Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Пульмонологія


Савченко Валентин Михайлович. Стандартизацiя дiагностичного процесу у хворих на хронiчний обструктивний бронхiт на етапi вiдновлювального лiкування : Дис... д-ра наук: 14.01.27 - 2003.



Анотація до роботи:

Савченко В.М. Стандартизація діагностичного процесу у хворих на хронічний обструктивний бронхіт на етапі відновлювального лікування. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.27 - пульмонологія. Кримський республіканський науково-дослідний інститут фізичних методів лікування і медичної кліматології імені І.М.Сєченова, Ялта, 2002.

В дисертації подане наукове рішення проблеми клінічної пульмонології, що виявляється в розробці і використанні в рамках сучасної спеціалізованої медичної інформаційної системи стандартів діагностики при хронічному обструктивному бронхіті на етапі відновлювального лікування (ВЛ), які враховують методологічні особливості і формалізовані підходи до здійснення діагностичного процесу, патогенетичні особливості перебігу захворювання, що призводить до підвищення точності діагностики і ефективності ВЛ. Даним дослідженням вирішена також проблема формалізації (розроблено концептуальну і логічну моделі, предметно вивірену систему понять) фрагменту знань про клінічну пульмонологію, що відображає питання діагностики на етапі ВЛ.

До даного дослідження існуючі уявлення про методологічні підходи до здійснення ВЛ при ХОБ були недостатніми для запобігання лікарських помилок і досягнення більш точної діагностики, були відсутні уніфіковані (стандартні) підходи до постановки діагнозу і формалізованого опису бронхолегеневого патологічного процесу, що ускладнювало розвиток і вітчизняній клінічній пульмонології інтеграційних і інформаційних процесів на етапі ВЛ.

В дисертації подане наукове рішення проблеми клінічної пульмонології, що виявляється в розробці і використанні в рамках сучасної спеціалізованої медичної інформаційної системи стандартів діагностики при ХОБ на етапі ВЛ, які враховують методологічні особливості і формалізовані підходи до її здійснення, патогенетичні особливості перебігу захворювання, що призводить до підвищення точності діагностики і ефективності ВЛ. Цим дослідженням вирішена також проблема формалізації фрагменту знань про клінічну пульмонологію, який відображає питання діагностики на етапі ВЛ.

За результатами роботи зроблені наступні висновки

1. Для предметного опису ДП і при ХОБ на етапі ВЛ виділена область клінічної пульмонології, що формалізована у вигляді інтегральної концептуальної моделі і являє собою єдину ієрархічно організовану систему термінів, структуровану на численні тематично пов’язані схеми термінів. Розроблена інтегральна концептуальна модель рекомендується як фрагмент знань, складовий елемент єдиного концептуального опису клінічної пульмонології.

2. Патологічний процес при ХОБ представлений клініко-логічною моделлю, що містить узагальнюючі клінічні абстракції у вигляді основних компонентів патологічного процесу (етіологічні чинники, патологічні механізми і ефекти) і що відображає послідовність розвитку патологічних подій при ХОБ. Створена клініко-логічна модель ХОБ рекомендується як фрагмент знань в рамках формалізованого опису клінічної пульмонології.

3. Існуючі поняття про діагностику ХОБ на етапі ВЛ систематизовані шляхом побудови формалізованої термінологічної системи, включаючої понад 500 однозначно описаних термінів. Розроблена система термінів є вкладом в семантичний опис відповідного фрагменту клінічної медицини, а також рекомендується як нормативний документ по однозначному тлумаченню медичних термінів.

4. Методологічними особливостями ДП при ХОБ на етапі ВЛ є необхідність розгорнутої інтранозологічної характеристики і інтегральної кількісної оцінки компонентів патологічного процесу захворювання, доцільність багаторазової оцінки поточного стану хворого в цей період здійснення діагностики.

5. Новим теоретичним і практичним аспектом загальної діагностики є необхідність введення поняття "діагностичний термінал", що позначає процедуру цільового формування особливостей ДП в рамках конкретно заданих клінічних і організаційних умов.

6. Сформована структура діагнозу при ХОБ, що складається з нормативно обов'язкових (стадія і тяжкість захворювання), клінічно обов'язкових (фаза і характер запального процесу, ускладнення) і додаткових (чинники ризику, патогенетичні варіанти, фізична дієздатність, психоемоціональний стан, якість життя) висновків, пропонується як стандарт на етапі ВЛ.

7. Зміст алгоритму по здійсненню ДП при ХОБ, що передбачає 5-ти кратну оцінку стану хворого, включаючи дві повторні оцінки з метою формування додаткових діагностичних висновків, пропонується як стандарт організації ДП на етапі ВЛ.

