Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Державне управління / Державна служба


66. Таланова Жаннета Василівна. Стандартизація фахової підготовки з державного управління в країнах Північної Америки і Європи: дис... канд. наук з держ. упр.: 25.00.03 / Національна академія держ. управління при Президентові України. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Таланова Ж.В. Стандартизація фахової підготовки з державного управління в країнах Північної Америки і Європи. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з державного управління за спеціальністю 25.00.03 – державна служба. – Національна академія державного управління при Президентові України. – Київ, 2004.

У дисертації розглядаються теоретико-методологічні й практично-організаційні аспекти стандартизації підготовки фахівців з державного управління в північноамериканських і західноєвропейських країнах та в Україні. Проаналізовані умови актуалізації проблеми стандартів і дійсний стан її розв’язання щодо освіти взагалі, зокрема вищої школи, особливо в галузі державного управління в міжнародному, регіональному та національному вимірах. На підставі опрацювання багатого фактичного матеріалу виявлені принципи, закономірності, тенденції формування і розвитку стандартів підготовки державно-управлінських кадрів у країнах Північної Америки та Західної Європи. На цій основі науково обґрунтовані принципи, напрями і заходи стратегії вдосконалення вітчизняної системи стандартів у галузі освіти “Державне управління” в умовах глобалізації, євроінтеграції та національної самоідентифікації.

У дисертаційній роботі на емпіричному й теоретичному рівнях досліджено актуальну наукову проблему стандартизації фахової підготовки з державного управління в північноамериканських і західноєвропейських країнах та в Україні. Отримані в процесі дослідження результати підтверджують гіпотезу, покладену в його основу, а реалізовані мета і завдання дослідження дають змогу зробити наступні висновки.

1. Аналіз вітчизняних та зарубіжних літературних джерел свідчить про швидке становлення державного управління як галузі професійної діяльності та зумовлену цим гостру потребу в масштабній та високоякісній підготовці фахівців з державного управління. Це детермінує необхідність ретельного вивчення стандартизації підготовки кадрів для державного управління в розвинених країнах і регіонах світу. Проте узагальнюючі дослідження цієї проблеми відсутні.

2. В останню чверть минулого століття в Північній Америці та на рубежі століть в Європі активно формувалися стандарти фахової освіти в галузі державного управління. Це відбувалося під впливом принаймні двох глобальних тенденцій: 1) виокремлення державного управління як самостійного виду діяльності, що зумовило появу відповідної галузі підготовки фахівців, та 2) стрімкої глобалізації світу й одночасного посилення конкурентних засад суспільного життя країн, що привело до зближення позицій й поглядів стосовно розуміння державно-управлінської діяльності та організації підготовки кадрів для її здійснення.

3. Становлення державного управління як самостійної галузі професійної діяльності, підготовки кадрів та наукових досліджень, відповідна стандартизація фахової освіти з державного управління в США і Канаді характеризуються тривалим історичним періодом (близько 70 – 80 років), певними регіональними традиціями, багатим досвідом, який активно запозичується в Європі. Провідну роль у формуванні, запровадженні та підтриманні зазначених стандартів відіграють неурядові фахові організації США і Канади (Національна асоціація шкіл державних справ і управління та Канадська асоціація програм з державного управління). Стандартними в цих країнах є загальна організація системи вищої освіти в галузі державного управління, зміст і процеси навчання державно-управлінського персоналу, а також критерії та процедури оцінки, моніторингу й акредитації відповідної підготовки.

Для США характерна така стандартна ступенева організація фахової освіти з державного управління: асошіат (молодший спеціаліст) – бакалавр – магістр – доктор; поширеними є дуальні за рівнями або галузями (напрямами, спеціальностями) академічні ступені „бакалавр–магістр”, „магістр–магістр”, „магістр–доктор”, а також академічні сертифікати. Найбільшій стандартизації підлягає магістерська програма, що є найпоширенішою. Більшість (64 %) магістерських програм акредитовані Національною асоціацією шкіл державних справ і управління. Ця фахова організація виробила керівні принципи стосовно програм бакалаврського рівня, систему критеріїв і вимог для магістерських програм та політику щодо докторської підготовки.

Для Канади аналогічна стандартна ступенева організація підготовки має вигляд: бакалавр – магістр – доктор; існують комбіновані ступені „бакалавр–магістр” і „магістр–доктор”, популярні також академічні дипломи і сертифікати з державного управління.

4. За змістом фахова освіта з державного управління в північноамериканських країнах є мульти- та міждисциплінарною. Вона складається з трьох блоків дисциплін: а) теорії і практики власне державного управління; б) внеску суміжних галузей (політології, правознавства, економіки, соціології, менеджменту); в) міждисциплінарних методів досліджень у державному управлінні.

При цьому спостерігається поліморфізм підготовки, тобто існують певні варіації її змісту (наявність чи відсутність стажування, магістерської дисертації, спеціалізацій тощо) і форм (очна, заочна, дистанційна й інші та їх комбінації) залежно від категорії студентів.

5. Дістають поширення північноамериканські стандарти фахової освіти з державного управління на європейський простір: стандарти і критерії Європейської асоціації з акредитації з державного управління багато в чому повторюють американські вимоги й індикатори. Це стосується усіх складових стандартизації фахової освіти в галузі державного управління: від Болонської домовленості щодо прийняття бакалаврсько-магістерської ступеневої побудови підготовки до впровадження змістових й процесуальних параметрів. У свою чергу, виникла тенденція до формування загальноєвропейської стандартизованої моделі підготовки фахівців з державного управління незважаючи на розмаїття національних освітніх систем у європейському регіоні.

