Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Павлова Валентина Андріївна. Стратегія забезпечення конкурентоспроможності підприємств-виробників споживчих товарів : Дис... д-ра наук: 08.06.01 - 2007.



Анотація до роботи:

Павлова В.А. Стратегія забезпечення конкурентоспроможності підприємств–виробників споживчих товарів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – Економіка, організація і управління підприємствами. – Донецький державний університет економіки і торгівлі ім. М. Туган-Барановського, Донецьк, 2006.

У дисертації представлено результати дослідження теоретико-методологічних та практичних підходів до формування стратегії забезпечення конкурентоспроможності підприємств–виробників споживчих товарів. Обґрунтовано методологічні підходи до оцінки конкурентоспроможності підприємств–виробників споживчих товарів. Сформульовано концептуальні засади вибору стратегії підприємств сфери виробництва споживчих товарів через систему стратегічних цілей та взаємозв’язок стадій економічного розвитку і стратегічних типів. Обґрунтовано методологічні основи віднесення підприємств–виробників споживчих товарів до таких стратегічних типів: „лідери”; конкурентні; ліберальні; „початківці”; „невдахи”.

Удосконалено механізм формування стратегії забезпечення конкуренто-спроможності підприємств–виробників споживчих товарів; досліджено умови забезпечення їхніх стійких конкурентних переваг у ринковому середовищі. Визначено вплив ринкових та інституційних факторів і стратегічного ресурсного потенціалу на стратегічний розвиток підприємств-виробників споживчих товарів. Розглянуто конкурентоспроможність як рівнодіючий момент зовнішнього середовища та внутрішніх можливостей підприємства в забезпеченні реалізації стратегії розвитку. Запропоновано методичні підходи до оцінки ситуації на цільовому ринку за параметрами пропозиції і сегментів споживачів для цілей прийняття управлінських рішень щодо позиціонування продукції підприємств–виробників споживчих товарів.

У дисертації наведено теоретичні узагальнення та запропоновано шляхи вирішення актуальної наукової проблеми щодо обґрунтування теоретико-методологічних основ формування стратегії забезпечення конкуренто-спроможності підприємств–виробників споживчих товарів. Результати дослідження дозволили сформувати висновки концептуального, методологічного та теоретико-прикладного напрямків.

  1. Встановлено, що на сучасному етапі розвитку економіки конкуренція характеризується виникненням нового типу ринкових відносин між виробниками і споживачами, серед яких пріоритетними стають: широта охоплення потреб споживачів зі специфічними вимогами і диференціацією переваг за рахунок виготовлення і споживання індивідуалізованої продукції; підвищення ролі змагальної взаємодії суб'єктів господарювання, що стимулює набуття конкурентних переваг, які забезпечують конкурентоспроможність вітчизняних підприємств–виробників споживчих товарів в умовах загострення конкурентної боротьби з іноземними виробниками. Залежно від ринкової ситуації, умов середовища функціонування, рівня конкурентних переваг, методів конкурентного суперництва підприємство–виробник споживчих товарів обирає відповідну модель поведінки (креативну, пристосувальну, забезпечуючу), але його дії, врешті-решт, будуть визначатися стратегією розвитку, орієнтованою на забезпечення конкурентоспроможності і стійких конкурентних переваг.

  2. Дослідження сфери виробництва споживчих товарів за 1991–2005 рр. дозволило виділити три періоди розвитку підприємств–виробників споживчих товарів: зниження темпів розвитку виробництва через недооцінку ролі сфери виробництва в розвитку національної економіки, відсутність дійових програм підтримки підприємств-виробників споживчих товарів (1991–1994 рр.); економічне зростання, яке пов’язано зі зміною умов конкуренції, процесами приватизації підприємств, реформуванням структури галузей, розширенням внутрішнього ринку, початком інтенсивного оновлення основних виробничих фондів (1995–2002 рр.); відносна соціально-економічна стабільність розвитку галузей сфери виробництва споживчих товарів (з 2003 р.). Для збереження надбань стабільності та економічного зростання необхідне обґрунтування ефективних напрямів стратегічного управління підприємствами, зокрема формування їхньої конкурентної позиції для досягнення стійких конкурентних переваг на цільових ринках.

  3. Характеристика періодів та виявлення тенденцій розвитку ринку виробництва споживчих товарів дозволяють стверджувати про стратегічну конвергенцію підприємств-виробників споживчих товарів. За цих умов конкурентна позиція підприємств–виробників споживчих товарів може бути сформована відповідно до стійких конкурентних переваг, які визначають здатність до більш швидкого, порівняно з конкурентами, стратегічного пристосування та стратегічної еластичності до відносного конкурентного балансу зовнішнього і внутрішнього середовища функціонування за концепцією поєднання ринкових та ресурсних підходів до визначення джерел конкурентних переваг як основи забезпечення конкурентоспроможності підприємства.

