Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Спориш Оксана Анатоліївна. Стратегія розвитку підприємств туристично-рекреаційного бізнесу : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Спориш О.А. Стратегія розвитку підприємств туристично-рекреаційного бізнесу. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Полтавський університет споживчої кооперації України. – Полтава, 2008.

Дисертація присвячена розробці теоретичних засад і науково обґрунтованих пропозицій щодо формування стратегії розвитку підприємств туристично-рекреаційного бізнесу на обласному рівні.

У дисертації досліджено та узагальнено теоретичні основи процесу формування стратегії розвитку підприємств туристично-рекреаційного бізнесу; проаналізовано сучасний стан та тенденції розвитку туристичного бізнесу в Україні на основі комплексного аналізу статистичних і експериментальних даних; визначено специфіку формування туристичного продукту; здійснено аналіз чинників впливу та умов розвитку туристично-рекреаційного бізнесу.

У дисертації здійснено аналіз стану розвитку туристичної інфраструктури, проведено оцінку туристично-рекреаційних ресурсів і потенціалу розвитку туризму та рекреації в Полтавській області; розроблено модель рекреаційного районування Полтавської області, яка дозволяє здійснити ідентифікацію районів за рівнем і перспективами розвитку туристичного бізнесу; запропоновано рекомендації щодо формування стратегії розвитку підприємств туристично-рекреаційного бізнесу Полтавської області в сучасних економічних умовах господарювання.

Ключові слова:, туризм, туристично-рекреаційний бізнес, підприємства туристично-рекреаційного бізнесу, стратегія розвитку туристично-рекреаційного бізнесу, туристичний продукт, Маркетинговий туристичний центр, туристичний імідж.

У дисертаційній роботі здійснено теоретичне узагальнення та запропоновано нове розв’язання актуального наукового та практичного завдання – розробки теоретико-методичних та практичних рекомендацій щодо формування стратегії розвитку підприємств туристично-рекреаційного бізнесу.

Результати проведеного дослідження дозволяють зробити такі висновки:

1. Досліджено й узагальнено теоретичні основи стратегічного управління туристично-рекреаційними територіями та розвитком туристичної інфраструктури, які засвічують, що вагомим фактором прискорення інтеграції України в європейський економічний простір є розвиток туристично-рекреаційного бізнесу через ефективне комплексне освоєння потенціалу туризму та рекреацій. Узагальнення теоретико-методологічних основ функціонування туристично-рекреаційного бізнесу свідчить про необхідність зміни підходів до формування стратегії в умовах ринкової трансформації. Дослідження поняття „формування стратегії” дозволило автору уточнити його зміст, враховуючи специфіку діяльності підприємств туристично-рекреаційного бізнесу, а саме: формування стратегії розвитку підприємств туристично-рекреаційного бізнесу має специфіку, зумовлену спільною діяльністю підприємств різних галузей господарського комплексу, об’єднаних загальною метою спільного використання туристичних ресурсів і створення конкурентоспроможного комплексного туристичного продукту.

2. Проаналізовано стан та тенденції розвитку туристичного бізнесу в Україні шляхом комплексного аналізу статистичних і експериментальних даних встановлено, що статус туристичного-рекреаційного бізнесу та зацікавленість держави в подальшому його розвитку зростає, посилюється вплив туризму майже на всі сфери життєдіяльності людей. Подальший розвиток підприємств туристично-рекреаційного бізнесу повинен визначатися через призму спроможності їх адаптації до вимог зовнішнього середовища, тому головним змістом формування стратегії розвитку підприємств туристично-рекреаційного бізнесу є визначення перспективних напрямів господарської діяльності за рахунок постійного моніторингу підприємницького середовища.

3. Визначено специфічні особливості формування туристичного продукту, оскільки він неіснує в конкретній речовій формі, а для конкретного споживача має абстрактний характер. Доведено, що туристичний продукт являє собою сукупність споживчих цінностей із туристично-рекреаційним ефектом, які існують у формі конкретних продуктів і послуг, що вироблені та є в наявності у конкретний момент для споживання в певному природному і суспільному середовищі. Враховуючи, що ступінь корисності туристичного продукту визначається споживачем суб’єктивно, то важливим є формування максимально наповненого пакета благ, який би не зазнавав впливу тимчасових чинників і відповідав економічним можливостям споживачів.

4. Виявлено вплив чинників на розвиток туристично-рекреаційного бізнесу, згрупованих за низкою ознак, які негативно впливають на стан і стримують подальший розвиток туризму на Полтавщині. Проведений аналіз туристичних ресурсів і ринкових умов діяльності підприємств туристично-рекреаційного бізнесу області дозволив систематизувати чинники які є основними стосовно значущості впливу на розвиток внутрішнього туризму в Полтавській області, це – чинники попиту та пропозиції.

5. Проаналізовано стан розвитку інфраструктури туристично-рекреаційного бізнесу. Доведено, що попри значний туристично-рекреаційний потенціал Полтавщини, туристична інфраструктура регіону функціонує неефективно. Основною проблемою її подальшого розвитку залишається не стільки нарощування потужностей, скільки підвищення якості обслуговування та розширення асортименту туристичних послуг.

