Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Шкірні та венеричні хвороби


Федоренко Олександр Євгенович. Співвідношення клінічних, патопсихологічних та соціально-епідеміологічних характеристик при венеричних уретропростатитах у чоловіків: дисертація д-ра мед. наук: 14.01.20 ; 19.00.04 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Федоренко О.Є. Співвідношення клінічних, патопсихологічних та соцільно-епідеміологічних характеристик при венеричних уретропростатитах у чоловіків – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за двома спеціальностями : 14.01.20.- шкірні та венеричні хвороби та 19.00.04 – медична психологія. – Національний медичний університет імені О.О.Богомольця, Київ, 2003.

Дисертація містить результати комплексного клініко - патопсихологічного та соціально-епідеміологічного обстеження та лікування 957 паціентів з різноманітними специфічними запальними ураженнями сечостатевих органів венеричного генезу.Проведене тестове визначення ряду соціально-епідемиологічних та інформаційно-сексологічних характеристик серед захворівши дало розуміння реального стану та міри адекватності информаційної структури знань чоловіків та жінок що до сексуальних зв’язків і обумовленої ними небезпеки інфікування та наступного розвитку специфічної інфекційної патології урогенітального тракту. Отримані з допомогою СЕА відомості дозволили обґрунтовано побудувати структурну модель сексуального життя чоловіків-городян з урахуванням її дебюта та в залежності від їх віку, освіти, а також уточнити ряд деталей їх поведінки посля появи клінічних симптомів. Встановлено наявність полісиндромних порушень копулятивного циклу переважно функціонального характеру, що проявлялось в тимчасовій дизритмії сексуальних відношень. В ситуації розвитку хвороби мало місце формування неоднозначного та внутрішньо суперечливого паттерна психологічного відношення - ВКХ, що в значній мері залежить як від преморбидної акцентуйованості характеру, так і в різній мірі від віку, освіти, хронічного перебігу, міри алкогольної наркозалежності, сімейного стану. Аналіз загальної структури емоційно-психологічного статусу за допомогою тестів ЕГУ, МШ, ШС-Х, ОШПТ = MAS, ОШПТВХ показало, що у більшості хворих відмічалась значна емоційна нестабільність та нестійкість. Саме це і лежить в основі ситуації розвитку у них неврозоподібних станів та наявності невротичного рівня тривожності як на висоті розвитку соматичної патології, так і лише її незначного зменшення під кінець лікування в ШВД.

Дисертаційна робота вирішує одну з актуальних наукових проблем сучасної дермато-венерології – визначення особливостей психосоматичного стану хворих уретропростатитами чоловіків та їх потреби в відповідній психокорекції. Розроблено скрінінг-тести для оперативної діагностики рівнів особистісної реактивної стривоженості як на висоті соматичних проявів так і її залишкових величин під кінець медикаментозної терапії.

1. Вивчення особливостей дебюту інформованості чоловіків виявило досить стабільне функціонування неоднозначної структури "внутрішнього самоінформування" підлітків відносно статевого життя. Це і є психологічною основою формування стійкого уявлення, що і в дорослому житті не треба дуже розраховувати на офіційну допомогу і тим самим хоча б зокрема пояснює небажання активно співробітничати з медиками навіть у ситуації хвороби. І все це на фоні недостатньої повноти і переважно неадекватного характеру відповідних інформаційних уявлень про венеричні захворювання.

2. Отримані шляхом багаторічних досліджень експериментально-соціологічні відомості дали підставу встановити базові моделі гетеро сексуальних зв'язків у осіб, які відносилися до різних національно-етнічних і соціально-культурологічних середовищ, що може допомогти цілеспрямовано будувати свою національну програму профілактики інфекційних захворювань, які переважно передаються статевим шляхом.

3. При специфічних соматичних ураженнях сечостатевих органів у чоловіків відзначалися полісиндромні розлади копулятивного циклу переважно функціонального характеру, які переважно проявляються у тимчасовій дизритмії статевих відносин. На етапі проведення дезактуалізуючої психотерапії було відзначено підсилення функціонування психологічних компенсаторних механізмів, які допомагають особистості відійти від психотравмуючої дії факту зниження власної статевої активності.

4. Отримані дані про структуру ПАХ серед хворих чоловіків, так і виявлені її взаємозв'язки з іншими психологічними параметрами ВКХ і низкою "зовнішніх" факторів свідчать як про існування цілком статистично значущих кореляцій між ними, так і про явний вплив саме ПАХ - цього своєрідного "характерологічного фундаменту", на цілу низку внутрішньо-вмотивованих вчинків чоловіків у ситуації розвитку у них специфічної соматичної патології сечостатевої сфери.

