Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Філософія права


Луцький Іван Михайлович. Справедливість як філософсько-правова засада українського державотворення : дис... канд. юрид. наук: 12.00.12 / Національна академія внутрішніх справ України. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Луцький І.М. Справедливість як філософсько-правова засада українського державотворення. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.12 – філософія права. – Національна академія внутрішніх справ України. - Київ, 2005.

У дисертації показано, що справедливість є однією найважливіших філософсько-правових категорій, смислове значення якої тісно пов’язано з демократією, рівністю, свободою, відповідальністю, системою правових норм і державним устроєм. На даному етапі українського державотворення категорія справедливості ще не знайшла достатнього усвідомлення на рівні суспільної свідомості (особливо у правлячої верстви) та досить повільно втілюється в практику державного будівництва.

Ідея справедливості як філософської категорії зароджується в античні часи, знаходить свій розвиток у працях Платона, Аристотеля, Плотіна, Цицерона та ін. В період Відродження та Просвітництва європейська цивілізація повертається до ідеї справедливості, розвиває її та адаптує до новочасних обставин. Вперше ідея справедливості як системотворча втілюється в практику державного будівництва в кінці ХVIII ст. в США, пізніше - у Франції, в ХІХ – ХХ ст. - в будівництво незалежних національних держав.

Такими українськими мислителями, як Т.Шевченко, М.Драгоманов, І.Франко, Б.Кістяківський, В.Липинський, М.Грушевський, В.Винниченко та ін., ідея справедливості імплантувалася в програму національного визволення та творення української незалежної суверенної соборної держави.

Ці ідеї розвивалися діячами національно-визвольного руху, передовими українськими інтелігентами другої половини ХХ ст. та почали впроваджуватися в практику державного життя із здобуттям Україною незалежності.

Однак практика українського державотворення має значні проблеми, і вони проявилися в процесі демократизації (як її тіньова сторона), в приватизації державної власності, аграрній реформі, діяльності судових і правоохоронних органів. Автор аналізує наявні проблеми та вказує на можливі шляхи їх вирішення. Європейський вибір України неможливий без втілення ідеї справедливості в українську практику державотворення.

Публікації автора:

  1. Луцький І.М. Філософсько-правові аспекти демократії та громадянського суспільства в Україні// Мультиверсум. – К., 2003. – №34. - С.13-23.

  2. Луцький І.М. Ідея справедливої держави у філософсько-правовій думці античної Греції// Мультиверсум . – К., 2003. – №37. - С.45-54.

  3. Луцький І.М. Концептуальні виміри справедливості в сучасному українському державотворенні// Мультиверсум. – К., 2003. - №38. - С.3-13.

  4. Луцький І. Програма з курсу “Філософія” для студентів вузів/ Міністерство освіти України. Івано-Франківський ін-т права, економіки та будівництва. Каф. історії та філософії права. - Івано-Франківськ, 1997. – 18 с.

  5. Луцький І. Правове становище християнства другої доби перед розколом Вселенської Церкви (989-1054 рр.). – Івано-Франківськ, 2000. – 202 с.

  6. Луцький І. Канонічно-правова діяльність релігійних організацій згідно законодавства України . - Івано-Франківськ, 2001. – 122 с.

  7. Луцький І.М. Вплив глобалізації та інтеграційних процесів на формування земельних відносин Карпатського регіону// Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту Київського національного торговельно-економічного університету. – Чернівці, 2003. Вип.2: Економічні науки. – С.42-62.

  8. Луцький І.М. Справедливість як філософсько-правова засада українського державотворення: Монографія. - Івано-Франківськ, 2004. - 200 с.

  9. Луцький І.М. Фінансове забезпечення інноваційної моделі розвитку регіону// Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту Київського національного торговельно-економічного університету. – Чернівці, 2004. Вип.2: Економічні науки. – С.178-186.