Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Шкірні та венеричні хвороби


Харитончук Олена Леонідівна. Стан вільнорадикальних процесів та жирнокислотного складу ліпідів при лікуванні псоріазу: Дис... канд. мед. наук: 14.01.20 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. - К., 2002. - 147арк. - Бібліогр.: арк.117-147.



Анотація до роботи:

Харитончук О.Л. Стан вільнорадикальних процесів та жирнокислотного складу ліпідів при лікуванні псоріазу. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.20 – шкірні та венеричні хвороби. – Національний медичний університет імені О.О. Богомольця Міністерства охорони здоров’я України, Київ, 2002.

Дисертація присвячена актуальній проблемі дерматології – вивченню окремих ланок патогенезу псоріазу та пошуку ефективних заходів його лікування.

В роботі представлені результати поглибленого вивчення стану вільнорадикальних процесів (ВРП), жирнокислотного складу ліпідів сироватки крові та мембран лейкоцитів, а також деяких характеристик імунного стану у хворих на псоріаз.

Встановлені характерні зміни анти-прооксидантного гомеостазу, які корелюють із модифікаціями жирнокислотного складу ліпідів сироватки крові та мембран лейкоцитів в залежності від особливостей клінічного перебігу псоріазу. Розроблений новий метод лікування псоріазу із застосуванням ліпідного модулятора теком, та показана його клінічна ефективність. Отримані інформативні прогностичні критерії для визначення ефективності лікувальної дії УФО при різному перебігу захворювання. Встановлений нормалізуючий вплив застосованих методів лікування на показники анти-прооксидантного гомеостазу, ліпідного обміну та імунної системи, що супроводжувалось позитивною клінічною динамікою перебігу захворювання (скороченням строку лікування, подовженням ремісій).

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нові дані щодо вирішення поставлених наукових завдань стосовно підвищення ефективності прогнозу та лікування хворих на псоріаз, на підставі встановлених закономірних змін ВРП, які корелюють з модифікаціями жирнокислотного складу ліпідів сироватки крові та мембран лейкоцитів, а також функціонального стану фагоцитів і лімфоцитів, що достовірно взаємопов’язано з клінічними особливостями перебігу захворювання. Обгрунтовано застосування нового вітчизняного препарату з групи омега-3 ПНЖК при комплексному лікуванні псоріазу з метою корекції ліпідного обміну, стану імунологічних та ВРП.

  1. При прогресуючій стадії псоріазу знижується АОС і активуються ВРП в сироватці крові, зменшується відносний вміст арахідонату в мембранах лейкоцитів. В стаціонарній стадії захворювання АОС сироватки крові зростає, відбувається накопичення ПНЖК в ліпідному комплексі лейкоцитів та сироватці крові, що обгрунтовує необхідність призначення хворим ліпідних модуляторів.

  2. Встановлено три кінетичних варіанти ХЛ сироватки крові у хворих, які достовірно взаємопов’язані з клінічним перебігом псоріазу і можуть бути використані для прогнозу захворювання і підбору оптимальних методів корекції. Перший варіант асоціюється з активацією ВРП, максимальним зниженням АОС і концентрації арахідонату в сироватці крові. Він зустрічається у 78 % та 9,6 % хворих при прогресуючій та стаціонарній стадіях, відповідно. При 2-му варіанті відбувається активація ВРП, збільшення концентрації ПНЖК, зниження АОС та зсув максимуму ХЛ на 2-гу хвилину вимірювання. Він виявляється у 22 % та 12,9 % хворих при прогресуючій та стаціонарній стадіях відповідно. 3 –й варіант характеризується зниженням світосуми ХЛ, а також підвищенням АОС сироватки крові і зустрічається у 77,5 % хворих зі стаціонарним перебігом псоріазу.

  3. УФО здійснює протективну дію на стан анти-прооксидантного гомеостазу, ФРФ і ліпідний профіль сироватки , але не лейкоцитів крові у хворих в залежності від перебігу захворювання. В стаціонарній стадії псоріазу УФО здійснює прооксидантний ефект і призводить до активації ВРП в крові, а в прогресуючій стадії – до зниження рівня ВРП і проявів запалення в організмі.

  4. У хворих в стаціонарній стадії псоріазу реєструється фонова активація Т-ланки системи імунітету, що корелює зі ступенем розповсюдженності захворювання. При прогресуючій стадії псоріазу індекс стимуляції Т-лімфоцитів на ФГА мав достовірну тенденцію до зниження, а після курсу УФО- терапії відновлювався до показників контролю.

  5. При прогресуючій стадії псоріазу активувався кисневозалежний метаболізм, але знижувався резерв функціювання фагоцитів крові, що достовірно корелювало із активацією ВРП і зниженням концентрації ПНЖК в мембранних ліпідах лейкоцитів. УФО збільшувало функціональний резерв, знижувало інтенсивність ХЛ фагоцитів, а базова терапія без застосування УФО призводила до гальмування кисневозалежного метаболізму та достовірного зниження ФРФ крові при стаціонарній та прогресуючій стадіях псоріазу.

