищення цього становища.
Диференціація «Я-реального» та «Я-ідеального», структурування ставлення до самого себе (самосприйняття) залежно від ідеальних уявлень про себе входить до емоційного компоненту та найбільш активно проявляється в четвертому класі.
Результати дослідження підтвердили висунуту гіпотезу і дали можливість зробити висновок, що Я-концепція молодших школярів (усвідомлення себе як суб’єкта навчальної діяльності) розвивається у напрямку становлення диференційованої, змістовної, реалістичної, інтегрованої системи когнітивних і емоційних та поведінково-мотиваційних уявлень про себе як суб’єкта навчальної діяльності, особливо за такими параметрами, як уявлення про моральні і вольові якості, взаємовідносини із соціальним оточенням. Однак протягом навчання в молодших класах актуалізуються різні складові Я-концепції учня: когнітивна, емоційна, поведінково-мотиваційна.
Динаміка розвитку Я-концепції молодшого школяра чітко відображена в дослідженні особливостей сенситивних періодів складових Я-концепції.
У першому класі найбільш активно проявляється розвиток когнітивного компоненту. Я-концепція школярів другого класу характеризується розвитком емоційного компоненту. Поведінково-мотиваційний компонент більш яскраво проявляється в третьому класі. У четвертому класі переважають прояви емоційної складової Я-концепції.
В результаті впровадження програми розвитку у 1–4-х класах суттєво стабілізувалася позитивна самооцінка, підвищилась амбівалентність, що є проявом формування «Я-ідеального» та є важливим новоутворенням даного віку. Зменшились прояви негативної Я-концепції та знизився рівень тривожності.
Спостереження за молодшими школярами під час проведених занять дозволяють говорити про відкритість, інтерес, активність, психологічну комфортність.
Проведене дослідження не вичерпує всіх питань щодо структурно-динамічних особливостей розвитку Я-концепції молодшого школяра. Перспективами подальших досліджень є пошук шляхів становлення Я-концепції школяра, огляд та дослідження Я-концепції вчителя та діагностика стилю взаємодії суб’єктів навчального процесу.
Публікації автора:
У фахових виданнях, рекомендованих ВАК України:
Жигайло О. О. Внутрішня позиція як умова розвитку самосвідомості молодшого школяра / О. О. Жигайло // Збірник наукових праць Інституту психології ім. Г. С. Костюка АПН України / за ред. С. Д. Максименка. – К., 2006. – Т. VIII, вип. 4. – С. 328–334.
Жигайло О. О. Я-концепція і учбова діяльність молодших школярів / О. О. Жигайло // Збірник наукових праць Інституту психології ім. Г. С. Костюка АПН України / за ред. С. Д. Максименка. – К., 2006. – Т. VIII, вип. 8. – С. 86–91.
Жигайло О. О. Діагностика особливостей розвитку змістових складових Я-концепції учнів молодших класів / О. О. Жигайло // Збірник наукових праць Інституту психології ім. Г. С. Костюка АПН України / за ред. С. Д. Максименка. – К., 2007. – Т. IХ, ч. 1. – С. 129–135.
Жигайло О. О. Дослідження особливостей емоційно-оціночного компонента Я-концепції молодших школярів як суб’єктів навчальної діяльності / О. О. Жигайло // Збірник наукових праць Інституту психології ім. Г. С. Костюка АПН України / за ред. С. Д. Максименка. – К., 2008. – Т. Х, ч. 2. – С. 199–205.
На міжнародних та науково-практичних конференціях:
Жигайло О. О. Засвоєння структурних компонентів навчальної діяльності молодшими школярами / О. О. Жигайло // Наукові записки ДДПУ ім. Івана Франка / за ред. Т. Біленко. – Дрогобич, 2007. – Вип. 9 «Психологія». – С. 86–95.
Жигайло О. О. Вплив національного виховання на формування Я-концепції молодших школярів // Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. [«Духовне виховання майбутніх учителів початкових класів у контексті реформування системи освіти України щодо Болонського процесу»], (Дрогобич, 23 жовт. 2006 р.) / МОН України, Дрогобицький державний педагогічний університет імені Івана Франка. – Дрогобич : Посвіт, 2006. – С. 10–15.
Жигайло О. О. Формування Я-концепції молодших школярів в умовах модернізації навчально-виховного процесу // Матеріали ІІ-ї Всеукр. наук. конф. [«Проблеми та перспективи розвитку наук в умовах глобалізації»], (Тернопіль, 7 лист. 2006 р.) / МОН України, Тернопільський національний педагогічний університет імені В. Гнатюка. – Тернопіль : ТНПУ ім. В. Гнатюка, 2006. – С. 144–151.