Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нервові хвороби


Білобрин Марія Степанівна. Співвідношення метаболітів андрогенів і глюкокортикоїдів у хворих з гострим порушенням мозкового кровообігу : дис... канд. мед. наук: 14.01.15 / Київська медична академія післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Білобрин М.С. Співвідношення метаболітів андрогенів і глюкокортикоїдів у хворих з гострим порушенням мозкового кровообігу. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеню кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.15 - нервові хвороби. – Київська медична академія післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика МОЗ України. – Київ, 2005.

Дисертацію присвячено актуальним питанням нейроендокринних розладів, повязаних із порушенням у наднирниковій ланці гіпоталамо-гіпофізарно-наднирникової системи при гострих порушеннях мозкового кровообігу (на основі дослідження вмісту метаболітів андрогенів і глюкокортикоїдів та їх співвідношення у 17 хворих з церебральним атеросклерозом у поєднанні з гіпертонічною хворобою, 23 хворих з транзиторними ішемічними атаками, у 75 хворих з ішемічним інсультом у 40 з геморагічним інсультом). Виявлена залежність рівня метаболітів андрогенів та глюкокортикоїдів у сечі хворих та їх співвідношення від характеру патологічного вогнища (ішемічного чи геморагічного), рівня ураження головного мозку, та типу протікання захворювання. Запропоновано критерії і рекомендації для проведення корекції виникаючих порушень міжгормональних співвідношень андрогенів і глюкокортикоїдів у хворих з гострим порушенням мозкового кровообігу за допомогою інсуліну. Доведено, що використання інсуліну в комплексному лікуванні хворих із гострими порушеннями мозкового кровообігу сприяє регредієнтному протіканню інсульту, зменшенню частоти ускладнень та зниженню летальності.

1.У дисертації проведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми, що виявляється у встановленні залежності особливостей нейроендокринних реакцій організму від виду порушення мозкового кровообігу, типу та локалізації патологічного вогнища, перебігу захворювання та доведені можливості корекції гормональних порушень за допомогою інсуліну.

2.При ГПМК спостерігаються виражені зміни в обміні андрогенів і глюкокортикоїдів, які проявляються як підвищенням, так і зниженням андрогенної та глюкокортикоїдної функції кори наднирників у різні терміни захворювання в залежності від характеру та перебігу ураження і його локалізації.

3.При ТІА відбувається достовірне підвищення рівня андрогенів і глюкокортикоїдів в сечі, що відображає розвиток адаптивних процесів у відповідь на стрес та супроводжується між гормональним дисбалансом.

4.Ішемічний інсульт викликає зниження рівня андрогенів та підвищення рівня глюкокортикоїдів з появою гормонального дисбалансу, який проявляється зниженням співвідношення 17-КС/17-КГС.

5.При геморагічних інсультах рівень андрогенів та глюкокортикоїдів нерівномірно підвищується, що зумовлює гормональний дисбаланс і проявляється у зниженні співвідношення андрогенів і глюкокортикоїдів.

6.У пацієнтів з регредієнтним типом протікання ішемічного інсульту екскреція андрогенів з сечею на 7 добу зростає до рівня контрольного, а при рецидивуючому типі залишається достовірно нижчою, ніж в контролі на протязі всього періоду спостереження, що може слугувати додатковим прогностичним критерієм перебігу ішемічного інсульту.

7.При ураженні вертебро-базилярного басейну порівняно із басейном внутрішньої сонної артерії спостерігається більш виражене порушення у роботі гіпоталамо-гіпофізарно-наднирникової системи.

8. Дослідження екскреції з сечею 17-КС і 17-КГС у хворих з ГПМК завдяки різному характеру їх змін, може служити додатковим критерієм для диференційної діагностики характеру інсульту, його локалізації і типу перебігу.

