Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Екологія


Ситнік Олексій Іванович. Структура популяцій справжніх ящірок (Lacertidae) в умовах центрального лісостепу України. Популяційний аналіз : дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Ситнік О. І. Структура популяцій справжніх ящірок (Lacertidae) в умовах центрального лісостепу України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.16 – екологія. Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2005.

Дисертація містить результати комплексних екологічних досліджень популяцій трьох видів справжніх ящірок (Lacertidae) на базі Канівського природного заповідника (1995-2002), та деяких пунктів фізико-географічної області київського плато в межах центрального лісостепу України (1999-2001). В роботі наведено результати порівняльного аналізу основних екологічних параметрів досліджуваних видів Lacertidae. Проаналізовано дані з поширення досліджуваних видів ящірок в регіоні, статевої, вікової, просторової, фенологічної та етологічної структури їх поселень, живлення, розмноження, типів забарвлення а також багаторічної динаміки чисельності прудкої та зеленої ящірок в районі Канівського природного заповідника. Відмічено значне скорочення окремих популяцій зеленої ящірки в регіоні та ознаки дестабілізації коливального процесу багаторічної динаміки виду у Канівському природному заповіднику. Основними чинниками, що вплинули на чисельність та структуру досліджуваних поселень, були антропогенна трансформація територій помешкання (розорювання, випас), хижацький вилов та погодно-кліматичні умови останніх років.

1. В результаті проведеного порівняльного популяційного аналізу трьох близьких видів Lacertidae встановлено наявність подібних реакцій з боку популяцій досліджених видів на дію проявів антропічного впливу та погодно-кліматичних умов у вигляді, в першу чергу, синхронізованого спаду чисельності поселень. Окремі популяції живородної та всі поселення зеленої ящірки в регіоні досліджень демонструють ознаки комплексної реакції на негативний вплив несприятливих погодно-кліматичних умов та факторів антропічної діяльності (розорювання, випасу, витоптування, відлову) у вигляді зниження рівня відносної щільності поселень, домінування у віковому складі самок, занадто низької частки дорослих особин в багатьох поселеннях та потребують активних заходів охорони, зокрема у загрозливому стані перебувають локальні поселення Lacerta viridis у Кончі-Заспі.

2. Прудка та зелена ящірки в регіоні досліджень приурочені до певних подібних типів біотопів, де мають видоспецифічні стації, що забезпечують чітке екологічне розмежування.

3. Прудка ящірка в районі досліджень поширена скрізь, маючи найбільшу (до 100 екз/га) щільність поселень на ділянках заплави, лісу та різнотравного степу, або їх антропогенних дереватів; зелена ящірка поширена, починаючи з півночі Кагарлицько-гребінківського фізико-географічного району, де існує у вигляді поодиноких і стрічкоподібних поселень, приурочених до надлучних терас. Острівне поселення виду існує також у Кончі-Заспі; живородна ящірка зустрічається зрідка, відокремленими поселеннями тільки в перезволожених ділянках заплави та долини Дніпра в районі Українки, Ржищева та Канева.

4. Просторова структура досліджених угруповань Lacertidae в регіоні переважно агрегаційна, та існує в кількох різних формах, що пов`язано з конфігурацією сприятливих ділянок, кормовою базою та міжвидовими стосунками; статева та вікова структура цих поселень відрізняється у різних видів і в окремих популяціях, що зв`язано з різним ступенем гетерогенності середовища та факторами антропогенного перетворення (випасом, розорюванням і відловом).

5. Цикли добової активності досліджених видів мають виражені видоспецифічні відмінності, які визначаються, переважно, відношенням до температури, освітленості та вологості.

6. Забарвлення та рисунок L. agilis, L. viridis та L.vivipara у різних поселеннях мають окремі відмінності на рівні дорослих (L. agilis, L. vivipara) та ювенільних (L. viridis) вікових груп. Різниця забарвлення в різних угрупованнях прудкої ящірки, виражена в насиченості фону та переважанні окремих кольорових елементів і пов`язана з ступенем зволоженості біотопів; певний відсоток кольорових аберацій в різних поселеннях прудкої ящірки (immaculata, erytronothus-rubra) а також живородної (nigra) має, певно, варіативний характер.

7. Дорослим особинам прудкої та зеленої ящірок властива облігатна (L. viridis) та факультативна (L. agilis) територіальність, тоді, як для живородної ящірки вона не характерна.

8. У місцях вираженого контакту поселень досліджених видів ящірок спостерігається так звана “ланцюгова” форма конкурентних відносин, центральна ланка яких – L. agilis, через її значну еврітопність. Між популяціями L. viridis та L. agilis в місцях щільних контактів виражені дві форми конкурентних відносин – інтерференційна та експлуатаційна, а між поселеннями L. agilis та L. vivipara чітко відмічається лише конкуренція типу інтерференції; експлуатаційна форма конкурентних взаємовідносин у даному випадку невиражена через значне просторове розмежування на рівні різних стацій.

9. В угрупованнях L. viridis та L. agilis району Канівського природного заповідника за 7-річний період моніторингу відмічене значне скорочення середньої щільності (більш, ніж на 50% - L. viridis, та 25-30% - L. agilis) яке носило неврівноважений, стрибкоподібний характер, що є ознаками дестабілізації багаторічної динаміки чисельності, які імовірно сформувались під впливом комплексної дії антропічних чинників та погодно-кліматичних умов за цей термін.

