Єгоров Ігор Юрійович. Стан і перспективи розвитку наукового потенціалу України в контексті теорії технологічної динаміки : Дис... д-ра наук: 08.02.02 - 2007.
Анотація до роботи:
Єгоров І. Ю. Стан і перспективи розвитку наукового потенціалу України в контексті теорії технологічної динаміки. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.02.02 – Економіка та управління науково-технічним прогресом. Центр досліджень науково-технічного потенціалу та історії науки ім. Г.М. Доброва НАН України. Київ, 2006.
Дисертація присвячена теоретичним і практичним аспектам розвитку наукового потенціалу та визначенню впливу науково-технологічних факторів на соціально-економічний розвиток в контексті теорії технологічної динаміки.
У роботі узагальнено теоретичну базу досліджень із проблем вивчення місця і ролі наукового та інноваційного потенціалів у процесах соціально-економічного розвитку; визначено можливості адаптації існуючих підходів до оцінки впливу науково-технічних факторів на процеси соціально-економічного розвитку; особливу увагу приділено аналізу довгострокових економічних процесів.
Для цього в дисертації визначено особливості розвитку наукового потенціалу у різних регіонах світу, розглянуто можливості застосування цього досвіду в Україні.
У роботі запропоновано методичні підходи та конкретні рекомендації, спрямовані на удосконалення статистичного забезпечення наукової та інноваційної діяльності в Україні, обґрунтовано методичні засади щодо забезпечення співставності даних між показниками наукової діяльності в Україні та інших країнах світу.
На основі аналізу даних про стан та динаміку основних показників науково-технічного потенціалу України визначено сукупність методологічних принципів дослідження поточного стану та перспектив розвитку науково-технологічної сфери, структури і взаємозв’язків між окремими компонентами науково-технічної та інноваційної діяльності, включаючи групування, розробку імітаційних моделей та аналіз структурних змін. Вивчено специфіку діяльності малих та середніх інноваційних підприємств, розроблено відповідні пропозиції щодо подальшого удосконалення практичних підходів до аналізу наукової та інноваційної діяльності в Україні.
У дисертації наведено теоретичне узагальнення і запропоновано нове вирішення наукової проблеми, що полягає в дослідженні і розробці науково-методичних і практичних положень і рекомендацій щодо формування та розвитку наукового потенціалу в умовах переходу до економіки інноваційного типу з позицій теорії технологічної динаміки.
Забезпечення комплексного, системного дослідження соціально-економічних явищ і процесів, що відбуваються в науково-технічній та інноваційній діяльності в Україні в умовах трансформації національної економіки, має винятково важливе значення для обґрунтування рішень органів державного управління, що відповідають за регулювання і координацію соціально-економічної та науково-технічної політики, а також для безпосередніх суб‘єктів такої діяльності, для роботи науковців, широкого загалу. Цьому буде сприяти розробка запропонованих у роботі нових підходів для аналізу стану та перспектив розвитку наукового потенціалу, інноваційної та науково-технічної діяльності.
За результатами виконаного дисертаційного дослідження були сформульовані наступні основні висновки.
1. У сучасному світі постійно зростає роль науки і інновацій. У роботі узагальнено і обґрунтовано теоретико-методологічні засади оцінки впливу науково-технічної діяльності на соціально-економічний розвиток країн із перехідною економікою з позицій теорії технологічної динаміки в її еволюційному варіанті. Ці теоретико-методологічні засади були адаптовані до потреб забезпечення ефективного управління науково-технічним та інноваційним розвитком в умовах трансформації господарської системи України.
2. Встановлено, що новий етап економічного і соціального розвитку висуває нові вимоги до кількісних та якісних параметрів розвитку наукового потенціалу. Наука виступає найважливішим елементом побудови суспільства, що базується на знаннях, та великою мірою впливає на формування нового типу економічного відтворення, де інтелектуальна компонента відіграє роль визначальної домінанти.
