Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Загальна педагогіка, історія педагогіки і освіти


183. Крук Микола Зенонович. Становлення та розвиток системи фізичного виховання учнів загальноосвітніх шкіл України (1917-1941 рр.): дис... канд. пед. наук: 13.00.01 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Крук М.З. Становлення та розвиток системи фізичного виховання учнів загальноосвітніх шкіл України (1917-1941рр.) – Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.01 – загальна педагогіка та історія педагогіки. – Житомирський державний педагогічний університет. Житомир, 2004.

Дисертація присвячена історико-педагогічному аналізу процесу становлення та розвитку системи фізичного виховання учнів трудових семирічок, початкових та середніх шкіл в Україні. Здійснено системний аналіз становлення та розвитку завдань, змісту, форм і методів організації фізичного виховання у школах України. Результатом цього стало розкриття основних тенденцій та суперечностей становлення та розвитку системи фізичного виховання учнів у школах України.

Основні результати дослідження можуть бути використані науковцями та педагогами з метою впровадження у шкільне життя цільової комплексної програми “Фізичне виховання – здоров’я нації”, сприятимуть збагаченню і передачі історико-педагогічного досвіду.

  1. Ідеї видатних педагогів дожовтневого періоду, періоду української революції, 20-х рр. ХХ ст. спричинилися до помітного впливу на становлення майбутньої системи фізичного виховання в Україні. Ці ідеї були неоднозначними щодо мети, завдань та змісту, а також - форм і засобів фізичного виховання дітей і шкільної молоді.

  2. Постанови ЦК ВКП(б), резолюції партійних з’їздів та конференцій, циркуляри Наркомосу щодо фізичної культури справили безумовно позитивний вплив на становлення змісту і засобів фізичного виховання у початкових і семирічних школах України у 20-ті р.р. Проте вони мали декларативний характер, оскільки слабка матеріально-технічна база цих освітніх закладів не дозволяла повністю виконувати відповідні функції. Відсутність єдиних навчальних планів і програм, реалізація комплексних програм на уроках фізкультури, епізодичність цих уроків у 20-ті рр. не сприяли становленню самої системи. Організація фізичного виховання в українських школах у ці часи відрізнялася від шкіл РРФСР. У Росії був заборонений змагальний і танцювальний методи, не визнавалися елементи сокольської гімнастики. У старших класах фізкультура і облік успішності були відсутні. Позитивний досвід реалізації комплексу “Здорова пролетарська зміна” був покладений згодом в основу Всесоюзного фізкультурного комплексу “Будь готовий до праці і оборони”.

  3. Суттєвою тенденцією стала воєнізація процесу фізичного виховання, характерна для всього періоду дослідження. Тотальною вона стала після запровадження фізкультурного комплексу “Готовий до праці і оборони”. Зміст воєнізації шкільної фізичної культури полягав, по-перше, у формуванні умінь учнів у виконанні військово-прикладних вправ; по-друге, у воєнізації шкільного середовища, у якому проводились заняття. Уміння поводитись у воєнізованому середовищі учнів семирічок, середніх шкіл було важливим елементом уроків фізкультури.

  4. Основними формами позаурочної роботи з фізичного виховання в українських школах у 1917-1941р.р стали: фізкультурно-оздоровчі вправи в режимі шкільного дня, діяльність шкільних гуртків фізкультури та спортивних секцій, екскурсії та туристичні походи, робота літніх оздоровчих таборів та майданчиків, воєнізованих гуртків та добровільних дитячих спортивних товариств.

  5. Як засвідчує аналіз, у становленні та розвитку системи фізичного виховання у загальноосвітніх школах України доцільно виділити наступні етапи:

а) пропедевтичний (1917-1920);

б) початок становлення (1920-1925);

в) завершення становлення (1925-1932);

г) розвитку (1932-1941).

