Колотило Ольга Данилівна. Страхування вантажів: досвід і напрямки розвитку в Україні: Дис... канд. екон. наук: 08.04.01 / Київський національний економічний ун-т. - К., 2002. - 179 арк. , табл. - Бібліогр.: арк. 165-173.
Анотація до роботи:
Колотило О. Д. Страхування вантажів: досвід і напрямки розвитку в Україні. – Рукопис.
Дисертація на здобуття ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.04.01 – Фінанси, грошовий обіг та кредит. – Київський національний економічний університет, Київ, 2002.
Дисертація присвячена дослідженню організаційних форм страхування вантажів та їх оптимізації на ринку України.
Стверджується, що вплив сучасних інновацій промислових технологій на зміну фізичних і хімічних властивостей вантажів, вимагає адекватних змін інфраструктури організаційних форм його страхового ринку. З урахуванням зростання ВВП і розширення товарообміну, опрацьована методика оцінки потенційного обсягу вітчизняного ринку страхування вантажів і концепція футурологічного прогнозу його освоєння до 2020 р.
Визнано, що ефективним заходом вдосконалення ринку страхування вантажів буде створення Інституту централізованого моніторингу та електронного інформаційного банку даних, який базуватиметься на приватно-державній організаційній формі фінансування. Запропоновано механізм його реалізації для “Програми розвитку страхового ринку України на 2001-2004 роки”, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 02.02.01 № 98.
Опрацьована концепція викладання еволюції організаційних форм страхування вантажів і відповідне учбово-методичне забезпечення дисципліни “Актуарні розрахунки” для підготовки магістрів за програмою “Страховий менеджмент”.
У дисертації наведене теоретичне узагальнення і шляхи розв’язання наукової задачі, що виявляється у визначенні суспільно-економічних закономірностей становлення і розвитку організаційних форм страхування вантажів та опрацюванні концепції вдосконалення інфраструктури вітчизняного ринку страхування, а саме:
В історії становлення і розвитку страхування, першим його об’єктом був вантаж – приватна матеріальна споживна вартість у стані транспортування, що є прототипом сучасного комерційного інституту страхування. Сьогодні, страхування вантажів є одним з найбільш перспективних видів вітчизняного страхового ринку, що за показником страхових премій у майновому страхуванні стабільно займає третє місце.
За результатами опрацьованої футурологічної моделі прогнозування динаміки освоєння вітчизняного потенційного ринку страхування вантажів, що базується на функції від вартості перевезеної товарної продукції, показано, що за 2000 р. реальне освоєння ринку не перевищувало однієї чверті. За прогнозом, наближення до повного освоєння потенційного ринку, за сприятливих умов, відбудеться на кінець 20-х рр.
Україна, як нова європейська держава, визнаючи верховенство міжнародного права над національним, вже ратифікувала базові міжнародні нормативні документи, але внутрішня нормативно-законодавча база і структура ринку страхування вантажів, на сьогодні, залишається недостатньо адаптованою до міжнародних вимог. Так, все ще, залишаються неврегульованими питання узгодження вітчизняної класифікації страхових ризиків з міжнародною та уніфікації методик визначення розміру відшкодування збитків у страхуванні вантажів за різними видами транспортування.
Показано, що у страхуванні вантажів, достовірність визначення ймовірності настання страхових подій методами актуарних розрахунків, наближається до імовірного, в залежності від ступеня диференціації об’єктів страхування за їх властивостями у класифікації ризиків, відповідно до закону великих чисел.
Диверсифікація страхування ризиків вантажоперевезень за властивостями різних видів вантажів і засобів їх транспортування дозволяє більш ефективно впроваджувати сучасні системи моніторингу і аналізу ризиків та підвищити професіоналізм кадрів.
Сьогодні, на Україні визрівають мотивації щодо спільного вирішення страховиками вантажів і відповідними державними структурами проблем розвитку даного ринку.Перш за все, це стосується реформування консервативно-заформалізованої системи статистичної звітності у прогресивно-динамічну, яка б базувалась як на інформації страховиків, так і установ незалежного моніторингу, що своєчасно і достовірно б відображало стан і наслідки впровадження у вітчизняну практику плідних інновацій та змін законодавчо-нормативної бази.
З урахуванням історичного досвіду змін організаційних форм і тенденцій глобалізації економіки, опрацьована модель створення Інституту централізованого моніторингу та електронного інформаційного банку даних з страхування вантажів, який базувався б на приватно-державній формі фінансування з подальшим його переростанням у самодостатній суб’єкт страхового ринку, в системі його регулювання за принципами реінжинірингу.