8. Сформована система діагностичних показників, включаюча 130 параметрів, з яких 91 показник визначені як нормативно обов'язкові, а 39 показників — як додаткові, рекомендується як стандарт при ХОБ на етапі ВЛ. Формалізована системи базових клінічних показників, складена з 52 параметрів і 194 одиниць градацій, рекомендується як стандарт для оцінки поточного стану хворих на ХОБ.

9. Упорядковані і запропоновані підходи до кодування якісних показників (в балах в рамках 5-ти градаційної шкали від 0 до 4), уніфікованого подання фактичних значень (у вигляді відсотка відхилення значення від належної величини показника) і смисловому тлумаченню вираженості змін діагностичних показників (зміни відсутні, зміни незначні, помірні, значні і різко виражені) рекомендуються як стандарт формалізованого подання результатів дослідження в клінічній пульмонології.

10. Хворими на ХОБ на етапі ВЛ є особи з середнім віком 46.2±0.32 років, з яких 25.3% палять (палили) на протязі 23.7±0.92 років і 37% зазнають (зазнавали) впливу професійних шкідливостей на протязі 13.9±0.58 років. Цим хворим властиві здебільшого легкий і середній ступені тяжкості хвороби (в 91% випадків) і відсутність або незначні порушення функції зовнішнього дихання (в 75% випадків). Поточний стан хворих на ХОБ на етапі ВЛ звичайно відповідає фазі клінічної ремісії (в 56.8%).

11. Патогенетичною особливістю ХОБ на етапі ВЛ є явне домінування двох основних компонентів патологічного процесу (запального і морфофункціонального) над іншими змінами. Окрім цього, в цей період перебігу захворювання в порівнянні з практичними здоровими особами відзначаються зміни поза бронхолегеневої системи у вигляді деякого підвищення в крові змісту ліпідів, тенденції до зростання первинних і проміжних продуктів перекисного окислення ліпідів на тлі незмінної діяльності антиоксидантного захисту, тенденції до пригнічення Т-ланки і активації В-ланки імунітету при зниженні його нормальної антитілоутворюючої функції і деякої активності аутоімунних реакцій в крові.

12. На етапі ВЛ діагностика проводитися в просторі здебільшого нормальних значень показників дослідження, коли відхилення від нормальних величин реєструються в середньому в 43.8±3.52% випадків і відповідають в 90.6% випадків відсутності або маловираженим змінам, а в 50.3% випадків відзначаються невідповідності спрямування змін показників при описі діагностичних висновків.

13. Для оцінки активності запального процесу при ХОБ на етапі ВЛ рекомендується визначати 3 градації фази: повна ремісія, неповна ремісія і в’ялоперебігаюче загострення. Означені варіанти повноти фази ХОБ чітко розрізняються між собою як по інтенсивності, так і за характером запального процесу, а також по ряду інших параметрів, що відображають деякі патогенетичні особливості кожної градації фази.

14. При ХОБ на етапі ВЛ спектр імунологічних змін класифікується на 4 типових варіанти стану імунної системи, а зміни показників ліпідного обміну, перекисного окислення ліпідів і антиоксидантного захисту — на 9 типових варіантів стану зазначених систем. Діагностичні показники володіють необхідними статистичними характеристиками, щоб вважати виділені патогенетичні варіанти самостійними клінічними станами.

15. Запропоновані 3 варіанти повноти фази (повна ремісія, неповна ремісія і в’ялоперебігаюче загострення), 4 варіанти стану імунної системи і 9 варіантів порушень ліпідного обміну в поєднанні з системою "перекисне окислення ліпідів-антиоксидантний захист" рекомендуються як додаткові діагностичні висновки при ХОБ на етапі ВЛ, які необхідно враховувати при формуванні індивідуальних лікувальних комплексів.

16. Система розпізнаючих математичних правил, включаюча 46 лінійно дискримінантних функцій, пропонується як стандарт для прийняття рішень про діагностичні висновки при ХОБ на етапі ВЛ.

17. Система інтегральних індексів, включаюча клінічні, усереднені і індекси зв’язаності змін показників, рекомендується як стандарт для кількісної характеристики діагностичних висновків і основних компонентів патологічного процесу при ХОБ на етапі ВЛ. Індекс зв’язаності змін показників, оснований на факторному аналізі і відображаючий структуру зв'язків параметрів, що формується конкретним клінічним станом, є найбільш чутливим і показовим в описі патологічних змін в період маловиражених проявів захворювання.

18. Розроблена автоматизована система управління ДП, що являє собою сукупність забезпечених необхідною інформацією і математичними моделями функціональних блоків, в рамках яких моделюються дії лікаря-пульмонолога по здійсненню діагностики при ХОБ на етапі ВЛ, рекомендується як фрагмент (модуль) і як стандарт для побудови спеціалізованих медичних інформаційних систем пульмонологічного профілю.