Для пропедевтичного етапу фізичного виховання в школах України періоду УНР суттєвими були визначення мети, завдань і змісту фізичного виховання, пошук нових форм та видів діяльності. У цей час простежується суперечність між поглядами прихильників української системи тіловиховання та радянськими вченими на роль сім’ї у фізичному вихованні дітей та молоді. Перші надавали великого значення вихованню в родині. Представники радянської системи освіти, виходячи з помилкової тези про неминучий розпад сім’ї, висловлювались за відсторонення батьків від виховання загалом і фізичного зокрема. У зв’язку з цим вони визнавали дитячий будинок основним у галузі соціального і фізичного виховання. Крім того, українські вчені С.Русова, І.Тешенко, Г.Ващенко та ін. будували фізичний розвиток на національних традиціях, а Н.Крупська, А.Луначарський, С.Шацький та ін. віддавали перевагу груповим, воєнізованим формам. Крім того, на цьому етапі фізичного виховання достатньо чітко віддзеркалюються наступні тенденції: декларування його змісту з боку освітніх керівних органів; епізодичність у здійсненні виховного процесу; оздоровча спрямованість фізичного виховання школярів.

Етап початку становлення змісту та фізкультурно-оздоровчих форм фізичного виховання в початкових та семирічних школах України виявлявся у спробі вчителів системно впроваджувати комплекс оволодіння учнями знаннями, вміннями з фізичної культури, засобами загальної та особистої гігієни. Було зроблено спробу сформулювати нові завдання з фізичної культури, як-от: зміцнення здоров’я школярів та підготовка їх до праці й оборони. На цьому етапі простежуються суперечності між ідеєю “фізкультуризації” шкільного побуту та нерозумінням адміністрації шкіл і частини вчительства доцільності фізкультурно-оздоровчих форм з гігієнічної точки зору; між необхідністю забезпечення учнів спортивними залами, фізкультурними майданчиками, оплатою праці інструкторів фізкультури і відсутністю достатнього фінансування; між вимогою Вищої ради з фізичної культури щодо обов’язкового введення уроку фізкультури в усіх закладах та відсутністю єдиних програм, за якими вони мали проводитись.

Серед домінуючих тенденцій доцільно виділити: залучення усього педагогічного персоналу шкіл для організації та проведення фізкультхвилинок, ранкової зарядки школярів; створення регіональних, загальношкільних планів з фізкультури у зв`язку з відсутністю єдиних державних; запровадження певних форм позашкільної фізкультурної діяльності; створення в округах та губерніях України рад фізичної культури.

На етапі завершення становлення системи фізичного виховання учнів у школах України фізкультура мала пронизувати всі напрями життєдіяльності учнів (уроки, рухливі ігри, гімнастика, поєднання фізичних вправ і гігієнічних факторів, раціональне поєднання праці і відпочинку, дотримання режиму дня). Окреслений етап характеризують тенденції: систематичність проведення уроків та їх поєднання з позаурочними формами; впровадження елементів воєнізації у процес фізичного виховання школярів; посилення державного централізованого керівництва у цій галузі. Серед суперечностей цього етапу слід відзначити: недооцінку ролі вчителя фізкультури у навчальному процесі з боку керівних органів освіти та адміністрацій шкіл; між завданнями, які ставилися перед школою у галузі фізкультури, та частим невиконанням розкладу уроків, а також нестачею висококваліфікованих фахівців; між утвердженням мети, завдань та засобів гармонійного розумового і фізичного розвитку учнів та відсутністю набутків педагогіки у цьому напрямку.

На етапі розвитку системи фізичного виховання у загальноосвітніх школах України (з початку 30-х рр. ХХ ст.) уроки фізкультури доповнюються систематичними заняттями учнів у гуртках, спортивних секціях, участю у спартакіадах та широкого залучення до складання нормативів комплексів БГПО та ГПО і ГПО ІІ. Останні слугували підготовці майбутнього воїна. Весь цей процес набуває послідовності, системності. Все ж таки новому етапові були притаманні певні суперечності: велика кількість нормативів та високих вимог знижувала кількісне зростання охоплення учнів фізкультурою в школах, не заохочувала їх до занять фізичними вправами; ігнорування кліматичних умов спричиняло до хаотичної заміни нормативів на місцях, що, в свою чергу, призводило до різнобою в обліку результатів складання нормативів зазначених комплексів.

