Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Отенко Ірина Павлівна. Стратегічне управління потенціалом підприємства. : Дис... д-ра наук: 08.06.01 - 2007.



Анотація до роботи:

Отенко І.П. Стратегічне управління потенціалом підприємства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – Економіка, організація і управління підприємствами. – Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля Міністерства освіти і науки України, Луганськ, 2006.

Дисертацію присвячено подальшому розвитку теоретичних і методологічних засад стратегічного управління потенціалом підприємства. Науково обґрунтовано та запропоновано: структурну концептуальну модель потенціалу підприємства на основі визначеної автором триєдиної природи потенціалу підприємства; цілісну концепцію стратегічного управління потенціалом підприємства. Сформовано вихідні принципи та положення реалізації концепції стратегічного управління потенціалом підприємства. Розроблено інтегровану систему стратегічного управління потенціалом та оцінювально-аналітичну систему потенціалу, що включає систему показників, параметрів стану потенціалу, критеріїв та індикаторів змін у його стані. Досліджено потенціал промислових підприємств Харківського регіону із застосуванням сучасних методів економіко-математичного моделювання, результатом якого є сформована система факторних моделей стану розвитку потенціалу промислових підприємств, оцінено фактори та взаємозв’язок між елементами потенціалу. Вдосконалено систему прийняття стратегічних рішень за рахунок визначення функціонально-управлінської конфігурації підприємства, моделювання та оцінки інтересів для досягнення балансу й узгодження зі стратегічними цілями розвитку підприємства. Запропоновано комплекс стратегій реструктуризації і формування та розвитку конкурентних переваг підприємства як ефективних засобів стратегічного управління потенціалом підприємства.

У дисертаційній роботі здійснено теоретичне обґрунтування та вирішення наукової проблеми стратегічного управління потенціалом промислових підприємств. Воно полягає у формуванні теоретичних і методологічних положень зі стратегічного управління потенціалом промислового підприємства на основі розроблених концептуальної моделі потенціалу підприємства та концепції стратегічного управління ним.

Основні висновки теоретичного та прикладного характеру й результати, що одержані в ході проведених досліджень, зводяться до такого:

1. У зв’язку з відсутністю в сучасних дослідженнях єдиного підходу до визначення сутності потенціалу підприємства необхідним є розробка його концепту. В дисертації подано концепт "потенціал підприємства" на основі визначення його триєдиної природи, що полягає в цілісності його суб'єктної, об'єктної та процесної складових й інтеграції методологічних підходів (ресурсного, функціонального й інституціонального) до вивчення потенціалу.

2. Визначення природи та сутності потенціалу дозволило представити структуру потенціалу взаємозалежною сукупністю можливостей у вигляді ресурсів, що використовуються на підприємстві (ресурсний рівень), процесів їхньої трансформації, а також адекватної до цілей підприємства організаційної структури (структурно-функціональний або організаційний рівень) і здатностей персоналу, що визначаються його інтелектуальними й морально-етичними якостями та накопиченим досвідом, знаннями, традиціями управляти цими процесами (рівень управління).

3. Структурування потенціалу підприємства та визначення його істотних властивостей є початковою умовою стратегічного управління ним. Представлено концепцію стратегічного управління потенціалом підприємства, що визначає основним об’єктом стратегічного управління підприємством процеси формування, відтворення та нарощування потенціалу через аналіз й оцінку стану його елементів, тенденцій їх змін, співвідношень і взаємозв’язків між елементами в структурі потенціалу з метою створення відповідних умов та нових можливостей для розвитку підприємства. Саме тому принципово важливим є виділення в системі стратегічного управління підприємством системи стратегічного управління потенціалом підприємства (ССУ ПП).

4. Інтегрована в систему стратегічного управління підприємством ССУ ПП забезпечує пошук нових можливостей, вибір та узгодження цілей розвитку, формування моделей розвитку, розробку й контроль за реалізацією стратегій, вибір засобів і методів. Суть удосконалення процесу стратегічного управління підприємством через інтегровану систему управління потенціалом підприємства полягає у створенні системи знань і досвіду підприємства, що зменшує рівень невизначеності при прийнятті управлінських рішень через переробку та накопичення інформації за результатами аналізу й оцінки стану потенціалу підприємства та зовнішнього середовища, перспективності та цінності конкурентних переваг підприємства на ринку.