6. Виявлення основних принципів, закономірностей і тенденцій стандартизації вищої освіти з державного управління в північноамериканських та західноєвропейських країнах дає змогу на підставі порівняльного аналізу встановити головні суперечності й актуальні аспекти та напрями розвитку вітчизняної системи стандартів підготовки державно-управлінських кадрів.

Насамперед стандартну рівневу організацію вищої освіти взагалі, і зокрема з державного управління, в Україні слід привести у відповідність з міжнародними стандартами вищої школи. Якщо в розвинених країн Північної Америки академічні рівні, еквіваленті ступеню доктора, є суто освітніми, то в нашій державі кандидатський і докторський ступені є науковими. Це приводить до стандартизації їх здобуття за підходами, способами, механізмами і процедурами, відмінними від використовуваних при опануванні освітньо-кваліфікаційних рівнів.

В Україні в освітній галузі з державного управління слід запровадити всі міжнародно визнані стандартизовані рівні підготовки фахівців: молодшого спеціаліста, бакалавра, магістра, доктора (кандидата) наук. Це стосується і напрямів, спеціальностей та спеціалізацій навчання, перелік яких має відповідати компонентному складу й структурній організації державно-управлінського виду діяльності. Теоретично можливими та практично доцільними є дуальні однорівневі (за подвійними спеціальностями, напрямами, галузями) та дворівневі освітньо-професійні програми. Крім того, потрібно підвищити інституційну спроможність галузі підготовки державно-управлінських кадрів, значно розширити перелік вищих навчальних закладів, що здійснюють таку підготовку, поступово знизивши рівень централізації, концентрації, монополізації цієї фахової освіти та розмежувавши в необхідних випадках повноваження навчальних закладів щодо навчання різних категорій осіб з акцентами на персоніфіковану й масову підготовку. Також необхідно урізноманітнювати форми професійного навчання з урахуванням статусу і потреб державно-управлінського персоналу.

Цілісна, впорядкована на основі світових та європейських стандартів загальнонаціональна система навчання фахівців з державного управління має підлягати аналізу й оцінці, моніторингу й контролю, ліцензуванню й акредитації єдиним вітчизняним акредитаційно-атестаційним загальнодержавним органом. У системі такого органу повинна існувати окрема, орієнтована на державне управління, експертна рада.

7. Стандарти фахової освіти з державного управління в Україні доцільно розвивати в тісній взаємодії з аналогічними процесами в північноамериканському і західноєвропейському регіонах світу. Ефективна й продуктивна стратегія вдосконалення стандартів підготовки державно-управлінських фахівців саме в тому і полягає, щоб у процесі її розробки були враховані провідні тенденції й дотримані основні принципи стандартизації, апробовані світовою практикою. У зв’язку з цим стандартизації має підлягати не тільки загальна організація вищої освіти, зміст і результат фахової підготовки, а й процесуальне, ресурсне й середовищне забезпечення навчання.

Публікації автора:

1. Таланова Ж. Національні стандарти вищої освіти у галузі державного управління в країнах Північної Америки (частина перша – досвід США) // Вісн. УАДУ. – 2000. – № 3. – С. 341-349.

2. Таланова Ж. Національні стандарти вищої освіти у галузі державного управління в країнах Північної Америки (частина друга – досвід Канади) // Вісн. УАДУ. – 2000. – № 4. – С. 203-211.

3. Таланова Ж. Підготовка фахівців з державного управління за освітньо-кваліфікаційними рівнями в США // Зб. наук. пр. УАДУ / За заг. ред. В.І.Лугового, В.М.Князєва: В 4 ч. – К.: Вид-во УАДУ, 2000. – Вип. 2. – Ч. IV. – С. 485-490.

4. Таланова Ж. Глобалізація і стандартизація державного управління // Зб. наук. пр. УАДУ / За заг. ред. В.І.Лугового, В.М.Князєва. – К.: Вид-во УАДУ, 2002. – Вип. 1. – С. 3-15.

5. Таланова Ж.В. Стандарти фахової підготовки у галузі державного управління в умовах глобалізації та євроінтеграції (бакалаврський освітньо-кваліфікаційний рівень у системі ступеневої вищої освіти) // Сучасні проблеми державного управління: Зб. наук. пр. УАДУ / За заг. ред. В.І.Лугового, В.М.Князєва. – К.: Вид-во УАДУ, 2003. – Вип. 1. – С. 278-286.

6. Таланова Ж. Організація й стандартизація підготовки докторів наук з державного управління в Північній Америці // Вісн. НАДУ. – 2003. – № 3. – С. 581-591.

7. Таланова Ж. Національні стандарти підготовки фахівців з державного управління освітньо-кваліфікаційного рівня “бакалавр” і “молодший спеціаліст” як засіб піднесення ефективності держави // Підвищення ефективності державного управління: стан, перспективи та світовий досвід: Зб. наук. пр. УАДУ / За заг. ред. В.М.Князєва. – К.: Вид-во УАДУ, 2000. – С. 159-163.

8. Таланова Ж. Забезпечення стандартів підготовки управлінської еліти в США: нормативно-організаційний аспект // Суспільні реформи та становлення громадянського суспільства в Україні: Матеріали наук.-практ. конф. за міжнар. участю (30 трав. 2001 р., Київ) / За заг. ред. В.І.Лугового, В.М.Князєва. – К.: Вид-во УАДУ, 2001. – Т. 3. – С. 368-370.

9. Таланова Ж.В. Стандартизація державного управління як чинник створення єдиного адміністративного простору Європи // Державне управління в умовах інтеграції України в Європейський Союз: Матеріали наук.-практ. конф. за міжнар. участю (29 трав. 2002 р., Київ) / За заг. ред. В.І.Лугового, В.М.Князєва. – К.: Вид-во УАДУ, 2002. – Т. 2. – С. 170-172.