Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Містобудування та територіальне планування


Смілка Владислав Анатолійович. Структура інформаційного забезпечення містобудівного проектування системи навчально-виховних закладів : Дис... канд. наук: 05.23.20 - 2008.



Анотація до роботи:

Смілка В. А. Структура інформаційного забезпечення містобудівного проектування системи навчально-виховних закладів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.23.20 – містобудування та територіальне планування. – Київський національний університет будівництва та архітектури, Київ, 2008.

У галузі освіти нові інформаційні технології використовуються переважно для створення інформаційно-довідкових систем та для управління навчальним процесом. Проблема інформаційного забезпечення освітніх закладів в наукових працях окремо не досліджувалась. Формування матеріальної бази навчальних закладів у наукових дослідженнях аналізувалось переважно в архітектурно-типологічному аспекті.

Для створення системи інформаційного забезпечення містобудівного проектування навчально-виховних закладів у дослідженні рекомендовано структурування типів навчально-виховних закладів, їх функціональних зон, розроблено методику визначення профілю професійно-технічного та вищого навчального закладу. Запропоновано також структуру техніко-економічних показників навчально-виховних закладів і визначено їх склад для розробки кожного виду містобудівної документації.

Структуру інформаційного забезпечення містобудівного проектування навчально-виховних закладів доцільно будувати чотирьохрівневою і розглядати як відокремлену складову системи містобудівного кадастру.

Дисертаційне дослідження є основою для розробок систем з експлуатації матеріально-технічної бази освітніх установ та геоінформаційних систем управління територіальними ресурсами навчально-виховних закладів.

1. У ході дослідження встановлено, що при вирішенні задач планування територій на всіх рівнях навчально-виховні заклади в містобудівній документації відображаються фрагментарно, з різним ступенем деталізації.

Нові інформаційні технології ще не набули широкого застосування у містобудівному проектуванні навчально-виховних закладів, а використовуються переважно для створення довідкових систем та управління навчально-матеріальною базою. Відтак є актуальним завдання створення інформаційної системи щодо збору, аналізу та зберігання даних про навчально-виховні заклади. Це спростить задачу формування вихідних даних та прискорить розробку містобудівної документації.

2. Для створення інформаційної моделі територіального розміщення закладів освіти виявлено основні фактори, що впливають на формування мережі дошкільних закладів, загальноосвітніх шкіл, позашкільних установ, вищих навчальних закладів, установ післядипломної освіти. Серед них особливо вагомим у даний час є: значна нестача місць в існуючих навчально-виховних закладах; дефіцит земельних ресурсів для розширення матеріальної бази діючих та будівництва нових корпусів закладів освіти; незадовільний екологічний стан міських територій; транспортна доступність до навчального закладу.

3. На основі аналізу законодавчих та нормативно-методичних документів проведено структурування типів закладів дошкільної, загальної середньої, позашкільної, професійно-технічної, вищої та післядипломної освіти, визначено основні функціональні зони (навчальну, спортивну, житлову, господарську та зону рекреаційну) та найпоширеніші профілі освітніх закладів (багатопрофільний, технічний, економічний, педагогічний, медичний, сільськогосподарський, культури, мистецтв та архітектури, фізичної культури).

4. Запропоновано метод визначення профілю навчальних закладів (окремо для профтехучилищ та вищих закладів) з великою кількістю акредитованих спеціальностей для містобудівного проектування.

5. Розроблено структуру техніко-економічних показників для інформаційного забезпечення містобудівного проектування системи навчально-виховних закладів, які поділяються на функціональні, метричні, вартісні, часові та технічні. Визначено склад техніко-економічних показників щодо навчально-виховних закладів, які використовуються при розробці кожного виду містобудівної документації.

6. На основі проведених досліджень запропоновано структуру інформаційного забезпечення містобудівного проектування закладів освіти та його локальний рівень – систему управління використанням територій навчально-виховного закладу, де концентруються дані про установу та її територію. Окремі позиції передаються до органів містобудування та архітектури, де вони обробляються, узагальнюються і зберігаються в якості вихідних матеріалів для розробки (коригування) містобудівної документації.

7. Інформаційне забезпечення містобудівного проектування навчально-виховних закладів, як елемент містобудівного кадастру, доцільно розвивати на базі автоматизованої системи обробки даних, запровадженої в центральному органі виконавчої влади в галузі освіти.

8. Дане дослідження є основою для розробок інформаційного забезпечення управління територіями об’єктів містобудування, автоматизованих систем з експлуатації матеріально-технічної бази освітніх установ, що включає в себе облік приміщень і обладнання. Запропоноване структурування є базою для розробки геоінформаційної системи управління територіальними ресурсами навчально-виховних закладів.

Публікації автора:

  1. Смілка В. А. Проблеми розміщення та формування недержавних закладів освіти в структурі міської забудови / В. А. Смілка // Перспективні напрямки проектування житлових та громадських будівель : збірник наукових праць : спеціальний випуск : Архітектура та будівництво України в нових соціально-економічних умовах – К. : КиївЗНДІЕП, 2004. – С. 140–143.

  2. Ковальська Г. Л. Компактні енергозберігаючі функціонально-планувальні вирішення вищих навчальних закладів / Г. Л. Ковальська, В. А. Смілка // Перспективні напрямки проектування житлових та громадських будівель : збірник наукових праць : спеціальний випуск : Енергозберігаючі технології в будівництві та архітектурі. – К. : КиївЗНДІЕП, 2004. – С. 31–33.

  3. Смілка В. А. Передумови створення інформаційного забезпечення матеріально-технічної бази вищих навчальних закладів / В. А. Смілка // Региональные проблемы архитектуры и градостроительства : сборник научных трудов. – Одеса : Астропринт, 2005. – № 7–8. – С. 451–454.

  4. Смілка В. А. Нормативно-методичні основи побудови функціональної моделі навчальної зони вищого навчального закладу / В. А. Смілка // Перспективні напрямки проектування житлових та громадських будівель : збірник наукових праць : спеціальний випуск : Соціальні напрямки розвитку архітектури та будівництва. – К. : КиївЗНДІЕП, 2005. – С. 54–59.

  5. Смілка В. А. Структурування закладів системи освіти України, як основа створення інформаційної моделі навчально-виховних закладів / В. А. Смілка // Перспективні напрямки проектування житлових та громадських будівель : збірник наукових праць : спеціальний випуск : Комплексний розвиток житлового середовища. – К. : КиївЗНДІЕП, 2006. – С. 43–49.

  1. Смілка В. А. Система інформаційного забезпечення навчально-виховних закладів, як складова системи містобудівного кадастру / В. А. Смілка // Містобудування та територіальне планування. – К. : КНУБА, 2007. – № 28. – С. 252–257.