Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Соціальна психологія; психологія соціальної роботи


Зубіашвілі Ірина Костянтинівна. Ставлення до грошей як фактор економічної соціалізації старшокласників. : Дис... канд. наук: 19.00.05 - 2009.



Анотація до роботи:

Зубіашвілі І. К. Ставлення до грошей як фактор економічної соціалізації старшокласників. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.05 – соціальна психологія; психологія соціальної роботи. – Інститут психології ім. Г.С.Костюка АПН України, Київ, 2009.

У дослідженні на засадах культурно-діяльнісного та структурно-функціонального підходів розкриваються психологічні особливості економічної соціалізації старшокласників у зв’язку зі специфікою їх ставлення до грошей.

Обґрунтовується структурно-функціональна модель детермінації економічної соціалізації особистості як інструмент пізнання психологічних особливостей ставлення старшокласників до грошей в якості чинника їх економічної соціалізації. Емпірично підтверджується положення про те, що зі зменшенням представленості афективних складових з негативною валентністю в структурі ставлення до грошей та збільшенням поінформованості про економічну реальність і зростанням значущості грошей в системі цінностей особистості, зі зростанням ролі раціональних монетарних установок в організації системи ставлення до грошей прямо пов’язане зростання рівня економічної соціалізації особистості на етапі юнацтва.

Обґрунтовуються заходи по цілеспрямованому формуванню раціонального ставлення особистості до грошей як засобу оптимізації процесу економічної соціалізації. Зокрема, розроблено програму спеціалізованого соціально-психологічного тренінгу, спрямованого на формування раціонального ставлення до грошей та тих економічно-психологічних якостей старшокласників (раціональне, нестереотипне мислення, продуктивність діяльності в ситуаціях невизначеності, ощадливість, здатність до рефлексії), які відповідають економічно активному рівню соціалізації особистості.

В результаті теоретико-емпіричного дослідження ставлення до грошей як чинника економічної соціалізації старшокласників доведено, що на рівень економічної соціалізації старшокласників впливає зміст та структура ставлення до грошей.

Результати проведеного дослідження дозволяють зробити наступні висновки.

1. Теоретично обґрунтовано положення про те, що економічна соціалізація особистості є безперервним динамічним процесом економіко-психологічного розвитку особистості, який відбувається як зовнішньодетермінований та активний, внутрішньомотивований процес прийняття особистістю умов її існування в певних соціально-економічних ситуаціях, що уможливлює використання інтеріоризованих економічних цінностей суспільства.

Обґрунтовано структурно-функціональну модель детермінації економічної соціалізації особистості як теоретичного інструменту для вивчення структури ставлення до грошей та його функції в якості чинника у складних процесах детермінації економічної соціалізації. На цій основі визначено функцію грошей як визначального засобу, що опосередковує процес економічної соціалізації особистості, зокрема, на етапі юнацтва.

2. З’ясовані змістові особливості ставлення старшокласників до грошей. Встановлено недостатній рівень розвитку когнітивного компонента, що зумовлює його підпорядковану роль у функціонуванні ставлення старшокласників до грошей.

3. Підтверджено існування внутрішньоособистісної дисоціації монетарних цінностей, яка є більш глибокою в економічній свідомості старшокласників з регіонів.

З’ясовано, що змістовими особливостями афективного компоненту ставлення старшокласників до грошей є переважно негативні оцінки монетарної політики в країні. Констатовано, що для старшокласників характерна культура емоційно-негативного реагування на реальність монетарних відносин, яка має свою специфіку за адміністративно-територіальною та статевою ознаками.

4. Емпірично доведено, що властивий старшокласникам пасивний тип економіко-психологічної адаптивності зумовлюється особливостями конфігурації елементів ставлення до грошей, а саме, домінуванням в структурі останнього афективного компоненту.

На основі встановлених у ході емпіричного дослідження економічно пасивного, економічно лабільного та економічно активного рівнів економічної соціалізації старшокласників з’ясовано, що остання протікає на найнижчому, економічно пасивному рівні і характеризується високою монетарною тривожністю.

5. Емпірично підтверджено положення про те, що зі зменшенням представленості афективних складових з негативною валентністю в структурі ставлення та збільшенням поінформованості про економічну реальність та зростанням значущості грошей в системі цінностей особистості, зі зростанням ролі раціональних монетарних установок в організації системи ставлення до грошей прямо пов’язано зростання рівня економічної соціалізації особистості на етапі юнацтва.