19. Розроблені і реалізовані в рамках автоматизованої системи управління стандартні підходи до здійснення ДП при ХОБ дозволяють підвищити точність постановки діагнозу, здійснюваного лікарями терапевтами, на 20.5%, безпосередню ефективність ВЛ хворих на 25.8% і покращити віддалені результати на 50.9%.

Рекомендації по науково-теоретичному і практичному використанню отриманих результатів

Розроблені інтегральна концептуальна модель ДП і клініко-логічна модель патологічного процесу при ХОБ, які являють собою ієрархічно організовані структури однозначно описаних понять, пропонуються як фрагменти знань про клінічну пульмонологію. Означені моделі у випадку використання логічних засобів аналізу можуть виступати не тільки систематизаторами, але і генераторами нових знань.

Розроблену система понять про ДП пропонується використовувати у вигляді нормативного посібника з правильного вживання термінів, а також як термінологічну базу для інформаційного забезпечення наукових досліджень в клінічній пульмонології.

Для точного смислового опису основних елементів структури діагнозу ХОБ рекомендується наступне предметне тлумачення понять "стадія" — вираженість сформованих і вже сталих морфофункціональних та інших змін в бронхолегеневій системі і інших органах за певний період розвитку хвороби, "тяжкість" — вираженість всієї сукупності патологічних проявів і "фаза" — вираженість проявів запального процесу в поточний момент захворювання.

Для процедури цільового формування особливостей ДП в рамках конкретно заданих клінічних і організаційних умов розроблена і рекомендується спеціальна методологія, яка названа діагностичним терміналом.

Для детальної характеристики патологічного процесу при ХОБ на етапі ВЛ пропонується розгорнута інтранозологічна структура, яка передбачає визначення стадії і тяжкості захворювання, фази і характеру запального процесу, ускладнень, чинників ризику, патогенетичних варіантів, фізичної дієздатності, психоемоціонального стану і якості життя.

Організовувати ДП на етапі ВЛ пропонується шляхом використання спеціального алгоритму, яких припускає багаторазову оцінку поточного стану хворого: первинну оцінку з формуванням попереднього діагнозу, першу повторну оцінку з формуванням нормативного і обов'язкового діагнозу; другу повторну оцінку з формуванням додаткового діагнозу; третю повторну (передзаключну) оцінку з аналізом динаміки в процесі лікування і заключну оцінку поточного стану хворого з формуванням всіх видів діагнозу і підведенням підсумків лікування.

Стан хворого ХОБ на етапі ВЛ пропонується оцінювати по 130 параметрам, з яких показників опитування, огляду, фізичного і рутинного дослідження — 63, лабораторних — 14, функціональних — 14, рентгенологічних — 3 (узагальнюючі параметри), електрокардіографічних — 1 (узагальнюючий параметр), гострофазних біохімічних реакцій — 4, імунологічних — 11, фізичної дієздатності — 1, ліпідного обміну і системи "перекисне окислення ліпідів-антиоксидантний захист" — 9, бронхоскопічних — 3 (узагальнюючі параметри), психологічних — 4 (узагальнюючі параметри), якості життя — 3 (узагальнюючі параметри) показника.

Для більш детального відображення активності запального процесу на етапі ВЛ пропонується діагностувати 3 градації фази, що виражають різні стани запального процесу в бронхах (фаза повної ремісії є констатацією відсутності або клінічно невизначаємої активності запального процесу в бронхах, фаза неповної ремісії є відображенням невиражених інфільтративних змін, фаза в’ялоперебігаючого загострення — відображенням виражених інфільтративних змін в поєднанні з незначними ексудативними явищами), що потрібно враховувати при формуванні лікування.

Для оцінки імунологічних змін в крові при ХОБ на етапі його ВЛ пропонується визначати 4 варіанти стану імунної системи: варіант відсутності або мінімальних порушень імунітету (умовна норма), варіант з розладом регулюючої функції Т-ланки імунітету у вигляді зниження контролю над розвитком алергічних реакцій (зниження вмісту Т-супресорів), варіант з розладом регулюючої функції Т-ланки імунітету у вигляді пригнічення контролю над гуморальною імунною відповіддю (зниження вмісту Т-хелперів), варіант з порушенням механізмів елімінації антигенів з розвитком імунопатологічних реакцій, що потрібно враховувати при складанні реабілітаційних комплексів.

