Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фізико-математичні науки / Фізика твердого тіла


Загінайченко Світлана Юріївна. Статистична термодинаміка концентраційно стимульованих ефектів надструктурних та фероеластичних перетворень багатокомпонентних систем : Дис... д-ра наук: 01.04.07 - 2004.



Анотація до роботи:

Загінайченко С.Ю. Статистична термодинаміка концентраційно стимульованих ефектів надструктурних та фероеластичних перетворень багатокомпонентних систем. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора фізико-математичних наук за спеціальністю 01.04.07 - фізика твердого тіла. – Інститут металофізики ім. Г.В.Курдюмова НАН України, Київ, 2003.

У дисертаційній роботі створена статистична термодинамічна теорія концентраційно стимульованих ефектів впливу на надструктурні фазові перетворення у складних структурах багатокомпонентних систем вперше широкого спектру типів третього компонента, в якості якого розглянуті термічні, структурні вакансії, бівакансії, домішкові атоми проникнення та заміщення, комплексії та краудіони проникнення. Розроблена теоретична модель концентраційно стимульованих ефектів вперше для різних спеціальних класів надструктурних перетворень у складних структурах таких, як: перехід у намагнічений, зарядово-, дипольно-, деформаційноупорядкований стани, фазових переходів порядок-порядок зі зміною типу надструктури, які стимулюються наявністю вакансій або домішки проникнення, виявлення фазового розшарування в упорядкованих сплавах, визначення температур фазових перетворень, побудова діаграм стану, установлення критеріїв енергетичного виграшу фазових переходів. Встановлено суттєвий вплив концентрації вказаних типів дефектів вперше на широкий спектр фізичних характеристик та властивостей матеріалів таких, як теплоємність, розчинність, поверхнева шорсткість, діелектрична сприйнятливість, пружна податливість, модуль пружності та інші.

Отримані у дисертації розрахункові формули можуть дозволити для конкретних систем, для котрих відомі з незалежних експериментів енергетичні параметри, визначити процеси формування дефектів та температурні і концентраціонні інтервали реалізації фазових перетворень. Це в свою чергу може дозволити цільоспрямованно формувати перебіг зазначених процесів, наприклад, шляхом вибору режиму термічної обробки з метою одержання матеріалів з потрібними фізичними характеристиками.

I. У дисертації створена статистична термодинамічна теорія концентраційно стимульованих ефектів впливу на надструктурні фазові перетворення у складних структурах багатокомпонентних систем вперше широкого спектру типів третього компонента, в якості якого розглянуті такі дефекти, як термічні, структурні вакансії, бівакансії, домішкові атоми проникнення та заміщення, комплексії та краудіони проникнення, зокрема:

1. Термічні вакансії в упорядкованих сплавах, як правило, зменшують степінь далекого порядку і температуру Курнакова за збереженням роду фазового переходу порядок-непорядок. Установлена можливість зміни характеру розподілу вакансій по вузлах різного типу зі зміною складу сплаву. Експериментальне дослідження концентраційної та температурної залежностей кількості вакансій може дозволити установити наявність атомного порядку й оцінити температуру впорядкування (за рахунок появи нелінійності та зломів або стрибків).

2. Формування бівакансій у металі обумовлює вагомий виграш у збільшенні концентрації вакансій, що може сприяти інтенсифікації таких процесів як, наприклад, дифузія, в’язкість та інші.

3. У кристалах зі структурними вакансіями встановлені температурні та концентраційні області гомогенності фаз та надструктурних перетворень.

4. Домішка заміщення третього елементу С у бінарному сплаві АВ3 значно змінює параметри атомного порядку та температуру Курнакова. Процес впорядкування може мати місце не тільки у розподілі атомів А, В, але і домішкових атомів С. У цьому випадку збільшується атомний порядок та температура впорядкування. Визначені енергетичні параметри, за значенням яких атомний порядок та температура Курнакова відповідно збільшуються або зменшуються. Зіставлення розрахункових формул з експериментальними даними щодо сплавів Ni3Fe з домішкою хрому, марганцю, молібдену або вольфраму по концентраційній залежності температури упорядкування показало задовільну їх згоду. Отримані параметри кореляції можуть бути використані для розрахунку електроопору або дифузного розсіяння різного типу хвиль кристалами. Обґрунтовано, що за допомогою отриманих формул додаванням певної домішки можна виробити режим цільоспрямованого регулювання процесу впорядкування.