5. Для аналітичного супроводу процесів стратегічного управління потенціалом розроблено оцінювально-аналітичну систему, яка включає систему показників, параметрів потенціалу, критеріїв та індикаторів стану процесів змін потенціалу, комплекс процедур і методів його аналізу й оцінки;

6. Теоретичне дослідження передумов і чинників концептуалізації теорії стратегічного управління підприємством, еволюції поглядів на стратегічний потенціал підприємства стало підставою для визначення стратегічного потенціалу підприємства як підґрунтя створення й розвитку стійких конкурентних переваг підприємства на основі формування унікальних комбінацій ресурсів і відмітних компетенцій, стратегічної гнучкості управління з метою виробництва успішних продуктів і технологій. Таке визначення стратегічного потенціалу підприємства зумовлює напрями пошуку нових можливостей через дослідження потенціалу підприємства та ринку, створює передумови готовності підприємства до ринкових змін, збільшує діапазон альтернатив розвитку підприємства.

7. У результаті системного аналізу потенціалу підприємства досліджено та визначено його суттєві властивості, фактори та тенденції змін його стану. Систематизовано властивості потенціалу підприємства за ознаками, що відповідають завданням поглиблення й розвитку теорії та методології стратегічного управління потенціалом і відображають:

сутність і складність потенціалу як системи – цілісність, складність, структурність, пропорційність, відкритість;

динамічний стан потенціалу – динамічність, інертність, стабільність, сталість, еластичність;

методологію цілепокладання стратегічного управління потенціалом – адаптивність, гнучкість, мобільність, достатність, надійність, інноваційність.

8. Сформовано технологію системного дослідження потенціалу підприємства, яка представлена субстанціональним, репрезентаційним та екстраполяційним аспектами моделювання потенціалу. Кожний з аспектів системного моделювання потенціалу одержав свою оцінку відповідно до теоретико-методичної розвиненості, практики використання та можливих напрямів удосконалення. Для поглиблення системності дослідження та вдосконалення методичного забезпечення аналізу й оцінки потенціалу підприємства в стратегічному управлінні ним пропонується використовувати методи економіко-математичного моделювання.

9. Результати економіко-математичного моделювання й аналітичної оцінки стану розвитку потенціалу промислових машинобудівних підприємств Харківського регіону дозволяють зробити висновок про неефективність процесів формування та розвитку стратегічного потенціалу підприємств у зв'язку з їх пасивним і несталим характером через недостатній рівень адаптивності потенціалу, відсутність інноваційного менеджменту, недоліки управління інформаційним і трудовим потенціалом та інші проблеми. Тому закономірним є питання про формування якісно нового стану всіх елементів потенціалу підприємства та насамперед розвитку його суб'єктної складової.

10. Проведений аналіз існуючих найвідоміших методик оцінювання стратегічного потенціалу підприємства дав можливість виявити їх методологічну недовершеність. У зв’язку з цим постає питання про необхідність методичного забезпечення аналітичного інструментарію оцінювально-аналітичної системи потенціалу підприємства. Запропоновано використання методичного підходу шляхом поєднання статичного та динамічного підходів до аналізу потенціалу через оцінювання рівня розвитку потенціалу підприємства та його елементів у відповідності зі стратегічними цілями підприємства.

11. Стратегічне управління потенціалом підприємства є безперервним процесом прийняття та реалізації управлінських рішень з розвитку підприємства. Доведено, що аналітичний супровід процесу прийняття стратегічних рішень повинен забезпечувати інформаційну прозорість і обґрунтування вибору, узгодженість цілей у системі стратегічного управління розвитком підприємства. Запропоновано для узгодження цілей підприємства використовувати моделювання й оцінювання інтересів учасників процесів розвитку підприємства.

12. Розглянувши реструктуризацію, насамперед, як засіб стратегічного управління процесами адаптації, що дозволяє змінити потенціал підприємства, створити умови для його зростання й розвитку, розроблено комплекс стратегій реструктуризації підприємства на основі класифікації видів реструктуризації підприємства.

13. Обґрунтовано, що портфель стратегій формування й розвитку конкурентних переваг підприємства повинен поєднувати базові стратегії конкуренції та функціональні стратегії підприємства, а також реалізовувати принцип їх підпорядкованості корпоративній стратегії розвитку підприємства. Остаточний вибір на користь тієї або іншої стратегії формування й розвитку конкурентних переваг проводиться на основі оцінки потенціалу підприємства, усіх його складових, що дозволяє формалізувати обмеження та проконтролювати його адаптивність, достатність і гнучкість.

Публікації автора:

Монографії

  1. Отенко И.П. Стратегическое управление потенциалом предприятия: Монография. – Харьков: ХНЭУ, 2006. – 256 с.

  2. Отенко И.П. Методологические основы управления потенциалом предприятия: Монография. – Харьков: ХНЭУ, 2004. – 216 с.

  3. Отенко И. П., Малярец Л.М. Механизм управления потенциалом предприятия: Монография. – Харьков: ХГЭУ, 2003. – 220 с.

Особистий внесок автора: розроблено концептуальну модель механізму управління потенціалом підприємства, технологію дослідження потенціалу та шляхи реалізації в системі управління підприємством.