Для оцінки змін показників ліпідного обміну, перекисного окислення ліпідів (ПОЛ) і антиоксидантного захисту (АОЗ) в крові при ХОБ на етапі ВЛ пропонується визначати 9 варіантів стану означених систем: умовна норма, підвищення вмісту ліпідів, підвищення вмісту дієнових кетонів (КетД), підвищення вмісту ліпідів і продуктів ПОЛ, зниження активності АОЗ, зниження активності АОЗ в поєднанні з підвищенням вмісту ліпідів, зниження активності АОЗ в поєднанні зі зниженням вмісту ліпідів і підвищенням вмісту КетД, зниження активності АОЗ в поєднанні з підвищенням вмісту КетД, зниження активності АОЗ в поєднанні з підвищенням вмісту продуктів ПОЛ. Ці варіанти доцільно враховувати при формуванні спеціальної складової ВЛ.

Розроблений комплекс рекомендацій по здійсненню ДП при ХОБ на етапі ВЛ рекомендується як стандарт в означених рамках клінічної пульмонології.

При побудові медичної інформаційної системи діагностичного типу рекомендується технологія роботи з медичною інформацією, що припускає внесення, корегування і доповнення (поповнення) даних в локальний сервер бази даних суб'єктами системи з своїх робочих місць, контроль і передача адміністратором локального сервера цих даних в центральний сервер бази даних і наступне використання в діагностичних цілях всієї інформації про пацієнта будь-яким користувачем системи в рамках його повноважень.

Найбільш оптимальним набором інструментально-програмних засобів для автоматизованої системи управління діагностичного типу рекомендуються: система управління бази даних (СУБД) UBASE в середовищі операційної системи UNIX (або СУБД MICROSOFT ACCESS в рамках операційної системи WINDOWS 98, 2000) для випадку її роботи в автономному режимі і СУБД INFORMIX (або ORACLE) в середовищі операційної системи UNIX і AS-модель технології "клієнт-сервер" для випадку її реалізації в рамках локальної (пульмонологічне відділення) і/або у вигляді ланки госпітальної системи.

В доповнення до базового нормативного і базового ВЛ хворих на ХОБ рекомендуються використовуватися спеціальні лікувальні методики в показаних випадках:

– інтратрахеальне вливання антибактеріальних засобів і лізоциму при гнійному характері запалення на тлі неадекватно низької системної протизапальної реакції, пригнічення антиоксидатного і імунного захисту;

– дихальні тренажери для поліпшення функціональних можливостей бронхолегеневої системи і при порушенні дренажної функції бронхів;

– ароматерапія у вигляді інгаляцій летучих фракцій ефірних олій монарди дудчастої, шавлії, лаванди справжньої, м’яти перцевої і полину лимонного в різних сполученнях або засоби апаратної фізіотерапії (гальванізація області тимуса, гальванізація області селезінки, ультразвук області тимуса) для корекції імунних порушень;

– медикаментозна антиоксидантна композиція, що складається з аскорбінової кислоти, токоферола і селену, ароматерапія у вигляді інгаляцій летучих фракцій ефірних олій розмарину, смереки, васильків, лаванди справжньої і евкаліпту в різних сполученнях та засобів апаратної фізіотерапії (електрофорез етонію і ванадію на область печінки, електрофорез марганцю на область печінки) для корекції порушень ліпідного обміну, системи "перекисне окислення ліпідів-антиоксидантний захист".

Публікації автора:

  1. Шубина Л.П., Сюрин С.А., Савченко В.М. Ингаляции эфирных масел в комплексном лечении больных хроническим бронхитом // Врачебное дело. -1990. -№5.-С.66-67.

  2. Гавриленко Т.И., Сюрин С.А., Лолаева Л.Т., Савченко В.М. Особенности действия лизоцима и карбенициллина на клинико-иммунологический статус больных хроническим бронхитом // Врачебное дело. -1992. -№8. -С.42-44.

  3. Еременко А.Е., Савченко В.М., Сюрин С.А. Эфирные масла как иммуноадаптогены в лечебно-реабилитационных комплексах при хронических бронхитах // Вестник физиотерапии и курортологии. – 1995. – № 2. -С. 8-9.

  1. Шубина Л.П., Савченко В.М., Сюрин С.А., Масликова Г.Г. Сравнительная эффективность воздействия на иммунный статус больных хроническим бронхитом на этапе санаторно-курортного лечения // Вестник физиотерапии и курортологии. – 1995. - № 2. - С. 30-31.

  2. Пидаев А.В., Савченко В.М., Солдатченко С.С., Пьянков А.Ф. О построении автоматизированной системы управления лечебным процессом на курорте при хронических неспецифических заболеваниях легких // Украинский пульмонологический журнал. - 1997. - № 3. – С. 9-11.