5. В ситуації розвитку специфічного соматичного ураження сечостатевої сфери мало місце формування досить неоднозначного і внутрішньо суперечливого паттерну психологічного відношення до хвороби, який у значній мірі є залежним як від преморбідної акцентуйованості характеру, так і в різній мірі від таких "зовнішніх" факторів, як вік, освіченість, загальна тривалість хвороби, міра алкогольної наркозалежності, сімейний стан.

6. Розгляд загальної структури емоційно-психологічного статусу при допомозі тесту Айзенка показав, що більшість хворих відзначалась значною емоційною нестабільністю і нестійкістю. Саме це і лежить в основі ситуацій розвитку у частки з них неврозоподібних станів.

7. Використання тесту "НПН" у клінічній венерології є досить обмеженим, оскільки він дозволяє оцінювати ступінь лише загально соматичної стурбованості хворих. А вона у більшості чоловіків або зовсім не була порушена, або була порушена дуже незначно - НПН-1 /тобто слабкий ступінь нервово-психологічного напруження/.

8. Використання тесту-опитальника "Q-sort" цілком виправдане при проведенні науково-пошукових робіт по визначенню поведінкових тенденцій серед хворих. При його допомозі була встановлена наявність помітного внутрішнього конфлікту між основними поведінковими тенденціями, що є відображенням того нервово-психологічного напруження, яке неминуче супроводжує розвиток власне соматичних уражень сечостатевої сфери.

9. Аналіз результатів визначення ступеню психологічного напруження з допомогою опитувальника Спілбергера-Ханіна свідчить, що він обмежено придатний для його використання в якості скринінг-тесту при вивченні психологічного напруження, яке виникає у хворих чоловіків при розвитку у них відповідного специфічного уретропростатиту.

10. Особистісна шкала проявів тривоги давала можливість не тільки окремо визначати рівні-індекси соматичної, нервово-психологічної і соціально-психологічних тривог серед чоловіків, а й встановити у явної більшості з них наявність невротичного ступеню тривожності як на висоті розвитку хвороби, так і лише його незначне зменшення під кінець лікування.

11. Відомості про стан рівня тривожності, отримані при допомозі модифікованої шкали ОШПТВХ і оригінальних тестів ШВСХ-ШЗТ, цілком узгоджуються з даними стандартної шкали ОШПТ - Mas і виявили не тільки більш високі бальні рівні РТ, що цілком зрозуміло, якщо виходити із більшої "прив'язаності" формулювань цих шкал до особливостей специфічного соматичного ураження сечостатевої сфери у чоловіків, а й дало можливість зробити більш очевидними закономірні відмінності у рівнях і структурі нервово-психологічної і соціальної РТ і їх динаміки при лікуванні.

12. Досвід використання загальної та місцевої медикаментозної терапії при лікуванні уретропростатитів у чоловіків показав нагальну потребу його поєднання з такими нетрадиційними методами впливу на хворий організм як біодинамічна корекція остеохондрозу, електростимуляція м'язів, комплексу спеціальних лікувально-фізкультурних вправ, пальцевого впливу на певні БАТ тіла, самомасажу, а також активного цілеспрямованого психотерапевтичного впливу, направленого на корекцію масштабу та змісту невротичної стурбованості захворілих чоловіків.

Публікації автора:

  1. Федоренко А.Е. Изучение влияния алкоголя на длительность инкубационного периода при гонорейних уретритах у мужчин // Тезисы докладов 1У респуб. Съезда дермато-венерологов УССР, Харьков, 1980, с.8

  2. Гирлин С.К., Іванов В.В., Федоренко А.Е. О математическом моделировании некоторых инфекционных заболеваний. \\ ж. Кибернетика, Киев, 1984, № 5, с.127.

  3. Федоренко А.Е. Экспериментальное обоснование промываний мужской уретры при хронических уретритах. \\ Тезисы докладов VIII Всесоюзного съезда дермато-венерологов, Москва, 1985,ч.2, с.423-424.

  4. Федоренко А.Е. Алкоголь и его влияние на эпидемиологию венерических уретритов у мужчин. // Тезисы докладов V съезда дермато-венерологов УССР. 1986, Харьков, с.128-129.

  5. Федоренко А.Е. Коляденко В.Г. Типы отношений к болезни у хронически болеющих различного возраста. // Сборник тезисов и рефераты докладов 1 съезда геронтологов и гериатров УССР, Киев, 1988, с.266.