  4. Встановлено, що на різних стадіях розвитку підприємств сфери виробництва споживчих товарів конкурентні переваги мають різні цінності, наповнення, вплив на рівень конкурентоспроможності та вибір стратегії розвитку. Запропоновано виділяти стадії економічного розвитку підприємств–виробників споживчих товарів: початкову, розвиваючу, конкуренто-спроможну, інвестиційну як основу стратегічних рішень щодо вибору можливих варіантів стратегії розвитку за характеристикою діяльності підприємства і його стратегічних цілей.

  5. Запропоновано за детермінантами конкурентної позиції, конкурентних переваг, рівня конкурентоспроможності продукції та самого підприємства з виділенням в окремий блок фінансових показників відносити підприємства сфери виробництва споживчих товарів до таких стратегічних типів: підприємства „лідери”; конкурентні підприємства; ліберальні підприємства; підприємства-„початківці”; підприємства-„невдахи”, що дозволяє провести порівняльну характеристику конкурентів на цільовому ринку, стає засобом заохочення підприємств–виробників споживчих товарів до зростання і досягнення якісно нового рівня конкурентоспроможності або пошуку шляхів його збереження.

  6. Для оцінки та прогнозування конкурентоспроможності розроблено агреговану структурну схему, в якій запропоновано враховувати мету, для досягнення якої визначаються рівень конкурентоспроможності; точка зору суб’єкта, який її оцінює; методика визначення показника конкурент-спроможності. Найбільш прийнятною для оцінки конкурентоспроможності є методика, яка передбачає використання діючого інформаційного забезпечення, що дозволяє користувачам і замовникам одержувати реальні результати досліджень. Оцінку конкурентоспроможності підприємств–виробників споживчих товарів доцільно проводити за інтегральним методом на основі критеріального підходу, де явно не виділяються показники конкурентоспроможності товарів через співвідношення ціна/якість, а подаються опосередковано через показники маркетингового потенціалу.

  7. Встановлено, що засадами стратегії забезпечення конкуренто-спроможності підприємств-виробників споживчих товарів в умовах стратегічної конвергенції на етапі прискорення інтеграційних процесів повинні бути пристосування до багатофакторної системи зовнішнього і внутрішнього середовища та концепція узгодження базової стратегії розвитку і стратегічних альтернатив, що полягають у збільшення відносної частки цільового ринку за рахунок зростання масштабів виробництва, диверсифікації, розширення асортименту.

  8. У дисертації механізм формування стратегії забезпечення конкурентоспроможності подано як сукупність елементів (моніторинг відносного конкурентного балансу зовнішнього і внутрішнього середовища, інструменти і засоби розробки та реалізації стратегії), що забезпечують здатність господарюючого на ринку виробництва споживчих товарів суб’єкта впливати на ринкову ситуацію через виробництво якісної індивідуалізованої продукції, яка задовольняє вимоги споживача, а також забезпечує конкурентоспроможність і ефективність функціонування підприємства. Запропоновано в структурі механізму виділити моніторинг відносного конкурентного балансу між зовнішнім середовищем і внутрішніми можливостями підприємства як основи вибору дійових інструментів та засобів обґрунтування і реалізації стратегії, що орієнтована на забезпечення конкурентоспроможності підприємств.

  9. Визначено, що вибір стратегії забезпечення конкурентоспроможності у багатовимірному просторі згідно з взаємозв’язком стадій економічного розвитку підприємств–виробників споживчих товарів і стратегічних типів дозволяє обґрунтувати їхню стратегічну поведінку стосовно переходу на більш зрілу стадію розвитку або уникнення повернення на попередні стадії. Реалізація обраної стратегії потребує формування набору стратегічних альтернатив, які враховують специфіку цільового ринку. Адаптовані методичні підходи до прогнозування частки ринку з використанням марківських ланцюгів за побудованою матрицею переходів, де відображаються внутрішні вектори структурних змін, підтверджують чи спростовують висновок про утримання відносної ринкової частки підприємства після впровадження стратегічних альтернатив.