5. Формування бікомплексій проникнення значно збільшує розчинність домішки проникнення. Експериментальне виявлення особливостей (точок перегину, екстремуму) на кривих температурної та концентраційної залежності розчинності домішки проникнення дозволить виявити як наявність комплексій у сплаві, так і характер їх взаємодії з атомами матриці.

6. Формування краудіонів проникнення можливе, як установлено, за розподілом атомів проникнення у окта-, тетра- і триангопозиціях. Як і у випадку бікомплексій, утворення краудіонів збільшує розчинність домішки проникнення. Концентраційна залежність останньої виявилася монотонною. Установлено критерій екстремальності температурної залежності розчинності домішки проникнення. Отримано відповідність розрахункових та експериментальних графіків концентраційної і температурної залежності розчинності водню, азоту, вуглецю, кисню для багатьох сплавів.

II. У дисертаційній роботі побудовані теоретичні моделі концентраційно стимульованих ефектів у складних структурах вперше для різних спеціальних класів надструктурних перетворень таких, як: перехід у намагнічений, зарядово-, дипольно-, деформаційноупорядкований стани, фазових переходів порядок-порядок зі зміною типу надструктури, які стимулюються наявністю вакансій або домішки проникнення, а також для фазового розшарування в упорядкованих сплавах; визначені температури фазових перетворень, побудовані діаграми стану, встановлені критерії енергетичного виграшу фазових переходів, зокрема:

1. Одержано умову енергетичного виграшу зарядового впорядкування у хімічних сполуках АВ2 типу TiSe2 та сполуках TiSe2 з домішками цирконію та ванадію. Отримана умова визначає співвідношення між енергетичними параметрами системи, за якою внутрішня енергія зменшується за рахунок зарядового впорядкування. Як установлено, температурна залежність параметра порядку така, що перехід у впорядкований стан є перетворенням першого роду. Однак врахування деформаційного фактора може сприяти прояву фазового переходу другого роду. Останнє відповідає експериментальним даним, що вказує на важливу роль деформаційного фактора. Визначена температура Вервея у залежності від концентрації домішки третього компоненту С у бінарній системі АВ2. Визначення енергетичних параметрів виконано за експериментальними значеннями температур Вервея. Установлено (що відповідає експериментові), що домішка цирконію у сполуці TiSe2 повинна збільшувати, а домішка ванадію зменшувати температуру Вервея. Дослідження розподілу атомів домішки по вузлам кристалічних грат показало, що збільшення та зменшення температури Вервея відповідає переважному розподілу атомів домішки на вузлах різного типу, так що у першому випадку атоми домішки переважно розміщаються у вузлах першого типу, законних для матричних атомів металу більшої валентності, у другому – на вузлах другого типу, законних для матричних атомів металу меньшої валентності. У першому випадку взаємодія атомів домішки з матричними слабкіша, а у другому – сильніша у порівнянні з взаємодією атомів металу поміж собою.

2. Дослідження атомного і магнітного впорядкування у фазах ГЩУ структур В81 та В19 показало принципову відміну таких впорядкувань від тих, що виявляються у фазах кубічних структур, які досліджувалися раніше. Зокрема визначення високотемпературних та низькотемпературних точок фазових переходів (температур Курнакова, Кюрі, Нееля) показало можливість формування атомного порядку за рахунок магнітного у фазі В81 при параметрах граток, що задовольняють умові с=1,63а в той час, як у відсутності магнітного порядку атомне впорядкування у цьому випадку виявляється неможливим. Оцінено енергетичні параметри систем, за яких температури фазових перетворень зменшуються або збільшуються: температура Курнакова за рахунок магнетизму та температури Кюрі і Нееля за рахунок атомного впорядкування. Побудовані фазові діаграми дозволяють передбачити для конкретних сплавів можливий прояв взаємних впливів процесів атомного та магнітного впорядкувань і концентраційні інтервали реалізації пара-, феро- і антиферомагнетизму відповідно зі збільшенням чи зменшенням температур Курнакова, Кюрі, Нееля. Експериментальні графіки концентраційної залежності температур Кюрі та Курнакова для сплаву CoXFe1-X добре узгоджуються з розрахунковими даними.