  6. Коляденко В.Г. Федоренко А.Е. Возрастные особенности влияния хронического заболевания на психику. // Сб. V Всесоюзного съезда геронтологов. Тбилиси, 1988, с. 326.

  7. Федоренко А.Е. Роль психотерапевтических факторов в лечении больных с кожными и венерическими болезнями. \\ Республиканский межведомственный сборник « Дерматология и венерология », Киев, «Здоровья»,1988, с.60-63.

  8. Федоренко А.Е. Оперативное тестирование тревожности у венбольных мужчин. \\ сб. « Современные аспекты диагностики, лечения и профилактики кожных, венерических и других заболеваний, передающихся половым путём », Харьков, 1988, с.40

  9. Коляденко В.Г. Федоренко А.Е. Головченко Д.Я. Королева Ж.В. Микроволновая резонансная терапия и её применение в дерматовенерологии. \\ Тезисы докладов конференции дерматологов и курортологов, Львов, 1989, с.37-38.

  10. Федоренко А.Е. Опыт местной терапии негонококковых уретритов. \\ Тезисы докладов конференции дерматологов и курортологов, Львов, 1989, с.88-89.

  11. Коляденко В.Г. Федоренко А.Е. Головченко Д.Я. Медицинская деонтология в дерматологии и венерологии.// Киев, "Здоровъя"1989,165 с

  12. Федоренко А.Е. Структура информированности молодёжи о венерических болезнях. \\ Сб. "Тезисы докладов VI Всероссийского съезда дермато-венерологов Челябинск., Часть 1, Москва, 1989, с.80-81.

  13. Коляденко В.Г. Федоренко А.Е. Головченко Д.Я. Королева Ж.В. Микроволновая резонансная терапия хронических поражений мочеполовых органов у мужчин. \\ Тез.Всесоюзной конф. с междунар. участием, Ростов-на-Дону, 1989, с.250-251.

  14. Коляденко В.Г. Федоренко А.Е. Электростимуляция нервно-мышечных структур при лечении хронических уретропростатитов. \\ Информационное письмо по проблеме «Дерматология и венерология», Киев, 1989, 2с.

  15. Коляденко В.Г.Федоренко А.Е. Психотерапевтическая роль личностных черт врача дерматовенеролога в лечебном процессе и формировании здорового образа жизни. \\ Сборник тезисов Всесоюзной конференции. "Проблемы дермато-курортологии и формирования здорового образа жизни". Пятигорск, 1990, с.174-177.

  16. Коляденко В.Г, Федоренко А.Е., Коган Б..Г. Значимость социально-психологических исследований в дерматологии" // Сборник тезисов докладов Международной научной конференции. "Социология в медицине: теоретические и научно-практические аспекты", Кобулети, 1990, с.16-18.

  1. Федоренко А.Е. Динамика изменений тревожности при хронических уретропростатитах. \\ анот.сб. научно - практической конференции « Современные проблемы научной и практической дермато-венерологии », Днепропетровск, 1990, с.73.

  2. Коляденко В.Г, Федоренко А.Е. Ляшенко В.А.Физико-химическая диагностика воспалительных процессов в уретре. \\ Тезисы докладов конф. «Наука и производство–здравоохранению », Киев, 1990, с.53.

  3. Федоренко А.Е. Коляденко В.Г. Некоторые социально-эпидемиологические аспекты концептуальной модели венерических поражений у мужчин // ж. «Вестник Дерматологии и венерологии», М. - 1990. - № 10. с. 26-31.

  4. Федоренко А.Е. Составляющие тревожности и их динамика у больных уретропростатитами мужчин" // Тезисы докладов « IХ Всесоюзный съезд дермато – венерологов », М., 1991, с.98-99.

  5. Коляденко В.Г.Федоренко О.Є. Характеристика психологічних особливостей хворих венеричними уретропростатитами" // сб. Республік.конференції „ Курортные факторы Прикарпатья в медицинской и социальной реабилитации больных дерматозами.” Львов, 1991, с.139-140.

  6. Федоренко О.Є. Своєрідність субклінічних порушень копулятивного циклу у чоловіків з ураженнями сечостатевих органів венеричного генезу. \\ Шостий з"їзд дермато-венерологів України. Тези доповідей. Харків, 1992 р., с.83-84.

  7. Коляденко В.Г. Федоренко А.Е., Мотивационная структура алкогольного потребления у мужчин с венерическими поражениями мочеполовой системы. \\ ж. „ Врачебное дело”, Киев, 1991, № 7, с.97-98.

