Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Кримінальний процес, криміналістика та судова експертиза, оперативно-пошукова діяльність


Зав'ялов Сергій Михайлович. Спосіб вчинення злочину: сучасні проблеми вивчення та використання у боротьбі зі злочинністю : дис... канд. юрид. наук: 12.00.09 / Національна академія внутрішніх справ України. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Зав’ялов С.М. Спосіб вчинення злочину: сучасні проблеми вивчення та використання у боротьбі зі злочинністю. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.09 – кримінальний процес і криміналістика; судова експертиза. – Національна академія внутрішніх справ України, Київ, 2005.

Дисертація є монографічним дослідженням широкого кола питань, пов’язаних із сучасним вивченням способів вчинення злочину, використанням знань про способи вчинення злочину у практиці боротьби зі злочинністю.

Ґрунтуючись на положеннях різних наук у роботі сформульовано поняття способу вчинення злочину, окреслено його зміст та сутність, розглянуто категорію “спосіб вчинення злочину” та її місце у криміналістиці, розкриті особливості способів вчинення злочинів, що вчиняються організованою злочинністю.

На основі аналізу сучасних способів вчинення злочинів автором розглянуті основні напрями прогнозування розвитку способів вчинення злочину, розкриті особливості попереджувальної діяльності правоохоронних органів. Основні результати роботи знайшли своє застосування у навчальному процесі, організації наукових досліджень та у практиці розслідування злочинів.

У висновках автор наводить узагальнене бачення основних результатів дослідження, а саме:

1. Визначається, що спосіб вчинення злочину є детермінованою суб’єктивними і об’єктивними чинниками системою (комплексом, сукупністю) взаємопов’язаних актів поведінки людини, містить в собі якісну характеристику злочинної дії (бездіяльності), в ньому відбиваються певні якості особистості злочинця, форма вини, мотив і мета злочину. У криміналістичному значенні спосіб вчинення злочину – це об’єктивно і суб’єктивно зумовлена система поведінки суб’єкта до, в момент і після вчинення ним злочину, що залишає різного роду характерні сліди зовні, які дозволяють за допомогою криміналістичних прийомів і засобів уявити сутність події, що відбулася, своєрідність злочинної поведінки правопорушника, його окремі особистісні дані. Найповніше відомості про способи вчинення злочинів концентруються, групуються і узагальнюються в конкретних методиках розслідування злочинів.

2. На формування способу вчинення злочину, що утворюється з взаємопов’язаних елементів, спрямованих на готування, вчинення і приховання злочину, суттєво впливають різні чинники, які можна поділити на зовнішні (присутні на момент готування і вчинення злочину в навколишньому середовищі, що не залежить від особи злочинця) і внутрішні (що визначаються самою особистістю злочинця).

3. Різні способи вчинення злочинів залишають сліди, що визначені і закономірно відбиваються в навколишній обстановці. Чим вагоміше чинники, що впливають на формування способу, виявляються в діях злочинця, тим більше криміналістичне значення слідів, які він залишає. Сліди злочину є об’єктивною ознакою використання злочинцем певного способу вчинення злочину і допомагають розпізнати цей спосіб у кожному конкретному випадку. Суть прогностичного значення ознак способу вчинення злочину полягає в можливості використання одержаних даних при висуненні слідчих версій про злочинця і його розшук, визначенні обізнаності і підготовленості особи, яка вчинила злочин, встановленні найбільш вірогідних місць знаходження слідів самого злочинця і застосованих ним знарядь злочину, використанні криміналістичного обліку злочинів за способом їх вчинення.

4. Способи діяльності організованої злочинності визначаються критерієм її спеціалізації за певними видами незаконної діяльності. Організована злочинність – це не лише систематична повторюваність способів однорідних злочинів, а й водночас – сукупність доволі різних діянь, що вчиняються характерними для конкретного злочинного угруповання способами.

5. Термінологічні сполучення “протидія розслідуванню” і “приховання злочину” не рівнозначні за змістом. Поняття “протидія розслідуванню” значно ширше, ніж поняття “приховання злочину”. Спосіб приховання – це одна із форм протидії, що є системою дій або бездіяльності винної особи чи інших зацікавлених осіб, спрямованих на приховання самої події злочину, його злочинного характеру, участі в ньому злочинця, що здійснюється як під час вчинення злочину, так і після його закінчення.

6. Прогнозування появи нових і вдосконалення способів вчинення злочинів, що раніше застосовувались злочинцями, сприяє передбачуваній оцінці і усвідомленню дійсності, з’ясуванню складної динаміки тих або інших процесів злочинної діяльності в майбутньому. Це уможливлює вносити своєчасні зміни і в діяльність із розкриття, розслідування і попередження злочинів.

7. Самостійним завданням криміналістики в попередженні злочинів є розроблення і застосування засобів, прийомів і методів виявлення та усунення причин і умов, що сприяють вчиненню злочинів, а також засобів і прийомів, які перешкоджають вчиненню злочинів, зокрема – певним способом. Знання існуючих і передбачення можливих способів вчинення злочинів є підґрунтям розроблення і удосконалення криміналістичних технічних засобів не лише для виявлення слідів злочинів, а й для запобігання самій можливості їх вчинення.

Публікації автора:

1. Зав’ялов С.М. Актуальні проблеми способу вчинення злочинів за умов істотної зміни злочинної діяльності // Науковий вісник Нац. акад. внутр. справ України, 2000. – № 2. – С. 178-182. (у співав. з В.П. Бахіним, особ. внесок – 0,2 д.а.).

2. Зав’ялов С.М. Поняття способу вчинення злочинів // Науковий вісник Нац. акад. внутр. справ України, 2003. – № 4. – С. 90-93.

3. Зав’ялов С.М. Структура способу вчинення злочину // Бюлетень з обміну досвідом роботи органів внутрішніх справ МВС України: Науково-практичне видання, 2003. – № 150. – С. 34-37.

4. Зав’ялов С.М. Прогнозування виникнення і розвитку способів вчинення злочинів // Вісник Запорізького юридичного інституту. – Запоріжжя, 2003. – № 4. – С. 252-257.

5. Зав’ялов С.М. Про співвідношення способу вчинення злочину і способів протидії розслідуванню // Збірник наукових праць. – Донецьк: Донецький інститут внутрішніх справ при ДНУ, 2004. – № 1. – С. 227-232.