Крім комплексу ГПО, даний етап розвитку системи фізичного виховання в українських школах характеризує тотальна воєнізація; першочергового значення набуває участь у військових гуртках. Суперечність полягала в тому, що школи не мали достатньої матеріально-технічної бази для їх організації, не вистачало відповідних військово-спортивних знарядь, підготовлених фахівців, що також не сприяло ефективності здійснення цієї справи.

6. Серед загальних провідних тенденцій процесу становлення та розвитку системи фізичного виховання учнів у школах України досліджуваного періоду виділяються наступні:

Процес становлення змісту, форм і засобів фізичного виховання учнів здійснювався до початку 30-х років;

Учителі шкіл-семирічок керувалися в своїй роботі програмами Наркомосу УРСР як провідними настановами, проте знаходили в повсякденній практиці нові методи та форми фізкультроботи серед учнівського загалу;

Завдання, які ставилися перед фізичним вихованням в школі, поступово змінювалися від санітарно-гігієнічних до зміцнення фізичних сил та підготовки молоді до військових дій;

Логічним завершенням воєнізації процесу фізичного виховання у 30-ті рр. стало складання старшокласниками нормативів комплексу ГПО і ГПО ІІ.

Нині, на етапі реформування освітньої галузі, виникає необхідність звернення й до досвіду становлення фізичного виховання дітей та молоді, оскільки його уроки, результати можуть слугувати справі реалізації сучасної комплексної програми “Фізичне виховання – здоров’я нації”. Природно, що проблема становлення і розвитку шкільного фізичного виховання в Україні у 20-х – 30-х р.р. ХХ ст. не вичерпується нашим дослідженням. Перспективними напрямками подальших пошуків можуть бути зіставно-порівняльний аналіз становлення форм та засобів фізичного виховання у школах Радянської (у складі СРСР) та Західної (у складі Польщі) України (1917-1939рр.), а також аналіз особливостей становлення змісту, форм і методів фізичного виховання у загальноосвітніх національних школах України (1920-1932 рр.).

Публікації автора:

  1. Крук М.З. Теоретичні аспекти фізичного виховання у дореволюційній педагогіці //Вісник Житомирського педуніверситету. – 1999. - №4. – С.22-27.

  2. Крук М.З. Позакласна військово-фізкультурна робота в школах України (20-30-ті рр. ХХст.) //Вісник Житомирського педуніверситету. – 2000. - №6. – С.117-121.

  3. Крук М.З. Фізичне виховання дітей з використанням літніх оздоровчих майданчиків і таборів відпочинку в Україні (20-30-ті рр..ХХст.) //Початкова школа. – 2002. - №4. – С.77-79.

  4. Крук М.З. Становлення оздоровчих форм фізичного виховання (20-30-ті рр.): Молода спортивна наука України: Зб.наук.пр. в галузі фізичної культури та спорту. – Львів, 2003. – С.195-199.

  5. Крук М.З. Розробка завдань та змісту фізичного виховання у творчості К.Д.Ушинського: Фізичне виховання, спорт, культура, здоров`я у сучасному суспільстві: Матеріали Міжнародної наукової конференції. – Луцьк: Медіа, 1999. – С.55-59.

  6. Крук М.З. Фізичне виховання учнів у загальноосвітніх школах України (20-30-ті рр. ХХст.): становлення системи: Навчально-методичні розробки. – Житомир: ЖДПУ, 2002. – 36с.

  7. Практикум з педагогіки Навч.посібник: видання 2-е, доповнене і перероблене /За заг.ред. О.А.Дубасенюк, А.В.Іванченка. – Житомир: Житомир.держ.пед.ун-тет, 2002. – С.377-394. (колектив авторів).