Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Фітопатологія


Коробка Світлана Іванівна. 1. Стовпчаста іржа чорної смородини та обґрунтування заходів з обмеження її розвитку в північному Лісостепу України : Дис... канд. наук: 06.01.11 - 2005.



Анотація до роботи:

Коробка С.І. Стовпчаста іржа чорної смородини та обґрунтування заходів з обмеження її розвитку в північному Лісостепу України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.11 – фітопатологія. Національний аграрний університет, Київ, 2005 р.

В результаті досліджень встановлено, що в умовах північного Лісостепу України збудник стовпчастої іржі чорної смородини Cronartium ribicola Diethr. характеризується повним циклом розвитку. Проміжним господарем є сосна веймутова, на гілочках якої розвиваються еціоспори, що є первинним джерелом інфекції.

Визначено оптимальні умови проростання уредініоспор та розвитку збудника хвороби. Доведено, що останній в уредініостадії не зимує.

Виявлено ряд сортів та гібридів чорної смородини, які проявили польову стійкість проти стовпчастої іржі в умовах зони досліджень. Встановлено вплив розвитку хвороби на особливості метаболізму листків у сортів, різних за стійкістю.

Розроблено комп’ютерну математичну модель прогнозу розвитку хвороби на сприйнятливих та високосприйнятливих сортах.

Проведено оцінку господарської та економічної ефективності застосування фунгіцидів проти стовпчастої іржі та інших хвороб досліджуваної культури.

  1. Стовпчаста іржа є однією з небезпечних хвороб чорної смородини в умовах північного Лісостепу України. Вона розвивається з середини травня до жовтня. Для початкового її розвитку (проростання еціоспор та зараження листків) необхідна прохолодна (12-15 С) волога погода. Для подальшого перебігу хвороби оптимальними умовами є температура повітря 17-19 С з дощовими днями не менше 10 на місяць. Масовий прояв хвороби припадає на кінець серпня. Збудник стовпчастої іржі Cronartium ribicola має повний цикл розвитку. Весняне відновлення інфекції відбувається за рахунок еціоспор, які можуть зберігати життєздатність у природних умовах протягом 1,5 місяця.

  2. Уредініоспори проростають лише за наявності краплинної вологи. В лабораторних умовах мінімальна температура їх проростання становить 12, максимальна – 26, оптимальна – 18...20С. При температурі повітря 8 і 30С уредініоспори не проростають. У природних умовах температура повітря 20...25С під час формування спор зменшує їх життєздатність.

  3. Ураження різних сортів чорної смородини збудником стовпчастої іржі залежить від віку рослин і погодних умов. Переважна більшість обстежених сортів і гібридів з року в рік уражувалася збудником хвороби відповідно до погодних умов вегетації. У деяких сортозразків спостерігається збільшення чи зменшення сприйнятливості до хвороби в залежності від віку рослин.

  4. Оптимальні умови для інтенсивного розвитку стовпчастої іржі створюються в загущених посадках, розміщених у низинних місцевостях поблизу джерела первинної інфекції.

  5. Високо- та середньостійкими проти хвороби в умовах північного Лісостепу України є сорти чорної смородини Чернеча, Санюта, Сюїта Київська, Білоруська солодка, Дочка Ворскли, Сіянець Голубки та гібриди Г 100, Г 17/3, Г 14/17. Їх можна використовувати як донори стійкості проти стовпчастої іржі в селекційних програмах. Підвищено- та високосприйнятливими є сорти Оджебін, Чорний Жемчуг, Полтава 800, Лєнтяй та гібриди Г 11, Г 11/12.

  6. Період плодоношення Cronartium ribicola залежить від стійкості сорту проти хвороби. На листі високосприйнятливих сортів він становить 4-5, у високостійких 16-17 днів.

  7. В уражених стовпчастою іржею листках чорної смородини значно зменшується вміст пігментів, причому найчіткіше зміни проявляються у кількості хлорофілу „а”. При ураженні листків послаблюються процеси фотосинтезу, особливо у високосприйнятливих сортів.

  8. Розроблена номограма розвитку досліджуваної хвороби дозволяє оцінити стан насаджень чорної смородини щодо перебігу інфекційного процесу і визначитися з необхідністю проведення захисних заходів проти хвороби.

  9. Для захисту чорної смородини від стовпчастої іржі доцільно проводити дворазову обробку (до цвітіння та після збору врожаю, виходячи з короткострокового прогнозу розвитку хвороби) топсіном М, 70,0% з.п., з нормою витрати препарату 1 кг/га. Рівень рентабельності обприскування при цьому складає 68,8%. Використання самої бордоської рідини не доцільне, оскільки ефективність її дії надто низька, а витрати на проведення операції досить високі.

Рекомендації виробництву

З метою запобігання розвитку стовпчастої іржі насадження чорної смородини необхідно розміщувати на рівнинній підвищеній добре аерованій місцевості. Посадка не повинна бути загущеною. Не слід розташовувати плантації чорної смородин поблизу джерел первинної інфекції – дерев сосни веймутової, сибірського кедра та інших п’ятихвойних порід.

В умовах північного Лісостепу України доцільно вирощувати високо- та середньостійкі проти стовпчастої іржі сорти чорної смородини, зокрема такі, як Чернеча, Санюта, Сюїта Київська, Білоруська солодка, Княжицька, Дочка Ворскли, Сіянець Голубки.

З метою захисту чорної смородини від стовпчастої іржі насадження необхідно обприскувати до цвітіння та після збору врожаю фунгіцидом топсін М, 70% з.п., з нормою витрати 1,0 кг/га, виходячи з короткострокового прогнозу розвитку хвороби та керуючись розробленими математичними моделями прогнозу на різних за стійкістю сортах. Враховуючи позитивні результати обробки топсіном М у обмеженні розвитку стовпчастої іржі, пропонуємо розширити спектр його дії на смородині проти цієї хвороби та рекомендувати його до постійної реєстрації у „Міністерстві охорони навколишнього природного середовища управління безпеки хімічних речовин”.

Публікації автора:

  1. Коробка С.І. Стовпчаста іржа чорної смородини // Садівництво. – К., 2000. Вип. 51. – С. 169-172.

  2. Калюжний Ю.В., Шеренговий З.П., Коробка С.І. Стійкість сортів чорної смородини до стовпчастої іржі // Садівництво. – К., 2001. Вип. 52. – С. 148-152 (особистий внесок здобувача – 70%: проведення досліджень, узагальнення даних).

  3. Коробка С.І. Особливості метаболізму листя чорної смородини при ураженні стовпчастою іржею // Садівництво. – К., 2002. Вип. 54. – С. 154-156.

  4. Коробка С.І. Динаміка прояву і розвитку стовпчастої іржі на чорній смородині у північному Лісостепу України // Садівництво. – К., 2004. Вип. 55. – С. 125-129.

  5. Коробка С.І. Стовпчаста іржа чорної смородини та захист від неї в північному Лісостепу України. / Вісник аграрної науки південного регіону. – Одеса, 2001. Вип. №2.– С. 132-135.

  6. Коробка С.І. Стійкість сортів чорної смородини до стовпчастої іржі // Современные проблемы генетики, биотехнологии и селекции растений: сб. тез. Междунар. конф. молодых ученых (2-7 июля 2001 г.). – Харьков, 2001. – С. 91-92.