Алексеєнко Наталія Олександрівна. Стан цитокінової, клітинної і гуморальної ланок імунної системи при хронічній серцевій недостатності та їх корекція. : Дис... канд. наук: 14.01.11 - 2006.
Анотація до роботи:
Алексеєнко Н.О. Стан цитокінової, клітинної і гуморальної ланок імунної системи при хронічній серцевій недостатності та їх корекція. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.11. – кардіологія. – Харківський державний медичний університет, МОЗ України, Харків, 2006.
Дисертацію присвячено вивченню динаміки рівнів цитокінів і показників клітинної та гуморальної ланок імунітету, їх участі у прогресуванні ХСН у хворих на ІХС, впливу на ці показники препаратів, що застосовуються для лікування ХСН.
Для хворих на ІХС з ХСН характерними є підвищення активності гуморальної і цитокінової ланок імунної системи та пригнічення клітинної ланки імунітету. Показано гіперсекреція СРП, ФНП-, ІЛ-1, ІЛ-6 та ІЛ-10. По мірі зростання ступеня важкості ХСН рівні СРП, ФНП- і ІЛ-6 збільшувалися від І до ІІІ ФК, а концентрація ІЛ-1 - від І до ІV ФК ХСН. Відмічено, що при І-ІІ ФК ХСН вміст протизапального ЦТ ІЛ-10 різко збільшувався, при ІІІ ФК зменшувався, при ІV ФК був нижче за рівень групи контролю. Показано підвищення активності гуморальної ланки імунітету у вигляді збільшення ЦІК у хворих на ХСН при порівнянні з контролем, і пригнічення клітинної ланки, що характеризувалося зниженням у хворих кількості моноцитів, сегментоядерних лейкоцитів, CD3+. Із зростанням важкості ХСН рівні ВКЗЛ і CD3+, ФН, Ig А знижувалися. При вивченні морфофункціональних показників серця показано порушення діастолічної функції ЛШ серця при І-ІІ ФК ХСН, що обумовлено концентричною гіпертрофією. При ІІІ-ІV ФК ХСН наростала питома вага хворих на змішану дисфункцію і єксцентричну гіпертрофію міокарда ЛШ серця. Виявлено, що для хворих з ексцентричною і концентричною гіпертрофіями міокарду ЛШ серця було характерним підвищення рівнів ІЛ-1 і CD19+, а також ексцентрична гіпертрофія характеризувалася збільшенням ВКЗЛ і CD3+. Відмічені позитивні кореляції ІЛ-1 з ІММ та ІВТ. Найбільш ефективний вплив на клінічні, морфофункціональні і імунозапальні показники надавала комбінована терапія -адреноблокаторів й ІАПФ на фоні проведення базового лікування ІХС.
В дисертаційній роботі доведено, що у розвитку й прогресуванні ХСН у хворих на ІХС істотне значення мають імунозапальні порушення, що проявляються підвищенням активності гуморальної й цитокінової ланок імунної системи й пригніченням клітинної ланки імунітету, що поєднується зі змінами міокарду ЛШ серця та важкістю ХСН.
ХСН у хворих на ІХС супроводжується зниженням відносної кількості загальних лімфоцитів, Т-лімфоцитів, фагоцитуючих нейтрофілів, імуноглобуліна А в міру зростання ступеня важкості ХСН, і також збільшенням концентрацій ФНП-, ІЛ-6 і СРП від I до III ФК ХСН і рівня ІЛ-1 від I до IV ФК у сироватці крові, що свідчить про участь прозапальних цитокінів у процесах прогресування ХСН.
Поряд з активацією прозапальних механізмів, ХСН III-IV ФК характеризується прогресуючим зниженням рівня протизапального цитокіна ІЛ-10 у сироватці крові хворих на ІХС на фоні підвищених концентрацій прозапальних цитокінів, що може свідчити про несприятливий перебіг захворювання.
Основним механізмом розвитку ХСН I-II ФК є порушення діастолічної функції ЛШ серця, що обумовлено наявністю концентричної гіпертрофії міокарду, подальше розвиток ексцентричної гіпертрофії міокарда ЛШ співпадає з приєднанням систолічної дисфункції.