3. Дослідження явищ поляризації та переполяризацій у кристалах структури DO9 за допомогою статистичної теорії дозволило обґрунтувати формування у кристалах WO3 у різних температурних інтервалах сегнето-, антисегнето- та параелектричних фаз, які виявлено експериментально. Оцінено енергетичні параметри, за яких можуть реалізуватися фазові перетворення, що відбуваються по типу переходів першого роду. Показано, що на температурній залежності параметра дипольного порядку повинні мати місце стрибки у точках фазових перетворень. Одержані формули можуть бути використані для оцінки впливу процесів поляризації та переполяризацій на багато які фізичні характеристики кристалів: теплоємність, проникність, сприйнятливість та інші. Крім цього, для кожного конкретного кристалу з відомими з незалежних експериментів енергетичними константами, одержані формули можуть дозволити визначити тип стабільної структури у різних температурних інтервалах та температури фазових перетворень.

4. Статистична теорія фероеластичності кристалів структури G51 дозволила обґрунтувати реальність фазового переходу параеластик-фероеластик, тобто переходу кристалу зі зниженням температури у деформаційноупорядкований стан. Визначені енергетичні параметри, за яких таке перетворення буде переходом першого та другого роду. Показано, що зовнішнє орієнтоване механічне напруження значно змінює температурну залежність параметра порядку так, що може виявитися можливим стрибкоподібне зменшення параметра порядку з підвищенням температури або поява незникаючого порядка, коли ступінь деформаційного впорядкування зі збільшенням температури асимптотично наближується до нульового значення. Показано можливість прояву деформаційного гістерезису, указуючого на фазовий перехід першого роду. За цієї умови установлена можливість прояву як однієї, так і двох гістерезисних петель, які експериментально спостерігаються щодо багатьох фероеластиків. Обґрунтовано формування таких петель.

5. Формування структурних вакансій у кристалах монохалькогенідів обумовлює надструктурне перетворення фази від одного типу до іншого. Такі фазові переходи, як установлено, можуть відбуватися у вузькому обмеженому інтервалі температур та концентрацій. Експериментальне дослідження таких перетворень дозволяє одержати інформацію про енергетичні параметри кристалу: енергії утворення вакансій, вакансіонних комплексів, енергії міжатомної взаємодії в кристалах.

6. Теоретично обґрунтована можливість фазового перетворення від однієї надструктури до другої типу L11 L10, яке експериментально виявлено у кобальт-паладієвих сплавах стехіометричного складу. Показано, що такі перетворення можуть бути обумовлені об’ємними ефектами внаслідок залежності енергії впорядкування від параметра порядку. Установлено також, що досліджуваний перехід можливий у вузькому концентраційному інтервалі поблизу стехіометричного складу. Це узгоджується з багатьма експериментальними даними, згідно яких надструктури у реальних сплавах проявляються саме поблизу їх стехіометричних складів.

7. Домішка проникнення D у сплаві AB3DX з ГЦК структурою типу перовськіту G5 стимулює явище атомного впорядкування та далі фазове перетворення у ГЩУ структуру DO19. Установлено, що перехід G5DO19 є перетворенням першого роду, відбувається за малої концентрації Х, до того ж величина Х слабо залежить від параметра атомного порядку. На фазовій діаграмі установлена область співіснування двох фаз зі структурами G5, DO19, як і повинно бути при фазових переходах першого роду.

8. Установлено, що при азотуванні сплаву Fe3Al з ОЦК структурою DO3 відбувається структурна перебудова та фазове розшарування (замість утворення, наприклад, сплаву Fe3AlN структури антиперовськіту, як у випадку сплаву Fe3AlC) з утворенням стабільного нітриду алюмінію AlN ГЩУструктури В4, азотистого мартенситу Fe4N з ГЦК структурою D1 та виділенням чистого заліза з гратками А1. Установлено критерій енергетичного виграшу дисперсійного розшарування системи Fe-Al-N на складові AlN та Fe4N, обґрунтована реальність такого розпаду. Визначені енергетичні параметри фаз, за яких можливе фазове розшарування системи Fe-Al-N.