  8. Коляденко В.Г. Федоренко А.Е. Социально-демографические аспекты модели гетеросексуальных связей у мужчин. \\ ж. «Вестник Дерматологии и венерологии», 1991, № 3, с. 65-67.

  9. Федоренко А.Е., Коляденко В.Г. Динамика психологической и соматической составляющих тревожности при поражениях мочеполовых органов у мужчин. // ж. « Вестник Дерматологии и венерологии ». 1991, № 10, с. 47-49.

  10. Федоренко А.Е. Коляденко В.Г. Некоторые особенности начального периода употребления алкоголя у мужчин с венерическими поражениями мочеполовой системы. \\ ж. „ Врачебное дело”, Киев, 1992, № 2, с.107-108.

  11. Федоренко А.Е. Коляденко В.Г. Уровень и характер информированности больных венерическими заболеваниями о своих половых партнёрах – предполагаемых источниках их заражения. \\ « Вестник Дерматологии и венерологии ». 1992, №2, с. 21-23.

  12. Федоренко О.Є. Структурний аналіз сексуальних розладів у чоловіків. \\ сб. „ IV конгрес СФУЛТ ”, Харків,1992,с.199-200.

  13. Федоренко О.Є. Психологічний стан хворих шкірними і венеричними захворюваннями. \\ Методичні вказівки по підготовці до лекцій з курсу шкірних та венеричних захворювань, Київ-Чернівці, 1992, с.66-69.

  14. Федоренко О.Є. Клініко-патопсихологічне тестування при венеричних ураженнях сечостатевих органів у чоловіків. \\ Методичні рекомендації, Київ, 1995, 26 с.

  15. Черпинский Н.В., Лавриненко Т.А., Федоренко А.Е. Психология в деятельности врача. \\ розділ в 2-х т „Энциклопедия семейного врача”, Киев, „Здоров’я”, 1995, т.1, с.523- 541.

  16. Федоренко А.Е. Экспериментально-психологическое исследование реактивности тревоги модифицированным тестом ЛШПТВБ среди заболевший мужчин. \\ сб "Актуальные вопросы дермато-венерологии " - Днепропетровск, 1996, с.74.

  17. Федоренко О.Є. Психологічний статус чоловіків з запальними ураженнями сечової та статевої систем інфекційного походження".\\ ж. "Врачебное дело", 1996, № 7-9 с.137-139.

  18. Коляденко В.Г. Лобанов Г.Ф., Раздайбейдин С.Н, Федоренко А.Е. Иванов Е.В., Левина Е.А. Использование Далацина- Ц для лечения больных с хламидиозом. \\ ж. „Український медичний часопис”, Київ, №3\11\, V-VI, 1999, с.49-52.

  19. Федоренко О.Є. Соціально-культурологічна модель позашлюбних відносин у чоловіків. \\ сб. „ Актуальні питання дерматовенерології ”, Дніпропетровськ, 1999, с.73-78.

  20. Федоренко О.Є. Реактивна стривоженість на соматичну патологію та рівень емоційності хворих. \\ ж. „ Практична медицина ”,1999, №7-8, с.20-23.

  21. Федоренко О.Є. Електростимуляція периферичного кровообігу у хворих з хронічним перебігом уретропростатитів. \\ Тези доповідей 7 Українського з’їзду дерматовенерологів, Киів, 1999 , с.119-120.

  22. Федоренко О.Є. Особливості характеру інформування хворих чоловіків про статеві відносини й венеричні хвороби. \\ ж. “ Лікарська справа” Київ, №2, 1999, с. 87-91.

  23. Федоренко О.Є. Статеві взаємовідносини чоловіків.Соціально-культурологічна модель початкового періоду. \\ ж. “ Практична психологія та соціальна робота ” Київ, № 3, 1999,с.41-43.

  24. Федоренко О.Є. Статеве життя і вживання спиртних напоїв. \\ ж. “ Лікарська справа”, Київ, №4, 1999, с.83-87.

  25. Федоренко О.Є. Складові реактивної тривожності у хворих чоловіків різного віку та рівня освіти. \\ ж. ” Вісник проблем біології і медицини”, Полтава, № 14, 1999,с.88-91.

  26. Федоренко О.Є. Вираженість реактивної стривоженості на соматичну патологію залежно від низки зовнішніх факторів. \\ ж. ”Архів психіатрії”, № 1, 1999, с.33-35.

  27. Федоренко О.Є. Позашлюбне статеве життя і вживання алкоголю. \\ ж. „ Буковинський медичний вісник ”,Чернівці,1999, №4, т.3, с. 117-121.

