Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Загальна психологія, психологія особистості, історія психології


Терещенко Надія Миколаївна. Статеворольова структура жіночої тілесної ідентичності: дисертація канд. психол. наук: 19.00.01 / Харківський національний ун-т ім. В.Н.Каразіна. - Х., 2003.



Анотація до роботи:

Терещенко Н.М. Статеворольова структура жіночої тілесної ідентичності. – Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.01 – загальна психологія, історія психології. Харківський національний університет ім В.Н. Каразіна, Харків, 2003.

У роботі проаналізована структура жіночої тілесної ідентичності, яка розглянута як елемент статеворольової ідентичності. Визначено змістовний та емоційно-оцінний аспекти статеворольової тілесної ідентичності. Вивчено вікову динаміку емоційно-оцінного аспекту статеворольової тілесної ідентичності та його зв’язок із особливостями сімейної соціалізації. Виявлено хронологічну, функціональну та оцінну підструктури статеворольової ідентичності. Запропоновано програму тренінгу, орієнтованого на корекцію проблем статеворольової тілесної ідентичності.

У дисертації представлені теоретичне узагальнення і нове рішення проблеми структури і формування жіночої статеворольової тілесної ідентичності. Проблема вирішена з погляду психосемантичного підходу, що дозволило виявити статеворольову семантику тілесної ідентичності в жінок, визначити тілесний рівень статеворольової ідентичності та створити програму тренінгу для дівчинок старшого підліткового віку, орієнтованого на рішення проблем статеворольової тілесної ідентичності.

  1. Тілесна ідентичність є елементом жіночої статеворольової ідентичності. Статеворольова тілесна ідентичність містить у собі змістовний і емоційно-оцінний аспекти. Змістовний аспект статеворольвої тілесної ідентичності визначає психосемантичне навантаження тіла і його частин, пов'язане з гендерними ролями і гендерним функціонуванням. Емоційно-оцінний аспект статеворольової тілесної ідентичності представляє собою оцінку задоволеності/незадоволеності тілом як психологічною структурою, що несе статеворольову семантику, та містить в собі самооцінку власної зовнішності, коннотативне значення тіла та його частин тощо.

  2. Статеворольова ідентичність у жінок має складну багаторівневу структуру, що включає в себе хронологічну, функціональну та оцінну підструктури. Хронологічна підструктура пов'язана з хронологічними етапами психосексуального онтогенезу, та включає в себе:

- ідентичність “Дитина”, яка групує дитячі уявлення про жінку та її гендерну роль: жінка - це мати і домогосподарка. Жіноче тіло представлене в зв'язку з репродуктивною функцією жіночого організму;

- ідентичність “Підліток”, пов'язана з акцентуванням на проблемах статі;

- ідентичність “Дорослий”, яка включає еротичні, сексуальні і партнерські (дружні) визначення жінки;

- соціальну ідентичність “Жіноче соціально-нормативне лице” представляє собою усвідомлення жіночої гендерной ролі і тілесної репрезентації: “я – жінка”, “я маю вигляд жінки”, “я поводжуся як жінка”.

Функціональна підструктура відображає гендерне функціонування та представляє собою різні типи задоволеності тілом такі, як:

- соціальна задоволеність, що включає умовно асексуальні частини тіла (обличчя, шкіра, ноги, стегна, сідниці), які представляють жінку в соціумі;

- еротична задоволеність (груди, живіт, ноги, стегна), що репрезентують привабливість жіночого тіла для чоловіків;

- сексуальна задоволеність тілом представлена задоволеністю геніталіями.

Оцінна підструктура, пов'язана із позицією оцінювання статеворольових утворень симптомокомплексу маскулінності/фемінінності: оцінка біогенного, поведінкового і рівня Я-концепції.

3. Статеворольові утворення дівчат 18-20 років мають такі функціональні особливості як:

- фемінінна Я-концепція співвідноситься з прийняттям власного жіночого тіла, а також його материнських функцій;

- фемінінність на поведінковому рівні обумовлює прийняття жінкою ролі домогосподарки і друга;

- фемінінність біогенного рівня пов'язана з прийняттям жіночої репродуктивної функції;

- маскулінність сполучена з прийняттям ролі ділової жінки і прийняттям сексуальності;

- роль сексуального партнера і ділової жінки зв'язані як з високою, так і з низькою маскулінністю.

4. Задоволеність власною зовнішністю має вікові особливості. У дівчаток підліткового віку структура задоволеності власною зовнішністю є недиференційованою – усі частини тіла мають однакове значення для самооцінки зовнішності. В структурі задоволеності власною зовнішністю дівчат 18-20 років найбільш значимими частинами тіла є оцінки обличчя, грудей, ніг, стегон, що свідчить про те, що самооцінка власної зовнішності для цього віку ґрунтується на параметрах еротичної привабливості. Чоловіча позитивна оцінка зовнішності жінки є важливим чинником формування оцінки задоволеності власною зовнішністю в жінок.