III. У дисертації виявлено значний вплив концентрації досліджуваних типів дефектів на широкий спектр фізичних характеристик та властивостей матеріалів таких, як теплоємність, розчинність, поверхнева шорсткість, діелектрична сприйнятливість, пружна податливість, модуль пружності та інші, зокрема:

1. Домішка заміщення третього елементу C у бінарному сплаві AB3 значно впливає на фізичні властивості як, наприклад, теплоємність. Встановлено вплив концентрації цієї домішки на теплоємність та її стрибок при впорядкуванні. Результати розвиненої теорії узгоджуються з експериментом по пікоподібному зростанню теплоємності сплаву Ni3Fe з різними домішками (Cr, Mg, Mo, W) у точці фазового переходу.

2. Орієнтаційна залежність відносної поверхневої енергії вузлових площин (hkl) ГЩУ кристалів для сімей (h0l), (hhil), як установлено, виявилася плавною, а для сімей (hki0) – східчастою, стрибкоподібною. Остання обставина вказує на формування вільних граней саме з максимальним упакуванням атомів. Розрахунок поверхневої енергії вузлових площин для ідеальних та реальних кристалів показав їх відміну. У реальних кристалах, задля яких с/а >1,63 можуть формуватися не усі грані, які передбачає модель ідеальних кристалів. Концентраційна залежність поверхневої енергії сімейства вузлових площин (hkl)=(hk0), (hhl) невпорядкованих ОЦК сплавів зі структурою А2 виявилася екстремальною, при цьому домішка одного з металів до іншого збільшує відносну поверхневу енергію. Формування атомного порядку та надструктури В2 значно зменшує поверхневу енергію, при цьому можлива зміна типу вузлових площин з найменшою енергією за рахунок атомного порядку. Розрахункові дані для багатьох металів та сплавів CuZn і FeAl узгоджуються з експериментальними даними. Знання поверхневої енергії різних вузлових площин, їх залежностей від кутів орієнтації, складу та порядку дозволяє визначити текстуру монолітних полікристалів та тип вільних граней, що формуються за вирощуванням кристалів.

Атомна структура поверхні кристалу у системі кристал-розплав чи кристал-пара значно залежать від кореляції у заміщенні вузлів різного типу атомами кристалу та анізотропії міжатомної взаємодії. Визначені параметри анізотропії та кореляції, за значенням яких поверхня кристалу на межі з розплавом буде гладкою чи шорсткою. Зокрема проведено їх визначення для кристалів вісмуту, у яких реалізується гладка міжфазна межа поділу кристал-розплав. Зміна температури плавлення кристалу (здійснена за рахунок домішки різної концентрації) приводить до того, що в одних температурних інтервалах кореляція й анізотропія збільшують молекулярну шорсткість, в інших – зменшують. Зіставлення результатів розрахунків з експериментальними даними для конкретних систем дозволяє оцінити їхні енергетичні параметри.

3. Розвинена статистична теорія дипольного впорядкування у KDP кристалах дозволила установити, що фазові перетворення з пара- у ферофазу є переходами другого роду, близького до першого. Щодо дослідження впливу такого переходу на фізичні характеристики було установлено різке, пікоподібне збільшення конфігураційної теплоємності та її стрибок у точці Кюрі, значне зростання параметра дипольного порядку за рахунок зовнішнього електричного поля, нелінійність оберненої та пікоподібний ріст прямої діелектричної сприйнятливості поблизу температури фазового перетворення, злам на графіках температурної залежності коефіцієнту теплопровідності, різке зменшення модуля зсуву у точці Кюрі. Порівняння виявлених закономірностей щодо зміни фізичних характеристик KDP кристалів внаслідок дипольного впорядкування з експериментальними даними показало їх якісну відповідність.

