Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Статистика


Камашева Надія Вікторівна. Статистична оцінка взаємозв'язку ВВП України та монетарних показників : дис... канд. екон. наук: 08.03.01 / НАН України; Інститут економічного прогнозування. — К., 2005. — 190арк. : табл. — Бібліогр.: арк. 157-167.



Анотація до роботи:

Камашева Н.В. Статистична оцінка взаємозв’язку ВВП України та монетарних показників. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.03.01. – Статистика. - Державна академія статистики, обліку та аудиту Держкомстату України, Київ, 2005.

У дисертації проведено експертизу інформаційно-аналітичного забезпечення оцінювання взаємозв’язку ВВП та монетарних показників. Визначено стан та напрямки розвитку індексу споживчих цін в Україні як індикатора для забезпечення порівнянності динамічних рядів. Виконано порівняння статистичних методів для оцінки залежностей макроекономічних показників. Обґрунтовано доцільність використання множинних рівнянь регресії та їх систем для статистичної оцінки взаємозв’язку ВВП та показників грошово-кредитного ринку.

В роботі запропоновано модель прогнозування помісячних темпів зростання реального ВВП України залежно від змін на грошово-кредитному ринку. Отримала подальшого розвитку статистична модель прогнозування поквартальних темпів зростання реального ВВП України з урахуванням особливостей його розрахунку виробничим методом на короткостроковий період.

Основні науково-практичні результати дисертаційної роботи дозволяють сформувати такі висновки теоретичного, методичного і практичного характеру для вирішення головних завдань роботи та реалізації її мети:

  1. Існуюче в Україні інформаційно-аналітичне забезпечення, необхідне для статистичного оцінювання взаємозв’язку ВВП та монетарних показників, потребує удосконалення. Для цього слід забезпечити створення порівнянних між собою індикаторів; запровадити складання фінансового рахунку у вітчизняному національному рахівництві, що дозволить досліджувати вплив заходів державної політики, спрямованих на підтримку сталого економічного зростання, наслідки здійснення різних складових соціально-економічного розвитку.

  2. При розробленні ефективної економічної політики, спрямованої на підтримку довгострокового зростання, необхідно досліджувати та обґрунтовувати взаємозв’язки ВВП та монетарних показників за допомогою відповідних статистичних методів вимірювання взаємозв’язків.

  3. Для дослідження взаємозв’язку ВВП та монетарної політики потрібне використання системи монетарних чинників, що будуються за даними вітчизняної грошово-кредитної та макроекономічної статистики. Аби забезпечити можливість порівнянь з іншими країнами, ця статистика має відповідати міжнародним стандартам.

  4. Визначено, що при дослідженні підходів до розробки індексу споживчих цін потрібно врахувати, що статистичні дані, які збираються для його побудови, повинні активно використовуватись для динамічних розрахунків показника ВВП.

  5. Ефективне управління економікою на макрорівні вимагає моделювання економічних процесів за допомогою системи множинних рівнянь регресії для статистичної оцінки взаємозв’язків макроекономічних індикаторів. Використання такого підходу дозволяє визначати оптимальне поєднання факторних ознак залежно від отриманих характеристик рівнянь регресії і, таким чином, сприяти підвищенню якості та точності прогнозів.

  6. За результатами аналізу виявлено, що на зростання темпів реального ВВП, в першу чергу, впливають такі чинники грошово-кредитної діяльності, як:

1) підвищення темпів кредитування економіки, зокрема, її реального сектору;

2) скорочення питомої ваги готівки в обігу;

3) зменшення реальної ставки за кредитами у національній валюті.

На основі побудованої моделі статистичного оцінювання залежності між ВВП та зазначеними показниками грошово-кредитного ринку України складено помісячний прогноз темпів зростання реального ВВП на 2004-2005 роки.

  1. Кількісно оцінена залежність між валовою доданою вартістю основних видів економічної діяльності та реальними кредитами, кредиторською та дебіторською заборгованістю у кожен з цих видів діяльності, рівнем бартеризації. Для кожного виду діяльності визначено найвпливовіші фактори, врахування яких підвищить ефективність управління економікою. На основі побудованої моделі на базі ВДВ основних видів економічної діяльності був складений поквартальний прогноз (наростаючим підсумком з початку року) реального ВВП на 2004-2005 роки.

  2. За допомогою статистичних критеріїв (R2 = 80,2%,= 7,2% - для першої моделі; R2 = від 71,2% до 98,5%,= 6,1% - для другої моделі) доведено можливість використання цих моделей при складанні прогнозів та прийнятті управлінських рішень органами державної влади, зокрема Мінекономіки, НБУ, з метою підтримки довгострокового економічного зростання та досягнення орієнтирів, закладених в „Основних засадах грошово-кредитної політики”.

Публікації автора:

Статті у фахових наукових збірниках і журналах:

  1. Камашева Н.В. Використання статистичних методів для дослідження взаємозв’язків між макроекономічними показниками // Статистика України – 2002. - № 1 (16). – с. 11-16. (0,58 друк. арк.)

  2. Камашева Н.В. Аналітичні можливості виробничого методу розрахунку ВВП// Проблеми статистики: Зб. наукових праць НДІ Держкомстату України. – К.: Видавничий центр Держкомстату України, 2002. – Вип. 4. – 255 с. - С. 157-163. (0,68 друк. арк.).

  3. Камашева Н.В. Національні рахунки України: становлення, розвиток та перспективи // Актуальні проблеми економіки - 2003. - № 5 (23). – с. 10-16. (0,65 друк. арк.).

  4. Камашева Н.В. Вплив монетарної політики на економічне зростання в Україні// Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України: Зб. наукових праць. Т.9. - Суми: ВВП „Мрія-1” ЛТД, УАБС, 2004. – 374с. – С. 103-109. (0,35 друк. арк.).

В інших виданнях:

  1. Камашева Н.В. Моделювання взаємозв’язків між ВВП та іншими макроекономічними показниками// Актуальні проблеми та перспективи розвитку фінансово-кредитної системи України: Зб. наукових статей. - Харків: Фінарт, 2002. – 466с. – С. 399-400. (0,12 друк. арк.).

  2. Камашева Н.В. Валовий внутрішній продукт України – важливий індикатор розвитку економіки // Наука і молодь: Зб. наукових праць міжнародної наукової конференції. – К.: НАУ, 2003. – Вип. 3. - 828 с. - С. 467-471. (0,29 друк. арк.).

  3. Камашева Н.В. Вплив окремих монетарних показників на динаміку ВВП України // Зб. матеріалів ІІ Міжнародної науково-практичної конференції „Сучасні проблеми управління”. Ч.1. – Київ: „Політехніка”. - 2003. 236 с.– С. 187-189. (0,21 друк. арк.).