3. Як свідчать проведені дослідження, доцільним є впровадження в практику нових методичних підходів щодо забезпечення порівняння даних про соціально-економічний розвиток на макрорівні, який знаходиться під значним впливом технологічних факторів, у довгостроковій перспективі. Це, зокрема, надає можливість показати ступінь умовності подібних співставлень та обмеження застосування принципу циклічності в економічному аналізі.
4. У роботі показано, що структурні зміни в українській економіці в останні 15 років мали негативний характер завдяки тому, що декларації про необхідність активізації інноваційної та науково-технологічної діяльності не підкріплялися відповідними заходами на державному рівні. Перехід до багатоаспектного вивчення структурних змін у поєднанні із аналізом технологічної динаміки, запропонований автором, дозволяє чіткіше зрозуміти характер загальноекономічних проблем країни і можливості та роль науково-технічної діяльності в їхньому вирішенні.
5. Удосконалено систему статистичних показників у галузі науки та інновацій у відповідності до міжнародних стандартів, зокрема комплексних показників науково-технічного та інноваційного розвитку, що сприятиме підвищенню надійності, достовірності й ефективності управлінських рішень у цій галузі в Україні та прискоренню процесів євроінтеграції. Запропоновано методичні положення щодо створення сателітних рахунків для відображення науково-технологічної діяльності в системі національних рахунків України.
6. Аналізом доведено, що ключовим напрямом подальшого розвитку методології статистики науково-технічної та інноваційної діяльності є підвищення рівня уніфікації, узгодженості і гармонізації базових статистичних класифікацій, що застосовуються для оцінки і аналізу такої діяльності міжнародними організаціями. Для України поряд з питанням подальшого переходу на міжнародні стандарти в цій галузі актуальним є завдання розроблення системи перехідних ключів для зіставлення і перерахунку статистичних даних, що обліковуються за різними класифікаціями та класифікаторами.
7. В Україні продовжують існувати серйозні проблеми із забезпеченням надійної та достовірної інформації щодо діяльності наукових колективів, малих та середніх інноваційно-активних підприємств. Це особливо стосується аналізу результативності такої діяльності. У роботі розроблено методичний апарат, сумісний із підходами, що використовуються у країнах ЄС для обстеження інноваційно-активних компаній.
8. Аналіз свідчить, що в Україні на державному рівні не приділяється достатньо уваги проблемам довгострокового планування та стратегічного управління науково-технологічною сферою. У роботі запропоновано принципи і підходи до побудови відповідних сценаріїв, в яких застосовуються імітаційні моделей, що дозволяє поєднати експертну інформацію із можливостями математичного моделювання та поліпшити статистичну оцінку реальної динаміки різних компонент науково-технологічного потенціалу України.
9. Оцінці результативності наукових досліджень на макрорівні в сучасних умовах бракує ефективності. Запропоновано перейти до системного оцінювання науково-технічної діяльності на основі удосконалення існуючих підходів та приведення їх у відповідність до потреб розвитку суспільства.
10. Дослідження трансформаційних процесів у країнах із перехідною економікою, зокрема у країнах Центральної та Східної Європи та СНД із позицій конвергенції цих економік із економіками країн ЄС надає можливість оцінити роль науки, технології та інновацій у процесах перетворень, зокрема можна зробити висновок про прискорене зростання економіки таких країн, що адекватно не відображається даними короткострокової статистики.
11. Показано, що офіційна статистика міграційних потоків у науково-технічній сфері не відповідає реальності. Розроблено методичні положення щодо аналізу міграційних процесів у цій сфері, що сприятиме отриманню більш об’єктивної картини, зокрема дозволить виявляти рівень „тимчасової” міграції.
12. Отримані у ході дисертаційного дослідження результати не вичерпують всієї проблематики вивчення наукового потенціалу, вони дають відповідь лише на деякі актуальні питання, поставлені у дисертації. Проведене дослідження виявило нові проблеми, що потребують подальших методологічних та методичних розробок.