4. Під час розробки статистичної теорії деформаційного впорядкування в кристалах структури G51 здійснено розрахунки пружної податливості, теплоємності та модуля пружності. Температурна залежність конфігураційної теплоємності кристалу, як визначено, у точці переходу повинна різко, пікоподібно збільшуватися. Дослідження температурної залежності пружних констант дозволило виявити нелінійну залежність модуля пружності та різке зростання пружної податливості окіл температури Кюрі фазового переходу. Поблизу ж до температури Кюрі, як установлено, справедливий закон Кюрі-Вейса та правило “від’ємної двійки”.

Основні матеріали дисертації надруковані у роботах:

1. Матысина З.А., Загинайченко С.Ю. Дефекты структуры кристаллов. Монография.- Днепропетровск: Наука и образование.- 2003.- 284 с.

2. Трефилов В.И., Щур Д.В., Тарасов Б.П., Шульга Ю.М., Черногоренко А.В., Пишук В.К., Загинайченко С.Ю. Фуллерен – основа материалов будущего. Монография. -К.: АДЕФ. -2001. -148 с.

3. Матысина З.А., Загинайченко С.Ю., Милян М.И. Растворимость примеси в сплавах. Деп. № 2597-В.89. – М.:ВИНИТИ, 1989. – 186 с.

4. Загинайченко С.Ю., Матысина З.А., Рыжков В.И. Атомы на поверхности и в объеме кристалла. Деп. № 6202-В87. – М.:ВИНИТИ, 1987. – 240 с.

5. Загинайченко С.Ю., Курбатова О.Л., Матысина З.А. Примесь внедрения в сплавах со структурой В81 и В31// Физика металлов и металловедение.- 1982.-Т.54, № 4.- С.636-643.

6. Загинайченко С.Ю., Матысина З.А., Рыжков В.И. Магнитный порядок в упорядоченных фазах В81 // Металлофизика.-1983.-Т.5, № 2.-С.43-47.

7. Загинайченко С.Ю., Матысина З.А. Атомный и спиновый порядок для грани (111) кристалла с ОЦК структурой// Журн. "Поверхность. Физика, химия, механика". – 1983. -№12. - С.119-123.

8. Matysina Z.A., Rizdvyanetsky D.R., Zaginaichenko S.Yu. The structural diagrams of magnetical decompositive alloys // Physica Status Solidi(a). -1984. - Vol. 82, N 2. - P. K163-K168.

9. Загинайченко С.Ю., Матысина З.А. Распад магнитных сплавов // Металлофизика. - 1985. - Т.7, № 3. - С. 45-50.

10. Matysina Z.A., Zaginaichenko S.Yu., Milyan M.I. The solubility of interstitial impurities in ordering phases // Physica Status Solidi (a).-1986.- V.95.-P.K9-K14.

11. Matysina Z.A., Mekhrabov A.O., Babaev Z.M., Zaginaichenko S.Yu. Impurities in Ni3Fe magnetic alloys // J. Phys. Chem. Solids.- 1987.-V.48, N 5.-P.419-423.

12. Matysina Z.A., Milyan M.I., Zaginaichenko S.Yu. The solubilities of interstitial impurities // J. Phys. Chem. Solids.- 1988.- V.49, N 7.- P. 737-742.

13. Загинайченко С.Ю., Матысина З.А., Милян М.И. Растворимость примесей внедрения в сплавах // Физика металлов и металловедение. – 1990.- Т.9.- С.63-67.

14. Matysina Z.A., Milyan M.I., Zaginaichenko S.Yu., Rizdvyanetskii D.R. The surface atomic and magnetic order in crystals // Phys. Stat. Solidi (b).- 1990.- V.159.- P.K7-K12.

15. Матысина З.А., Загинайченко С.Ю., Милян М.И. Зарядовое упорядочение в неорганических соединениях //Известия вузов. Физика.- 1990.- Т.12.- С.42-48

16. Matysina Z.A., Chuprina L.M., Zaginaichenko S.Yu. Surface structure, roughness, energy and texture of crystals// J. Phys. Chem. Solids.-1992.-V.53, N 1.-P.167-174.

