Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Гриневич Людмила Володимирівна. Стратегічне управління інвестиційною діяльністю підприємства: Дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Харківський держ. економічний ун-т. - Х., 2002. - 225 арк. - Бібліогр.: арк. 172-181.



Анотація до роботи:

Гриневич Л. В. Стратегічне управління інвестиційною діяльністю підприємства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – економіка, організація і управління підприємствами. - Харківський державний економічний університет, 2002.

Дисертацію присвячено комплексу питань, пов’язаних зі стратегічним управлінням інвестиційною діяльністю підприємства. Визначено зміст поняття “інвестиції”, як вкладення капіталу з метою його наступного збільшення у розмірі достатньому для компенсації інвестору відмови від використання коштів на споживання в поточному періоді, а також винагороду за ризикованість і відшкодування втрат від інфляції. Проведено узагальнення теоретичних засад з питань, що стосуються прийняття стратегічних рішень в умовах невизначеності. Проаналізовано можливості підвищення ефективності діяльності підприємства з урахуванням його фінансово-економічного стану на момент інвестування. Проведені дослідження виявили наявність позитивної тенденції в діяльності промислових підприємств Харківської області та активізацію інвестиційних процесів по галузям у цілому. Розроблено механізм прийняття інвестиційних рішень, що враховує взаємовплив проектів і об’єкту інвестування. Визначено показники якісної та кількісної оцінки привабливості інвестиційних проектів та підприємства. Запропоновано комплексну матричну оцінку взаємоузгодження цілей інвестиційних проектів та підприємства, що дозволяє отримати синергетичний ефект. Обґрунтовано порядок формування інвестиційного рішення підприємства шляхом побудови ієрархії, що дозволяє одержати оптимальне управлінське рішення в умовах багатокрітеріальності.

Результати одержані в роботі підтверджено практичним впровадженням в діяльність промислових підприємств м. Харкова.

  1. Процес реформування економічних відносин в Україні припускає введення в дію нових, сучасних виробництв, технологічних процесів та технологій. Це можливо здійснити за рахунок оновлення та відродження існуючих виробничих потужностей на підприємствах. Дослідження доцільності реальних інвестицій необхідно починати з визначення економічного змісту поняття «інвестиції». Узагальнення теоретичних джерел дозволило запропонувати у роботі уточнене поняття інвестиції як вкладення капіталу з метою наступного його збільшення. При цьому приріст капіталу повинний бути достатнім для того, щоб компенсувати інвестору відмовлення від використання наявних засобів на споживання в поточному періоді, винагороду йому за ризик і відшкодування втрати від інфляції в майбутньому періоді.

2. Здійснення інвестиційної діяльності підприємства припускає проведення аналізу елементів внутрішнього і зовнішнього економічного середовища. В цьому процесі інвестиційний проект виступає як реальні інвестиції, що являють собою сполучний елемент системи. В процесі реалізації комплексу заходів спрямованих на стратегічне управління інвестиційною діяльністю підприємства виникає зворотній зв'язок, сприяючий створенню позитивного інвестиційного клімату в регіоні і державі.

3. За даними дослідження основними джерелами інвестиційних коштів є внутрішні інвестиції, що включають заощадження населення, кошти підприємств і держави, що направляються в інвестиційну сферу, крім того вагомим джерелом надходження є зовнішні іноземні інвестиції. Грошові інвестиції є найбільш розповсюдженою формою фінансування. Аналіз інвестиційного процесу, що має місце в економіці Харківської області виявив тенденцію росту обсягів інвестицій у значній мірі за рахунок самофінансування суб'єктів господарської діяльності. Це позитивно вплинуло на зниження темпів інфляції і ріст ВВП.

4. Пріоритетною галуззю інвестування є машинобудування. Аналіз промисловості Харківської області з метою більш глибокого розуміння інвестиційних процесів, що в ній відбуваються, дозволив виявити позитивну тенденцію збільшення випуску продукції по ряду підгалузей, однак збільшення обсягів випуску продукції машинобудування не можливо без організації інвестиційної діяльності на ряді підприємств.

5. Формування інвестиційного рішення підприємства запропоновано проводити з використанням методу аналізу ієрархій, який дозволяє одержати оптимальне рішення проблеми в умовах багатокритеріальної невизначеності. В якості вхідних даних для дослідження доцільно використовувати фінансові показники підприємства й інвестиційних проектів, відбитих у фінансовому розділі бізнес-плану.

6. На основі добору найбільш важливих факторів, що мають безпосередній вплив на результати інвестування запропоновано проводити якісний аналіз інвестиційного процесу. Він включає проведення експертного аналізу, результати якого є елементами матриці «Проект – підприємство», створеної за принципом матриці «Мак Кінські».

7. Кількісний аналіз сумісності інвестиційного проекту і підприємства пропонується здійснювати з використанням жорстко детермінованих факторів. Ця процедура припускає виявлення найбільш істотних факторів, які впливають на процес прийняття інвестиційного рішення. Такими факторами є рентабельність власного капіталу інвестованого у виробництво і внутрішня норма рентабельності.

8. Розроблені методичні рекомендації зі здійснення інвестиційної діяльності промислового підприємства в умовах динаміки ринкового середовища, засновуються на результатах якісного і кількісного аналізу ефективності реальних інвестицій і передбачають адаптацію до специфіки діяльності об'єкта інвестування. Дослідження, проведені на основі даних ВАТ «ХТЗ» дозволили виявити переваги і слабкі сторони стратегії інвестиційної діяльності підприємства та впровадити на практиці методичні розробки, що включають основні положення дисертації.

Публікації автора:

1. Гриневич Л. В.Організація робіт по обґрунтуванню інвестиційного проекту. // Вісник ХДЕУ. – 2000. - №1(13). - С. 83-84

2. Гринёв А. В., Гриневич Л. В. Особенности бизнес – планирования инвестицыонного проекта. // Вісник ХДЕУ. - 2000 №3(15). – С.26-30

3. Гриневич Л. В. Направления инвестиционной политики в промышленности Харковского региона.// Зб. матер. четвертої науково – практичної конф. молодих економістів “Сучасны проблеми розвитку виробництва”. Харків: Модель Всесвіту, 2000. – 304 с. - мовою оригіналу. – С. 235-237

4. Гриневич Л. В. Согласование стратегыческих целей проекта и предприятия на прединвестиционной стадии.// Матер. 2-ї міжнар. міждисциплінарної науково-практичн. конф. “Сучасні проблеми гуманізації та гармонізації управління” – Харків: Українська Асоціація «Жінки в науці та освіті», ХНУ ім. В.Н.Каразіна, Харківський інститут управління. – 2001. – С.37-38

5. Гриневич Л. В. Основные принципы управления инвестицийной деяльностю предприятия.// Вісник ХДЕУ. – 2001. - №2(18). – С. 93-96.

6. Гриневич Л. В. Формирование портфеля инвестиций на предприятии. // Вісник ХДЕУ. – 2001. - №.4(20) – С. 50-52.

7. Гриневич Л. В. Формирование инвестиционного портфеля предприятия методом анализа иерархии.// Сборник “Коммунальное хозяйство городов”. –Харьковская государственная академия городского хозяйства. – Харкыв:: Техніка – 2001.- № 34 – С. 136-142.