В цілому можна зауважити, що логіка даної наукової роботи полягає в тому, що дослідження побудовано на розгляді проблем, починаючи від загального, цілого до важливих окремих, часткових об’єктів і явищ у науково-технологічній та інноваційній сферах. Логічним завершенням даного дослідження було обґрунтування теоретичних і практичних підходів до аналізу наукового потенціалу України як найважливішого фактору успішного соціально-економічного розвитку країни.
Публікації автора:
Індивідуальні монографії:
1. Єгоров І.Ю. Розвиток науки в США в 90-х роках: тенденції, досягнення, проблеми. – К.: ЦДПІН НАНУ, 2001. – 98 с. (11,3 др. арк.)
2. Егоров И.Ю. Наука и инновации в процессах социально-экономического развития – К.: ЦИПИН НАНУ, 2006. - 335 с. (21,1 др. арк.)
Колективні монографії та брошури:
Егоров И. Ю. Методические вопросы прогнозирования и формирования системы приоритетных направлений развития науки и техники. - К.: Знание, 1989. – 16 с. (брошура).
Egorov I. Conversion of the Ukrainian military R&D at the beginning of the 1990s: some results and problems // Gummett P., Boutousov M., Farkas J., Rip A. (eds.) - Military R&D after the Cold War: Conversion and Technology Transfer in Eastern and Western Europe. – Dodrecht, Boston, London: Kluwer Academic Publishers, 1996. – P. 163-168.
Egorov I. Technology Transfer in Ukraine: Slow Changes on the Background of Economic Decline // Kirkland J. (ed.) - Barriers to International Technology Transfer. - Dodrecht, Boston, London: Kluwer Academic Publishers, 1996. – P. 171-184.
Egorov I. Conversion in Ukraine: Some Results and Problems // Kaldor M., Schmeder G., Albrecht U. (eds.) - Restructuring the Global Military Sector: the End of Military Fordism. - London: Pinter Publishers, 1998. – Р. 196-215.
Egorov I. Structural Changes in the Ukrainian Economy in Early 1990s and Their Influence on R&D Performance. // Brundenius C., Goransson B., Reddy P. (eds.) - Reconstruction or Destruction? Science and Technology at Stake in Transition Economies. - Delhi: Longman Orient, 1999. – Р. 48-69.
Egorov I. Technological Transfer and Organisational Changes in Ukrainian Aviation and Belorussian Electronic Industries: Two Different Strategies // Inzelt A., Hilton J. (eds.) - Technology Transfer: From Invention to Innovation. – Dodrecht, N.Y.: Kluwer Academic Publishers, 1999. - P. 285-299.
Yegorov I. Foreign Direct Investment in Ukraine: First Results, Tendencies and Prospects // Dyker D. (ed.) - FDI and Technology Transfer in the Former Soviet Union. – Cheltenham and N.Y.: Edward Elgar, 1999. - P. 155-188.
Наука стран Европы на пороге III тысячелетия / Е. В. Авсенев, И.Ю. Егоров, В.И. Карпов, А.А. Слонимский - К.: Госкомстат Украины, 1999.- 205 c. (Особистий внесок – 10 др. арк.: розробка концепції роботи, написання розділів, присвячених розвиненим країнам).
Егоров И.Ю., Авсенев Е. В., Карпов В. И. “Азиатские тигры”: новые акценты в научно-технической политике. / Додаток до міжнародного наукового журналу “Наука і наукознавство”, Вип. 1(14), 1998 - 46 с. (Брошура. Особистий внесок – 2 др. арк.: написання розділів по найбільшим країнам).
Актуальні питання методології та практики науково-технічної політики. /Б.А. Маліцький, О.І. Булкін, І.Ю. Єгоров та ін.; під ред. Б.А. Маліцького. – К.: УкрНТЕІ, 2001. – 204 с. (Особистий внесок – 1,5 др. арк.: аналіз динаміки показників наукового потенціалу України).