17. Matysina Z.A., Pogorelova Z.A., Zaginaichenko S.Yu. The solubility and distribution of hydrogen atoms in ordering alloys // Int.Journal of Hydrogen Energy. – 1993.- V.18, N 12.- P.1001-1008.

18. Matysina Z.A., Pogoreliva O.S., Zaginaichenko S.Yu., Schur D.V. The surface energy of crystalline CuZn and FeAl alloys //J. Phys. Chem. Solids.- 1995.- V.56, N 1.- P.9-14.

19. Matysina Z.A., Zaginaichenko S.Yu. Hydrogen bicomplexes and crowdions in metals and alloys with face-centered cubic structure //Int. J. Hydrogen Energy.- 1995.- V.20, N 5.- P.341-346.

20. Lnyanoi V.N., Matysina Z.A., Zaginaichenko S.Yu. A study of carbon distribution on the contact zone between two solid solutions // J. Metallurgical and Materials Transactions. - 1995 February. - Vol. 26B. - P. 179-181.

21. Matysina Z.A., Zaginaichenko S.Yu., Seryi D.V., Schur D.V. Hydrogen solubility in alloys of A15 structure // Int. J. Hydrogen Energy. - 1996. - Vol. 21, N 11/12. - P. 1065-1071.

22. Lnyanoi V.N., Matysina Z.A., Zaginaichenko S.Yu. Carbon film structure on carbonaceous nickel surfaces //J. Materials Chemistry and Physics.- 1997.- V.47.- P.101-103.

23. Матысина З.А., Загинайченко С.Ю., Чумак В.А., Щур Д.В. Изучение различного типа упорядочений в твердых телах: атомного, ферромагнитного, сегнетоэлектрического, зарядового, куперовского, ферроэластического //Металлофизика и новейшие технологии.- 1999.- Т.21, № 10.- С.23-32.

24. Матысина З.А., Чумак В.А., Щур Д.В., Загинайченко С.Ю. Сверхпроводящее упорядочение в кристаллах Cs2RbC60 // Металлофизика и новейшие технологии. - 1999. - Т. 21, № 9. - С. 78-82.

25. Schur D.V., Matysina Z.A., Zaginaichenko S.Yu. Theoretical study of interstitial atoms distribution in the bulk and at the surface of crystal. Surface segregation //J. Alloys and Compounds.- 2002.- V.330-332, N 1.- P.81-84.

26. Матысина З.А., Щур Д.В., Загинайченко С.Ю. Фазовые превращения L11L10, A1L12L1, упорядочение типа А15, G5DO19 в сплавах и А1А2 в фуллеридах металлов //Металлофизика и новейшие технологии.- 2001.-Т.23, № 11.- С.1541-1554.

27. Zaginaichenko S.Yu., Matysina Z.A., Schur D.V., Chumak V.A., Pishuk V.K. Theoretical investigation of transition between phases of SCL BCCL type at fullerit hydrogenation // Int. Scientific J. for Alternative Energy and Ecology. - 2002. - N1. -P. 49-55.

28. Schur D.V., Tarasov B.P., Shul'ga Yu.M., Zaginaichenko S.Yu., Matysina Z.A., Pomytkin A.P. Hydrogen in fullerites // Carbon. - 2003. - Vol. 41, N 7. - P. 1331-1342.

Література, що додатково відображує наукові результати:

29. Воробьев Г.М., Загинайченко С.Ю., Матысина З.А. Фазовые превращения в сплавах типа NiAs //Материалы I Всесоюзной конференции «Влияние термической обработки на свойства титановых сплавов».-Днепропетровск: ДГУ.-1981.-С.121-125.

30. Загинайченко С.Ю., Матысина З.А., Курбатова О.Л. Атомы внедрения в сплавах структуры DO19 //Сб. «Диаграммы состояния карбидо-нитридосодержащих систем».- К.: ИПМ АН УССР.-1981.- С.72-78.

31. Загинайченко С.Ю., Матысина З.А. Атомный и магнитный порядок на границе пленки и подложки с потенциальным рельефом гексагональной симметрии типа АВ //Материалы VII Всесоюзной школы-семинара «Новые магнитные материалы для микроэлектроники».- Ашхабад: Изд-во Минвуза Турк.ССР.-1982.-С.25-29.

