Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філологічні науки / Германські мови


Грачова Ірина Євгеніївна. Становлення класу слів-квантифікаторів в англійській мові (VII - XVII ст.). : Дис... канд. наук: 10.02.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Грачова І.Є. Становлення класу слів-квантифікаторів в англійській мові (VII-XVII ст.). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук за спеціальністю 10.02.04 – германські мови. – Київський національний лінгвістичний університет, Київ, 2007.

Дисертація присвячена дослідженню однієї з ключових проблем, пов’язаних з розбудовою частиномовних студій в історичній англістиці – становленню слів-квантифікаторів в англійській мові з VII по XVII ст., що пов’язане з дією механізму радикальної реінтерпретації. У межах дисертаційного дослідження розроблено поняття “протоквантифікатори” та “плаваючі квантифікатори”. Встановлено синтаксичні дистрибуції, що є діагностичними диференційними ознаками, які дозволяють виокремити досліджувані одиниці з-поміж інших частиномовних класів, зокрема розмежувати їх з омонімічними прикметниками. У давньо- та середньоанглійській мові намітилися лише тенденції становлення цього класу; в ранньоновоанглійській (XVI–XVII ст.) ці слова набувають нових характерних для них синтаксичних дистрибуцій, у тому числі предетермінативну, номінативну, структурну позицію з прийменником of. У дисертації також визначено граматичний статус слів-квантифікаторів і висвітлено особливості їх структурної та семантичної сполучуваності у діахронії.

Становлення та зміст категорії кількості, будучи об’єктивним відображенням світу засвідчує значний прогрес у розвитку абстрактного мислення людини. У лінгвістиці ця категорія представлена як єдність двох протилежних понять: визначеної та невизначеної кількості. В мові невизначена кількість актуалізується за допомогою різноманітних лексико-граматичних засобів. Одним з них є слова-квантифікатори. Терміном “квантифікатор” (за О.Есперсеном) позначається одиниця, що є складником мовного поля кількості, центром якого є числівники, опорним для яких є сема числа, відсутня у квантифікаторів, унаслідок чого квантифікатори посідають місце на периферії цього поля.

Теоретичним підґрунтям дослідження є концепція радикальної реінтерпретації Д.Лайтфута. Запропонований ним механізм дозволяє з’ясувати причини змін мовної системи, що, зокрема, спричиняють утворення такої категорії, як квантифікатори. Історичний розвиток синтаксичних моделей з квантифікаторами, що відбувається за участю цього механізму, охоплює як глибинну, так і поверхневу структури.

Елементи, які історично передують оформленню квантифікаторів у окремий клас – протоквантифікатори – охоплюють такі слова, як eal (> англ. all), жnig (> англ. any), begen (> англ. both), gehwilc (> англ. each), gжhwжюer (> англ. either), жlc (> англ. every), fea (> англ. few), healf (> англ. half), lytel, lyt (> англ. little), manig (> англ. many), monig (> англ. many), mara (> англ. more), mжst (> англ. most), micel (> англ. much), mycel (> англ. much), nжnig (> англ. none), sum (> англ. some), seuerall (> англ. several). Виконане дослідження показує, що найуживанішою одиницею як у давньо-, так і в середньо- та ранньоновоанглійський періоди був all, найменш частотними – less та few.

У давньоанглійській мові морфологічні ознаки прикметників і протоквантифікаторів збігалися. Окрім того, прикметники в цей період мали такі дистрибуції, як предномінативна, предетермінативна, постномінативна, структурна позиція з родовим відмінком, номінативна, плаваюча. Що стосується протоквантифікаторів, в матеріалах дослідження виокремлені такі їх дистрибуції у давньоанглійській мові: предномінативна, предетермінативна, постномінативна, абсолютна, після та перед особовим займенником, номінативна, постдетермінативна, структурна позиція з родовим відмінком, з числівником, плаваюча. Синтаксичні дистрибуції зближують досліджувані одиниці з кількісними числівниками та прикметниками, а почасти і з іменниками.

Той факт, що в ранньоновоанглійський період прикметники втратили синтаксичні дистрибуції притаманні обом цим класам, спричинив виділення протоквантифікаторів у лексико-граматичний клас слів-квантифікаторів. Дистинктивними ознаками цього класу, зокрема, стали предетермінативна і номінативна дистрибуції, структурна позиція з прийменником of.