  10. Обґрунтовано, що забезпечення конкурентоспроможності як головної стратегічної мети підприємства–виробника споживчих товарів пов’язано з формуванням і реалізацією стратегічного ресурсного потенціалу як основи функціонування конкурентоспроможного підприємства, що визначає його здатність досягати обраних стратегічних цілей і включає сукупність виробничого, фінансового, маркетингового, організаційного ресурсного потенціалу та менеджменту, які забезпечують реалізацію стратегії. Апробована в підприємствах сфери виробництва споживчих товарів Дніпропетровського регіону інтегральна оцінка стратегічного ресурсного потенціалу дозволяє визначити потенційний рівень і внесок кожного виду потенціалу для досягнення стратегічної мети підприємства.

  11. Досягнення високого рівня конкурентоспроможності підприємства і успіху його функціонування на ринку забезпечується як розробкою дійової стратегії розвитку, так і наявністю скоординованої програми дій всіх функціональних підсистем підприємства, які цю стратегія реалізують. Система складових програми включає: перелік та зміст заходів; черговість і терміни їх здійснення; наявність потенційних ресурсів; ступінь відповідальності функціональних підсистем із зазначенням їхніх повноважень та контрольних показників; форми контролю виконання і коригування стратегії.

  12. Відповідно до ідеї забезпечення стійкої конкурентоспроможності підприємств–виробників споживчих товарів використання рівня конкурентоспроможності як вектора одиниці виміру і зусиль, що виступає як рівнодіючий момент між факторами зовнішнього середовища і внутрішніми можливостями підприємства, дозволяє поєднати конкуренто-спроможну продукцію, яка виробляється підприємством, з його стійкими конкурентними перевагами, що формують конкурентоспроможність господарюючого суб’єкта на довгострокову перспективу. Фактори, які забезпечують конкурентоспроможність підприємств–виробників споживчих товарів, слід поділяти на дві групи: ринкові та інституційні. Вплив ринкових факторів сприяє адаптації підприємств–виробників споживчих товарів до змін конкурентного середовища і вибору стратегічних альтернатив розвитку. Відзначено, що більшість інституційних факторів ускладнюють процес розвитку підприємств і змушують їх коригувати або змінювати обрану стратегію.

  1. Одержані в дисертаційному дослідженні результати не мають регіонального характеру і можуть використовуватися як методологічні засади для досліджень проблем формування і реалізації стратегії забезпечення конкурентоспроможності підприємств–виробників споживчих товарів, що функціонують в Україні. Впровадження практичних рекомендацій є підґрунтям для забезпечення конкурентоспроможності підприємств досліджуваної сфери.

Публікації автора:

Монографія

  1. Павлова В.А. Конкурентоспроможність підприємства: оцінка та стратегія забезпечення. – Д.: Вид-во ДУЕП, 2006. – 276 с.

(Рецензія: д.е.н., професор В.Є. Момот // Академічний огляд. – 2006. – №1. – С. 146–147).

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Павлова В.А. Конкурентне середовище як передумова ефективного функціонування підприємства // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. праць. – Д.: Освіта і наука, 2001. – Вип. 75. – С. 87–90.

  2. Павлова В.А. Формування інтегрованої стратегії розвитку торговельного підприємства // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. праць. – Д.: Освіта і наука, - 2001. – Вип. 69. – С. 61–64.

  3. Павлова В.А., Рогоза М.Є. Використання різних методичних підходів до визначення конкурентоспроможності товарів // Торгівля і ринок України. - 2002. – Вип. 13. – Т. 2. - С. 436–441. Особистий внесок: систематизовано методи визначення конкурентоспроможності товарів.

  4. Хасхачих А.Д., Павлова В.А. Неруйнівний контроль якості споживчих товарів як чинник підвищення їх конкурентоспроможності // Вісник академії митної служби України. – 2002. – №3(15). – С. 66–71. Особистий внесок: обґрунтовано переваги експрес-аналізу якості споживчих товарів як чинника їх конкурентоспроможності.

  5. Павлова В.А. Регіональне управління галуззю в контексті підвищення її конкурентоспроможності // Вісник Українського державного університету водного господарства та природокористування. – 2003. – №1(20). – С. 95–100.

  6. Павлова В.А. Способи систематизації визначення конкуренто-спроможності підприємства // Академічний огляд. – 2003. – №1. – С. 41–45.

  7. Павлова В.А., М’ячин В.Г. Кон’юнктура ринку та конкурентоспроможність комп’ютерної техніки // Академічний огляд. – 2003. – №2. – С. 69–73. Особистий внесок: складено прогноз кон’юнктури ринку за часткою цінових категорій.

  8. М’ячин В.Г., Павлова В.А. Дослідження конкурентоспроможності продукції на основі її інтегрального показника // Вісник Академії митної служби України. – 2003. – №2 (18). – С. 33–39. Особистий внесок: визначено етапи оцінки конкурентоспроможності товарів, узагальнено результати оцінки за інтегральним показником.