32. Калюжный В.В., Загинайченко С.Ю., Матысина З.А., Чуприна Л.М., Риздвянецкий Д.Р. Диаграммы состояния бинарных сплавов со сверхструктурными фазовыми переходами //Республ. сборник «Диаграммы состояния в материаловедении».- К.: Наукова думка.-1984.- С.191-198.

33. Матысина З.А., Милян М.И., Загинайченко С.Ю., Гирин О.Б. Перераспределение атомов внедрения в объеме и на поверхности кристаллической пленки // Межвузов. сборник научных трудов «Вопросы формирования метастабильной структуры сплавов».- Днепропетровск: ДГУ, 1984.- С.191-195.

34. Гирин О.Б., Загинайченко С.Ю., Риздвянецкий Д.Р., Шелудяков В.А. Атомы внедрения в металлах со свободной поверхностью // Межвузов. сборник научных трудов «Вопросы формирования метастабильной структуры сплавов».- Днепропетровск: ДГУ, 1985.- С.77-81.

35. Загинайченко С.Ю., Матысина З.А., Милян М.И. Растворимость азота в сплавах на основе железа // Труды I Всесоюзной конференции по высокоазотистым сталям. - К.: Инст. металлофизики НАНУ.-1990.-С.345-350.

36. Matysina Z.A., Zaginaichenko S.Yu. The thermal defects in crystals // Proceedings International Conference “Metal Science and Heat Treatment”.- Varna, Bulgaria.- 1991.- P.14-18.

37. Загинайченко С.Ю., Матысина З.А., Погорелова О.С. Энергия граней (h0l) идеальных и реальных ГПУ кристаллов // Труды V Международной конференции «Кристаллизация и компьютерные модели».- Ижевск: Удм.университет.- 1994.- С.144-150.

38. Matysina Z.A., Zaginaichenko S.Yu., Pogorelova O.S. The solubility and distribution of atomic interstitial impurity at octahedral, tetrahedral and some triangulatic alloy interstitial sites // Proceedings III International Conference on High Nitrogen Steels.- Kiev: Institute of metals.- 1993.- V.1.- P.101-105.

39. Matysina Z.A., Zaginaichenko S.Yu., Schur D.V. The solubility of interstitial and substitutional impurities in ordering alloys // Proceedings International conference “Physics in Ukraine”.- Kiev: Institute for Theoretical Physics.- 1993.- P. 132-136.

40. Matysina Z.A., Schur D.V., Zaginaichenko S.Yu. The solubility of nitrogen in iron with Co, Ni, Si, Mn on V impurity and of carbon in Fe-Ni alloy //Proceedings VI International Conference “Carbides, nitrides, borides”.- Poznan, Technical University of Poland.- 1993.- P.22-25.

41. Matysina Z.A., Zaginaichenko S.Yu. The hydrogen influence on the energy state of crystals. The hydrogen solubility //Proceedings I International Conference on New Energy Systems and Conversions.- Yokohama, Japan.- 1993.- P.239-244.

42. Zaginaichenko S.Yu., Matysina Z.A., Schur D.V. Hydrogen atoms on the surface and in the volume of crystals //Proceedings X World Hydrogen Energy Conference.- Cocoa Beach, USA.- 1994.- V.2.- P.1303-1309.

43. Zaginaichenko S.Yu., Matysina Z.A. The free energy of crystals with hydrogen impurity. Hydrogen solubility //Proceedings X World Hydrogen Energy Conference.- Cocoa Beach, USA.- 1994.- V.2.- P.1163-1172.

44. Zaginaichenko S.Yu., Matysina Z.A., Limina I.B., Schur D.V., Pishuk V.K. Investigation of the crystal structure and surface energy //Proceedings World Research Symposium “Clean Energy for the New Century”.- Florence, Italy.- 1997.- P.255-265.

45. Zaginaichenko S.Yu., Matysina Z.A., Sklyar A.V. Theoretical investigation of the solubility of substitutional impurity in alloys //Proceedings VII International Metallurgical Symposium METAL-98.- Ostrava, Czech Republic.- 1998.- V.4.- P.71-78.