Слід також зазначити, що з розвитком субститута one, який став обов’язковим конституентом ад’єктивної фрази, її суб’єктом, прикметники втратили свою здатність уживатися номінативно на противагу протоквантифікаторам, які протягом середньо- та ранньоновоанглійського періоду зберігають номінативну дистрибуцію. Предетермінативна дистрибуція є характерною для квантифікаторів all, both, half, структурна дистрибуція з прийменником of зафіксована з усіма квантифікаторами, крім several. Аналіз фактичного матеріалу свідчить, що ця одиниця вперше фіксується в ранньоновоанглійській мові.

Підкреслимо, що протягом середньо- та ранньоновоанглійського періодів прикметники зазнали змін у структурі й втратили такі дистрибуції:

– предетермінативну;

– структурну модель з прийменником of у значенні родового партитивного;

– номінативну;

– постномінативну.

У той же час для квантифікаторів характерні вищезазначені дистрибуції, проте вони також зазнали певних змін у середньо- та на початку ранньоновоанглійського періоду, а саме, втратили:

– синтаксичну позицію як Det – Pre-Q – N;

– контактне вживання протоквантифікаторів моделі Pre-Q + Pre-Q;

– синтаксичну позицію Adj – Det – N, а натомість уможливилась їх синтаксична позиція з прийменником of.

Отже, сукупність таких ознак, властивих квантифікаторам, як сема невизначеної кількості, яка притаманна кожному досліджуваному конституенту, спільні структурно-семантичні особливості та синтаксичні дистрибуційні закономірності, дає підстави для висновку про формування в ранньонованглійській мові цього класу слів, тоді як у попередні періоди такої сукупності ознак не фіксувалося.

Таким чином, слова-квантифікатори в англійській мові – це єдина гомогенна система, яка є особливим, спеціалізованим засобом вираження кількісних відношень, а ознака “невизначена кількість”, яка характеризує одиниці цієї групи, та властиві їм дистрибуції є основними критеріями виділення цих слів в окремий клас.

Проблема вивчення особливостей класу слів-квантифікаторів є перспективною для подальших досліджень. Отримані результати не вичерпуються проблематикою, висвітленою в роботі. Актуальним вважаємо вивчення цих слів у новоанглійській мові та на сучасному етапі англійської мови в текстах різного жанру, а також у типологічному аспекті.

Публікації автора:

1. До питання про граматичний статус слів-квантифікаторів // Система і структура східнослов’янських мов: Зб. наук. пр. – К.: Знання України, 2005. – С. 8-12.

2. Синтагматика слів–квантифікаторів у давньоанглійській мові // Наука і сучасність: Зб. наук. пр. – К.: КНПУ імені М.П.Драгоманова, 2005. – С. 142-150.

3. Поява квантифікаторів як самостійного класу слів в історії англійської мови // Наукові записки: Зб. наук. пр. – Серія Філологія. – Вінниця: ВДПУ імені Михайла Коцюбинського. – 2007. – №9. – С. 151-156.

4. До питання про категорію кількості // Матеріали регіонального конференц–семінару “Текст – текстолінгвістика, дискурс – дискурсознавство у світлі когнітології”: Зб. наук. пр. – Львів, 2005. – С. 100-103.

5. Що таке механізм реінтерпретації? // Матеріали IX наукової конференції викладачів та студентів “Актуальні проблеми лінгвістики та методики викладання іноземних мов у вищому навчальному закладі та школі”. Вінниця, 12-13 квітня 2005 р. – Вінниця: ВДПУ, 2005. – С. 17-18.

6. Порівняння квантифікатора “every” із квантифікатором “each”: діахронний та синхронний аспекти // Матеріали IV Міжвузівської конференції молодих учених “Сучасні проблеми та перспективи дослідження романських і германських мов і літератур”. Донецьк, 1-3 лютого 2006 р. – Донецьк: ДонНУ, 2006. – С. 13-15.

7. Синтаксична сполучуваність попередників квантифікаторів у давньоанглійській мові // Матеріали X наукової конференції “Актуальні проблеми лінгвістики та методики викладання іноземних мов у вищому навчальному закладі та школі”. Вінниця, 5-6 квітня 2006 р. – Вінниця: ВДПУ, 2006. – С. 8.

8. Особливості функціонування класу слів-квантифікаторів у середньоанглійський період // Матеріали II Всеукраїнської науково-практичної конференції “Мови у відкритому суспільстві”. Чернігів, 13-14 жовтня 2006 р. – Чернігів: Віт-сервіс. – 2006. – С. 15-16.

9. Сполучувані характеристики слів-квантифікаторів у середньоанглійській мові // Матеріали науково-практичної конференції “Лінгвістика та лінгводидактика у сучасному інформаційному суспільстві”. Київ, 4-6 квітня 2007 р. – К.: Видав. центр КНЛУ, 2007. – С. 64-67.