Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Статистика


905. Хмелюк Альона Василівна. Статистичний аналіз безробіття в Україні: дис... канд. екон. наук: 08.03.01 / Київський національний економічний ун-т. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Хмелюк А.В. Статистичний аналіз безробіття в Україні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.03.01. – Статистика. – Київський національний економічний університет, Київ, 2004.

У дисертаційній роботі викладено основні результати дослідження теоретичних аспектів оцінки ситуації на ринку праці та удосконалення методології комплексного статистичного аналізу безробіття в Україні в умовах трансформаційної економіки, а також практичні рекомендації застосування розробленої методики аналізу безробіття з розподілом на два направлення: екстенсивним та інтенсивним.

Запропоновано комплекс теоретико-методологічних положень і практичних рекомендацій щодо використання методів і результатів аналізу безробіття в Україні.

У роботі доведено доцільність та переваги застосування системи показників інтенсивності, компонентного розкладання абсолютного приросту загального та спеціального рівнів безробіття та методів стандартизації як основних складових інструментарію інтенсивного направлення статистичного аналізу безробіття.

Розроблено методику статистичного аналізу чисельності безробітних за регіонами та алгоритм реалізації його окремих етапів, що дозволяє безпосередньо використовувати запропоновану методику на практиці.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукових задач, що виявляються в удосконаленні методичних засад та інструментарію статистичного аналізу безробіття в Україні. Це дозволило сформулювати низку висновків теоретичного та науково-прикладного характеру, що відображають вирішення завдань дисертаційного дослідження відповідно до поставленої мети.

  1. Вивчення методологічних засад визначення чисельності безробітних виявило, що існують різні підходи до визначення загального обсягу чисельності безробітних, в першу чергу це пов’язано із різними критеріями одержання статусу безробітного та джерелами збору інформації. В Україні одночасно використовують офіційні дані Центрів зайнятості та вибіркові обстеження робочої сили з питань економічної активності. В результаті отримують дві неспівставні для порівняння сукупності безробітних: за офіційними даними (статус безробітного у відповідності із Законом України “Про зайнятість населення”; за даними ВОРС (статус безробітного у відповідності до критеріїв МОП). Тому питання удосконалення методики статистичної оцінки безробіття є досить актуальною проблемою.

  2. Комплексний статистичний аналіз безробіття запропоновано здійснювати за двома напрямками: екстенсивним та інтенсивним. Екстенсивне направлення аналізу безробіття передбачає визначення обсягу та складу чисельності безробітних на певній території в динаміці та має здійснюватись поетапно. Запропоноване направлення аналізу чисельності безробітних передбачає проходження наступних етапів: аналіз характеру динаміки безробіття; оцінка ступенів залежності рівнів динамічного ряду; виявлення та аналіз основної тенденції процесу безробіття; оцінка сезонних коливань динаміки; екстраполяція та прогнозування чисельності безробітних. Екстенсивне направлення аналізу чисельності безробітних за регіонами передбачає: апріорний аналіз сукупності безробітних; перевірку сукупності безробітних на однорідність; формування ознакової множини моделі впливу факторів економічної активності населення на чисельність безробітних; оцінку адекватності множинної моделі виокремлення регіональних таксонів безробіття.

  1. Дослідження динамічного ряду чисельності безробітних свідчить про наявність лінійного тренду, відсутність автокореляції та неістотний вплив явища сезонності. Прогнозування чисельності безробітних свідчить, що з плином часу сукупність безробітних має збільшуватись, незважаючи на деяке її зниження протягом останніх трьох років (2000-2002 р.р.).

  2. З метою виміру інтенсивності протікання безробіття представлено методику інтенсивного аналізу безробіття. Інтенсивний аналіз безробіття передбачає використання системи коефіцієнтів інтенсивності безробіття, що дозволяє виявити взаємозв’язок між окремими групами населення (за місцем проживання та статево-віковими групами). З метою удосконалення методики інтенсивного аналізу безробіття теоретично обґрунтовано та апробовано методику компонентного розкладання приростів загального та спеціального рівнів безробіття. Факторний аналіз рівнів безробіття надасть змогу оцінити вплив кожної складової компонента на результативний показник, а також вивчити їх взаємодію.

  3. Оцінюючи інтенсивність протікання процесу безробіття, необхідно зважати на вплив факторів структури населення. Для оцінки впливу факторів структури населення на рівень безробіття та елімінування впливу факторів, що породжені соціальним та природним середовищем, запропоновано здійснювати стандартизацію загального рівня безробіття з використанням прямого, посереднього та зворотного методів. Для детального аналізу повікових коефіцієнтів безробіття запропоновано використання системи індексів змінного складу, фіксованого складу та структурних зрушень як на основі системи Г.Пааше, так і з використанням системи Е.Ласпереса.

  4. Сукупність безробітних формується на фоні значної регіональної варіації. З метою оцінки чисельності безробітних за регіонами розроблено загальний алгоритм статистичного аналізу чисельності безробітних в регіональному розрізі та алгоритм реалізації його окремих етапів. Теоретично обґрунтовано та апробовано модель впливу факторів економічної активності на чисельність безробітних, оцінено її адекватність, здійснено перевірку залишків на наявність автокореляції. На основі апробованої адекватної моделі з допомогою кластерного аналізу виділено регіональні таксони безробіття. Утворення регіональних зон здійснено з використанням евклідової відстані, алгоритму ближнього сусіда, дендриту та методу к- середніх. Отримані кластери безробіття протестовані на якісність та надійність з допомогою дискримінантного аналізу, а саме: функціоналу якості та - статистики Уілкса. Здійснене дослідження чисельності безробітних за регіонами довело, що вивчення безробіття в Україні слід здійснювати обособлено, у відповідності до належності певному регіональному таксону.