Публікації автора:

1. Сытник А. И. Сравнительная характеристика популяций прыткой и зеленой ящериц в Каневском заповеднике и его окрестностях // Заповідна справа в Україні. – – 1997. – Т. 3 – Вип. 2. – С. 65-67.

2. Сытник А. И. Изменения стациального распределения группировок зеленой ящерицы в районе Каневского заповедника в 1998 году // Заповідна справа в Україні. – 1998. – Т. 4. – Вип. 2. – С. 56.

3. Ситнік О. І. Значне зниження чисельності в популяціях прудкої (Lacerta agilis) та зеленої (L. viridis) ящірок у лісостеповій зоні району Канівського заповідника // Збірка тез доповідей учасників науково-практичної конференції студентів, аспірантів та молодих вчених “Екологія. Людина. Суспільство”. – К.: НТУУ “КПІ”, 1998. – С. 16.

4. Ситнік О. І. Основні риси відгуку популяції Lacerta viridis на нерегулярний антропічний вплив у межах заповідної екосистеми // Збірка тез доповідей учасників другої Всеукраїнської науково-практичної конференції студентів, аспірантів та молодих вчених “Екологія. Людина. Суспільство”. – К.: НТУУ “КПІ”, 1999. – С. 26-27.

5. Ситнік О. І., Алексієнко В. Р. Екологічне розмежування угруповань прудкої (Lacerta agilis) та зеленої (L. viridis) ящірок в районі Канівського природного заповідника // Вісник Київського університету імені Тараса Шевченка. Серія Біологія. – 1999. – Вип. 29. – С. 50-51. Фактичний матеріал з досліджуваних поселень рептилій в районі Канівського природного заповідника збирався особисто здобувачем. О. І. Ситніком самостійно проведено порівняльний аналіз структури досліджуваних угруповань ящірок та сформульовано висновки.

6. Ситнік О. І. До питання низької представленості Lacerta vivipara у спільнотах вологих луків в районі Каніва // Збірка тез доповідей учасників третьої Всеукраїнської науково-практичної конференції студентів, аспірантів та молодих вчених “Екологія. Людина. Суспільство”. – К.: НТУУ “КПІ”, 2000. – С. 33.

7. Сытник А. И. Некоторые особенности межпопуляционных отношений настоящих ящериц (Lacertidae, Sauria, Reptilia) в лесостепной зоне // Збірка тез доповідей учасників четвертої Міжнародної науково-практичної конференції студентів, аспірантів та молодих вчених “Екологія. Людина. Суспільство”. – К.: НТУУ “КПІ”, 2001. – С. 49-50.

8. Сытник А. И. Сравнительно-популяционный анализ настоящих ящериц (Lacertidae) в приднепровской лесостепи / Вопросы герпетологии. Материалы І съезда герпетологического общества имени А. М. Никольского. – Пущино-Москва, 2001. – С. 286-288.

9. Сытник А. И. Состояние некоторых популяций настоящих ящериц в лесостепном приднепровье (Киевское плато) // Структура и функциональная роль животного населения в природных и трансформированных экосистемах. Тезисы І Международной научной конференции – Днепропетровск: ДНУ, 2001. – С. 217-219.

10. Ситнік О. І. Загальна характеристика залежності просторового розподілу деяких видів ящірок від характеру біотопа та міжвидових відносин // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Серія Біологія. – 2001. – Вип. 34. – С. 48-49.

11. Ситнік О. І. Добова активність та багаторічні зміни чисельності у популяціях прудкої, зеленої та живоплідної ящірок в районі Канівського природного заповідника та деяких пунктів лісостепового регіону середньої течії Дніпра // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Серія Біологія. – 2002. – Вип. 38. – С. 38-41.

12. Ситнік О. І. Зміни в циклі добової активності та фенології, а також естевація в деяких популяціях справжніх ящірок у зв`язку з нетиповими погодними умовами // 5 Міжнародна науково-практична конференція студентів, аспірантів та молодих вчених “Екологія. Людина. Суспільство”. – К.: НТУУ “КПІ”, 2002. – С. 167-168.

13. Ситнік О. І. Попередні підсумки вивчення статево-вікової структури популяцій прудкої та зеленої ящірок в умовах центрального лісостепу України // 6 Міжнародна науково-практична конференція студентів, аспірантів та молодих вчених “Екологія. Людина. Суспільство”. – К.: НТУУ “КПІ”, 2003. – С. 67-69.

14. Ситнік О. І. Попередні підсумки вивчення статево-вікової структури популяцій прудкої та зеленої ящірок в умовах центрального лісостепу України // Матеріали конференції, присвяченої 80-річчю Канівського природного заповідника “Роль природно-заповідних територій у підтриманні біорізноманіття”. – Канів, 2003. – С. 273-276.

15. Ситнік О. І. Деякі особливості екології живородної ящірки (Lacerta vivipara Jacq., 1787) на південній межі ареалу виду // Биоразнообразие и роль зооценоза в природных и антропогенных экосистемах: Матеріали ІІ міжнародної наукової конференції. – Дніпропетровськ, ДНУ, 2003. – С. 255-256.

16. Ситнік О. І. Попередні результати вивчення багаторічних змін чисельності поселень трьох видів Lacertidae (Reptilia, Squamata) в умовах центрального лісостепу України // Вісник Дніпропетровського університету, біологія, екологія. – 2003. – Т. 1 – Вип. 11. – С. 213-217.