Ексцентрична й концентрична гіпертрофії міокарда ЛШ серця у хворих на постінфарктний кардіосклероз із ХСН характеризуються статистично вірогідним підвищенням сироваткової концентрації ІЛ-1 і позитивними кореляціями його рівня з індексом маси та індексом відносної товщини міокарду ЛШ, що свідчить про вплив імунозапальних механізмів на процеси ремоделювання серця.
Корекція імунозапальних порушень у хворих на ІХС із ХСН досягається використанням комбінованої терапії ІАПФ еналаприла малеата й -адреноблокатора метопролола тартрата, що обумовлено їх імуномодулючою та протизапальною діями, і супроводжується зниженням в крові прозапальних цитокінів й СРП, та покращенням морфофункціональних показників й клінічних проявів ХСН.
Публікації автора:
Алексеенко Н.А., Псарева В.Г., Кочуева М.Н., Годлевская О.М. Особенности иммунологического статуса у больных с постинфарктным кардиосклерозом // Вісник Вінницького державного медичного університету. – 2003. – №7(2/1). – С. 440-441. (Автор оцінювала стан гуморальної та клітинної ланок імунологічного статусу, проводила статистичну обробку отриманих результатів).
Алексеенко Н.А., Кочуева М.Н., Годлевская О.М., Псарева В.Г., Магдалиц Т.И. Cтруктурно-функциональное состояние левого желудочка сердца у больных постинфарктным кардиосклерозом при лечении -адреноблокаторами и ингибиторами ангиотензинпревращающего фермента // Проблеми медичної науки та освіти. – 2003. - №4. – С. 37-39. (Автор проводила ультразвукове обстеження серця у хворих, статистичний аналіз отриманих результатів, підготувала статтю до друку).
Алексеенко Н.А., Власенко М.А., Наприковская Н.Н., Ярмыш Н.В. Иммуновоспалительные механизмы прогрессирования хронической сердечной недостаточности при ишемической болезнисердца // Експериментальна і клінічна медицина. – 2004. - №4. – С. 114-116. (Автор проводила клінічне обстеження хворих, визначала рівень прозапальних цитокінів в сироватці крові хворих та їх роль в розвитку та прогресуванні хронічної серцевої недостатності, зробила висновки).
Алексеенко Н.А. Динамика уровня про- и противовоспалительных цитокинов у больных с хронической сердечной недостаточностью под влиянием лечения -адреноблокаторами и ингибиторами ангиотензинпревращающего фермента // Медицина сегодня и завтра. – 2004. - №1. – С. 104-106.
Власенко М.А., Псарева В.Г., Алексеенко Н.А., Магдалиц Т.И. Влияние эналаприла малеата и метопролола тартрата на содержание цитокинов при хронической недостаточности кровообращения // Медицина сегодня и завтра. – 2004. - №3. – С. 128-131. (Автор самостійно визначала рівень цитокінів в сироватці крові хворих, провела статистичний аналіз отриманих результатів).
Кочуева М.Н., Годлевская О.М., Алексеенко Н.А., Кочуев Г.И. Дифференцированная терапия больных постинфарктным кардиосклерозом с диастолической дисфункцией левого желудочка сердца // Врачебная практика. – 2005. - №4. – С. 71-74. (Автор проводила ультразвукове обстеження серця хворих та аналізувала отриманні результати, підготувала статтю до друку).
Патент № 67577, UA, МПК 7 G01N33/48 / ХМАПО. Алексеєнко Н.О. – З. 2003109737; Заявл. 30.10.2003; Опубл. 15.06.2004, Бюл. №6, 2004 р. Спосіб діагностики прогресування хронічної серцевої недостатності після інфаркту міокард.
Алексеєнко Н.О., Псарьова В.П. Імунозапальні аспекти хронічної серцевої недостатності у хворих на ішемічну хворобу серця та їх корекція // Нові технології в медицині: Матеріали підсумкової наукової конференції молодих вчених Харківської медичної академії післядипломної освіти. – Харків, 2002. – С.4. (Автор визначала рівні цитокінів у сироватці крові, готувала тези до друку).