Innovations, Small and Medium Enterprises and Economic Development in Ukraine and Belarus: A Position Paper./D. Smallbone, F. Welter, I. Egorov, A. Slonimsky - Schriften und Materialien zu Handwerk und Mittelstand.- Heft 13: RWI, Essen (Germany), 2002. - 40 p. (Брошура. особистий внесок - 0, 5 др. арк.: адаптація дослідницького інструментарію до реалій пост-радянських країн).
Інноваційний потенціал України та країн ЄС (порівняльний аналіз) / В.І. Карпов, О.О. Саверченко, Л.Ф. Радзієвська, І.Ю. Єгоров – К.: УкрІНТЕІ, 2002. – 39 с. (Брошура; особистий внесок - 0, 8 др. арк.: аналіз нових показників науково-технологічного розвитку країн ЄС).
Egorov I. Transformation of the Ukrainian Economy in the Light of EU Enlargement and Development of Regional Co-operation // Bezsteri B., Levai I. (eds.) - Regiok Europaja. – Budapest: Regia Rex Nyomda, 2002. - Р. 25-33.
Yegorov I. Industrial Restructuring in European Transition Economies: Regulatory Framework and the Role of Innovation. –N.Y and Geneva: UNU ECE, 2003. – 44 p. (Брошура).
Науково-технічна політика Європейського Союзу: досягнення, проблеми, перспективи / І.Ю. Єгоров, В.І. Карпов, К.С. Степанкевич, К.А. Чекмарьов - К.: Національна бібліотека України ім. В.І. Вернадського, 2004. - 146 c. (Особистий внесок - 8 др. арк.: ідея, порівняльний аналіз).
Раціональне фінансування науки як передумова розбудови знаннєвого суспільства в Україні/ Б.А. Маліцький, О.С. Попович, В.П. Соловйов, І.Ю. Єгоров та ін.. – К.: Фенікс, 2004. – 32 с. (Особистий внесок - 0,2 др. арк.: аналіз ситуації в Україні).
Yegorov I. Chapter 9: Delayed restructuring through gradual global integration in aviation and space industry in Ukraine; Chapter 11: The ambivalent state and the use of alliances for growth and restructuring in the Ukrainian telecom industry; Chapter 13: Much fuss about nothing: restructuring stale mate in the Ukrainian car industry. // Radosevic S., Sadowski B. (eds.) - International Industrial Networks and Industrial Restructuring in Central and Eastern Europe. – Boston, Dodrecht, London: Kluwer Academic Publishers, 2004. - P. 155-166, 179-190, 207-222.
Єгоров І.Ю., Войтович А.І. Науковий профіль України. - К.: Британська Рада в Україні, 2004. - 65 с. (Брошура, особистий внесок - 3 др. арк.: ідея, аналіз).
Єгоров І.Ю., Войтович А.І. Наука в Україні – стан та проблеми розвитку. - К.: Британська Рада в Україні, 2004. – 23 с. (Брошура, особистий внесок - 1 др. арк.: ідея, аналіз, пропозиції)
Обґрунтування інноваційної моделі структурної перебудови економіки України / Б.А. Маліцький, О.С. Попович, В.П. Соловйов, В.Я. Артемова, І.Ю. Єгоров – К.: ЦДПІН НАНУ, 2005. – 64 с. (Брошура, особистий внесок - 0,3 др. арк.: аналіз, пропозиції).
Булкін І.О., Єгоров І.Ю. Прогноз розвитку наукового потенціалу України // Прогноз науково-технологічного та інноваційного розвитку України (попередній варіант); Під. ред. А.П. Шпака, А.М. Гуржія - К.: Фенікс, 2006. - C. 32-37 (особистий внесок - 0,2 др. арк.: аналіз ситуації, пропозиції).