  9. Павлова В.А., Рогоза М.Є. Прогнозування діяльності підприємства в умовах конкурентного середовища // Вісник ДонДУЕТ: Економічні науки. – 2003. – №4(20). – С. 140–145. Особистий внесок: обґрунтовано вибір параметрів та методів прогнозування.

  10. Павлова В.А., Рижкова Г.А. Планирование маркетинговых коммуникаций как способ повышения конкурентоспособности предприятия // Регіональні перспективи. – 2003. – № 9–10 (34–35). – С. 37–40. Особистий внесок: визначено значущість організаційно-методичних аспектів планування маркетингових комунікацій у підвищенні конкурентоспроможності підприємства.

  11. Павлова В.А. Дослідження потенційних можливостей підприємства в контексті його конкурентоспроможності // Академічний огляд. – 2004 – № 2. – С. 65–67.

  12. Павлова В.А. Маркетингові дослідження ринку косметичних товарів // Вісник Житомирського державного технологічного університету: Економічні науки. – 2005. – № 1(31). – С. 205–209.

  13. Павлова В.А. Конкурентоспроможність в системі стратегічних цілей підприємства // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. праць. – Д.: Освіта і наука, 2005.– Вип. 204. – Т. 2. – С. 489–494.

  14. Павлова В.А. Конкурентоспроможність кадрового потенціалу підприємства // Вісник СНУ ім. В. Даля. – Луганськ: СУДУ. – 2005. – №12(94). – С. 160–165.

  15. Павлова В.А. Матричні методи моделювання конкурентоспроможності підприємства // Академічний огляд. – 2005. – №2. – С. 48–52.

  16. Павлова В.А. Формування стратегії розвитку підприємства в умовах конкуренції // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. праць. – Д.: Освіта і наука, 2005. – Вип. 206. – Т. 4. – С. 1106–1112.

  17. Павлова В.А. Моделювання оцінки ситуації на ринку продукції харчової промисловості //Вісник ДонДУЕТ: Економічні науки. – 2005. – №4(28). – С. 116–125.

  18. Павлова В.А. Конкуренція і конкурентоспроможність в механізмі сучасного економічного розвитку // Вісник Української академії банківської справи. – 2005. – №2(19). – С. 10–14.

  19. Павлова В.А. Кластери як елемент системи управління конкурентоспроможністю підприємства // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2006. – №1. – С. 190–194.

  20. Павлова В.А. Глобалізація і розвиток підприємств: можливі ризики та переваги // Вісник Тернопільської академії народного господарства: Економічні науки. – 2006. – №1. – С. 52–59.

  21. Павлова В.А. Вплив ринкових та інституційних факторів на стратегічний розвиток підприємств-виробників споживчих товарів // Академічний огляд. – 2006. – №1. – С. 32–37.

  22. Павлова В.А. Підвищення конкурентоспроможності підприємств хлібопекарної промисловості в ринкових умовах: аспекти теорії і практики // Економіка і управління. – 2006. – №2. – С. 50–55.

  23. Павлова В.А., Бесєда М.В. Особливості та тенденції розвитку сфери виробництва споживчих товарів // Академічний огляд. – 2006. – №2. – С. 31–36. Особистий внесок: визначено особливості та періоди розвитку сфери виробництва споживчих товарів.

  24. Павлова В.А. Механізм формування конкурентоспроможності підприємств–виробників споживчих товарів // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. праць. – Національна академія державного управління при Президентові України. – 2006. – №2. – С. 107–115.

  25. Павлова В.А. Інформаційно-методичні аспекти оцінки конкуренто-спроможності підприємства // Культура народов Причерноморья. Серия: Экономические науки. – 2006. – №80 – С. 122–126.

  26. Павлова В.А. Система реалізації конкурентоорієнтованої стратегії підприємства: постановний аспект // Регіональна економіка. – 2006. – №3(41). – С. 216–220.

  27. Павлова В.А. Формування конкурентних переваг підприємств на різних стадіях економічного розвитку // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2006. – №5. – С. 232–235.

Тези доповідей та матеріали конференцій

  1. Павлова В.А. Оцінка ефективності управління конкурентоспроможним підприємством / Підприємництво: в умовах пожвавлення економіки України : Матеріали всеукр. наук.-практ. конф. – Житомир: ІПСТ. – 2002. – С. 144–145.