  3. Савченко В.М. Стандартизированная история болезни пульмонологического профиля на курорте // Вестник физиотерапии и курортологии. - 1997. - № 1. - С. 50-52.

  4. Пидаев А.В., Солдатченко С.С., Савченко В.М., Пьянков А.Ф. Решенные и нерешенные вопросы курортного лечения хронических неспецифических заболеваний легких // Вестник физиотерапии и курортологии. - 1997. - № 3. - С. 4-7.

  5. Пидаев А.В., Солдатченко С.С., Савченко В.М., Пьянков А.Ф. Лечебный процесс на курорте как составная часть медицинских технологий // Мед. реабилитация, курортология и физиотерапия. - 1998. - № 3. -С.42-45.

  6. Савченко В.М., Солдатченко С.С., Пiдаєв А.В., Коротков О.Е. Формалiзованi функцiональнi ознаки автоматизованої системи управлiння охороною здоров'я окремого регiону // Лiкарська справа. -1998. -№ 4. -С.154 –157.

  7. Савченко В.М., Пидаев А.В., Солдатченко С.С., Пьянков А.Ф., Савельев В.А. Математические аспекты построения системы выбора метода лечения на курорте при хронических неспецифических заболеваниях легких // Вопросы курортологии, физиотерапии и ЛФК. - 1998. - № 1. – С.20-23.

  8. Савченко В.М., Солдатченко С.С., Курч Т.К., Пидаев А.В., Дудченко Л.Ш., Коротков О.Э., Герасимович О.И., Куликова Я.А. Особенности формализации медицинских данных для информационной системы пульмонологического профиля на курорте // Мед. реабилитация, курортология и физиотерапия. - 1998. - № 1. - С.53-55.

  9. Савченко В.М. К вопросу об информатизации пульмонологической службы в Украине // Украинский пульмонологический журнал. - 2000. - № 3. -С.63-66.

  10. Савченко В.М. Медицинские информационные системы пульмонологического профиля в курортологии // Мед. реабилитация, курортология и физиотерапия. - 2000. - № 4. - С.42-46.

  11. Савченко В.М. Методологические аспекты оценки эффективности лечения на курорте // Вопросы курортологии, физиотерапии и ЛФК. - 2000. - № 3. – С.12-15.

  12. Савченко В.М. Модель данных для специализированной медицинской информационной системы пульмонологического профиля на курорте // Таврический медико-биологический вестник. – 2000. – Т.3, № 1-2. – С.105-107.

  13. Солдатченко С.С., Иванова И.В., Савченко В.М. Клинико-функциональные варианты хронического обструктивного бронхита в фазе клинической ремиссии // Украинский пульмонологический журнал. - 2000. - № 2. - С.11-14.

  14. Курч Т.К., Савченко В.М. До питання про створення медичної інформаційної системи з проблеми санаторно-курортного лікування дітей, хворих на неспецифічні захворювання легенів // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2001. – № 1. – С. 13-17.

  15. Курч Т.К., Савченко В.М. Информационная модель специализированной медицинской информационной системы санаторно-курортного лечения детей, больных неспецифическими заболеваниями органов дыхания // Мед. реабилитация, курортология и физиотерапия. - 2001. - № 4 (28). - С.38-40.

  16. Савченко В.М. Формализованная система базовых клинических показателей для оценки состояния больных с хроническими необструктивными и обструктивными болезнями легких // Украинский пульмонологический журнал. - 2001. - № 2. -С.46-50.

  17. Солдатченко С.С., Савченко В.М., Пидаев А.В. Варианты хронического обструктивного бронхита в фазе клинической ремиссии // Украинский терапевтический журнал. - 2001. – Т. 3, № 2. - С.5-10.

  18. Савченко В.М. Унифицированная стандартизация значений показателей исследования в клинической пульмонологии // Украинский пульмонологический журнал. - 2002. - № 3. -С.22-26.

  19. Савченко В.М., Еременко А.Е. Состояние иммунной системы при хроническом обструктивном бронхите в фазе клинической ремиссии // Вестник физиотерапии и курортологии. - 2002. - № 3. - С.92-96.

  20. Савченко В.М. Состояние липидного обмена, перекисного окисления липидов и антиоксидантной защиты при хронической обструктивной болезни легких в период маловыраженных клинических проявлений // Таврический медико-биологический вестник. – 2002. – Т.5, № 4. – С.59-63.

  1. Сюрин С.А., Кубышкин А.В., Савченко В.М., Перцовский А.И. А.с. 1780749 СССР, МКИ5 А61К. Способ лечения хронического бронхита (№ 4877800/14; Заявлено 29.08.90) // Официальный патентный бюллетень "Изобретение". -1992. -№ 46. -С.23.

