Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Трудове право, право соціального забезпечення


Кожушко Світлана Іванівна. Становлення, сучасний стан та перспективи розвитку законодавства про дисципліну праці в Україні : дис... канд. юрид. наук: 12.00.05 / Харківський національний ун-т внутрішніх справ. — Х., 2006. — 182арк. — Бібліогр.: арк. 167-182.



Анотація до роботи:

Кожушко С.І. Становлення, сучасний стан та перспективи розвитку законодавства про дисципліну праці в Україні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.05 – трудове право; право соціального забезпечення. – Харківський національний університет внутрішніх справ, Україна, Харків, 2007.

Дисертацію присвячено дослідженню законодавства про дисципліну праці. В дисертації досліджено становлення та розвиток законодавства про дисципліну праці; визначена періодизація етапів формування законодавства про дисципліну праці; досліджено категорію дисципліна праці, виявлено особливості службової дисципліни як виду дисципліни праці; розглянуто теоретичні проблеми розвитку законодавства про дисципліну праці; проаналізовано систему законодавства про дисципліну праці та класифікацію правові норм, що утворюють цю систему; розглянуто правовий механізм реалізації законодавства про дисципліну праці; надана характеристика заходів заохочення та дисциплінарної відповідальності працівників; визначено основні тенденції розвитку та вдосконалення законодавства про дисципліну праці.

Сформульовано пропозиції щодо вдосконалення Кодексу законів про працю, проекту Трудового кодексу, законів і інших нормативно-правових актів, що регулюють дисципліну праці.

В результаті дисертаційного дослідження, виконаного на основі аналізу чинного законодавства України та практики його реалізації, теоретичного осмислення численних наукових праць у різних галузях юриспруденції, автором сформульовано ряд висновків, пропозицій та рекомендацій, спрямованих на вдосконалення інституту дисципліна праці.

До найбільш вагомих висновків дисертаційної роботи спід віднести наступне:

  1. Як інститут трудового права дисципліну слід уявляти у вигляді сукупності правових норм, які регулюють внутрішній трудовий розпорядок. Сучасний правовий інститут дисципліни праці за змістом складається з трьох тісно взаємозв'язаних блоків: правової регламентації прав і обов'язків суб’єктів трудових відносин, стимулювання високоякісної праці і відповідальності за порушення трудових обов'язків.

  2. Дисципліна праці як фактична поведінка – це точне і беззаперечне дотримання встановлених трудовим законодавством правил поведінки суб’єктів трудових відносин. Службова дисципліна – це сукупність нормативно-правових розпоряджень, що підлягають чіткому і усвідомленому виконанню, встановлюють особливості проходження державної служби, а також службові права і обов'язки професійних працівників державних органів.

  3. Систему законодавства з дисципліни праці можна визначити як упорядковану множину нормативно-правових актів, що регулюють забезпечення належного процесу праці сторонами трудових правовідносин.

  4. Систему заходів заохочення працівників можна визначити як обумовлений об’єктивними закономірностями розвитку трудових відносин цілісний комплекс стимулювання працівника до належного і сумлінного виконання своїх трудових функцій.

  5. Новий Трудовий кодекс України має бути доповнений примірним переліком матеріальних та моральних заохочень, які може застосовувати роботодавець до сумлінно працюючих працівників.

  6. Стимулювання як захід заохочення ефективної професійної діяльності не позбавлене й певних вад. Стимулювання, підвищуючи активність працівників та надаючи їм шанс на задоволення тих чи інших потреб, не гарантує спрямованості цієї активності по соціально сприйнятливим каналам. Націлена на опанування стимулом активність працівників може виходити в небажаному й не передбачуваному напрямку, в обхід встановлених нормами права вимог.

  7. Проведений аналіз теоретичних розробок та законодавства про дисципліну праці дозволяє зробити висновок, що система заходів заохочення працівників – це один з методів, видів забезпечення виконання ними вимог дисципліни праці. На даному етапі розвитку громадянського суспільства в умовах здійснення переходу від адміністративно-командних, централізованих методів правового регулювання суспільних відносин до демократичних, дослідження механізму застосування й напрямків удосконалення методів і форм стимулювання працівників відіграє важливу роль в активізації й підвищенні ефективності трудової діяльності.

  8. У Законі України “Про державну службу” недосконалим є вирішення питання стосовно відповідальності державних службовців за порушення законодавства про державну службу. Він містить дві статті у цьому аспекті: ст.14 “Особливості дисциплінарної відповідальності державних службовців” та “Відповідальність за порушення законодавства про державну службу”. Таке розмежування дисциплінарної відповідальності державних службовців та їх відповідальності за порушення законодавства про державну службу безпідставне. Адже дисциплінарна відповідальність – різновид юридичної відповідальності державних службовців взагалі. Тому, з урахуванням основоположного, концептуального характеру Закону України “Про державну службу”, коли деталізація його положень відбувається в інших спеціалізованих підзаконних нормативних актах, слід штучно розмежовані у межах Закону різновиди відповідальності поєднати в окремій, спеціально присвяченій даному питанню статті під назвою “Відповідальність державних службовців”.

Публікації автора:

  1. Кожушко С.І. Обов’язки працівників щодо дотримання дисципліни праці у проекті Трудового Кодексу України // Підприємництво, господарство і право. – 2005. - №5. – С.52-54.

  2. Кожушко С.І. Питання дисципліни праці в проекті Трудового Кодексу України // Підприємництво, господарство і право. – 2005. – №6. – С.71–73.

  3. Кожушко С.І. Трудова дисципліна у системі елементів трудових правовідносин // Право України. – 2005. – №9. – С.89-91.

  4. Кожушко С. І. Становлення і розвиток законодавства про дисципліну праці України // Право і безпека. – 2005. – №4’3. – С. 117-119.

  5. Кожушко С.І. Особливості юридичної відповідальності працівників органів внутрішніх справ // Форми соціально-правового захисту працівників у службово-трудових відносинах. Матеріали науково-практичної конференції. М. Суми, 2-4 червня 2005 р. – Харків. – 2005. – С.213–215.

  6. Кожушко С.І., Копайгора І.Д. Трудова дисципліна і трудовий договір // Сучасний стан та проблеми розвитку підприємництва в регіоні. Матеріали міжнародної науково-практичної конференції. М. Жовті Води. – 10-11 листопада 2005 року. – Том 4. – Наука і освіта. – Дніпропетровськ. – 2005. – С.49-52.

  7. Кожушко С.І. Дисципліна праці в умовах становлення адміністративно-командної системи // Трудове право України в контексті Європейської інтеграції. Матеріали науково-практичної конференції. М. Харків, 25-27 травня 2006 р. – Харків. – 2006. – С.269–273.