Науково-технічна та інноваційна діяльність в Україні у контексті євроінтеграційних процесів /І.Ю. Єгоров, І.А. Жукович, Ю.О. Рижкова, М.В. Пугачова; Під ред. Васєчко О.О. – К.: НТК статистичних досліджень Держкомстату України, 2006. - 223 с. (Особистий внесок - 4 др. арк.: аналіз країн ЄС, пропозиції).
Статті у фахових виданнях з економічних наук:
Егоров И. Ю. Система моделей для прогнозирования жизненных циклов новых технологий // Науковедение и информатика. - 1987. - №. 28. - C. 75-78.
Егоров И.Ю. Теория "длинных волн" и проблемы экономического и научно- технического прогнозирования // Науковедение и информатика. - 1991. – №. 35.- C. 17-20.
Егоров И.Ю., Герман Ю.В. Изучение проблем молодых ученых и специалистов // Науковедение и информатика. – 1991. – №. 35.- C. 68-72. (Особистий внесок - 0,3 др. арк.: ідея, аналіз, висновки).
Егоров И.Ю. Оценка эффективности научно- технических новшеств // Науковедение и информатика.- 1992.- №.36. – C. 25-29.
Авсенев Е.В., Егоров И.Ю., Кавуненко Л.Ф. Прогнозирование научно-технического потенциала с использованием автоматизированных информационных банков данных // Науковедение и информатика. – 1992. - №. 37.- C. 96-99. (Особистий внесок - 0,1 др. арк.; концепція, висновки).
Єгоров І.Ю. Аналіз розвитку наукового потенціалу в Україні: деякі аспекти міжнародних порівнянь // Наука та наукознавство (Додаток). – 1993. - Вип.2. - С. 19-21.
Егоров И.Ю., Эйленкриг Т.В. Новые возможности научно-технического сотрудничества для стран СНГ // Наука та наукознавство. - 1994. - №.1-2. – С. 85-91.
Егоров И.Ю., Авсенев Е.В. Научно- техническое развитие Японии: новые явления и тенденции // Наука і наукознавство. – 1996. - №.1-2. – С. 33-40. (Особистий внесок - 0,3 др. арк.; аналіз даних, висновки).
Єгоров I. Ю. Про розміри реального ВВП України // Економіст. - 1997. - № 5.- С. 40-41.
Егоров И. Ю. Некоторые особенности государственной научно-технической политики Великобритании в первой половине 1990-х годов // Наука та наукознавство. – 1997. - № 3-4. - С. 132-149.
Егоров И.Ю. Научно-техническое развитие и региональная политика в странах ЕЭС // Проблеми науки. – 1998. - № 12.- С. 21-26.
Булкін І. А., Єгоров I. Ю. Індикативний план науково-технічного розвитку України на 1999-2005 роки: проблеми розробки і впровадження // Проблеми науки. – 1999.- №.1. – С. 6-15. (особистий внесок - 0,4 др. арк.; концепція, аналіз, висновки)
Егоров И.Ю., Булкин И.А. К вопросу о приемлемости «латиноамериканской модели» научно-технического развития для Украины // Наука та наукознавство. – 1999.- №2. – С.54-64. (Особистий внесок - 0,4 др. арк.; ідея, аналіз даних щодо латиноамериканських країн, висновки).
Егоров И.Ю., Павлова И.В. Наука и изменения в системе высшего образования в США // Проблеми науки. – 1999. - № 12. - С.3-10. (Особистий внесок - 0,3 др. арк.; ідея, аналіз, висновки).
Егоров И.Ю., Кузнецов Б.В., Скофенко А.В. Конверсия в сфере НИОКР в России и Украине: проблемы и некоторые итоги десятилетия // Проблеми науки. - 2000. - № 3. - С. 2-6. (Особистий внесок - 0,1 др. арк.; аналіз, висновки).
Егоров И.Ю. Трансформация научных систем в странах Восточной Европы: некоторые итоги и проблемы // Проблеми науки. - 2000. - №5. - С. 3-8
Булкін І.О., Янкевич В. Ф., Єгоров I. Ю. Проблеми переходу статистики наукових досліджень і розробок в Україні на міжнародні стандарти // Проблеми науки. – 2000. - №8.- С. 18-26. (Особистий внесок - 0,2 др. арк.; концепція, аналіз, висновки).