  1. Савченко В.М., Сюрин С.А., Мандель П.И., Ковальчук С.И., Мирзоян С.А. Тренирующая терапия в реабилитации больных хроническим бронхитом - работников сельского хозяйства // Немедикаментозные методы в лечении и реабилитации больных неспецифическими заболеваниями легких / Под ред. А.Н. Кокосова и Л.В. Борисенко. -Л.: ВНИИП,1989. -С.111-116.

  2. Еременко А.Е., Николаевский В.В., Савченко В.М., Сюрин С.А. Коррекция нарушений иммунной системы у больных хроническим бронхитом с помощью летучих фракций эфирных масел // Иммунология и аллергия. - Вып.23. -Киев, 1989. -С.74-76.

  3. Сюрин С.А., Савченко В.М. Особенности влияния гальванизации с различной локализацией воздействия у больных хроническими неспецифическими заболеваниями легких на этапе восстановительного лечения // Курортология и физиотерапия. - Вып.25. –Киев, 1992. -С.76-78.

  4. Савченко В.М., Пидаев А.В., Солдатченко С.С., Пьянков А.Ф. О кибернетических подходах и компьютерных технологиях в решении проблем управления здравоохранением региона // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения: Труды Крым. мед. института им. Георгиевского. - Симферополь, 1997. -Том 133, Часть 3. -С.14-18.

  5. Савченко В.М. Оценка электрокардиографических изменений при хронических неспецифических заболеваниях легких // Актуальные вопросы курортологии, физиотерапии и медицинской реабилитации: Труды Крым. респуб. НИИ им. Сеченова. – Ялта: КР НИИ им. Сеченова, 1997. - Т. VIII. - С. 54-65.

  6. Савченко В.М. Оценка данных рентгенологического исследования органов грудной клетки у больных хроническими неспецифическими заболеваниями легких на курорте // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения: Труды Крым. мед. института им. Георгиевского. - Симферополь, 1997. -Том 133, Часть 3. -С.19-27.

  7. Савченко В.М. До питання про створення моделi даних для спецiалiзованої медичної iнформацiйної системи // Актуальные вопросы курортологии, физиотерапии и медицинской реабилитации: Труды Крым. респуб. НИИ им. Сеченова. – Ялта: КР НИИ им. Сеченова, 1997. - Т.VIII. - С. 270-277.

  8. Савченко В.М. Математические методы в диагностике хронического бронхита // Актуальные вопросы курортологии, физиотерапии и медицинской реабилитации: Труды Крым. респуб. НИИ им. Сеченова. – Ялта: КР НИИ им. Сеченова, 1998. - Т. IX. - С. 47-60.

  9. Курч Т.К., Куликова Я.А., Савченко В.М. Формализация базовых клинических показателей исследования при неспецифических заболеваниях легких у детей // Актуальные вопросы курортологии, физиотерапии и медицинской реабилитации: Труды Крым. респуб. НИИ им. Сеченова. - Ялта: КР НИИ им. Сеченова, 1999. - Т.X. - С.22-32.

  10. Солдатченко С.С., Савченко В.М. Иванова И.В. Корреляционные связи показателей исследования как инструмент выявления патогенетических особенностей клинико-функциональных вариантов хронического обструктивного бронхита в фазе клинической ремиссии // Актуальные вопросы курортологии, физиотерапии и медицинской реабилитации: Труды Крым. респуб. НИИ им. Сеченова. – Ялта: КР НИИ им. Сеченова, 1999. - Т. X. - С. 53-69.

  11. Савченко В.М. Формализация дополнительных диагностических заключений при неспецифических заболеваниях легких // Актуальные вопросы курортологии, физиотерапии и медицинской реабилитации: Труды Крым. респуб. НИИ им. Сеченова. - Ялта: КР НИИ им. Сеченова, 1999. - Т.X. - С. 37-45.

  12. Курч Т.К., Савченко В.М. Модель специализированной медицинской информационной системы санаторно-курортного лечения детей, страдающих болезнями органов дыхания // Актуальные вопросы курортологии, физиотерапии и медицинской реабилитации: Труды Крым. респуб. НИИ им. Сеченова. – Ялта: КР НИИ им. Сеченова, 2000. - Т. XI. - С. 3-9.

  13. Савченко В.М. Вариабельность диагностических показателей при хроническом обструктивном бронхите в фазе клинической ремиссии // Актуальные вопросы курортологии, физиотерапии и медицинской реабилитации: Труды Крым. респуб. НИИ им. Сеченова. – Ялта: КР НИИ им. Сеченова, 2000. - Т. XI. - С. 64-77.