  2. Павлова В.А. Якість та конкурентоспроможність товарів вітчизняного виробника на світовому ринку з погляду проблем підготовки фахівців / Нова економіка і вища освіта: Матеріали міжн. сем. – Донецьк: ДонДУЕТ. – 2003. – С. 50–53.

  3. Павлова В.А. Фактори, що формують конкурентоспроможність / Європейський вибір України: проблеми теорії та практики реалізації: Матеріали міжн. наук.-практ. конф. – Д.: Вид-во ДУЕП. – 2003. – С. 76–78.

  4. Павлова В.А. Конкурентоспроможність товарів у маркетинговій діяльності підприємств / Управління підприємствами: проблеми та шляхи їх вирішення: Матеріали міжн. наук.-практ. конф.– Ялта: ДонДУЕТ. – 2003. – С. 129–132.

  5. Павлова В.А. Оцінка конкурентоспроможності підприємств за методом аналізу ієрархій / Політичні, економічні та психологічні виміри перехідного суспільства: Матеріали всеукр. конф. – Суми: СДУ. – 2003. – С. 56–59.

  6. Павлова В.А. Роль маркетингу у підвищенні конкурентоспроможності товарів / Маркетингові дослідження в Україні: Матеріали ІІІ міжн. наук.-практ. конф. – Ялта: КНТЕУ. – 2004. – С. 178–179.

  7. Павлова В.А. Управління якістю продукції як фактор конкурентоспроможності / Розвиток менеджменту в Україні: реалії, проблеми, перспективи: Матеріали всеукр. наук.-практ. конф. – Житомир: ЖДТУ. – 2004. – С. 40–41.

  8. Павлова В.А. Наукові підходи до управління конкурентоспроможністю / Стан і проблеми трансформації фінансів та економіки регіонів у перехідний період: Матеріали ІІІ міжн. наук.-практ. конф. – Хмельницький: Хмельницький економічний університет. – 2005. – С. 330–332.

  9. Павлова В.А. Рівень якості як критерій конкурентоспроможності підприємства / Фінансово-кредитне стимулювання економічного зростання: Матеріали XI міжн. наук.-практ. конф. – Луцьк: Волинський державний університет ім. Л. Українки. – 2005. – С. 235–236.

  10. Павлова В.А. Обґрунтування вибору конкурентоспроможної стратегії розвитку підприємства в період становлення / Сучасні інформаційні технології в економіці та управлінні підприємствами, програмами та проектами: Матеріали ІІІ міжн. наук.-практ. конф. – Харків: Національний аерокосмічний університет ім. М.Є. Жуковського „ХАІ”. – 2005. – С. 114–115.

  11. Павлова В.А. Реалізація конкурентної переваги підприємства в контексті врахування умов функціонування на регіональному ринку / Теорія та практика економіки і підприємництва: Матеріали ІІІ міжн. наук.-практ. конф. – Алушта: ТНУ. – 2006. – C. 180.

  12. Павлова В.А. Роль стратегічних ресурсів у забезпеченні конкурентоспроможності підприємства / Конкурентні стратегії: теорія, практика, перспективи: Матеріали ІІ міжн. наук.-практ. конф. – Одеса: ОНУ ім. І.І. Мечникова, 2006. – С. 31–32.

Інші видання

  1. Власюк В.Є., Павлова В.А. До питання щодо впливу інфляційних факторів на фінансово-кредитну стійкість // Торгівля і ринок України. - 2002. – Вип. 13. – Т. 3. - С. 375–379. Особистий внесок: розглянуто інфляційні процеси як фактор впливу на стратегічний розвиток підприємства – 0,17 др. арк.

  2. Рогоза М.Є., Павлова В.А. Механізми функціонування в системах управління підприємствами: чинники й особливості // Вісник Донбаської державної машинобудівної академії. – 2005. – №1. – С. 223–226. Особистий внесок: визначено особливості функціонування промислових підприємств в системі ринкових відносин – 0,30 др. арк.

  3. Павлова В.А. Классификация методов оценки конкурентоспособности предприятия // Современный научный вестник. – Белгород: Руснаучкнига, 2006. – №3(4). – С. 13–17.

Навчальні посібники

  1. Титаренко Л.Д., Павлова В.А., Малигіна В.Д. Ідентифікація та фальсифікація продовольчих товарів: Навчальний посібник (Рекомендовано МОН України). – К.: Центр навчальної літератури, 2006. – 196 с. Особистий внесок: Розділ 1. Ідентифікація та оцінка відповідності. Способи і методи ідентифікації; Розділ 2. Фальсифікація товарів. Способи і методи виявлення фальсифікації зерноборошняних і кондитерських товарів – 5,1 д.а.