6. Оцінено потенціал розвитку туристично-рекреаційного бізнесу Полтавської області. За результатами аналізу розраховано сукупний потенціал області та визначено головні передумови розвитку туристично-рекреаційного бізнесу. Встановлено, що сукупний потенціал ресурсів області дозволяє у рамках туристично-рекреаційного комплексу створювати та розвивати свій специфічний комплексний регіональний туристичний продукт. Розроблена схема рекреаційного районування Полтавської області з метою ідентифікації, диференціації за рівнем розвитку та виділення рівня туристично-рекреаційного потенціалу районів, прогнозування їх розвитку. Виділено території депресивного, прогресивного, стійкого та перспективного розвитку, визначено місце кожного району відповідно до рівня потенціалу і перспектив.

7. Сформовано напрями та завдання стратегічного розвитку підприємств туристично-рекреаційного бізнесу в сучасних економічних умовах господарювання шляхом удосконалення організаційно-економічного механізму та формування стратегії сталого розвитку: створення туристично-рекреаційного комплексу, що дає можливість консолідувати зусилля підприємств щодо створення конкурентоспроможного комплексного туристичного продукту на основі ефективного та раціонального використання природних, культурно-історичних ресурсів і забезпечує комплексний розвиток області, сприяє формуванню позитивного іміджу та просуванню туристичного продукту не тільки на внутрішньому, а й на зовнішньому ринках; підтримка та сприяння розвитку малого підприємництва (як безпосередньо в туристичній галузі, так і в суміжних галузях – торгівлі, сервісному обслуговуванні, сфері розміщення, громадському харчуванні тощо). Визначено пріоритетні напрями розвитку підприємств туристично-рекреаційного бізнесу: створення єдиного технологічного ланцюга туристично-рекреаційних об'єктів, утворення єдиної системи територіального маркетингу, вирішення загальних екологічних проблем комплексу.

8. Визначено можливості застосування маркетингу та сучасних інформаційних технологій для розвитку підприємств туристично-рекреаційного бізнесу. Доведена роль позиціонування та іміджу в просуванні будь-якої туристичної території, що дозволило сформулювати основні методологічні і технологічні підходи до формування іміджу Полтавської області, визначено етапи процесу формування іміджу, а також перелік оцінюючих показників привабливості території. Встановлено конкретні канали формування і просування туристичного бренду області. Необхідною умовою розвитку туристично-рекреаційного бізнесу області є створення спеціального Маркетингового туристичного центру області з метою забезпечення ринкового моніторингу та економічної діагностики, вивчення попиту та формування конкурентоспроможного туристичного продукту. Важливим напрямом просування туристичного продукту області визначено використання новітніх інформаційних технологій, запропоновано впровадження інформаційних технологій для реалізації спеціалізованого туристичного Інтернет-порталу.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Тягунова Н.М., Спориш О.А. Перспективні напрями розвитку туристично-рекреаційного потенціалу в Полтавському регіоні // Вісник ДІТБ “Економіка, організація і управління підприємствами (в туристичній сфері)”. – Донецьк: ДІТБ, 2007. – №11. – С. 216–220.

  2. Спориш О.А. Основні напрями раціонального використання туристично-рекреаційного потенціалу регіону // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць. – Випуск 233: Т. III. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2007.– С. 818–825.

  3. Спориш О.А. Застосування маркетингових стратегій для забезпечення стабільного розвитку регіонального туризму // Науковий вісник ПУСКУ. Серія “Економічні науки”. – Полтава: РВВ ПУСКУ, 2007. – № 3 (25). –
    С. 109–112.

  4. Спориш О.А. Вплив основних зовнішніх і внутрішніх чинників та умови розвитку туристично-рекреаційного потенціалу регіону (на прикладі Полтавської області) // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць. – Випуск 236: Т.II. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2008. – С. 302–311.

Тези доповідей та матеріали конференцій

  1. Гринько С.М., Спориш О.А., Роль якості послуг в обслуговуванні населення // Товарознавство та ринок споживчих товарів у 3-му тисячолітті: Тези доповідей міжнародної науково-практичної конференції, 14–15 жовтня 2004 р. – Донецьк, 2004. – С. 109–110.

  2. Тягунова Н.М., Спорыш О.А. Маркетинговое исследование рынка туристических услуг // Международная научная конференция профессорско-преподавательского состава, сотрудников и аспирантов кооперативних вузов стран СНГ, 07.02.2006 г., – Москва: МУПК, 2006. – С. 397–398.

  3. Спориш О.А. Перспективні напрями розвитку туристично-рекреаційного потенціалу регіону // Маркетинг в малому та середньому бізнесі: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції, 24–25 травня 2007 р. – Полтава: АСМІ, 2007. – С. 57–59.

  4. Спориш О.А., Тягунова Н.М. Використання сучасних інформаційних технологій в просуванні туристично-рекреаційного комплексу регіону // Транскордонне співробітництво як фактор активізації євроінтеграційних процесів: Матеріали XVII міжнародної науково-практичної конференції, м. Чернівці, 2008. – С. 381-384.


Інші видання

9. Спориш О.А. Сучасні підходи до маркетингових досліджень сфери послуг // Науковий вісник ПУСКУ. Серія “Економічні науки”. – Полтава: РВВ ПУСКУ, 2004. – № 1 (11). – С.104–106.

10. Тягунова Н.М., Спориш О.А. Маркетингова концепція конкурентоспроможності послуг // Науковий вісник ПУСКУ: Серія “Економічні науки”. – Полтава: РВВ ПУСКУ, 2005. – № 1 (15). – С. 102–104.