  14. Солдатченко С.С., Савченко В.М., Борисенко Г.Н. Выраженность изменений диагностических показателей при хроническом обструктивном бронхите в фазе клинической ремиссии // Актуальные вопросы курортологии, физиотерапии и медицинской реабилитации: Труды Крым. респуб. НИИ им. Сеченова. - Ялта: КР НИИ им. Сеченова, 2000. - Т.XI. - С. 89-99.

  15. Савченко В.М., Солдатченко С.С. Вопросы стандартизации в медицине и в клинической пульмонологии // Актуальные вопросы курортологии, физиотерапии и медицинской реабилитации: Труды Крым. респуб. НИИ им. Сеченова. – Ялта: КР НИИ им. Сеченова, 2001. - Т. XII. - С.113-121 .

  16. Савченко В.М. Методологические особенности диагностики при хроническом обструктивном бронхите на этапе восстановительного лечения // Актуальные вопросы курортологии, физиотерапии и медицинской реабилитации: Труды Крым. респуб. НИИ им. Сеченова. – Ялта: КР НИИ им. Сеченова, 2001. - Т. XII. - С.103-112.

  17. Савченко В.М. Математические методы в распознавании диагностических заключений при хроническом обструктивном бронхите на этапе восстановительного лечения // Актуальные вопросы курортологии, физиотерапии и медицинской реабилитации: Труды Крым. респуб. НИИ им. Сеченова. – Ялта: КР НИИ им. Сеченова, 2001. – Т. XII. – С.69-80.

  18. Савченко В.М. Система интегральных индексов при хроническом обструктивном бронхите на этапе восстановительного лечения // Актуальные вопросы курортологии, физиотерапии и медицинской реабилитации: Труды Крым. респуб. НИИ им. Сеченова. - Ялта: КР НИИ им. Сеченова, 2001. - Т.XII. - С.81-102.

  1. Савченко В.М. Оценка состояния верхних дыхательных путей у больных хроническим бронхитом на курорте // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения: Труды Крым. гос. мед. ун-та им. Георгиевского. - Симферополь, 2001. -Том 137, Часть 2. -С.140-143.

  1. Сюрин С.А., Еременко А.Е., Савченко В.М. Иммуномодулирующее действие эфирного масла базилика эвгенольного у больных хроническим бронхитом // Климатические и преформированные физические факторы в профилактике и реабилитации больных бронхолегочными и сердечно-сосудистыми заболеваниями: Тезисы докладов республ. научной конференции / Под ред. В.М. Боголюбова и А.Ф. Гавриленко. -М., 1989.-С.277-278.

  2. Перцовский А.И., Сюрин С.А., Савченко В.М. Опыт применения физиотерапевтическо-медикаментозных комплексов для коррекции липидного обмена у больных хроническим бронхитом // Климатические и преформированные физические факторы в профилактике и реабилитации больных бронхолегочными и сердечно-сосудистыми заболеваниями: Тезисы докладов республ. научной конференции / Под ред. В.М. Боголюбова и А.Ф. Гавриленко. - М., 1989. -С.41-42.

  3. Сюрин С.А., Савченко В.М. Опыт применения летучих фракций эфирного масла пихты в санаторно-климатическом лечении больных хроническим бронхитом // Климатические и преформированные физические факторы в профилактике и реабилитации больных бронхолегочными и сердечно-сосудистыми заболеваниями: Тезисы докладов республ. научной конференции / Под ред. В.М. Боголюбова и А.Ф. Гавриленко. - М., 1989. -С.278-279.

  4. Сюрин С.А., Савченко В.М. Физиотерапевтические воздействия на область вилочковой железы как способ иммунокоррекции у больных хроническими неспецифическими заболеваниями легких // Реабилитация иммунной системы: Тезисы II международного симпозиума. - Цхалтубо, 1990. -С.263.

  5. Сюрин С.А., Савченко В.М. Автоматизированная диагностика хронического бронхита в амбулаторных условиях // 2-й Всесоюзный конгресс по болезням органов дыхания: Сборник резюме. - Челябинск, 1991. - № 215.

  6. Савченко В.М., Сюрин С.А. Автоматизированный комплекс по выявлению заболеваний органов дыхания // Компьютерная техника и программное обеспечение в медицине: Тезисы докладов научно-практической конференции. – Днепропетровск, 1993. – С.61-62.

  7. Савченко В.М. Компьютерная диагностика хронического бронхита на этапе его восстановительного лечения // 4-й Национальный конгресс по болезням органов дыхания: Сборник резюме. - Москва,1994. - № 507.