  6. Препарат теком, що містить омега-3 ПНЖК, в дозі 3.0 г, щодня під час їжі, впродовж 21-28 діб володв нормалізуючою дією на СКЦ та АЗКОЦ лімфоцитів крові, не стимулював утворення в фагоцитах реактивних метаболітів кисню і не викликав активації запальної реакції. При цьому відновлювався ФРФ і жирнокислотний склад мембран лейкоцитів та сироватки крові у хворих з прогресуючим та стаціонарним перебігом псоріатичної хвороби.

  7. Параметри кінетичних кривих ХЛ та АОС крові у хворих на псоріаз перспективно застосовувати як прогностичні критерії ефективності препарату теком, які інформують про необхідність індивідуального додаткового призначення хворому антиоксидантів, та інших регуляторів метаболізму ЖК в організмі. Максимальна ефективність препарату спостерігалась у хворих при 2–му та 1-му кінетичних варіантах ХЛ при початковому зсуві максимальних показників на 2-гу хвилину вимірювання. Сприятливий ефект препарату супроводжувався зсувом максимальних показників ініційованої ХЛ сироватки крові з 2-гої на 1-шу хвилину.

  8. Проведене комплексне патогенетично обгрунтоване лікування хворих на псоріаз із застосуванням препарату теком, що містить омега-3 ПНЖК дозволяє отримати позитивні наслідки лікування у 82,9 % випадках із послідуючою стійкою ремісією.

Практичні рекомендації

Застосування препарату теком при стаціонарному та прогресуючому перебігу псоріазу в дозі 3.0 г, щодня, впродовж 21-28 діб є патогенетично обгрунтованим і клінічно ефективним, не супроводжується побічної дією. Теком можна використовувати для лікування псоріазу як в умовах стаціонару, так і амбулаторно.

Для підвищення ефективності застосування препарату омега-3 ПНЖК у хворих на псоріаз доцільно орієнтуватися на кінетичні параметри ініційованої перекисом водню ХЛ сироватки крові. При 2-м варіанти ХЛ ефективность текому буде максимальною. При низьких значеннях ХЛ, особливо 2-го спалаху, застосування текому може бути доповнено додатковим призначенням препаратів, які нормалізують ферментативний обмін в організмі. У випадках коли, незважаючи на позитивний клінічний ефект, показники ХЛ після застосування текому не відновлюються до рівня контролю, залишаються підвищеними і АОС достовірно знижена, необхідно додаткове призначення хворим антиоксидантів в том у числі, гідрофільної дії.

Для нормалізації жирнокислотного складу ліпідів мембран лейкоцитів у хворих на псоріазу, особливо при стаціонарному перебігу захворювання, доцільно використовувати препарати класу омега-3 ПНЖК, що, імовірно, може сприяти обмеженню продукції прозапальних ейкозаноїдів. УФО не володіє нормалізуючим впливом на склад ЖК мембран лейкоцитів крови у хворих на псоріаз.

Публікації автора:

1. Харитончук О.Л. Застосування Омега-3 ПНЖК в лікуванні псоріазу // Актуальные проблемы медицины и биологии. – 2001. - № 2. – с. 119-124.

2. Харитончук О.Л. Стан імунних та вільнорадикальних процесів при псоріазі в динаміці УФО – терапії // Український науково медичний молодіжний журнал. – 2001. - № 1. – с. 5-7.

3. Харитончук О.Л. Вплив УФО на кінетичні параметри хемілюмінесценції сироватки крові у хворих на псоріаз // Український журнал дерматології венерології косметології. – 2001. - № 2-3. – с. 83-85.

4. Харитончук О.Л. Склад жирних кислот лейкоцитів та сироватки крові хворих на псоріаз // Актуальные проблемы медицины и биологии. – 2002. - № 1. – с. 266-272.

5. Патент № 38569 Україна, МПК 7 G01N33/84, G01N21/76. Спосіб визначення антиоксидантної стійкості біологічного субстрату /Афонина Г.Б., Сорокіна І.О., Харитончук О.Л., Колесова Н.В., Глущенко А.В., Теслюк І.І., Яворовська О.О. Заявлено: 27.07.2000; Опубл. 15.05.2001, Бюл. № 4.- ч. ІІ. – с. 1.186

6. Харитончук О.Л. Застосування нових засобів в лікуванні псоріазу // 5 Міжнародний медичний конгрес студентів і молодих учених, приурочений до 10-ї річниці незалежності України (матеріали конгресу). – Тернопіль: Укрмедкнига. – 2001. – с. 91.