  5. Для усунення надмірних і необґрунтованих регіональних диспропорцій та успішної реалізації концептуальних засад, подальшого удосконалення ринку праці в Україні необхідно визначити механізм його дії

регіональному рівні з метою подолання структурних та територіальних диспропорцій в рівнях зайнятості та безробіття. Активну державну політику на ринку праці доцільно розмежовувати з урахуванням відмінних елементів і причин виникнення безробіття, що потребує диференційованого стратегічного підходу. Усі ці проблеми можна вирішити різними шляхами, і один з них - використання комплексного статистичного аналізу безробіття з розподілом за двома напрямками: екстенсивним та інтенсивним.

Публікації автора:

Статті в наукових фахових виданнях:

  1. Хмелюк А.В. Ринок праці та безробіття в Україні // Економіка та підприємництво: Збірник наукових праць молодих вчених та аспірантів. Вип. 1. – К.: КНЕУ, 1997. – С.232-235 (0,2 д.а.).

  2. Бараник З.П., Хмелюк А.В. Статистичне вивчення впливу структурних факторів на рівень безробіття // Вісник НТУ “Харківський політехнічний інститут”. – Вип. 24, Ч.1. – Харків, 2001. – С. 220-224 (0,25 д.а., особисто автору 0,15 д.а., розглянуто методи стандартизації загального рівня безробіття).

  3. Хмелюк А.В. Перевірка сукупності безробітних методами апріорного аналізу та ППП STATISTICA // Збірник наукових праць Черкаського державного технологічного університету. Серія: Економічні науки. – Вип. 9. – Черкаси: ЧДТУ, 2003. – С.51-54 (0,33 д.а.).

  4. Хмелюк А.В. Удосконалення методики екстенсивного та інтенсивного аналізу безробіття // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. праць. – Вип. 184. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2003 – С.47-63 (0,7д.а.).

Публікації в інших виданнях:

  1. Хмелюк А. В. Проблеми аналізу безробіття в Україні // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції “Проблеми та перспективи розвитку економіки України в умовах ринкової трансформації”, Том 1. - Дніпропетровськ: НГАУ. - 1999.- С. 32-35 (0,2д.а.).

  2. Хмелюк А. В. Соціально-економічні аспекти безробіття та проблеми його регулювання в Україні // Материалы III Международной конференции молодых учёных - экономистов “Макроэкономика: проблемы, тенденции, перспективы”, Том 1. – Донецк: ДонГТУ, Минобразования и науки Украины, ИЭП НАН Украины, ИЭНИ НАН Украины. - 2000.- С. 156-159 (0,2 д.а.).

  3. Хмелюк А. В. Статистико-економічний аналіз регіональних відмінностей в тенденціях ринку праці // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції “Регіоналізація економіки і здійснення адміністративної реформи в Україні”, Ч. 2. – Дніпродзержинськ: ДДТУ. - 2000.- С. 74-77 (0,2 д.а.).

  4. Хмелюк А. В. Економічні аспекти інвестиційного процесу та їх вплив на регулювання зайнятості в Україні // Матеріали Першої міжвузівської науково-практичної конференції “Проблеми активізації регіональної інвестиційної політики в сучасних умовах”, Том 1. – Дніпропетровськ: ДДФЕІ. -2000. - С. 70-71 (0,1д.а.).

  5. Zoja Baranik, Olena Khmelyuk. Problems of analysis unemployment in transition countries // 8 Ukrainian- Polish – Slovak Scientific Seminar “PROBLEMS OF ECONOMICAL STATISTICS IN TRANSITION COUNTRIES”. – K.: KNEU. – 2001. – P.5 (0,05 д.а., особисто автору 0,03д.а., запропоновано практичні рекомендації щодо удосконалення методики аналізу рівня безробіття).

  6. Бараник З.П., Хмелюк А.В. Статистичне вивчення впливу структурних факторів на рівень безробіття // Материалы ІІІ-ей Международной научно-практической конференции “Исследование и оптимизация экономических процессов “Оптимум-2001””. - Харьков: ХГПУ. - 2001. - С. 41-42 (0,1д.а., особисто автору 0,05 д.а.., обґрунтовано використання методу стандартизації загального рівня безробіття).

  1. Бараник З.П., Хмелюк А.В. Методологічні та методичні питання визначення чисельності безробітних та їх рівня // Матеріали V Міжнародної науково-практичної конференції “Наука і освіта 2002”. – Том 1. Економіка. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2002. - С. 22-23 (0,1 д.а., особисто автору 0,05 д.а., розглянуто основні аспекти інтенсивного аналізу безробіття).

  2. Хмелюк А.В. Перевірка сукупності безробітних методами апріорного аналізу та ППП STATISTICA // Матеріали 1 Всеукраїнської науково-практичної конференції “Облік, контроль і аналіз в управлінні підприємницькою діяльністю”. - Черкаси: ЧДТУ. - 2002. – С.121-122 (0,1 д.а.).