  8. Савченко В.И., Семочкин В.А., Сюрин С.А., Шубина Л.П., Арванити Н.В., Яковлев В.И. Значение клинических данных в диагностике хронического бронхита на этапе его восстановительного лечения // Актуальные вопросы клинической и экспериментальной курортологии и физиотерапии: Материалы международной научной конференции / Под общ. ред. С.С. Солдатченко. - Симферополь, 1994. - С.84-85.

  9. Маслiкова Г.Г., Шубiна Л.П., Савченко В.М., Сюрiн С.О. Безпосереднi результати лiкування хворих на хронiчний бронхiт з використанням iнгаляцiй ефiрних олiй // Актуальнi питання медичної реабiлiтацiї: Тези доповiдей республiк. наради-конференцiї. - Одеса, 1994. -С.103.

  10. Сюрiн С.О., Савченко В.М., Перцовський A.I. Селен як оксидант в лiкуваннi хворих на хронiчний бронхiт // Матерiали V конгресу Свiтової федерацiї українських лiкарських товариств. - Днiпропетровськ, 1994. -№ 583. -С.157.

  11. Савченко В.М., Курч Т.К., Дудченко Л.Ш. О целесообразности создания медицинской информационно-диагностической системы по проблеме санаторно-курортного лечения неспецифических заболеваний легких у детей // Актуальные проблемы санаторно-курортного лечения детей: Материалы научно-практической конференции. - Евпатория, 1995. - С.84-85.

  12. Кубышкин А.В., Сюрин С.А., Савченко В.М. Эффективность включения антиоксидантов в комплексе санаторно-курортного лечения больных хроническим бронхитом // Актуальные проблемы медицинской климатологии и климатотерапии: Материалы международной научно-практической конференции. - Ялта, 1995. - С 63.

  13. Масликова Г.Г., Шубина Л.П., Савченко В.М. Эффективность санаторно-курортного лечения больных хроническим бронхитом с использованием эфирных масел // Курортная медицина в современных социально-экономических условиях: Тезисы докладов / Под общ. ред. С.С. Солдатченко. - Ялта, 1995. - С.68-69.

  14. Савченко В.М., Короленко Е.С., Солдатченко С.С., Герасимович О.И., Пидаев А.В., Пьянков А.Ф. Некоторые вопросы разработки специализированного тезауруса по физиотерапии // Актуальные вопросы немедикаментозного лечения заболеваний органов дыхания, сердечно-сосудистой и нервной систем: Материалы Украинской конференции с международным участием / Под общ. ред. С.С. Солдатченко. - Ялта, 1996. - Часть 1. - С.17-18.

  15. Курч Т.К., Савченко В.М., Дудченко Л.Ш. Детская стандартизированная история болезни пульмонологического профиля на курорте // Актуальные вопросы детской курортологии: Материалы юбилейной конференции. - Евпатория, 1996. - С.42-43.

  16. Савченко В.М., Курч Т.К., Коротков О.Э., Семикина Е.А. Модель данных медицинской информационной системы санаторно-курортного лечения детей, страдающих неспецифическими заболеваниями легких // Актуальные вопросы детской курортологии: Материалы юбилейной конференции. - Евпатория, 1996. - С. 64-65.

  17. Герасимович О.И., Савченко В.М., Солдатченко С.С. Тезаурус по физиотерапии как терминологическая основа специализированной медицинской информационной системы // Пульмонология: 7-й Национальный конгресс по болезням органов дыхания: Сборник резюме. - М., 1997. - № 720.

  18. Савченко В.М. Спецiалiзована медична iнформацiйна система з проблем санаторного лiкування пульмонологiчних хворих // Матерiали II з'їзду фтизiатрiв i пульмонологiв України. -Київ, 1998. - С.223.

  19. Савченко В.М., Савельев В.А., Коротков О.Э., Курч Т.К., Куликова Я.А. К вопросу о создании медицинских информационных систем на курорте // Научные и практические аспекты курортно-рекреационной деятельности: Материалы межотраслевой конференции. - Ялта, 1998. – С. 100-102.

  20. Савченко В.М., Солдатченко С.С. Информационная модель диагностического процесса при хронических неспецифических заболеваниях легких на курорте // Пульмонология: 8-й Национальный конгресс по болезням органов дыхания: Сборник резюме. -М., 1998. -№ ХХVII.

  21. Савченко В.М. Интегральные диагностические индексы как отображение обобщающих заключений врача о состоянии пульмонологического больного // Пульмонология: 9-й Национальный конгресс по болезням органов дыхания: Сборник резюме. - М., 1999. - № XXVII.1.

  22. Савченко В.М. О медицинских информационных системах на курорте // Мед. реабилитация, курортология, физиотерапия. -1999. -№3. -Дополнение: Международной научно-практической конференция "Мед. реабилитация, курортология и физиотерапия". - С.126-127.