6. Розроблено програму спеціалізованого соціально-психологічного тренінгу, спрямованого на формування раціонального ставлення до грошей та тих економічно-психологічних якостей старшокласників (раціональне, нестереотипне мислення, продуктивність діяльності в ситуаціях невизначеності, ощадливість, здатність до рефлексії), які відповідають економічно активному рівню соціалізації особистості.

Подальшу розробку представленої проблеми автор вбачає у дослідженні масштабів трансформації економічних цінностей українського суспільства і, відповідно, у прогнозуванні на цій основі тенденцій у економічній соціалізації підростаючих поколінь. Особливий інтерес становитимуть дослідження регіональних, гендерних та вікових особливостей ставлення юнацтва до грошей.

Публікації автора:

а) розділ у колективній монографії:

1. Зубіашвілі І. К. Ставлення до грошей як чинник економічної соціалізації учнівської молоді / В. В. Москаленко, І. В. Білоконь, І. К. Зубіашвілі [та ін.] // Економічна соціалізація: соціально-психологічний аспект: монографія / заг. ред. В. В. Москаленко – К. : Український центр політичного менеджменту, 2008. – С. 182 – 229. – (Б-ка журн. «Соціальна психологія»).

б) статті в наукових фахових виданнях, рекомендованих ВАК України:

2. Зубіашвілі І. К. Феномен економічних уявлень з точки зору концепції соціальних репрезентацій / І. К. Зубіашвілі // Проблеми загальної та педагогічної психології: зб. наук. праць Інституту психології ім. Г. С. Костюка АПН України / за ред. С. Д. Максименка. – К. : ГНОЗІС, 2006. – Вип. 2, Т.VIII. – С. 126–132.

3. Зубіашвілі І. К. Психологія грошей / І. К. Зубіашвілі // Проблеми загальної та педагогічної психології: зб. наук. праць Інституту психології ім. Г. С. Костюка АПН України. / за ред. С. Д. Максименка. – К. : Міленіум, 2007. – Т. ІХ, ч.3. – С. 113–119.

4. Зубіашвілі І. К. Гроші як фактор економічної соціалізації / І. К. Зубіашвілі // Проблеми загальної та педагогічної психології: зб. наук. праць Інституту психології ім. Г. С. Костюка АПН України / за ред. С. Д. Максименка – К. : ГНОЗІС, 2007. – Т. ІХ, ч.2. – С. 110–119.

5. Зубіашвілі І. К. Проблема монетарних відносин особистісно зрілих людей у сучасній психології / І. К.Зубіашвілі // Наукові записки Інституту психології ім. Г. С. Костюка АПН України / за ред. С. Д. Максименка. – К., 2007. – Вип. 32. – С. 116–123.

6. Зубіашвілі І. К. Дослідження особливостей ставлення старшокласників до грошей / І. К. Зубіашвілі // Проблеми загальної та педагогічної психології: зб. наук. праць Інституту психології ім. Г. С. Костюка АПН України / за ред. С. Д. Максименка – К. : Міленіум, 2008. – Т.Х, ч.1. – С. 192–204.

7. Зубіашвілі І. К. Соціально-психологічна сутність грошей / І. К. Зубіашвілі // Соціальна психологія. – 2008. – №1 (27). – С. 128–141.

в) статті у збірниках наукових конференцій:

8. Зубиашвили И. К. Особенности экономических представлений старшекласcников / И. К. Зубиашвили // ХХІ століття: Альтернативні моделі розвитку суспільства. Третя світова теорія: зб. наук. праць за матеріалами ІV міжнар. наук.-теор. конф. (Київ, 26–28 трав. 2005 р.). – К. : Фенікс, 2005. –С. 310–314.

9. Зубиашвили И. К. Социокультурные особенности денег в контексте экономической теории Муаммара Каддафи / И. К. Зубиашвили // ХХІ століття: Альтернативні моделі розвитку суспільства. Третя світова теорія: зб. наук. праць за матеріалами V міжнар. наук.-теор. конф. (Київ, 26–27 трав. 2006 р.). – К. : Фенікс, 2006. – С. 72–76.

10. Зубиашвили И. К. Социально-психологические особенности денег / И. К. Зубиашвили // ХХІ століття: Альтернативні моделі розвитку суспільства. Третя світова теорія: зб. наук. праць за матеріалами VІ між нар. наук.-теор. конф. ( Київ, 8–9 черв. 2007 р.). – К. : Фенікс, 2007. – С. 232–237.

11. Зубіашвілі І. К. Гроші як соціокультурний феномен / І. К. Зубіашвілі // Культура в сучасному Українському суспільстві: стан та проблеми: зб. наук. праць за матеріалами Всеукр. наук.- практ. конф. – Київ: Вид. центр КНУКІМ, 2008. – С. 234 –300.