46. Matysina Z.A., Zaginaichenko S.Yu., Schur D.V. Calculation of the surface energy of ordered alloys //Proceedings VII International Metallurgical Symposium METAL-98.- Ostrava, Czech Republic.- 1998.- V.4.- P.142-149.

47. Zaginaichenko S.Yu., Matysina Z.A., Schur D.V. Calculation of P-T-c diagrams for metals and alloys with hydrogen impurity //Proceedings III International Symposium on New Materials for Electrochemical Systems.- Montreal, Canada.- 1999.- P.113-115.

48. Матысина З.А., Загинайченко С.Ю., Щур Д.В., Мильто Д.М., Власенко А.Ю. Адсорбция примеси атомов внедрения на поверхности ГПУ кристалла //Сб. трудов VII Международного симпозиума «Чистые металлы».- Харьков: ХГУ. - 2001.- С.96-98.

49. Матысина З.А., Загинайченко С.Ю., Щур Д.В., Мильто Д.М. Особенности различных атомных порядков в кристаллах //Сб. трудов VII Международного симпозиума «Чистые металлы».- Харьков, ХГУ: - 2001.- С.192-197.

50. Zaginaichenko S.Yu., Matysina Z.A., Schur D.V., Chumak V.A. Spontaneous polarization and its effect on physical characteristics of potassium, rubidium and caesium dihydro-phosphates and arsenates //Proceedings NATO ARW “Hydrogen Materials Science and Chemistry of Metal Hydrides”.- Alushta, Ukraine.- 2001.- V.82.- P.179-188.

51. Загинайченко С.Ю., Матысина З.А., Соколова Л.А. Высокотемпературная растворимость примеси внедрения в бинарных сплавах // Сб. трудов III Всесоюзного совещания «Физико-химические проблемы высокотемпературной водородопроницаемости металлов».- Днепропетровск: ДметИ.-1983.-С.77-78.

52. Zaginaichenko S.Yu., Matysina Z.A., Milyan M.I. Surface structure, roughness, energy and texture of crystals // Proceedings IX International Conference on Crystal Growth.- Sendai. Japan.- 1989.- P. 122-123.

53. Матысина З.А., Чуприна Л.М., Загинайченко С.Ю., Ждан А.В. Атомная структура поверхности кристалла на границе с расплавом. Поверхностная ликвация// Труды VIII Всесоюзной конференции по росту кристаллов.- Харьков: ХГУ.- 1992.- Т.3.- С.93-94.

54. Zaginaichenko S.Yu., Matysina Z.A. The polarization of crystals of perovskite type //Abstracts of II IUMRS International Conference in Asia.- Hsinchu, Taiwan.- 1994.- P.131.

55. Matysina Z.A., Kondrashov M.A., Zaginaichenko S.Yu., Schur D.V., Pishuk V.K. Dipole order in WO3 crystal //Abstracts of V International School “Phase diagrams in materials science”.-Katsiveli, Ukraine.- 1996.- P.86-87.

56. Zaginaichenko S.Yu., Matysina Z.A., Schur D.V., Pishuk V.K. Hydrogen bicomplexes and interstitial crowdions inside crystals. Hydrogen solubility //Abstracts V International Conference “Hydrogen Materials Science and Chemistry of Metal Hydrides”.- Katsiveli, Ukraine.- 1997.- P.58-59.

57. Zaginaichenko S.Yu., Schur D.V., Matysina Z.A., Chumak V.A. Investigation of deformation ordering in crystals with sheelit structure //Abstracts of International Conference on Mechanics.- Rackeve, Hungary.- 2001.- P.49.

58. Matysina Z.A., Zaginaichenko S.Yu., Schur D.V., Chumak V.A. The phase diagrams of solid solutions of ferro- and antiferroelectricians with H22 structure //Abstracts VI International School-Conference “Phase Diagrams in Materials Science”.- Kiev, Ukraine.- 2001.- P.159.

59. Schur D.V., Matysina Z.A., Zaginaichenko S.Yu. Investigation of deformation ordering in crystals with orthoboric acid structure //Abstracts International Symposium on Metal-Hydrogen Systems.-Annecy,France.-2002.-P.63.