Обґрунтовано плідність реалізації запропонованої моделі вдосконалення ринку страхування вантажів, що виявиться у сприянні взаємообміну інформацією між усіма суб’єктами ринку, сфери науки, освіти та широким колом зацікавлених фахівців економічної діяльності.
Результати виконаного аналізу сучасного стану і футурологічного прогнозу освоєння потенціалу вітчизняного ринку страхування вантажів, за умов ретельного дослідження і врахування визначальних факторів в системі реалізації виключно сприятливого для України проекту ІІ Пан’європейської конференції розбудови транс’європейських транспортних коридорів, дозволяють оптимістично оцінити його подальший розвиток.
З урахуванням виокремлення в дослідженні двох принципово різних організаційних форм страхування вантажів - некомерційної і комерційної, опрацьована нова методологія викладання дисципліни “Актуарні розрахунки”, з висвітленням їх еволюції та адаптації до вітчизняного страхового ринку.
Публікації автора:
У наукових фахових виданнях:
Колотило О. Д. Фінансові проблеми страхування вантажів // Фінанси України. - 2000. - № 9. – С. 100 - 103. – 0,4 д.а.
Колотило О. Д. Проблеми моніторингу ризику в умовах вітчизняного ринку страхування // Фінанси України. - 2000. - № 10. – С. 135 – 138. – 0,4 д.а.
Колотило О. Д. Особливості сучасного вітчизняного ринку страхування вантажів // Вісник Тернопільської академії народного господарства. - 2001. - № 15. – С. 70 – 71. – 0,1 д.а.
Колотило О. Д. Розвиток ринку страхування вантажів // Фінанси України. - 2001. - № 11. – С. 137 – 140. – 0,4 д.а.
В інших виданнях:
Колотило О. Д. Страхування вантажів // Страхування: Підручник. – К.: – КНЕУ. – 1998. – С. 290 – 297. – 0,6 д.а.
Колотило О. Д. Проблеми підготовки актуаріїв для вітчизняного страхового ринку // Матеріали науково-методичної конференції 3 лютого 1998 р. “Університетський рівень освіти: зміст та напрямки забезпечення”. – Київ: КНЕУ. – 1998. – С. 64 – 65. – 0,1 д.а.
Колотило О. Д. До питання підготовки актуаріїв в Україні // Матеріали IV Всеукраїнської науково-практичної конференції 26-27 березня 1998 р. “Управління організацією: діагностика, стратегія, ефективність”. – Київ, Трускавець. – 1998. – С. 66 – 67. – 0,1 д.а.
Колотило О. Д. Збірник задач та вправ з курсу “Актуарні розрахунки” для студентів, які навчаються за магістерською програмою “Страховий менеджмент”, усіх форм навчання. – К.: КНЕУ, 1999. – 24 с. – 1 д.а.
Колотило О. Д. Проблеми формування системи служб забезпечення страхування вантажів // Матеріали VI Міжнародної науково-практичної конференції 6-7 квітня 2000 р. “Теорія управління організацією: стан та перспективи”. – Київ, Трускавець. – 2000. – С. 89 – 90. – 0,1 д.а.
Колотило О. Д. Мотивації щодо спільної діяльності вітчизняних приватно-державних структур управління в страхуванні Современная экономическая наука и образование в Украине: теория, методология, практика: Сборник научных трудов. – К.: МАУП, Приложение № 1(16) // Персонал. – 2001. - № 5(65). – С. 185 - 186. – 0,1 д.а.
Колотило О. Д. Аналіз сучасного стану і модель розвитку страхування вантажів в Україні. Економіка України: реалії, перспективи розвитку ринкових відносин. Міжвідомчий науковий збірник. – К.: - 2000. – Том 20. – С. 417 – 422. – 0,5 д.а.
Колотило О. Д. Актуарні розрахунки як інструмент оцінки страхових ризиків // Збірник наукових праць за матеріалами Міжнародної науково-практичної конференції 25-27 березня 2001 р. “Ризикологія в економіці та підприємництві”. – К.: - 2001. – С. 184 –185. – 0,1 д.а.
Колотило О. Д. Актуарні розрахунки // Магістерські програми. Фінанси: “Програма страховий менеджмент”. 2001/02 навч. рік. Ч. ІІ. Під керівництвом д-р. екон. наук, проф. Осадець С.С.. – К.: КНЕУ, 2001. – С. 62 – 74. – 0,5 д.а.