9.У пацієнтів з ішемічним інсультом, які вижили, екскреція 17-КС з сечею вірогідна вища, ніж у померлих. Рівень екскреції 17-КГС з сечею у пацієнтів із сприятливим перебігом захворювання достовірно нижчий, ніж у померлих як при ішемічному, так і при геморагічному інсульті. Таким чином, дослідження вмісту в сечі хворих з ГПМК андрогенів і глюкокортикоїдів може слугувати додатковим критерієм прогнозу щодо життя.

10.Ведення хворим з ГПМК інсуліну приводить до підвищення рівня андрогенів і зниження рівня глюкокортикоїдів, покращення між гормональних співвідношень, а отже до нормалізації андрогенної та глюкокортикоїдної функції кори наднирників, що сприяє зменшенню частоти ускладнень, регредієнтному протіканню інсульту і покращує прогноз перебігу захворювання.

Публікації автора:

  1. Білобрин М.С. Динаміка міжгормональних відношень андрогенів і глюкокортикоїдів кори наднирників у хворих з гострим порушенням мозкового кровообігу //Тези допов. 3 Міжнародного медичного конгресу студентів і молодих учених.– Тернопіль. – 1999. – С. 9.

  2. Білобрин М.С., Заставна Н.А., Беседін В.М. Деякі аспекти ролі гіпоталамо-гіпофізарно-надниркової системи в патогенезі гострих порушень мозкового кровообігу //Тези допов. Республіканської науково-практичної конференції присвяченої 55-річчя визволення України від фашистcьких загарбників Хмельницький - Вінниця, 1999. - Том 11, - С. 47 – 48. (Дисертантом виконано обстеження 30 хворих з гострим порушенням мозкового кровообігу, проведена математична обробка даних біохімічних показників, обгрунтовано положення роботи та висновки).

  3. Білобрин М.С., Бідюк М.М. Роль співвідношень між андрогенами і глюкокортикоідами кори наднирників в патогенезі цереброваскулярних захворювань. //Архив клинической и экспериментальной медицины. - 2001. –Том 10, №2. - С.126-127. (Автором обстежені хворі, проведена математична обробка даних біохімічних показників, обґрунтовано положення роботи та висновки).

  4. Білобрин М.С. Співвідношення метаболітів андрогенів і глюкокортикоідів кори наднирників у хворих з хронічною дисциркуляторною енцефалопатією. //Тези допов.V Міжнародний конгрес молодих вчених. – Тернопіль. – 2001. - С. 119.

  5. Білобрин М.С. Диференційно-діагностичне значення міжгормональних відношень андрогенів та глюкокортикоїдів при гострих порушеннях мозкового кровообігу. Український вісник психоневрології. – 2002. – Том 10, Вип.1 (30). - С. 12-14.

  6. Білобрин М.С. Співвідношення метаболітів андрогенів та глюкокортикоїдів у хворих з транзиторними ішемічними атаками. //Acta medica leopoliensia, Львівський медичний часопис. - 2004. – Том 1, №1, - С. 12-17.

  7. Шевага В.М., Білобрин М.С. Прогностичне значення вмісту метаболітів андрогенів і глюкокортикоїдів та їх співвідношення у хворих з ішемічним інсультом. //Актуальні питання медичної науки та практики. Збірник наукових праць, Вип. 67, книга 1. Запоріжжя, 2004. – С. 203-210. (Дисертантом обстежено 50 хворих у динаміці гострого періоду ішемічного інсульту, виконана систематизація неврологічних симптомів і синдромів, вивчені показники залежно від перебігу захворювання, проведена математична обробка даних біохімічних показників, обґрунтовано положення роботи та висновки).

  8. Білобрин М.С. Корекція порушень міжгормональних відношень андрогенів і глюкокортикоїдів у гострому періоді ішемічного і геморагічного інсультів. //Практична медицина. Науково-практичний журнал. - 2005. – Том 11. №1, - С. 62-68.

  9. Білобрин М.С. Вміст метаболітів андрогенів і глюкокортикоїдів та їх співвідношення в сечі хворих на геморагічний інсульт. //Практична медицина. Науково-практичний журнал.-2005. – Том 11. №1, - С. 69-74.