  1. Отенко И.П., Москаленко Н.А. Организационно-экономический механизм реструктуризации предприятия: Монография. – Харьков: ХНЭУ, 2005. – 216 с.

Особистий внесок автора: розроблено методологію формування організаційно-економічного механізму реструктуризації підприємства.

  1. Отенко І.П., Полтавська Є. О. Управління конкурентними перевагами підприємства: Монографія. – Харків: ХНЕУ, 2005. – 220 с.

Особистий внесок автора: обґрунтовано теоретичні та методологічні засади формування системи управління конкурентними перевагами підприємства.

Статті в наукових фахових виданнях

  1. Отенко И.П. Реструктуризация промышленных предприятий как фактор экономического развития региона // Вісник Харківського державного економічного університету. – 2000. – № 2(14). – С. 91-92.

  2. Отенко И.П. Методологические проблемы формирования организационно-экономического механизма повышения конкурентоспособности предприятия // Вісник Харківського державного економічного університету. – 2000. – № 4(16). – С. 53-54.

  3. Малярець Л.М., Отенко І.П., Ярошенко Ю.Ф. Структурний аспект в аналізі діяльності промислових підприємств в регіоні // Регіональні перспективи. – 2000. – № 2. – С. 288-291.

Особистий внесок автора: проведено аналіз стану економічного потенціалу промислових підприємств за сформованими кластерами.

  1. Малярец Л.М., Отенко И.П. Формализованное представление стратегического потенциала предприятия // Коммунальное хозяйство городов. Научно-технический сб. Харьковской государственной академии городского хозяйства. Вып. 24. – Харьков: Техника, 2000. – С. 43-51.

Особистий внесок автора: розроблено концептуальну модель стратегічного потенціалу підприємства.

  1. Отенко И.П., Малярец Л.М. Моделирование поведения предприятия в условиях вероятностных изменений рыночной среды // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць Дніпропетровського національного університету. Вип. 30. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2000. – С. 39-43.

Особистий внесок автора: розроблено систему показників, яка відображає поведінку підприємства в зовнішньому середовищі.

  1. Отенко І.П., Малярець Л.М. Визначення оптимальної структури капіталу банку при розрахунку узагальнюючого показника його діяльності // Банківська справа. – 2000. – № 2(32) – С. 17-19.

Особистий внесок автора: сформовано технологію оцінки оптимальної структури капіталу банку через розрахунок узагальнюючого показника його діяльності.

  1. Отенко И.П. Механизм обеспечения конкурентоспособности предприятия // Вісник Харківського державного економічного університету. – 2001. – № 2(18). – С. 81-84.

  2. Отенко И.П., Чуприна О. В. Исследование реальных возможностей предприятий для формирования и реализации стратегии повышения их конкурентоспособности // Технічний прогрес та ефективність виробництва. Зб. наук. праць Національного технічного університету “Харківський політехнічний інститут”. Вип. 24. – Харків: НТУ “ХПІ”, 2001. – С. 25-28.

Особистий внесок автора: розроблено технологію дослідження реальних можливостей підприємства.

  1. Малярець Л.М., Отенко І.П. Оцінка факторів зростання конкурентоспроможності підприємства // Регіональні перспективи. – 2001. –
    № 4(17). – С. 20-22.

Особистий внесок автора: запропоновано концепцію оцінки та визначено фактори зростання конкурентоспроможності підприємства.

  1. Отенко І.П. Потенціал підприємства і його види // Науковий Вісник Полтавського університету споживчої кооперації України. – 2001. – № 4(2). – С. 18-21.

  2. Отенко И. П. Развитие потенциала предприятия // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць Дніпропетровського національного університету. Вип. 139. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2002. – С. 156-162.

  3. Отенко І.П. Методологічні основи управління потенціалом підприємства // Торгівля і ринок України. Зб. наук. праць Донецького державного університету економіки та торгівлі ім. М. Туган-Барановського. Вип. 14. Т. 1. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2002. – С. 329-334.

  4. Отенко И.П., Москаленко Н.А. Организационно-экономический механизм реструктуризации предприятия // Регіональні перспективи. – 2003. –
    № 7-8(32-33). – С. 58-59.

Особистий внесок автора: розроблено концептуальну модель організаційно-економічного механізму реструктуризації підприємства.

  1. Отенко И.П., Москаленко Н.А. Моделирование учета и согласования интересов участников в процессе реструктуризации предприятия // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць Дніпропетровського національного університету. Вип. 185. Т. 1. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2003. – С. 205-209.

Особистий внесок автора: обґрунтовано необхідність моделювання узгодженості інтересів учасників процесів реструктуризації з цілями розвитку підприємства.