Егоров И. Ю. Динамика кадрового потенциала украинской науки в 1990-е годы: некоторые итоги и прогнозы // Проблеми науки. – 2000.- № 11. -С. 4-12.
Єгоров I. Ю. Проблеми оцінки обсягів і динаміки фінансування української науки у 1990 роки // Проблеми науки. – 2001. - № 4.- С. 13-15.
Єгоров I. Ю. , Мишовець Ю. Основні показники динаміки кадрового потенціалу української науки у 2000 роцi // Проблеми науки. – 2001. - № 8. - С. 2-6. (Особистий внесок - 0,2 др. арк.; ідея, аналіз, висновки).
Маліцький Б.А, Булкін І.О., Попович О.С., Єгоров I. Ю., Соловйов В.П. Аналіз становлення наукової системи України // Наука та наукознавство.- 2001.- №2.- С. 3-18. (Особистий внесок - 0,1 др. арк.: аналіз).
Егоров И.Ю. Прогнозирование динамики научных кадров Украины на основе использования методов имитационного моделирования // Наука та наукознавство. – 2001.- № 3. - С.86 - 94.
Егоров И.Ю. «Экономика, базирующаяся на знаниях» и «инновационное развитие экономики»: сравнительный анализ концепций // Наука та наукознавство – 2001.- №4. Додаток. Матеріали І Добровської конференції з наукознавства та історії науки. - С. 151-154.
Егоров И.Ю. Реформирование научной системы Венгрии: возможные уроки для Украины // Проблеми науки. – 2001.- №8. - С. 2-8.
Єгоров I. Ю. Відображення науково-технічної діяльності в системі національних рахунків для України // Проблеми науки. – 2002.- №4. - С.15-18.
Малицкий Б.А., Попович О. С., Кавуненко Л.Ф., Егоров И.Ю., Булкин И.А. Научно-технический потенциал государств – членов Организации Черноморского экономического сотрудничества // Наука та наукознавство. - 2002. -№ 2. - С. 15-34. (Особистий внесок - 0,1 др. арк.; аналіз).
Егоров И.Ю. Некоторые проблемы использования руководств ОЭСР для оценки научно-технической деятельности // Проблеми науки. – 2002.- №9.- С. 23-27.
Егоров И.Ю. Научный потенциал Украины: некоторые количественные оценки результативности деятельности // Наука та наукознавство. – 2003. - №1.- С. 57-68.
Поржезінська Н.М. , Єгоров І.Ю. Деякі особливості китайських реформ у науково-технічній сфері // Проблеми науки. - 2002.- №12.- С. 17-24. (Особистий внесок - 0,2 др. арк.; концепція, аналіз, висновки).
Михайлов В.С., Войтович А.И., Егоров И. Ю. Инновационная активность предприятий малого и среднего бизнеса // Проблеми науки. – 2003. - №1.- С. 36-41. (Особистий внесок - 0,2 др. арк.; ідея, висновки).
Єгоров І.Ю., Ковальова Т.М. Методологічні основи розробки рахунку «Наукові дослідження і розробки» у системі національних рахунків України // Проблеми науки. – 2003.- №4.- С. 2-7. (Особистий внесок - 0,1 др. арк.; концепція, висновки).
Егоров И.Ю. Использование в Украине новой системы показателей уровней научно-технического и инновационного развития, разработанной в ЕС для их оценки // Проблеми науки.- 2003.- №9.- С.4-7.
Лєснікова М.В., Єгоров І.Ю Використання комплексних показників для дослідження фінансового стану інноваційно-активних підприємств України // Наука та наукознавство (Додаток). – 2003.- №4. Додаток. Матеріали ІІІ Добровської конференції з наукознавства та історії науки. - С. 208-215. (Особистий внесок - 0,1 др. арк.; концепція ).