5. На формування емоційно-оцінного аспекту статеворольові тілесної ідентичності в жінок значний вплив мають такі особливості сімейної соціалізації, як: невербальне вираження прийняття (тілесні пестощі, обійми, поцілунки) батьками, емоційне спілкування з матір'ю (наявність довірчих, теплих відносин між матір'ю і дочкою), статеворольова структура батьківської родини.

Наявність тілесних пестощів із боку обох батьків позитивно впливають на оцінку задоволеності зовнішністю. Вербальні позитивні висловлення з приводу зовнішності дочки за нашими даними (на відміну від американських досліджень) виявилися не зв'язаними з задоволеністю зовнішністю, що визначається культурними розходженнями. При відсутності тілесних пестощів із боку батька в підлітковому віці (батько не цілує і не обіймає) у дівчинки формується компенсаторно завищена оцінка задоволеності зовнішністю. Відсутність емоційного прийняття матір'ю (відсутність тілесних пестощів, поцілунків, теплих слів і т.п.) в дитинстві приводить до формування негативного коннотативного значення тіла (семантична близькість “тіла” з конструктами “хвороба”, “страх”, “бруд”), а також до низької задоволеності здоров'ям і сексуальним життям.

При холодних материнсько-дочірніх стосунках ставлення до тіла втрачає (чи не здобуває) позитивно емоційно насичене семантичне забарвлення.

Батьківська родина, у якій мати займає домінуюче положення, при цьому вона емоційно холодна і далека від дочки, обумовлює формування специфічного ставлення до тіла: неприйняття власної жіночності, сприйняття свого тіла як непорочного і цнотливого і висока очікувана оцінка з боку навколишніх.

6. Психодіагностична карта, що відображає структурну модель організації симптомокомплексу маскулінності/фемінінності, потребує спеціфікування за ознаками віку та статі. Для структурної моделі організації симптомокомплексу маскулінності/фемінінності в дівчат 18-20 років характерні такі особливості: зв'язок соціогенних і біогенних аспектів утворень фемінінності; незалежність утворень маскулінності соціогенного і біосоціального (поведінкового) рівнів від біогенної (глибинної) маскулінності; має місце як андрогінна, так і континуально-альтернативна модель статеворольових властивостей у дівчат.

7. Психокорекція девіацій тілесної ідентичності потребує впливу на статеворольові структури особистості в цілому. Запропонована програма групового статеворольового тренінгу для дівчаток старшого підліткового віку орієнтована на психокорекцію поведінкового, тілесного та когнітивного рівнів симптомокомплексу маскулінності/фемінінності. Основними принципами тренінгу є індивідуальний підхід, принцип специфічності та позитивності зворотнього зв’язку, уникання фрустрацій, опора на позитивні моменти. Програма групового статеворольового тренінгу для дівчинок старшого підліткового віку є терапевтично ефективною і може бути рекомендована до використання.

Публікації автора:

  1. Терещенко Н.Н. Субъективный образ тела у женщин: структурные особенности восприятия и взаимосвязь со спецификой семейной социализации// Вісник Харківського університету. Сер. Психологія. – Х.: Вид-во ХНУ, 1999. - №452. – с. 125-127.

  2. Терещенко Н.Н. Образ собственного тела у женщин// Вісник Харківського університету. Сер. Психологія. – Х.: Вид-во ХНУ, 1999. - №460. – с. 122-124.

  3. Кочарян А.С., Терещенко Н.Н. Особенности картографии личностных полоролевых образований у девушек // Вісник Харківського університету. Сер. Психологія. – Х.: Вид-во ХНУ, 2000. - №493. – с.93-97.

  4. Кочарян А.С., Терещенко Н.Н. Полоролевая идентичность у женщин: генезис и структура // Вісник Харківського університету. Сер. Психологія. – Х.: Вид-во ХНУ, 2000. - №498. – с.73-77

  5. Терещенко Н.Н. Структура образа тела у девочек-подростков и ее связь с особенностями семейной социализации// Вісник Харківського університету. Сер. Психологія. – Х.: Вид-во ХНУ, 2001. - №517. – с. 181-184.

  6. Кочарян А.С., Терещенко Н.Н. Симптомокомплекс маскулинности/фемининности у девушек пубертатного возраста: визуальные репрезентации// Актуальные проблемы сексологии и медицинской психологии. – Харьков, 2002. – с.96-100.

  7. Кочарян А.С., Терещенко Н.Н. Кочарян И.А. Психосемантическая структура женской телесной идентичности: полоролевой подход // Вісник Харківського університету. Сер. Психологія. – Х.: Вид-во ХНУ, 2002. - №.550 – с. 136-139.

  8. Кочарян А.С., Жидко М.Е., Терещенко Н.Н. Процессуальная психотерапия: основные положения // Вісник Харківського університету. Сер. Психологія. – Х.: Вид-во ХНУ, 2002. - №.550. – с. 129-136.