  1. Отенко І.П., Полтавська Є.О. Система управління конкурентними перевагами підприємства // Менеджмент та підприємництво України: етапи становлення та проблеми розвитку. Вісник Національного університету “Львівська політехніка”. – 2003. – № 494. – С. 215-221.

Особистий внесок автора: розроблено теоретичні положення управління конкурентними перевагами підприємства.

  1. Отенко І.П., Іващенко Г.А. Дослідження організаційно-економічних факторів формування конкурентоспроможності підприємства // Регіональні перспективи. – 2003. – № 9-10(34-35). – С. 35-37.

Особистий внесок автора: розроблено технологію дослідження організаційно-економічних факторів формування конкурентоспроможності підприємства.

  1. Отенко И.П. Методология исследования системных особенностей потенциала предприятия // Регіональні перспективи. – 2003. – № 1(26). – С. 31-33.

  2. Отенко И.П. Системные задачи исследования потенциала предприятия // Економіка розвитку. – 2004. – № 2. – С. 76-79.

  3. Отенко И.П. Потенциал предприятия как основной фактор конкурентоспособности // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць Дніпропетровського національного університету. Вип. 190. Т. 2. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – С. 495-499.

  4. Отенко И.П., Москаленко Н. А. Основные аспекты реструктуризации промышленных предприятий // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць Дніпропетровського національного університету. Вип. 197. Т. 1. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – С. 180-185.

Особистий внесок автора: визначено види реструктуризації промислових підприємств.

  1. Отенко И.П. Особенности стратегического управления потенциалом предприятия // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць Дніпропетровського національного університету. Вип. 198. Т. 1. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – С. 49-54.

  2. Отенко І.П., Грачов О.В Оцінка гнучкості підприємства для виявлення резервів його розвитку // Економіка розвитку. – 2005. – № 3(35). – С. 77-80.

Особистий внесок автора: розроблено концепцію оцінки гнучкості підприємства.

  1. Отенко І.П., Іващенко Г.А. Технологія комплексної оцінки організаційно-економічних факторів формування конкурентоспроможності підприємства // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць Дніпропетровського національного університету. Вип. 206. Т. 1. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – С. 139-144.

Особистий внесок автора: сформовано етапи та комплекс методів для оцінювання організаційно-економічних факторів формування конкурентоспроможності підприємства.

  1. Отенко И.П. Институциональный подход к реформированию промышленных предприятий // Наукові праці Донецького національного технічного університету. Вип. 103-4. – Донецьк: ДонНТУ, 2006. – С. 205-209.

  2. Отенко И.П. Развитие форм гибкости трудового потенциала предприятия // Управління розвитком. – 2006. – № 3. – С. 47-49.

Друковані праці наукових конференцій

31. Отенко И.П., Малярец Л.М. Анализ и оценка состояния и использования экономического потенциала предприятия // Тези доповідей Міжнародної науково-методичної конференції "Економічний аналіз діяльності підприємства". – К.: КНЕУ, 2002. – C. 366-369.

Особистий внесок автора: розроблено систему показників для оцінки стану та використання економічного потенціалу підприємства.

32. Отенко И.П., Полтавская Е.А Теоретические основы управления конкурентными преимуществами предприятия // Матеріали IV Всеукраїнської науково-практичної конференції "Фінансово-економічні проблеми розвитку регіонів України". – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – С. 66-67.

Особистий внесок автора: обґрунтовано теоретичні положення системи управління конкурентними перевагами підприємства.

33. Отенко И.П. Характеристики и особенности организационного потенциала предприятия // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції "Розвиток економіки в трансформаційний період: глобальний та національний аспекти". – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – С. 50-52.

34. Отенко И.П. Логистический аспект управления ресурсным потенциалом предприятия // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції "Дні науки – 2005". – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – С. 62-64.

35. Отенко И.П., Ярошенко А.Ф. Направления оценки экономической безопасности предприятия // Тези доповідей Міжнародної науково-практичної конференції студентів та молодих вчених "Регіональні аспекти економічного розвитку у перехідний період". – Кременчук, 2005. – С. 12 – 13.

Особистий внесок автора: визначено об’єкти та сформульовано завдання оцінки економічної безпеки підприємства.

36. Отенко І.П., Іващенко Г.А. Теоретико-методологічні засади оцінки факторів конкурентоспроможності підприємства // Матеріали III Міжнародної науково-практичної конференції “Методологія та практика менеджменту на порозі XXI століття: загальнодержавні, галузеві та регіональні аспекти”. – Полтава: ПУСКУ, 2006. – С. 108-109.

Особистий внесок автора: розроблено концепцію оцінки організаційно-економічних факторів формування конкурентоспроможності підприємства.