Егоров И.Ю. Оценивание деятельности научных организаций в государственном секторе Великобритании // Проблеми науки. – 2004. - №2. - С. 49-56.
Єгоров І.Ю., Жукович І.А. Макромоделі науково-технічного та інноваційного розвитку країни: проблеми побудови та використання // Наука та наукознавство. – 2004. - №2.- С. 46- 55. (Особистий внесок - 0,4 др. арк.; концепція, аналіз, висновки).
Войтович А.І., Красовська О.В., Єгоров І.Ю. Малі та середні підприємства як невід’ємний елемент інноваційної моделі розвитку економіки України // Вісник Інституту економічного прогнозування. – 2004.- С. 23-28. (Особистий внесок - 0,3 др. арк.: ідея, висновки).
Єгоров І.Ю., Жукович І.А. Моделі кадрової динаміки // Статистика України. – 2004. - №4.- С. 4-8. (Особистий внесок - 0,4 др. арк.; концепція, модель, аналіз, висновки).
Егоров И.Ю. Новые тенденции в развитии научного потенциала США // Проблеми науки. - 2005.- №4. – С. 2-7.
Єгоров І.Ю., Жукович І.А., Рижкова Ю.О. Європейське інноваційне табло: система індикаторів інноваційного розвитку // Статистика України. -2006.- №1.- С. 71-76. (Особистий внесок - 0,4 др. арк.; концепція, аналіз, висновки).
Егоров И.Ю. Динамика кадрового потенциала американской науки: новые тенденции // Проблеми науки – 2006. - №7. - С.37-43.
Публікації у зарубіжних журналах
Егоров И.Ю. Проблемы экономического и научно- технического прогнозирования на основе теории «длинных волн» // Экономика и математические методы. – 1994. - Т.30. - С. 175-178.
Egorov I. Transformation of R&D Potential in Ukraine // Europe-Asia Studies. - 1995. - Vol. 47. - № 4. – P. 651-668.
Egorov I. Trends in Transforming R&D in Russia and Ukraine in Early 1990s // Science and Public Policy. – 1996. - Vol.23.- № 4. –P. 202-214.
Egorov I., Josephson P. The Deceptive Promise of Reform: Ukrainian Science in Crisis // Minerva. -1997. - Vol. 35. - №. 4. – P. 321-347.
Егоров И. Ю. Прямые иностранные инвестиции в экономику Украины // Белорусский экономический журнал. – 1998. – № 3. – С. 38-46.
Carayannis E., Egorov I. Transforming the Post-Soviet Research Systems Through Incubating Technological Entrepreneurship // International Journal for Technology Transfer. – 1999. –Vol.24.- № 2/3.- Р. 159-172.
Bulkin I., Egorov I. Podstawowe tendencje rozwojowe nauki i systemu edukacji Ukrainy w latah dziewiecdziesiatych // Nauka i Szkolnictwo Wyzsze. – 2000. - Vol.15. - № 1. - P. 92-107.
Kubelas S., Yegorov I. Strategic alliances and technology transfer in Central and Eastern Europe // Science and Public Policy. – 2000. - Vol. 27. - № 4. - P. 265-274.
Egorov I. Future of the Scientific Systems in the Former Soviet Union // Science, Technology, Society. – 2001. - Vol. 10(23). - № 1. - P. 115-136.
Радошевич С., Егоров И. Трансформация научных систем стран Восточной Европы в инновационные системы // Белорусский экономический журнал. – 2001. - № 3. - C. 80-91.
Yegorov I. Perspectives on the Scientific Systems of the Post-Soviet States: A Pessimistic View // Prometheus. – 2002. - Vol.20. - № 1. - P. 59-73.
Josephson P., Egorov I. Ukraine’s Declining Scientific Research Establishment // Problems of Post-Communism. – 2002. - Vol. 49. - № 4. – P. 43-51.