Алексеенко Н.А., Псарева В.Г. Воспалительные механизмы прогрессирования хронической сердечной недостаточности при ишемической болезни сердца // Від фундаментальних досліджень до прогресу в терапії: Матеріали наукових праць науково-практичної конференції молодих вчених. – Харків, 2003. – С.3 (Автор провела пошук та обробку літературних даних, зробила висновки).
Алексеєнко Н.О. Динаміка рівня про- і протизапальних цитокінів під впливом лікування бета-адреноблокаторами й ангіотензинперетворюючего ферменту // Внесок молодих вчених в медичну науку: Матеріали науково-практичної конференції молодих вчених, присвяченої 80-річчю Харківської медичної академії післядипломної освіти. – Харків, 2003. – С.4-5.
Алексеенко Н.А. Функциональное состояние миокарда левого желудочка и динамика экспрессии провоспалительных цитокинов у больных с хронической сердечной недостаточностью // Медицина третього тисячоліття: Збірник тез міжвузівської конференції молодих вчених. – Харків, 2004. – С. 55.
Власенко М.А., Алексеенко Н.А., Кочуева М.Н., Псарева В.Г., Магдалиц Т.И. Влияние эналаприла малеата и метопролола тартрата на содержание цитокинов при хронической сердечной недостаточности // Ліки – людині: сучасні аспекти фармакотерапії: Матеріали науково-практичної конференції. – Харків: НФаУ, 2004. – С. 8-10. (Автор приймала участь в зборі матеріалу та визначала рівні цитокінів у хворих та аналізувала вплив терапії на динаміку їх концентрацій).
Алексеенко Н.А., Кочуева М.Н., Власенко М.А. Особенности иммунологического статуса у больных с постинфарктным кардиосклерозом // Матеріали VII Національного конгресу кардіологів України. – Дніпропетровськ, 2004. – С. 235. (Автор самостійно визначала рівень показників гуморальної та клітинної ланок імунологічного статусу, зробила висновки).
Алексеенко Н.А. Сравнение влияния терапии метопролола тартратом и эналаприла малеатом на уровень провоспалительных цитокинов при хронической сердечной недостаточности // Діагностика і лікування ураження серця та нирок при артеріальній гіпертензії: Матеріали науково-практичної конференції. – Харків, 2004. – С. 9-11.
Алексеєнко Н.О., Кочуєва М.М. Вміст в крові протизапальних цитокінів у хворих на постінфарктний кардіосклероз // Досягнення молодих вчених – майбутнє медицини: Матеріали науково-практичної конференції молодих вчених, присвяченої 350-річчю міста Харкова. – Харків, 2004. – С.4-5. (Автор проводила клінічне та лабораторне обстеження хворих на дану патологію, обробку отриманих даних).
Кочуева М.Н., Власенко М.А., Алексеенко Н.А., Браславская А.П. Динамика состояния диастолической функции левого желудочка сердца у больных гипертонической болезнью при комбинированной терапии эналаприлом и метопрололом // Терапевтичні читання пам’яті академіка Л. Т. Малої: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції. – Харків, 2004. – С.124. (Автор проводила клінічне та інструментальне обстеження хворих, статистичну обробку та аналіз отриманих результатів, підготувала тези до друку).
Алексеенко Н.А. Активация провоспалительных цитокинов у больных постинфарктным кардиосклерозом // Терапевтичні читання: алгоритми сучасної діагностики та лікування внутрішніх хвороб: Матеріали науково-практичної конференції присвяченої пам’яті академіка Л. Т. Малої. – Харків, 2005. - С. 5.
Алексеенко Н.А., Годлевская О.М., Кочуева М.Н. Течение хронической сердечной недостаточности и динамика уровня провоспалительных цитокинов под влиянием различных схем лечения // Матеріали II з’їзду лікарів загальної (сімейної) практики України. – Харків, 2005. – С. 172. (Автор самостійно проводила обстеження хворих, вивчала рівні цитокінів у хворих з хронічною серцевою недостатністю, статистичну обробку отриманих результатів, зробила висновки).