  28. Федоренко О.Є .Деякі поведінкові тенденції у хворих чоловіків ( за даними тесту Q-sort ). \\ ж. „ Галицький лікарський вісник”, № 4, 1999, с.110-113.

  29. Федоренко О.Є. Соціально-культурологічна модель мотиваційної структури початкового періоду статевих відносин у чоловіків. \\ ж.” Лікарська справа”, № 6, 1999, с.71-73.

  30. Федоренко О.Є. Деякі особливості психологічно-ємоційного статусу хворих чоловіків. \\ ж.” Вісник проблем біології і медицини”, Полтава, №1, 2000, с.95-98.

  31. Федоренко О.Є. Особливості мотиваційної структури позашлюбних статевих взаємовідносин. \\ „ Журнал практикующего психолога ”, Киев, 2000, вип..6, с.165-169.

  32. Федоренко О.Є. Скрінінгове визначення динаміки складових компонентів психологічної стривоженості за допомогою шкал„ШВПХ–ШЗТ”\\. „ Дерматовенорологія. Косметологія. Сексопатологія.”, Дніпропетровськ, 2000, 1(3), с.139-145.

  33. Федоренко О.Є. Соціально-культурологічна модель „регулярного періоду” статевого життя у чоловіків. \\ ж. “ Лікарська справа”, Київ, 2000, № 5, с. 129-133.

  34. Федоренко О.Є. Динаміка зміни рівнів реактивної стривоженості при різних типах психологічного реагування на соматичну патологію. \\ ж. „ Архів Психіатрії”, Київ, 2000, № 1-2(20-21), с.41-43.

  35. Федоренко О.Є. Вивчення в динаміці основних компонентів реактивної тривоги у хворих чоловіків за допомогою шкал „ШВПХ-ШЗТ”. \\ ж.” Вісник Вінницького державного медичного університету”, 2000, №4,1, с.52-54.

  36. Коляденко В.Г. Федоренко О.Є. Деякі вікові особливості статевої поведінки чоловіків та жінок, що призводять до їх інфікування венеричними хворобами. \\ сб. НМУ „ Актуальные проблемы медицины и биологии”, Киев, 2001, с.277-283.

  37. Федоренко О.Є. Різні типи психологічного відношення до хвороби і преморбідна акцентуйованість особистості венерологічного хворого. \\ „ Журнал Дерматологи и Венерологи ”, Харків, 2000, №2(10), с.96-98.

  38. Федоренко О.Є. Особливості впливу деяких типів психологічного реагування хворих на виразність їх психологічної стривоженості. \\ ж. „ Дерматовенорологія. Косметологія. Сексопатологія.”, Дніпропетровськ, 2000, 2(3), с.52-56.

  39. Федоренко О.Є. Мотиваційна структура початкового періоду статевих взаємовідносин у чоловіків. \\ ж. „ Галицький лікарський вісник ”, Івано-Франківськ, 2000, т.7, №1,с.92-93.

  40. Федоренко О.Є. Позашлюбне статеве життя та зараження венеричними хворобами. \\ „ Журнал Дерматологи и Венерологи ”, Харків, 2001, №1(11), с.53-54.

  41. Федоренко О.Є. Значення алкоголю в мотиваційній структурі чоловіків при позашлюбних статевих стосунках. \\ „ Журнал практикующего психолога ”, Киев, 2001, вип..7, с.134-137.

  42. Федоренко О.Є. Вираженість реактивної тривожності на специфічну соматичну патологію в залежності від ряду „зовнішніх” факторів. \\ ж. „ Дерматовенорологія. Косметологія. Сексопатологія.”, Дніпропетровськ, 2001, 1(4), с.49-53.

  43. Федоренко О.Є. Глухенька Г.Б. Деякі риси соціально-культурологічної моделі структури сексуальних взаємовідносин у чоловіків. \\ ж.„ Архів Психіатрії”, Київ, 2001, № 1-2(24-25), с.123-125.

  44. Федоренко О.Є. Експериментально-психологічне дослідження рівнів реактивної і особистісної тривожності у хворих на венеричні уретропростатити за методикою Спілбергера-Ханіна. // „Український Журнал Дерматології Венерології Косметології”, Київ, 2001, № 2-3, с. 102-107.

  45. Федоренко О.Є. Коляденко В.Г. Вираженість реактивної стривоженості в залежності від загальної тривалості соматичної патології. // Тези доповідей IX Конгресу СФУЛТ, Луганськ-Київ-Чикаго, 2002, с.376-377.